Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Gokhan Bayraktar
9 yıl önce - Çrş 02 Arl 2009, 00:40

Olmaz olur mu?En azindan bunu sitede gören yabancılar aaa ne kadar ictenlikle cekilmiş der.Ben kadraj icinde olanlar degilde daha çok fotgrafla oynanip orjinalliğinin kaybolmasına karşıyım.

Sanki avrupa`da hic dilenci yok Burdada sehir merkezine romanya`li bir sürü dilenci var

En son Gokhan Bayraktar tarafından Çrş 02 Arl 2009, 01:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Ahmet Arif Hoca

9 yıl önce - Çrş 02 Arl 2009, 00:43

Alıntı:
Burda sehir merkezine romanya`li bir sürü dilenci var

Ben turist olarak bir yeri tercih edeceksem dilencili yerden uzak kaçar, Haldun un fotoları gibi yerlere uçmayı yeğlerim.
Sadaka verecek halmi kaldı

Burç

9 yıl önce - Çrş 02 Arl 2009, 00:46

Almanya tanıtımı yapılırken dilencilerin kullanıldığı bir örnek var mı?

Bir arkadaş bulma sitesine üye olup kendini tanıtmaya karar versen, en çirkin çıktığın, en bakımsız fotoğrafını mı koyarsın? Ne kadar da gerçekçiyim, işte bu da tuvaletteki halim der misin?

Karani Eseroğlu
9 yıl önce - Çrş 02 Arl 2009, 00:58

Burç, ben fotoğraflarda gördüklerimin aynısını o yere gidince görmek isterim.
Aksini görünce aldatılmışlık hissine kapılırım.
Ülkemizi tanıtan fotoğraflar konusunda söylediklerinde haklısın ama artık Türkiye'yi tanıtım misyonunu üstlendiğini sandığımız sitemizde kaç kişi wow, puan ve aferin cazibesinden sıyrılıp gerçek tanıtım fotosu yüklüyor?

Gokhan Bayraktar
9 yıl önce - Çrş 02 Arl 2009, 01:01

Ulke tanıtımı önemlidir.Ancak unutmayın ki turistler ülkemize geldiginde halk içine karışıp gezeler orada bir sürü işportacı,dilenci vs vs yok mudur?Benim demek istedigim mesela bağdat caddesinin fotgrafında bir tane dilencinin bir tane de işportacının görünmesinin ülke tanitima zarardan çok yararida olacaktir.Tanitimlareda sürekli güzellikler gösterilir negatiflik yoktur ancak tanitimlara bakipta ülkemize ilk defa gelenler tanitimlarda olmayanlari gördüklerinde şaşırırlar.O yuzden gercekelerimiz ile tanitmaliyiz demek istiyorum

Bekir Kurt

9 yıl önce - Çrş 02 Arl 2009, 01:02

İş seyahatinde olmadığım zamanlar her gün sabah siteye girerek bir gün önce yüklenen fotograflara tek tek bakıyorum.

50-60 fotograf sonrası sıradan ve kalitesiz fotograflar geliyor. Bunların iyice bir elden geçirilmesi ve lüzumsuz olanlarının silinmesi elzemdir. Netice itibarı ile ülkemizi tanıtmaya çalışıyoruz.

Burç

9 yıl önce - Çrş 02 Arl 2009, 01:14

Alıntı:
ben fotoğraflarda gördüklerimin aynısını o yere gidince görmek isterim.
Aksini görünce aldatılmışlık hissine kapılırım.

Aldatma değil ki.
Fotoğrafı çekerken önünden son model Mercedes geçiyor, gerçek değil mi?
Murat124 de geçiyor, o da gerçek. Ama sen Mercedes'i bekliyorsun.

Eğer aldatma ise, o zaman 29 Ekim'de Cumhuriyet bayramı kutlaması fotoğraflarını silelim.
Normalde köprüde havai fişek gösterisi yok. Aldatmayalım kimseyi?

Dogukan

9 yıl önce - Çrş 02 Arl 2009, 01:16

Alıntı:
Almanya tanıtımı yapılırken dilencilerin kullanıldığı bir örnek var mı?

Bir arkadaş bulma sitesine üye olup kendini tanıtmaya karar versen, en çirkin çıktığın, en bakımsız fotoğrafını mı koyarsın? Ne kadar da gerçekçiyim, işte bu da tuvaletteki halim der misin?

Bu konuda Burc'a katilmamak elde degil. Sitemizin amaci Turkiyemizin her kosesini en guzel hali ile tanitabilmek. Bunun icin fotografladigimiz yerlerin goze gorunebilecek en guzel halini fotograflamak ve bu fotografi gorenlerde pozitif duygular uyandirmak en guzeli olsa gerek.

Bu konuda aklima gelen ilk ornegi vermek istiyorum. Mercedes firmasini dusunun. Reklam brosurlerinde kullandiklari resimleri, posterleri v.s. akliniza getirin. O fotograflari cekmek icin kac bin dolar para harcandigini, hangi profesyonel fotografcilarin calistiklarini, ne gibi hususlara dikkat edildigini, hangi acidan yakalanirsa fotografin daha cekici olabileceginin dahi hesaplandigini hissedebiliyorsunuzdur sanirim. Mercedes'in artik herhangi bir urununu satmak icin reklama bile ihtiyaci olmadigini dusunurseniz, bir arabasini tanitmak icin hazirlayacagi brosurde yada posterde profesyonel fotografciligi neden kullandigini anlayabiliriz herhalde.

Asagidaki iki fotografa bakmanizi istiyorum.... Hepsi Mercedes SLR'a ait.

Fotograftaki obje ayni olmasina ragmen insanda uyandirdigi duygu cok farkli. Fotografi cekerken dikkate alinmis olan ayrintilar her uc karedede farkilik gostermekte. Peki neden ? Mercedes firmasi neden ucuncu fotografi brosurlerinde kullanmaz ? Hatta gayet guzel bir cekim olmasina ragmen ikinci fotografi da kullanmaz... Neden ? Her uc fotograftada obje ayni degil mi neden dogal halini yani ucuncu fotograftaki halini begenmiyoruzda ilk fotograftaki hali daha cok hosumuze gidiyor ? Sanirim demek istedigimi bir nebze olsun anlatabildim.

Altinda cop posetlerinin oldugu, dilencilerin oldugu bir camiyi fotograflamak her ne kadar dogal olsada, o camiinin altinda cop postlerinin olmadigi, dilencilerin olmadigi bir fotografini cekmekte o kadar dogaldir. Neden kotusunu secelim ki ?

Alıntı:
Ulke tanıtımı önemlidir.Ancak unutmayın ki turistler ülkemize geldiginde halk içine karışıp gezeler orada bir sürü işportacı,dilenci vs vs yok mudur?

Tabii ki vardir... Zaten gelen insanlarin bir cogusu bunu biliyor. Ikinci olarak gelen turistler bunlari goreceklerse eger mutlaka ama mutlaka fotograflanmis olan en guzel halinide gorecekler. Zaten akli basinda birisinin (gelen turistler icin diyorum) gordukleri her fotograftan sonra Turkiyedeki her mekanin oyle oldugunu dusunduklerini sanmiyorum.

Amerikada New York City'de Manhattana cikip dolasmak icin ve ozellikle Time Square'de sabaha dogru yuruyus yapmak icin elime gecen hic bir firsati kacirmadim bu zamana kadar. Inanin bana cop kokusundan girilmeyen yerleri var idi. Insaat calismalarindan dolayi illallah dediginiz cok zaman vardir orada yurumeye calisirken. Her kose basinda ( abartisiz soyluyorum bunu ) bir polis araci gormekten gina gelir artik ama yinede her seferinde orada vakit gecirmek butun bu aksiliklere ve fotograflara yansimayan yuzune ragmen guzeldir. Bilmiyorum anlatabildim mi ?

En son Dogukan tarafından Çrş 02 Arl 2009, 01:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Karani Eseroğlu
9 yıl önce - Çrş 02 Arl 2009, 01:25

Alıntı:
Aldatma değil ki.
Fotoğrafı çekerken önünden son model Mercedes geçiyor, gerçek değil mi?
Murat124 de geçiyor, o da gerçek. Ama sen Mercedes'i bekliyorsun.

Söylemek istediğimi anlatamadım galiba.
Bu konuda sana hak verdiğimi söyledim zaten.
Benim anlatmak istediğim, fotoğraflardaki aşırı makyaj ve abartı olayıdır.
Fotoğrafta çok albenili görünen bir yerin, gerçekte mütevazi, sıradan bir yer olduğunu görünce ister istemez aldatılmışlık hissine kapılır insan.
Öyle değilmidir?

sedat karahallı
9 yıl önce - Çrş 02 Arl 2009, 01:33

Karani beyin görüşüne katılmıyorum. Fotoğrafın güzelleştirilmesi için yapılan müdahaleleri gereksiz ve yanlış görenleri anlayamıyorum. Oysa ki tüm dünyada ülkeler ve mekanlar tanıtılırken bu yapılır. Bir örnekle açıklamaka istiyorum:

(+)

Sayın Eseroğlu Beyşehir Gölü böyle bir yer mi? ben gördüm. Bu fotoğraftakinden çok daha canlı, çok daha alımlı idi. Maalesef her fotoğraf makinası, mekanı gözün gördüğü kadar kaliteli görmüyor. Biz fotoğraflarda gerekli düzeltmeleri yaparak mekanı asıl haline getiriyoruz aslında. teknolojiye direnmenin manası yok. ülkemizi güzel göstermek en doğal hakkımız olsa gerek...

sayfa 4
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET