Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burç

12 yıl önce - Cmt 06 Mar 2004, 22:38
Güzel olmayan fotoğraflar siliniyor...

Sitemizde fotoğrafçılarımız arttıkça, yüklenen fotoğraflar da artmakta.
Bunların içinde fotoğraf yükleme kurallarına uymayanlar siliniyor.
Bir numaralı kural ise, "güzel olmayan fotoğrafların silinmesi" kuralı.
Bildiğiniz üzere, siteye yüklenen her fotoğraf, "güzel" değil.

Tabiî, güzellik göreceli olduğu için herkesin değişik bir güzellik anlayışı oluyor.
Kimine tuttuğu takımın stadyumu her hâli ile güzel görünüyor,
kimine "memleketinin" herhangi bir sokağındaki bir fıskiye bile güzel görünüyor,
kimine de zaten kendi çektiği her fotoğraf güzel görünüyor.

Maalesef sınırlı bir yerimiz olması dışında, gerçekten seçmece fotoğrafları yayınlamak
gibi bir idealimiz de var. Fotoğraf yükleyenler siteye en büyük katkıyı sağladıkları
için, hiçbirinin alınmamasını isteriz, ama birilerinin seçim yapıp, kötü fotoğrafları ayıklaması
da gerekiyor.

Kim karar verecek?  
Hepimiz...

Fakat, yüklenen fotoğraflara "çok güzel, bravo, eline sağlık   " yazmak âdet
olduğu halde, beğenmeyince bir kimse de : "bu olmamış canım kardeşim" demiyor.
Siteye yakıştıramadığınız fotoğrafları belirtmenizi defalarca rica ettik.
Zor bir görev olduğu için, bu iş "yönetime" bırakılıyor, hatta silinen resimlere itiraz
edip, hesap sormak, "Türkiye gerçeği" deyimi ile fotoğrafları savunmak da,
sık karşılaştığımız zorluklardan. Her seferinde sitenin amacını tekrar tekrar usanmadan
yazıp, kimseyi kırmadan anlatmaya çalışmaktan doğrusu artık yararlı işler yapmaya
vakit bulamaz olduk.

Sitemizde Türkiye "acı" gerçeğini değil, Türkiye'nin güzel, modern ve çağdaş yüzünü
göstermeye çalışıyoruz
. Bir kere bu konuyu sindirelim. Modern yüzü de Türkiye'nin
bir gerçeğidir ve sitemiz buna konsantre olmak amacındadır.

Fotoğraf seçimine bir çözüm yolu olarak, sitede yayınlanmasını istediğiniz fotoğrafların
önce bize sunulması ve daha sonra beğenilenlerin siteye yönetim tarafından konulması,
birçok sitede uygulanan bir yöntem olarak akla geliyor. Her ne kadar istenen sonucu garanti
edecek bir yöntem olsa da, bu yöntemi gerektirmeyecek kadar medenî üyelerden
oluşan bir grubumuz olduğu inancı ile, kendi kendimizi sansürleme yöntemine
şimdilik devam etme azmindeyiz.

Güzel fotoğrafların sırrı makinada ve çekimde değil, bence seçimde.
Ben şahsen çektiğim her 40-50 fotoğraftan ancak birini siteye konulmaya lâyık
buluyorum. Gün oluyor, çektiğim hiçbir fotoğraf güzel çıkmıyor, başka gün tekrar
deniyorum. Yani 4 fotoğraf çekip, 4'ünü de siteye koyanları uyaralım.
Hepsinin güzel olmasına imkân yok. Sitemizde az fotoğraf olsun, ama hepsi güzel
olsun
. Sayı çokluğu ile değil, kalite ile tanınalım. Gerçekten adımız gibi "WOW"
fotoğraflar olsun. Güzel çekemediysek, çekene kadar sabredelim, içimize sinince
siteye koyalım. Güzellik konusunda şüpheye düşersek :

Basit bir takım "güzellik" kuralları koyalım, ve bunlara uymaya çalışalım.
Uymayanları da gene hepimiz uyaralım, yönetime bırakmayalım, bu site hepimizin.
"Güzellik kurallarının" geçerli olmayacağı istisna durumlar olacak tabiî ki.
Mesela bir metro inşaatında, ya da bombalanmış bir bina fotoğrafında bu kurallar
geçerli olmayacaktır. Ama genel bir fikir vermesi açısından, güzel fotoğraf çekmek için
dikkat etmemiz gereken basit kurallar var.

Fotoğraf ve sanat konusunda hemen hemen hiçbir eğitim görmediğim için,
bunlar sadece şahsî fikirlerimdir, ve doğru olmayabilirler, ikna etmeniz hâlinde kurallar
değişebilir.

1. Pırıl pırıl güneşli, mavi gökyüzü daima daha güzel görünüyor (örnek). Soğuk, kasvetli,
    karanlık, gökyüzünün beyaz çıktığı zamanlarda çektiğimiz fotoğrafları siteye koymayalım.
    Aynı fotoğrafı güzel bir günde tekrar çekip, o hâliyle koyalım. Türkiye gerçeğinde
    yağmurlu havalar var mı? Var... Ama sitede göstermeye çalıştığımız Türkiye daima
    güneşli sıcak ve çekici bir ülke. Bunun istisnaları kar fotoğrafları olabilir, ama o durumda
    bile güneşli daha güzel çıkıyor. Bir de gece fotoğraflarında istisna olabilir.

2. Eski püskü evler görmek istemiyoruz. Eski ama restore edilmiş ise sorun yok.
    Ama dökülen bir evi veya binayı "Türkiye gerçeği" diye siteye koymayın.

3. Fotoğrafta modern ve güzel insanlar görünmesi çok önemli. Ben birçok fotoğraf için
    ayakta dikilip, güzel birilerinin geçmesini bekledim.  Eğer çok kalabalıksa, birden çok
    fotoğraf çekerek, seçeneklerimi artırıyorum. Dilenciler, çöp toplayanlar, paspal giyimli
    çiçek satıcıları falan görününce fotoğraf bitiyor. Yaşlı dedeler, nineler, çirkin insanlar
    yerine, biraz bekleyip genç, cıvıl cıvıl insanları çekelim; müthiş fark ediyor.

4. Modern arabalar görünmesi çok önemli. Birkaç dakika bekleyerek güzel bir
    araba yakalamak pek zor değil. Bir fotoğrafı "eski" gösteren en büyük ipucu budur.

5. Yerlerde toprak, moloz, çöp, yağmur, su birikintileri , çamur, etrafta elektrik telefon
    telleri, eski direkler, bez afişler, dökülmüş sıvalar, paslı parmaklıklar, kafasına kuş
    pislemiş heykeller, balkonlarda asılmış çamaşırlar, artık tek tek yazmayayım
    ama kısaca hoş olmayan şeyler varsa, ve kurtulmanıza imkân yoksa,
    fotoğrafı çektikten sonra, istenmeyen kısımları kesip yok ederek siteye yükleyin.

6. Bir konuda birden çok fotoğraf çekince, sadece en güzelini seçmeye çalışın, hepsini
    yüklemeyin. Bir arkadaş bir martının 8 fotoğrafını koymuştu, insaf yani.

7. Zaten, kuş, kedi, köpek, tavuk, çiçek, ağaç, ot gibi konulu,  dünyanın herhangi bir
    yerinden olabilecek cins fotoğrafları koymayalım. Türkiye'yi tanıtan fotoğraflar koyalım.

8. Fotoğrafın çekimi sırasında makineyi sabit tutamamışsak, özellikle gece fotoğraflarında
    çok bariz titreme olan fotoğrafları boşuna koymayalım. Bunlar da silinecek.

9. Fotoğrafın yamuk olması beni rahatsız ediyor. Doğal olarak her zaman kamerayı
    dümdüz tutmak imkansız, ama eğer binalar hafif yamuk duruyorsa bunu bir grafik
    programı ile düzeltmek gerçekten çok kolay.

10. Cam arkasından çekilmiş fotoğraflardan kaçınalım. Yansıma oluyor ama yansıma
    olmasa bile renk bozukluğu yarattığını unutmayalım. Uçaklar tabiî ki istisna.
    Ama mesela, arabadan evden çekerken mümkünse camı açıp da çekelim.

11. Fotoğrafta insan görünmemesi halinde, ıssız ve terk edilmiş bir görüntü veriyor.
    Mümkünse "canlı", hareketli  fotoğraflar çekelim. Boş sokakları çekmeyelim. Ayrıca
    bir insan görününce, boyut olarak anlam katıyor. Fotoğrafta bir insan veya araba gibi
    ölçüp karşılaştırılacak bir boyut unsuru olmasına dikkat edelim. (örnek)

12. Kendinizin veya başkasının sitede olan bir fotoğrafının daha güzelini çekerseniz,
    yenisini yükleyip, eskisinin silinmesini talep edin. Eski fotoğrafları güzelleri ile yenileyelim.

devam edecek...

>> Photoshop teknikleri - çektiğiniz fotoğrafları güzelleştirmek için Yusuf'un hazırladığı örnek uygulamalı bir yazı...

filiz

12 yıl önce - Cmt 17 Nis 2004, 10:03

bunlara gore cekeceksek isimiz zor .) cok sınırlı bir cerceve cizilmis olmuyor mu? nereye baksak karsilacagimiz hersey olmamasi gereken konular icinde kalmis

Yuzbasi Volkan Yuksel

12 yıl önce - Cmt 17 Nis 2004, 10:18

Filiz, Burc'un demek istedigini ozetleyecek olursak, Turkiye'nin gerek yerel gerekse uluslararasi itibarini artiracak nitelikte, moral bozucu olmayan resimleri gormek istiyoruz bu sitede.

Beklenilen, insanlari derin dusuncelere yonlendiren, carpikliklari sergileyen sanatsal calismalar degil, gayet basit, herkesin begenebilecegi kalitede Turkiye'nin aslinda oldukca zengin olan guzelliklerini gozler onune serebilen resimler post edilmesi.

Basarilar dilerim.

messiah_haktan

12 yıl önce - Cmt 17 Nis 2004, 13:44

Yani bugune kadar yapildigi gibi iki tane kapali köy teyzesini sirtinda iki cuval tasirken cekip,bu resimide Türkiye tanitimi olarak kullanilmamali gibisinden birsey söylemek istiyor Burc.

Burç

11 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 04:11

Arkadaşlar, sitemize koyulan fotoğraf sayısı artmakta ama kalite düşmekte.
Buna izin veremeyeceğimiz için, bu başlığı hatırlatmak zorunda kalıyorum.

Lütfen resim yükleme kurallarını da okumadan resim yüklemeyelim :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=5019

Yoksa yeni üyelerin resim yüklemesini yasaklamak zorunda kalacağız.
Yeni arkadaşları uyaralım, gerçekten iğrenç resimler boy göstermeye başladı.

çektiğimiz her fotoğrafı koymayalım, sadece "WOW" dedirtecek fotoğrafları seçip,
onları koyalım. Silinince alınmayın diye kuralları israrla yazıyoruz, yoksa silmesi kolay.

alimemo
11 yıl önce - Pts 14 Mar 2005, 01:24

Lütfen Burç Ağabeyin yukarıda yazdıklarını iyice okuyalım.
Tekrar hatırlatalım: Amatör olmamız, seçici olmadığımız anlamına gelmez. WowTurkey, "fotoğraf denemelerinin" yollanacağı bir site değildir. Fotoğraflarıyla ziyaretçilerine "vay be" dedirmeyi amaçlayan bir sitedir.

Bir fotoğrafı siteye yüklemeden önce kendimize şu soruyu soralım:

Bu fotoğrafı başkası çekmiş olsa, onu bilgisayarımın duvar kâğıdı olarak kullanır mıyım?

Cevap hayır ise resmi yüklemeyelim.

Sitenin fotoğraf anlayışını kavradıkça veya fotoğraf becerilerimiz geliştikçe bir adım daha ileri gidip kendimize şu soruyu soralım:

Bu fotoğrafın kartpostal olarak satıldığını görsem satın alır mıyım?

Cevap hayır ise yüklemekte tereddüt edelim. Fotoğrafa alıcı gözle bir daha bakalım. Eksikleri varsa resim yazılımlarıyla gidermeye çalışıp öyle yükleyelim. Eksiği yoksa ama çekilen manzara veya cisim kimsede ilgi uyandırmayacaksa vazgeçelim.

Eğer fotoğraf becerilerimiz arttıysa ve/veya wowTurkey ülküsünü iyice özümsediysek çıtayı daha da yükseltip kendimize şu soruyu soralım:

Ekmek kazanmaya çalışan bir matbaacı olsam ve bu fotoğrafı önüme getirseler ben onu kartpostala basar mıyım?

İşte WowTurkey'nin istediği üye, kendine bu soruyu soran üyedir. WowTurkey'nin istediği fotoğraf, bu sorudan evet yanıtını almış fotoğraftır.

kemalsoylemez

11 yıl önce - Cum 25 Mar 2005, 00:38

Burç ve Alimemo'nun yazdıklarının tamamına katılıyorum.
Hatta kendi gönderdiğim fotoğrafları tekrar gözden geçirip
silmeye veya düzeltmeye başladım. Birçok fotoğrafımın kötü olduğunu farkettim.
Fakat herkes aynı şekilde duyarlı davranmıyor.
Bir tane fotoğraf yayınlanıyor arkasından sayfalarca geyik yapılıyor.
10 kişi "şimdi orada olmak vardı" mealinde cevap yazıyor, 5 kişi süüüper abi ya mesajı yazıyor, bir Allahın kulu (+) veya (-) puan vermiyor.
Resim kalitesinin kış mevsiminden dolayı düşük olduğunu sanıyordum ama
öyle olmadığı anlaşılıyor.

Bütün bunların yanında şöyle bir gerçek var.
Bu tip mesajlarla ilgili birçok kişiye özel mesaj yoluyla eleştiri gönderdim,
hepsi anlayışla karşıladı ve teşekkür etti. Sen kim oluyorsun şeklinde bir tepki almadım.
wowTURKEY üyelerinin ayrıcalığı burada ortaya çıkıyor işte.

ademfener

11 yıl önce - Pts 20 Hzr 2005, 19:56

Gerçekten ama gerçekten çok haklısınız. Bu yazını tamamnı ve örnek resimlere bakarak; anlayarak, öğrenerek baktım ve bu sonuca vardım: herkes fotoğraf çekemez ve kesinlikle bu konuda bilgisi olması lazım. Sizler bence çok profesyonel ve inanılmaz derece sıcak, içten, samimi ve insanı oraya heves etmersini sağlayan fotoğraflar çekiyorsunuz ve koyuyorsunuz. Ben fotoğraflara bakarken diyorum ki: ''ulan adam ne dehşet fotoğraf çekmiş ve ben oralar hiç gitmeden görüyorum ve de bu kadar kaliteli, büyük, güzel...kısaca dehşet ötesi. Çok sağol...hepinizden Allah razı olsun...sitenin bu kaliteden ödün vermeden, her türlü riski göze almasını ise, takdirle karşılıyorum. Başarlarınız devamını ve inşallah bende bu kadar güzel fotoğraflar çekerim ve de sizlerle paylaşırım...sağolun varolun...

alimemo
11 yıl önce - Pts 04 Tem 2005, 21:08

Ademfener rumuzlu arkadasa tesekkurler ama bizi fazla simartiyor

Ben profesyonel fotografci degilim, makinem 3X objektifli Nikon c2500. Cebe sigan turlerden. Burc Agabey de Ara Guler'in makinesini kullanmiyor, onunki de Olympus C700, bu da "point-n-shoot" (dogrult ve cek) turu bir kamera. Makinesi bu turden olan ancak guzel fotograf ceken bircok arkadasimiz var. Arkadaslari bilmiyorum ama kendi "sirrimi" soyleyeyim: secicilik. 100 fotograf cektiysem sadece 1'ini koyuyorum. Yoksa yetenekli oldugum falan yok. Cektigim diger fotolari koysam Burc Agabey 2 gun icinde atar beni siteden. Oyle berbatlar yani.

Kimseden yetenek bekledigimiz yok, bekledigimiz yegane ozellikler secicilik ve sagduyu.

Burç

10 yıl önce - Sal 06 Hzr 2006, 08:14

Sevgili üyelerimiz, sitemize artık ayda 10-15 bin fotoğraf yüklenmekte!!
Maalesef bunların büyük çoğunluğu "WOW!" dedirtemeyen, vasat, sıradan fotoğraflar.
Oysa biz sitede çok fotoğraf olsun istemiyoruz. Sadece güzel veya özel fotoğraflar olsun istiyoruz.

Herhangi bir günde, herhangi bir çocuğun bile gidip çekebileceği, hiçbir özelliği
veya güzelliği olmayan, yani kimsenin üstüne tıklayıp bakmaya bile zahmet etmediği
fotoğrafları siteye yüklemenizi istemiyoruz.

Yüklenen fotoğrafları denetçiler tek tek ayıklayıp, kimsenin gururunu kırmadan,
güzel olmayanlarını silmeye çalışıyor. Ancak vasat fotoğraflar üstünlüğü ele geçirdi.
Artık her üyeyi, her seferinde uyarmamız imkansız, sizlerden de yardım bekliyoruz.
Bu yüzden puan sistemine yeni bir eksi puan seçeneği eklendi :
(-1) vasat/sıradan fotoğraflar var
Bu seçeneği bol bol kullanmanızı tavsiye ediyorum, en azından ben kullanacağım.
Sitedeki fotoğrafların "WOW" olabilmesi için bu maalesef şart.

Ancak dikkat etmemiz gereken bir nokta var :
Belli bir konuda bilgilendirme amacı ile konulmuş özel bir fotoğrafa bu puanı vermeyin.
örneğin bir metro inşaatının havalandırma şaftı ile ilgili bir konuda yüklenen fotoğraf,
sitede hiç yok ise, "sıradan" olamaz. Haydarpaşa garının zaten yüz defa çekilmiş tipik bir
fotoğrafına verilmesi ise doğru olur. Veya herhangi bir sokaktan geçen, herhangi bir
otobüsün gelişigüzel fotoğrafı için kullanılabilir.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET