Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Can S.
14 yıl önce - Çrş 18 Hzr 2008, 18:09
Mersin - Uluslararası Hüseyin Gezer Taş Heykel Sempozyumu


Her yıl Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Üniversitesi Heykel Bölümü ortaklaşa olarak Uluslarası Hüseyin Gezer Taş Heykel Sempozyumu'nu düzenlemekte ve bu organizasyona dünyanın dört bir yanından heykeltraşlar katılmakta ve yeni eserler oluşturmaktadır.Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından 2000 yılından bu yana organize edilen Türkiye'nin en önemli heykeltıraşlarından Mersin doğumlu Prof.Dr.Hüseyin Gezer'in adını taşıyan Uluslararası Hüseyin Gezer Taş Heykel Sempozyumu ile, ülkemizin kültür ve sanat yoluyla uluslararası platformda daha çok tanınması, ayrıca dünya üniversitelerinin Güzel Sanatlar Fakülteleri arasında anlaşma yapılarak öğrenci ve öğretim elemanı değişimleri amaçlanmaktadır.Şimdiye kadar 6 tanesi düzenlenen bu organizasyonla Mersin'e birçok sanat eseri kazandırılmıştır ve bu eserlerin birçoğu parklarda ve kentin önemli bölgelerinde sergilenmektedir.

Sempozyumun bu yıl 6.'sı düzenlenmiş ve birinci periyodu süresince Almanya, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Kore, Fransa, İspanya, İtalya, Japonya, Kenya, Macaristan, Mısır, Ukrayna ve Vietnam´dan katılan 21 uluslararası sanatçı ile Türkiye´den 4 heykeltıraş, ikinci periyodunda ise Almanya, Arjantin, Bulgaristan, Estonya, Fransa, Gürcistan, İtalya, Japonya, Macaristan, Mısır, Portekiz, ABD, Yunanistan ve Türkiye´den sanatçılar katılmış ve bu sanatçıların çalışmalarıyla kente toplam 120 heykel kazandırılmıştır.Sempozyum çalışmaları Mersin Atatürk Parkı ve Mersin Marinası'nda yapılmıştır.


Hüseyin Gezer Kimdir?

1920 yılında Mersin,Mut ilçesinin Kıravga Köyü'nde doğdu.

İlkokulu Mut'ta, ortaokulu Silifke'de okuduktan sonra, Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu'nu bitirdi (1940). 1 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra, askerlik hizmetini tamamladı. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in emriyle, mecburi hizmeti ertelenerek Güzel Sanatlar Akademisi Helkel Bölümü'ne girmesi sağlandı (1944). Belling'in öğrencisi oldu ve 1948'de okulu bitirdi.

Burslu olarak Paris'e gitti ve burada Julian Akademisi'nde Prof. Gimond'un atölyesinde çalıştı. Yurda dönünce, Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü'ne asistan olarak girdi (1950). Modlaj öğretmenliği, atölye öğretmenliği, müdür yardımcılığı, müdürlük (daha sonra başkanlık), ayrıca 1969-1976 yılları arasında Resim ve Heykel Müzesi müdürlüğü yaptı. Okulla ilgili kanun uyarınca "profesör" unvanını aldı.

Başlıca eserleri şunlardır: Türbanlı Kadın, Çıplak Kadın, Çocuk ve Ana, Efe'nin Aşkı, Köprülü Mehmet Paşa büstü, Atlılar, Yahya Kemal Başı, Atatürk Başı büstü, Atlılar, Yahya Kemal Başı, Atatürk Başı (İstanbul Belediye Sarayı girişi). Geyve, Karabük, Akhisar, Balıkesir, Antalya, Polatlı, Atatürk anıtları,Mut Karacaoğlan Heykeli, Polis Şehitleri Anıtı (Ankara), 50. Yıl Atatürk büstleri (Yarışma 2 birincilik ödülü).

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/H%C3%BCseyin_Gezer


(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


(+)

(+)


hasanpozan
14 yıl önce - Çrş 18 Hzr 2008, 22:14

mersin büyükşeh,r belediye baskanı sayın macit özcan atatürk parkındaki balıkçı barınagına heryerden görülecek şekilde 15 metrelik mersini simgeliyen heykel yapılacagı sözünü verdi.
galiba diger hüseyin gezer heykel sempozyumunda yapmayı planlıyolar


Can S.
14 yıl önce - Prş 19 Hzr 2008, 18:34(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
Oğulhan
4 yıl önce - Prş 07 Şub 2019, 10:14
Oğulhan
4 yıl önce - Sal 12 Şub 2019, 11:19

Taş heykeller yapım aşamasındayken.
sayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler