Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Gaziantep - Lezzet Durakları
123 ... 505152   sonraki »

ANA SAYFA -> GAZİANTEP
cevap yaz
sayfa 1
elif özdemir
14 yıl önce - Çrş 07 Mar 2007, 11:33
Gaziantep - İncilipınar Sofrası


İncilipınar Sofrası - (Diğer Başlıklar)

100.Yıl Parkı'nın içinde bulunan ve yöresel ev yemeklerini sunan mekan


(+)(+)(+)


Mine Hasırcı

14 yıl önce - Cmt 06 Ekm 2007, 16:59

Parkın içindeki yöresel yemekler sunan mekandan bir fotoğraf karesi...(+)


murat2727

13 yıl önce - Çrş 25 Hzr 2008, 20:52
Gaziantep - Lezzet Durakları


Lezzet Durakları - (Gaziantep Yemekleri - Diğer Başlıklar)

Gaziantep Mutfağı genel olarak doğu ile batı kültürünün ortasında çıkmış kendine özgü bir yere sahiptir. Tarihin en eski şehirlerinden biri olan Gaziantep, Müslüman Araplara, Yahudilere, Ermenilere ve en son Türklere ev sahipliği yapmıştır. Şehir ticaret kervanlarının geçtiği güzergâhta olması sebebi ile çok sayıda kültürün birleştiği bir yer olmuştur. Bu çok kültürlülük en çok mutfağa yansımıştır. Gaziantep Mutfağı bu sebeple kültürler sentezinden oluşmaktadır.

Gaziantep yemek kültürünün en güzel yemekleri Ramazan ve bayram sofralarında kendisini gösterir. Kendine özgü yöresel yemekleri Gaziantep dışında bulmak çok zordur.

Sonbaharda mahalle kadınları bir birlerine yardım ederek biber, Patlıcan, Kabak, acurları temizleyerek onları kuruturlar.

Yemeklerin lezzetini oluşturan baharatlar, Gaziler Caddesi'ndeki, Almacı Pazarı'ndaki baharatçılardan özenle seçilerek alınır. Gaziantep'te baharatın envai çeşidi ve en hası bulunur. Her seviyedeki aile evine mutlaka köftelik simit (köfte yapımında kullanılan ince bulgur) alır.

Yolunuz Gaziantep'e düşmüşse, şehrin kültürünü yansıtan mekanlarda, yöresel yemekleri tatmanız mümkündür. Ben şimdi size bu mekanlardan öne çıkanları anlatacağım sizler de artık gerisini getirirsiniz.

İmam Çağdaşİmam Çağdaş, Gaziantep'te en meşhur lokantadır. Turkiye'nin her ilinden muşterisi bulunmakta olup, baklava ve yöresel yemekleri 1887'den beri muşterilerine sunmaktadır.

www.imamcagdas.com

Aşina


(+)


Gaziantep'in yeni nesil lokantalarından olan Aşina, kısa sürede Gaziantep'lilerin ve Gaziantep'e gelen insanların yöresel Antep yemekleri için uğrak yeri olmuştur.


(+)


www.asinagaziantepmutfagi.com

GüllüoğluGaziantep Baklavası'nı dünyaya duyuran Güllüoğlu'na Gaziantep'te her semtte rastlayabilirsiniz.

Not: Yukardaki bilgiler, Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden ve ilgili restorantlardan izin alınarak aktarılmıştır.hakanımx
13 yıl önce - Çrş 06 Ağu 2008, 16:37

Fotoğraf yükleyemyeceğim ama Halil Usta Kebap diyince birçok arkadaş hatırlayacaktır. Orada yediğim kebabın tadına başka hiç bir yerde varamadım. Etin terbiyesi öyle bir yapılmışki pamuk gibi ağzında dağılıyor. Birçok ünlüde burayı ziyaret etmiş olup duvarlarında resimleri mevcuttur. Bulunduğu yer biraz kenar mahalle gibi kalıyor (tam olarak yerini bilmiyorum) ama her semtten ve şehirden insanların uğrak noktasıdiyebilirim.

CanHayat ÖZYURT

13 yıl önce - Çrş 06 Ağu 2008, 17:22
Lezzet


Gaziantep şehrinde lezzet durakları çok pahalı. 2 kez farklı tarihlerde yolum düştü, resmen cüzdan yolduran türden. Baklava, kebap, lahmacun, fıstık güzel ancak pahalı. ülkemizde zaten "Taş yerinde ağırdır" deyişi geçerli. Bir şehrin nesi ünlü ise o başka yerde daha ucuz oluyor.sayfa 1
123 ... 505152   sonraki »
ANA SAYFA -> GAZİANTEP