Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Burç

13 yıl önce - Pzr 11 Hzr 2006, 07:06

Ayda 10-15 bin fotoğraf yüklenmesi nedeni ile,
siteye yüklenen fotoğraflarda seçiciliği teşvik edebilmek için,
puan sistemine bir adet eksi puan seçeneği daha eklendi :

(-1) sitede daha güzeli vardı

Aslında daha önce de  "bu bilgi/fotoğraflar zaten vardı" seçeneği mevcut idi.
Ancak gene de her üyenin Haydarpaşa ve Kızkulesinin fotoğraflarını tekrar tekrar
yüklenmesi engellenemedi. Bu eksi puan seçeneği de işe yaramazsa,
bazı başlıkları kilitleme yolu tek çare olarak kalıyor.

Lütfen :
Bir fotoğraf yüklemeden önce, sizden evvel yüklenen fotoğraflara bir bakın.
Eğer kendi çektiğinizin daha güzel olduğunu düşünüyorsanız, buyrun başımızın üstünde yeri var.
Yok başkası daha güzellerini zaten çekmiş ise, "bu da benden" diye boşuna siteye yüklemeyin.

Neslihan Kamer
13 yıl önce - Pzr 11 Hzr 2006, 10:00

Bu konuda fikir beyan etmeye yeterli olmayabilirim, ama tutamayacağım kendimi.

Arkadaşlar yıllardır yüzbinlerce (Milyonlarca değildir herhalde. Sitede toplam kaç fotoğraf var acaba, merak ettim şimdi?) fotoğraf yüklenmiş siteye. Fotoğraf yüklemeden önce iyice bir bakmak lazım, benim bu fotoğrafıma gerek var mı? Fotoğraf yüklemedeki amacımız, bakın ben de güzel fotoğraf çekiyorum değil, bakın ben de tanıtıma, Türkiye'nin en büyük fotoğraf arşivini geliştirmeye yardımcı oluyorum.

Geçen ilk fotoğraf gezim esnasında ve siteye fotoğrafları yüklerken hissettiğim mutluluğu tarif edemem. Yeni bir uğraş kazanmış oldum. Evvela semtimi tanıtmalıyım diye düşündüm, çok şükür bizim semtin fotoğrafını çeken olmamış Burç hariç.    Bu nedenle birçok yerin fotoğrafı yoktu, hala da yok. Kafamda semtimle ilgili çeşitli projeler yaptım. Fotoğraflayabildiğim daha %25'i. Sonra düşündüm, semtimi hallettikten sonra, arasıra fotoğraf gezileri yapsam çeşitli yerlere. Sitede fotoğrafı ya olmayan, ya da yetersiz olan yerleri tespit etsem ve gidip çeksem. (Bu arada, bir an "Eee sonra, fotoğrafı çekilecek yer kalmayınca ne yapacağım?" diye düşündüm ve acaba sitemizdeki fotoğraf ustaları bu sıkıntıyı hissediyorlar mı, merak ettim.)

Mesela artık  Ortaköy Mecidiye Camii fotoğraflarının mükemmel, eşsiz olmadıkça yüklenmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Arkadaşlar sakin olun, hergün fotoğraf yüklemeyeni siteden atmıyorlar. Denetçilerin imanı gevredi fotoğraf silmekten.

Bu arada sevgili yönetimimize de bir önerim var, fotoğrafı sildiklerine dair yazıyı mesaja ekleyeceklerine, mesaj sahibine özelden iletsinler. Çirkin bir görüntü oluyor. Daha ilginci, mesajdaki tüm fotoğraflar silindiği halde, mesajın üzerindeki notla orada kalakalması. O not kişiye, o mesaj çöpe gitse ne güzel olur ama di mi? (Yöneticilerle iyi geçinmeyi öğreniyorum.  )

sabahattin kayış

13 yıl önce - Pzr 11 Hzr 2006, 10:15

Alıntı:
Fotoğraf yüklemedeki amacımız, bakın ben de güzel fotoğraf çekiyorum değil, bakın ben de tanıtıma, Türkiye'nin en büyük fotoğraf arşivini geliştirmeye yardımcı oluyorum.

Kesinlikle doğru bir karar, denetçi arkadaşlarım ve üyelerle zaman içinde kaynaşıyoruz ve bazılarının silinmesi gereken bir fotoğrafı ve ya mesajı silmek için ayıp olur mu düşüncesiyle tedirgin olmasınlar..

Bana ait tüm mesaj, fotoğraf, Hüsn-ü hat ve Kaligrafi çalışmalarımdan göze hoş gelmeyen veya sitemizde olmasının gerekli olmadığı düşünülenler zinhar silinsin...

alimemo
13 yıl önce - Pts 12 Hzr 2006, 01:52

Sitedeki fotoğraf kalitesini korumaya çalışan biz denetçiler, fotoğraf silince bazen yakınmalarla, hatta hesap sormalarla karşı karşıya kalıyoruz. Başlığın özü gereği sadece fotoğraf kalitesi yüzünden çıkan anlaşmazlıklara değineceğim.

bir üyemiz demiş ki:
Gardaş bizimle bi problemin mi var senin durmadan adana formumuzda resimlerimizi siliyorsun.?Hiçmi emeklerimize acımıyorsun?Yada kolay mı oluyor yönetici olunca bir tuşa basarak tüm emeklerimizi boşa sayman.Senden bi açıklama bekliyoruz.
bak bu başlık snein yüzünden açıldı okuda gör marifetini
adres silindi

Arkadaşın "emek" sözcüğünün anlamı hakkında bazı hatırlatmalara ihtiyaç duyduğunu sezdim.

alimemo demiş ki:
Çekilen fotoları irfanview gibi basit bir programla bile düzeltmeden, küçültmeden yamuk haliyle pat diye siteye yüklemeyi "emek" olarak kabul edemem. Bu emek değil.
Emek nedir, bilir misiniz?
Memleket saydığın beldenin sadece 8 fotoğrafını yüklemektir. Hatta yarısını sonradan beğenmeyip silmektir. İstanbul'da veya mavi yolculukta yığınla foto çekip, sonra "hay Allah, güneş tersten vurmuş, wowturkey'e yakışmaz bu fotolar" demektir. İstanbul'un 7 tepesine nazır cami şerefelerine belki ömürde bir defa arkadaş kıyağı sayesinde çıkıp da, açık güneşli bir güne rağmen o çekilen fotolardan sadece 3-4 tanesini siteye layık bulmaktır. Bu fotoğraflarla irfanview, paint shop pro gibi programlar kullanarak 20 dakika (her bir fotoğraf için) uğraşıp renk ayarı yapmaktır. Çekilen her fotoğrafın IPTC-bilgi alanlarına (mp3'te id2 gibi fotoğrafta iptc vardır) yer, tarih, isim yazmaktır. Başka üyeler tarafından konan, tam uygun olmayan ama istikbal vaadeden fotoları grafik programlarıyla ameliyata almak (böyle bir mecburiyet olmadığı halde), üyelere böylece ayın fotoğrafı oylamasında derece kazanmada yardım etmektir. "Photoshop teknikleri" başlığında tecrübeleri diğer üyelerle paylaşmaktır.

Devam edelim mi?

Silinecek fotoları içeren mesajı açıp, foto kodunu kesip çıkarmaktır. Denetçilere özel forumda "sunucudan silinecek resimler" başlığına cevap mesajı olarak yapıştırmaktır. Fotonun silindiği mesajın içine fotonun neden uygun olmadığını yazmaktır. Ondan sonra resimlerin "tek tuşla" silinmesinden yakınarak denetçilerden hesap soran üyelere böyle ayrıntılı cevap yazmaktır.

Emek budur. Ve de kolayca sarfedilecek bir kelime değildir.

Nusret Bey

12 yıl önce - Prş 30 Ksm 2006, 00:03

Değerli Üye Kardeşlerim,

Aynı anda yüklenmiş birbirinin nerdeyse aynı iki metre arayla çekilmiş fotoğraflara bakmak bile bir zaman kaybı. Birçok üyemiz işyerindeki bilgisayarlardan takip ediyor sitemizi. İçi boş mesajlarla veya vasat fotoğraflarla kirlilik yaratmayın. Güzel olanı yükleyin de diğer fotoğraflarada bakabilecek veya mesaj yazabilecek zamanımız olsun.   Lütfen sadece kaliteli görüntü olan fotoğraflarımızı yükleyelim. Bir binayı doğusundan birde batısından çekipte sonrada altına "devamı gelecek" yazmanın anlamı ne.

İçi boş mesajlarla 100 sayısına ulaşınca insanın başı göğe ermiyor inanın. İnsan 7 sinde ne ise 70 inde de odur. İnşallah 100'e ulaşınca anlarsınız.

sefa0
12 yıl önce - Prş 30 Ksm 2006, 01:27

bence fotografların silinmesi yanlıs o kadar emek harcanmış sonuçta silinecekse neden yükleyelim .ben siteye 3 4 tane foto yüklemeye çalıştım yüklenmedi bile yani yüklenmesi bile bu kadar zor ise yüklenen fotonun silinmesi ne kadar sinir bişey artık düşünün...

Salih Kuş

12 yıl önce - Prş 30 Ksm 2006, 01:30

Alıntı:
bence fotografların silinmesi yanlıs o kadar emek harcanmış sonuçta silinecekse neden yükleyelim .ben siteye 3 4 tane foto yüklemeye çalıştım yüklenmedi bile yani yüklenmesi bile bu kadar zor ise yüklenen fotonun silinmesi ne kadar sinir bişey artık düşünün...

kimseye silah zoruyla fotoğraf yüklettirilmiyor ki   ayrıca yüklemeden önceki mesajdada yazıyor kurallara göre yükleyin.güzel olmayanlar silinir diye.aslında güzel olmayanları yüklemesekte millette silmeye uğraşmasa daha iyi olmaz mı  

Ali KIRLI
12 yıl önce - Prş 30 Ksm 2006, 02:09

Acemilik zor iş... Ben de siteye üye olduğum ilk günlerde olur olmaz resimler yüklemiştim.

İlhan Yazgan
12 yıl önce - Prş 30 Ksm 2006, 02:18

link

Bu iki fotoğrafl benim en sevmediğim ve en güvendiğim fotoğraflarım,bunlar arasında ki 77 farkı bulalım hadi hep birlikte

Bu iki fotoğraf arsında ki en önemli fark; fotoğraflarım silinmesin, daha güzellerini çekeyim diye uğraşmam gerekirse silinen fotoğraflarımı tekrar denememdir. Bende ilk başlarda silinen fotoğraflarım yada kilitlenen başlıklarım için üzülüyordum. Buralarda vakit geçirmeye başladıkça amaçla, araç arasında ki farkı daha iyi gördüm; amaç daha çok fotoğraf yüklemek değil , güzel olanı paylaşmak. Bazen ilk yüklediğim çoğu fotoğraf gözüme hoş görünmediği için bakmıyorum bile artık...

Bu, aradaki farkın oluşmasına yardım eden dostlarıma tekrar çok teşekkür ediyorum

Bu arada ilk fotoğrafın linkini bilerek vermedim, veremedim

göçmen
12 yıl önce - Prş 30 Ksm 2006, 03:37

Alıntı:
yani yüklenmesi bile bu kadar zor ise yüklenen fotonun silinmesi ne kadar sinir bişey artık düşünün...

Duyanda resim yüklemek icin üyelere tas tasittiriliyor zannedecek  

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET