Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana - Karataş ve Yumurtalık Sahil Projesi
123 ... 141516   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
weysell
10 yıl önce - Cum 04 Tem 2008, 19:06
Adana - Karataş ve Yumurtalık Sahil Projesi

Adana nın turizmden pay alması için yapılan en önemli çalışma sonunda Turizm Bakanlığına gönderildi. Eğer Turizm Bakanlığı projeyi onaylarsa Adana turizm için önemli bir aşama kaydedecek. Bu proje turizm için altyapı niteliğinde ve altyapı sağlam olursa başarının gelmemesi için hiçbir neden yok. Umarım proje kabul edilir ve bakir Adana Kıyıları gerektiği gibi değerlendirilir.

Alıntı:
Sahil Projesi Bakan Günay´ın masasında
Adana Valisi İlhan Atış, Karataş ve Yumurtalık Sahil Projesi´nin, Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulduğunu, hayata geçirildiğinde bu iki sahil kentinin yöre turizmine büyük ivme kazandıracağını ifade etti.
Vali Atış, projenin, Karataş ve Yumurtalık sahillerinin turizm amaçlı değerlendirilmesini amaçladığını, hayata geçirildiğinde 160 kilometrelik Adana sahil bandının turizmden pay alacağını söyledi.
Karataş ve Yumurtalık´ın ´´birkaç ayda Bodrum olmayacağını, ancak geleceğinin parlak´´ görüldüğünü ifade eden Vali Atış, ´´Bodrum da Marmaris de birkaç yılda değil 30-40 yılda bugünkü konumuna geldi. Bu nedenle Adana için de sahil projesinin hazırlanmasına büyük önem verdik. Yeter ki başlayalım dedik ve başladık´´ dedi.
Karataş´taki antik Magarsus kentinin ilk etapta amfi tiyatrosunun ortaya çıkarılacağını belirten Atış, Magarsus Kalesi, Anfi Tiyatro ve Athena Tapınakları ile Helenistik döneme ait çok sayıda tarihi ve kültürel değerlerin yöre turizmine önemli değer kattığını bildirdi.
Ayas, Misis ve Anavarza ile Şar antik kentinin turizme kazandırılacağını ifade eden Vali Atış, Yumurtalık sahillerinin de aynı projede yer aldığını belirtti.
Vali Atış, Yumurtalık´ın tarihi ve doğal güzellikleri dikkate alındığında ´´keşfedilmemiş cennet´´ olduğuna işaret ederek, ´´Tarihi dokusu ve deniziyle Yumurtalık ilçemizin güzellikleri de değerlendirildiğinde Adana turizmi adından söz ettirecektir. Turizm yatırımcılarının da sahil projesi hayata geçirildiğinde buralara ilgi duyacağına inanıyorum´´ diye konuştu.

Kaynak:http://www.adanayorum.com/

Serhat akdağ
10 yıl önce - Cum 04 Tem 2008, 20:03

hayırlısı olsun ama bu projenin peşinde koşacak adam göremiyorum ben.

SerhatAdn

10 yıl önce - Cum 04 Tem 2008, 21:24

Adana Karataş ve Yumurtalık sahilleri belkide Akdeniz'in en güzel sahilleri.Hatta ben birara tv de gördüğümde çok hoşuma gitti ,hiçbiryere benzetemedim ve sonuna kadar bekledim neresiymiş diye.Daha sonra Yumurtalık olduğunu öğrendiğimde bir Adanalı olarak ben bile şaşırdım.Magarsus için arkeologlar Efes'ten dört kat daha büyük ve etkileyici diyorlardı ama tabiki ortaya çıkarılırsa. Umarım bu projeler hayata geçirilir ve daha iyi günlere gelir.

Emir ERTEN

10 yıl önce - Cum 04 Tem 2008, 21:56

Umarım bir an evvel hayata geçirilir bu proje. Burdan iddia ediyorum; doğu akdeniz kıyıları önümüzde ki 10 yıla damgasını vuracak.Büyük yatırımlar var.Adana ve Mersin turizm alanında geleceğin gözde şehirleri arasında olacak.Tıpkı Antalya,Muğla gibi.

Kısa zaman içinde otellerin,tatil köylerinin inşaatının başlayacağı inancındayım.Mersin'de yavaş yavaş başladı zaten yeni otel inşaatları.Karataş ve Yumurtalığa da aynı destek gelirse çukurova halkı olarak çifte mutluluk yaşarız.

Nadir Yılmaz

10 yıl önce - Cum 04 Tem 2008, 22:03

Tarsus sahillerinin Turizme açılması konusu bazı lobiler tarfından yıllarca rafta bekletildi ama sonunda
bazı şeyler yapılıyor.Yumurtalık ve Karataş sahilleri özellikle Kumsal açısından Dünyada sayılı yerlerden olan Tuzla sahilleri Turizme kazandırıldığında Çukurova sahilleri adından söz ettirecektir umarız diğer Turizm bölgelerinin etkili lobileri bu projeyide sümen altı ettirmezler.

serkanen

10 yıl önce - Cum 04 Tem 2008, 22:07

Aslinda bir yanim sonuna kadar destekliyor bu projeyi diger yanim ise keske hic olmasa diyor. Turizmin kenti gelisimine ve tanitimina saglayacagi katki yadirganamaz elbette ama turizm sayesinde kaybetigimiz guzellikleri goruyor olmak beni konuda dusunduruyor. Umarim guzeliigi koruyarak hayata gecirilir bu proje, talan edilerek degil.

En son serkanen tarafından Cum 04 Tem 2008, 23:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Resul GUL
10 yıl önce - Cum 04 Tem 2008, 23:21

Alıntı:
Vali Atış, Yumurtalık´ın tarihi ve doğal güzellikleri dikkate alındığında ´´keşfedilmemiş cennet´´ olduğuna işaret ederek, ´´Tarihi dokusu ve deniziyle Yumurtalık ilçemizin güzellikleri de değerlendirildiğinde Adana turizmi adından söz ettirecektir. Turizm yatırımcılarının da sahil projesi hayata geçirildiğinde buralara ilgi duyacağına inanıyorumdiye konuştu.

Vali Bey konunun özünü burada açıklamış aslında... Gerçekten gerek Yumurtalık gerekse Karataş ilçesi hem Tarih Turizmi konusunda hem de Deniz Turizmi konusunda oldukça yeni ve yavaş yavaş keşfedilmeye başladı Tabi sadece Sahil Yolunun yapılma projesi turizm açısından bir başlangıç olacak..
Hele de Tarihi Turizm açısından gerçekten çok zengin bir yere sahip olan Yumurtalık ,Karataş ve Ceyhan üçgeni diyebileceğimiz Bölge Tarih öncesi dönemlerden tutun da Helenistik Dönemi de içine alan ve bugunüne kadar varlığını devam ettiren bir çok şehir ve höyük kalıntısını içeren önemli bir bölge konumundadır...

Gerçekten burada bulunan en başta bir Hitit yerleşmesi olan Sirkeli Höyükten ve önemli bir yol üzerinde bulunan Sirkeli Kaya Anıtından başlarsak bundan sonra yine bir Misis Köprüsü , daha sonra Yumurtalık Ayas Antik Kentine ve Karataş Magarsus Antik Kentlerine ve daha sonraki dönemlerden kalma bir Kurtkulağı Kervansarayı gibi önemli bir tarihi binayı ve çok sayıda yapılmış kaleleri de ( Yılan Kalesi Tumlu Kalesi Toprakkale,ve Anavarza vb...) bu önemli Tarihi doku içerisinde sayabiliriz...

Bir çok Uygarlığa beşik olmuş bir bölgenin Tarihi Turizminin tanıtımının ve bilinirliliğin bu kadar az olması da düşündürücü aslında...

Umarım bu Tarihi zenginliklerin yanında Deniz Turizminin de bu Tarihi dokuya sahip çıkılacak şekilde bir proje geliştirilecek şekilde yapılır

Ferhatsefa

9 yıl önce - Prş 23 Ekm 2008, 18:55

Adana'da birde turizm olursa mükemmel olur gerçekten. İnşallah biran evvel yaparlar. Adanam adına çook sevindim.

emir001

9 yıl önce - Prş 27 Ksm 2008, 12:24

arkadaşlar bu konu her sene gündeme geliyor ama ne yazık ki değişen bir şey olmuyor 3 sene önce ki karataş yine günümüz karataş faaliyet hizmetleri çok az inşallah sizin dediğiniz gibi olur..?

ismet1989
9 yıl önce - Cmt 11 Nis 2009, 02:03

arkadaşlar yumurtalık ve karataşın turizme kaandırılmaSI İÇİN HENÜZ SOMUT ADIM ATILDI MI BİLEN VARMI ENSON KARATAŞA yeniden yol yaıyorlardıama annedersem bitmedi bilgilendirirseni sevinirim

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 141516   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET