Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
cagribey
11 yıl önce - Çrş 25 Hzr 2008, 11:30
Ankara Cumhuriyet Stadyumu


19 Mayıs'ın yerine Cumhuriyet Stadı!
19 Mayıs Stadı tarihe karışıyor. Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan, 19 Mayıs Stadı'nı yıkıp, yerine "Cumhuriyet Stadı" adında yeni bir stat ve spor kompleksi yapmak istediklerini ifade etti. Doğan, 19 Mayıs Stadı'nın, Başkent futbolunun ihtiyacını karşılayamadığını, daha modern ve çok amaçlı bir tesis yapmak istediklerini belirterek, şunları söyledi:

"19 Mayıs Stadı zemini tamamen bozulmuş. Şimdi suni çim yapıyoruz. Ancak bu geçici bir çözüm. Burası tarihi bir eser olarak kabul edildiği için izin almak mümkün değil. Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki Milli Komite'nin izni olması gerekiyor. Bu izin çıktığı zaman, 19 Mayıs Stadı'nı yıkar, en kısa sürede yenisini yaparız. Bu stat çok amaçlı olmalı. Etrafındaki baraka tipi binalar tamamen yıkılıp, kongre salonları, yiyecek, içecek yerleri, eğlence ve alışveriş merkezleriyle büyük bir stadyum yer almalı. Hatta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, yurt dışından gelecek konuklarını bu statta yapılacak yerlerde ağırlayacak. Bunun örneklerini İngiltere'de Wembley ve İspanya'da Camp Nou Stadı'nda görebiliriz. Yeter ki izin çıksın. Başkente layık bir stat yapalım. Ayrıca 15 bin kişilik bir ayrı stat daha yaparız, Başkent takımları büyük maçlar dışındaki maçlarını bu statta oynar"

62 yıllık tarihi var

1936 yılında açılışı yapılan 19 Mayıs Stadı, 19 bin 600 seyirci kapasitesine sahip ve Ankara'nın en büyük stadı. Süper Lig takımlarından Ankaragücü, Gençlerbirliği ile Gençlerbirliği Oftaş tarafından futbol müsabakalarında ve resmi kurumlar tarafından düzenlenen tören ve gösterilerde kullanılıyor.

Vietti Violi'nin bu projesi, mimari bir yarışmanın sonucu ve Türkiye'de tasarladığı bir dizi spor kompleksinin ilkidir. Türkiye Cumhuriyeti için tarihsel olarak sembolik bir önem taşımaktadır. Yapı, hem sosyo-kültürel hem de fonksiyonel açıdan önemlidir. 19 Mayıs Spor Kompleksi içerisinde, TSYD Ankara Şubesi Tesisleri, tenis, eskrim kulübü, boks, halter, jimnastik, güreş, tekvando salonları, SESAM, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Yüzme Havuzu ve yemekhanesi, Naili Moran Atletizm Pisti, gençlik merkezi, 19 Mayıs Dış Sahaları yer almakta

Kaynak : Sabah Ankara

http://www.gencler.org/haberler.php?id=6149


muratçimen

11 yıl önce - Çrş 25 Hzr 2008, 12:45

Tarih diye çürümeye bırakılacağına Ankaraya yakışır Ankaranın merkezinde yeni bir stad çok güzel olucağına inanıyorum satd'ın dış kaplamsınıda ulustaki tarihi dokuya uydurularak yapılırsa inanın çok daha güzel olacak 50.000 bin kişi ve üstü olmasını isterim

MeteHan!
11 yıl önce - Çrş 25 Hzr 2008, 13:05

çok güzel bir haber
başkentimize yakışır 5 yıldızlı bir stad yapılmalı bence
hem bu ileride muhtemel düzenleyeceğimiz avrupa şampiyonası içinde gereklidir.İ.Hakkı Erdoğan
11 yıl önce - Çrş 25 Hzr 2008, 15:02

Çok iyi bir proje umarım kısa sürede Milli Komiteden izin çıkar ve proje başlar.Peki projenin yapım aşamasında Ankaragücü, GençlerBirliği ve OFTAŞ maçları nerede yapılacak?

vozkan
11 yıl önce - Çrş 25 Hzr 2008, 17:59

Ülkemizin ve Ankara nın çağdaş stadlara ihtiyacı var.
Umarım kısa sürede gerçekleştirilir.cagribey
11 yıl önce - Prş 26 Hzr 2008, 09:54

Bence bu stadyum için proje yarışması açmaları gerekir. Mimarisi ve kullanımı en güzel projeyi hazırlayan işi yapsın. Stadyum futbol stadyumu olsun, zaten koşu için stadın arkasında atletizm pistleri mevcut., bayram törenleride hipodruma alınsın.

güçlükaya
11 yıl önce - Prş 26 Hzr 2008, 22:21

Başkentimize, Milli takımımıza layık modern stadyumun gerçekten yapılacağı inancı ile...................Orkun
11 yıl önce - Prş 26 Hzr 2008, 22:29

Bugun aldigim en guzel haber. Insallah fikir olarak kalmaz once projesini gorur tartisiriz, sonrada insaat fotolarini takip ederiz.

cihan1
11 yıl önce - Prş 26 Hzr 2008, 22:57

asılda çok ama çok güzel bir haber ama 19 mayısı yıkmaslar iyi olur sebebi tarihinden kaynaklı değildir ama ankaranın 1 dev stada ihtiyacı olduğu gibi diğer küçük stadlara da ihtiyaç vardır ve bu stad kalmalı hem ankaranın 4 takımına tek tek birer stad verilmelidir diye düşündüğümden yıkılmasını istemem. inş Münihteki stad gibi kendi alanında bir çığır açar ve bundan sonrada bu stad bittiğinde Milli takımımız her maçını Ankarada oynar ve Ankara ve çevre il halkıda dünyaca ünlü takımları izleme sansını yakalar ama Milli maçları Ankaraya almak sart diye düşünüyorum

fettah yıldırım

11 yıl önce - Prş 26 Hzr 2008, 23:11

bence bu haber büyük bir futbol organizasyonuna ciddi şekilde talip olacağımıza bir işaret..yoksa zemin yenilenir ayrıca oftaşspor için gazi stadyumu restore edilirdi. bence yapım uzun yıllar alır oraya tek başına nasıl bir satdyum yapılırsa yapılsın haftada en az dört beş maç oynanınca zemin zaten bozulur birde ankara belediyesi asaş stadını yenileyip ankaraspora vermesiydi 19 mayıs stadının halini düşünemiyorum bilesayfa 1
123 ... 181920   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet