Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul'dan Uludağ görünüyor (mu)
« önceki   123 ... 525354   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
yıldırım
13 yıl önce - Cum 03 Arl 2004, 15:34

Doğru tespit arkadaşlar. Bravo!

Bende Uludağ'ın İstanbul'dan gözüküp gözükmediği tartışmasına katılmak istedim.

Uludağ İstanbul'dan görülüyor. Ancak hava şartlarının müsait olduğu çok özel günlerde görülüyor.

Müthiş bir duygu!

yavuz inci

13 yıl önce - Cum 03 Arl 2004, 16:00

Istanbul'dan Uludagin gorundugu dogrudur....yagmur sonrasi veya net yaz gunlerinde dikkatli baktiginizda Uludag gorunuyor, Uludag marmara bolgesinin en yuksek noktasi,K.Bereket'e ait ilk resimdeki Uludag resmide dogrudur, zari dagin seklide boyle.....Istanbul havaalaninda guneye dogru kalkan ucaklarda, yerden 100-150 metre yukseldiginizde , cok cok net gorunuyor bu manzara....
Burc'un cektigi resimdeki dag Iznik golunun arkasindaki dag,Florya tarafindan adalarida alan bir resimde Uludag tarafinin gorunmesi, acisal yonden mumkun degil....

MCan

13 yıl önce - Cum 03 Arl 2004, 19:31

Burc,

Gunesin gorulmesiyle dagin gorulmesinin arasinda bir baglanti yoktur. Dagin gozukmeme olasiliginin sebebi dunyanin yuvarlakligidir, mesafe degil. Yoksa teorik olarak, isigin gozune ulastigi her seyi gorursun, gozun gormuyorsa durbunle, teleskopla. Gunes'in gorulme sebebi de yaydigi isigin fazlaligindandir. Ben de sana Merkur'u ciplak gozle goruyor musun diye sorarim sabah saatinde, evet mi hayir mi? Hayir tabi ki... Uzaklik degil, yaydigi isik ve, yer yuzu icin, dunyanin yuvarlakligidir esas olan.

Ancak daglarin gorulmeme sebebi kesinlikle dunyanin yuvarlakligidir, mesafe degil, bazi cok yuksek daglar, mesafeleri yeterince yakinsa, dunyanin yuvarlakligina ragmen gozukebilir, Uludag'i ben gormedim, ancak mumkundur.

Emre_Uzan
13 yıl önce - Cum 03 Arl 2004, 19:54

Vice versa (türkçesi nedir bilmiyorum), yani Uludağ'dan da İstanbul'un gözüktüğü doğrudur. Bir de dikkatimi çeken başka nokta da oteller bölgesinde radyolar Bursa frekanslarında değil de İstanbul frekanslarına göre çekmekte. Galata Kulesi'nden de Uludağ'ın gözüktüğü başta Evliya Çelebi Seyehatnâmesinde olmak üzere bir çok kaynakta geçer.

Mustafa Erdinç
13 yıl önce - Cum 03 Arl 2004, 20:43

Değerli Arkadaşlar,

Istanbul'dan bakınca Uludag'ın çıplak göz ile görünebildiği doğru. Hatta sadece Uludağ değil mesela Marmara Adası'nı ben çok gördüm.

Ama ne zaman.... İşte önemli püf noktası burası...

Gözlem yapılan nokta ile Gözlenen nokta arasındaki hava kitlesinin içindeki

(a) nem
(b) ısı
(c) partiküllerin çeşitliliği, miktarı ve homojenliği
(d) rüzgar yönü ve şiddeti

v.s. gibi daha hatırlayamadığım birkaç neden bir araya geldiğinde, aynen bir MERCEK gibi davranmakta, ve sözü edilen olay oluşmaktadır.

Ben bu konuyu, rahmetli meteoroloji uzmanı ALI ESIN ile konuşmuştum ve bu açıklamayı bana o vermişti. Ayrıca meteoroloji dilinde bunun bir de adını da vermişti.

Saygı ve Sevgilerimle

Hakan Kaygusuz
13 yıl önce - Cmt 04 Arl 2004, 14:46

Evet, Küçükçekmece kıyısından da görünebilmekte imiş eskiden Uludağ. Eskiler öyle söylüyor. Şimdi hava kirliliği nedeniyle görmek güçleşmiş. Ama yoğun kar sonrası görünebiliyormuş.

turkerny
13 yıl önce - Cmt 04 Arl 2004, 23:02
Bir Bursalidan

Arakdaslar sizin gordugunuz daglarin Orhangazi daglari yani gemligin arka tarafi olma ihtimali yuksek uludag ise o daglarin arkasainda kaliyor

Emre_Uzan
13 yıl önce - Cmt 04 Arl 2004, 23:28

turkerny, bahsettiğin dağlar Samanlı Dağları. Zirvesine çıktım ve ordan Yalova açıklarına kadar gördüm. Hava daha net olsaydı eminim İstanbul'u da görebilirdim.

habip
13 yıl önce - Pts 06 Arl 2004, 00:06

Eminim Istanbul'dan Uludağ gözüküyor arkadaşlar.
Bir kere Uludağ, Gemlik ve Orhangazi dağlarından epeyi bir yüksek.
Yani onların arkasından görünüyor. Dünyanın yuvarlak olması bu kadar az bir mesafede pek etkili olmasa gerek. Kartaldan bakıldığında tam güney istikametinde kalıyor. Bir pusula ile kontrol edebiliriz. Lodos havalarda görüş çok iyi oluyor. Evliya çelebi Uludağın Istanbul'dan gözüktüğünü söylüyor. Ben de Uludağ'ı Erenköy'den gördüğüme eminim.
Marmara adası ve Kapıdağın sırtlarını Haydarpaşa tren köprüsünden gördüğümü hatırlarım. Çocukluğumda sahildeki balıkçılar "hapishane adası" gözükürse fırtına çıkar derlerdi.
Anamur'dan Kıbrıs gözüküyorsa, Istanbul'dan Uludağ da gözükür. Mesafe aynı...

Faruk Öncan

13 yıl önce - Pzr 13 Mar 2005, 13:12
Bu dağlar neresi?

Site yetkililerinden izin alarak dün Büyükçekmeceden çekmiş olduğum resmi yüklüyorum.Hava çok rüzgarlı ve netti.Bu görüntüyü Büyükçekmeceye gelmeden önce farkettim ama ancak buradan resim alabildim.Photoshop ile biraz karartarak görüntünün belirmesini sağladım.Bu dağları gözle görebiliyordum ama resmi alınana kadar görüntü çok azaldı. Soldaki burnu görüntünün istikametini anlıyabilmek için fotoğrafa aldım.Bildiğim kadarıyla çok net bir havada dünyanın yuvarlaklığını dikkate aldığımızda 100 km lik alanı görebilmemiz lazım.Ben sağ tarafdaki görüntüyü Uludağ olarak düşünüyorum,yanılıyor olabilirim ama bu kadar yüksek başka neresi olabilir? Yardım edermisiniz .Selamlar.
Not görüntü 300mm *1.4 converterle alındı.
12-mart-15:47
Lütfen kuşun arkasında kalan yere dikkat edelim.

(+)

Görüntü çok net olmadığından bir kaç fotoğraf yüklüyorum. Fazlalıklar silinebilir.

(+)

(+)

En son Faruk Öncan tarafından Pzr 13 Mar 2005, 17:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 525354   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet