Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Gözde

6 yıl önce - Cum 27 Hzr 2008, 10:58
Eski Çizgi Filmleri ve Çocuk Programlarını geri istiyorum!

Artık tv'yi açtığımda jetgilleri, çakmaktaşları, susam sokağını, He-man'i tom ve Jerry'i, atom karıncayı, arımaya'yı ve redkit'i göremiyorum. Redkit'i geçen atv'de gördüm. Sonra TRT'de Alaaddin'in Sihirli Lambasını gördüm. Sevinçten havalara uçtum diyebilirim.

Çizgi filmler nasıl olduysa, artık özel kanalların eline düştü . Özel kanallardaki çizgi filmlere bakıyorum. Bu dediğim çizgi filmleri sık göremiyorum. Yayınlananların hepsi birbirinden rezalet. Aralarından çocuklar için tek uygun gördüğüm çizgi film Cedric.
Hele wings diye cinli perili bir çizgi dizi varki akıl karı değil.
Normal kanalları açıyorum. Sabah yemek programı+ kadın programı, öğlen kadın programı+ yemek programı, akşam diziler... Öğlen haberlerinden önce kanallar paşa gönülleri isterse çizgi dizi koyuyorlar.
Ben susam sokağı yüzünden okula kaç kez geç kaldığımı hatırlamıyorum. Bir çok şeyi o programdan öğrenmişimdir. Harfleri, rakamları, renkleri, mevsimleri, temizliği ve daha bir sürü şeyi susam sokağı ile öğrenmişimdir. Şimdi bakıyorum yeni kuşak çizgi dizilere. Bu tip öğreticiliği göremiyorum. Herşeyi geçtim. Trt'de çocuklar için öğretici reklamlar vardı. Şimdi onlardan eser yok .

Çizgi filmlere gelince... İki tip çizgi film vardır. Büyükler için ve çocuklar için.
Çocuklar için yapılan çizgi filmlerde çok dikkatli olunmalıdır. Çizgi dizide yer alan karakter erkekse, erkek gibi giyinmeli, kız ise kız gibi giyinmeli. Bu küçük çocukların kendi cinsiyetlerini tanımaları açısından önemlidir.

Son kuşak cizgi filmlerde maalesef bu cinsiyet ayrımına çok önem verilmiyor. Erkek karekterler ve kadın karakterler arısında çizgi dizide fark yok. Çocuğun bu sefer çizgi diziyi izlerken aklı karışıyor.
Kadın erkek gibi rolleri kafasında oturtamıyor.

Yine hayvanlı çizgi filmlere bakiyorum. Kedi ile köpek aynı bedende olan cizgi filmleri, hangi hayvan olduğu belli olmayan çizgi filmleri görüyorum. Bu da çocukların yanlış bilgilenmelerine neden olmakta. Eski çizgi filmleri hatırlarsanız, oradaki hayvanlar acayip değildi ve cinsiyetleri belli idi.

Büyükler için çizgi filmleri konusunda RTÜK maalesef bir felaket.
Bu başlıkta anlattığım çizgi dizi büyükler için ve çocuk saatinde yayınlanmaz.
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=59485

Belki hatırlarsınız. Pokemon çılgınlığı vardı bir ara. Ondan sonra Sailormoon diye absürt bir çizgi dizi çıktı. Ben o zamanlar 15- 16 yaşımdaydım. Geçende arkadaşım o çizgi diziyi tekrar izlemeye başladığını söyledi ve aslında o dizinin büyükler için olduğunu söyledi. Meğer bu çizgi dizide eşcinsel ilişkiler varmış. Bizde böyle bir çizgi diziyi o zamanın kuşağına izlettik.

Özetle ne varsa yine eskilerde var.
Ben eski çizgi filmleri ve çocuk programlarını geri istiyorum. Tekrar çocuklar için öğretici reklamları ekranlarda görmek istiyorum.

K Avril
6 yıl önce - Cum 27 Hzr 2008, 11:16

Ben de Clementine'i istiyorum Kucukken o atesten yaratiktan cok korkardim ama cizgi filmi de izlemeden duramazdim . O atesten yaratik her bolumde birisini Clementine'i yakalamasi icin gorevlendiriyordu; gorevlendirdigi kisi de basarisiz olunca o kisiyi yanina alip yari hayvan yari insan bir esir yapiyordu. Bir keresinde yasli tonton bir nineyi gorevlendirmisti ve o kadin da basarisiz olunca onu yanina alip yari hayvan yari insan bir yaratiga cevirmisti. Cok korkunctu ama bence TRT'nin yaptigi guzel secimlerden biriydi zamaninda.

ibrahim10
6 yıl önce - Cum 27 Hzr 2008, 11:19

Clementine adında fransız yapımı insanın içini ürperten bi jeneriği olan bir çizgi film vardı.Ama tek kanal oldugu için mecbur seyrederdik.Bu çizgi filmde dikkatimi çeken kırmızı ve turuncu tonların hakim olmasıydı
Benim favorim uçan kaz ve nils di pazar günleri saat 10 haberleri,ardından işitme engelliler haber bülteni ondan sonra uçan kaz ve nils...
Biraz daha yakın döneme gelirsek Şirinler uzun süre severek izlediğim çizgi filmdi.
Sonra zaten özel kanallar çıktı.Çizgi film işininde tabiri caizse suyu çıktı.
Gözde'nin ne varsa eskilerde var ifadesine aynen katılıyorum...

35CEM35

6 yıl önce - Cum 27 Hzr 2008, 11:23

6 yaşında bir kızım var ve televizyon bizim için sürekli sorun oluyor.
Doğru dürüst yayınlar olmamasına alıştık. Sihirli annem dönemlerinde kanalı siliyordum listeden. Köpekten dede, bütün işleri aşk olan küçük çocuklar, sürekli kötülük yapan bir annaanne, sütü sevmediğini sürekli söyleyen çocuklar, ismi çilek olan çocuk ve daha neler neler.
Şimdide bez bebek eziyetini çekiyoruz. Fox tvde sabahtan akşama kadar bu saçma dizi var. Dizide herkes Türk, ama isimlere bakın: nana, kulina?
Anlamıyorum, bu işleri yapanlar kısırmı
Çocukları olmuyormu?
Yoksa bu işleri staj yapan öğrencileremi yüklüyorlar hep.
Dizide yada çizgi filmde geçen her sözün, yapılan her davranışın çocuklar üzerinde çok önemli etkileri var. Bir şey söylendiği zaman, ama baba xxxx'te böyle yapıyor diye cevap veriyorlar.
Yada -baba çilekte süt içmiyor gibi bahaneler...
Eski programları görmek çok güzel olurdu. Özellikle çocuklarımız için...
Susam sokağı tarzı programların, gelişme çağındaki çocuklara faydasını ancak anne ve babalar anlar. Biz dizilerde ve çizgi filmlerde çocuklarımıza doğru mesajlar beklerken, akla hayale gelmeyen olayları normalleştiriyorlar...
Umarım sistem değişir, ama ümidim yok...

MetTuna
6 yıl önce - Cum 27 Hzr 2008, 11:26

Her konuda olduğu gibi, çizgi filmler konusunda da eski-yeni kuşak farklılaşması var. Özellikle bol aksiyonlu ve hızlı sahne geçişleri olan türleri başımı döndürüyor. Sanırım bir aralar bunların çocuklarda ciddi rahatsızlıklara neden oldukları da iddia edilmişti. Benim zamanımın filmleri, basit anlaşılabilir ve "hak" "adalet" gibi kavramların gözetildiği türdendi. Oturur sakin sakin, gerilmeden izlerdik. Şekilsiz yaratıklar pek olmazdı. Zamanla herşey değişiyor...

Ama bence asıl konu, yani eski ve yeni kuşak çizgi filmlerle ilgili olarak yaşanan hoşlanmama veya zevk almama hali kuşakla ilgili. Asıl olarak çocukluğa duyduğumuz özlemle, o sorumsuz ve bitmeyecek sanılan zamanlarda yapılan herşeyin güzel hissedilmesiyle ilgili. Şimdiki çocukların da 20 yıl sonra bu filmleri özlemle anacağını düşünüyorum.

serdar şahin
6 yıl önce - Cum 27 Hzr 2008, 11:35

Gözde hanım size katılıyorum.,Eski çizgi filmlerimi geri istiyorum. O Nerde Tom ve Jerry,Taş devri,Temel reis,ve Red kid filmleri,olsada izlesek.

ferhat27

6 yıl önce - Cum 27 Hzr 2008, 11:38

he-man,clementine,voltron,redkit,bıcır ile gıcır,she-ra,susam sokağı,atlı karınca,yakari,adile teyze ile uykudan önce,karaşimşek ve diğerleri ..bu başlığı okuyunca hepsi birer birer gözümün önünde canlandılar..keşke imkan olsada çocukluğumuza geri dönsek ve o günleri doya doya yaşasak...

Emre Güray
6 yıl önce - Cum 27 Hzr 2008, 11:45

Kanalların ilk özelleştirildiği senelerde Çizgi Filmler ve eğitici programlar sabah kuşağında oldukça geniş bir yer alıyordu, Kanal D, Show Tv, Star ve Atv'de yayınlanan 7:00 - 9:00 arası haber / gündem programlarının hemen ardından yayınlanan çizgi filmler, evlendirme programlarından, realite şovlardan çok daha masum, sevimli ve eğiticiydiler.

Benim geri istediklerim arasında TRT'de her cumartesi sabahı Keçiören Parkı'ndan canlı yayınlanan Cumartesi'den Cumartesi'ye ve lafalimpics olimpiyatları çizgi filmidir , bu çizgi film'de ayı yogi'ler, scooby do'lar ve gerçek kötülerin arasında geçen hayal gücünü bir hayli zorlayan olimpiyat oyunlarına ev sahipliği edilirdi

cemaynur_yilmaz
6 yıl önce - Cum 27 Hzr 2008, 16:12

Şimdi size bizdeki(d-smart) çizgi fim kanallarını sayıcam;Nickledeon, Cartoon network(artık çoğu çocuk bu kanalı seviyor), D-çocuk, Yumurcak tv, Kids co., Luli.Ayrıca Digitürkte de baya var;Disnep channel, Jetix, Jetix play.Uydu da yabancı kanalların çizgi film kannaları var.Mesela ben çocukken alman kanalı Toggo'yu izlerdim
ama ben genelde sizin saydığınız eski çizgi filmleri seyrederdim çünkü benim zamanımda uydu, digiturk falan yeni çıkıyordu.En sevdiğim bugs bunny'ydi Ama şimdiki çocuklar değişti, artık daha çok vurdulu kırdılı çizgileri seviyorlar.Mesela benim kuzenim(10 yaşında) mtv'deki anime çizgilerini izliyor kısaca şimdiki çocuklar şunları seviyor;
kızlar büyülü perili(winx, sisi gibi)
oğlanlar vurdulu kırdılı (pokemon, ninja turtles2, batman2 gibi).

semih89
6 yıl önce - Cum 27 Hzr 2008, 16:20

Her ne kadar kanalı sevmesen de STV'de Tarçın ve Arkadaşları diye bir program var . Yeğenime izletiyorum aradabir bilgisayarıma indirdiğim videolarını .

Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET