Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Gaziantep - Zeugma Antik Kenti
123 ... 212223   sonraki »

ANA SAYFA -> GAZİANTEP
cevap yaz
sayfa 1
Reklamesut

14 yıl önce - Çrş 04 Hzr 2008, 01:34
Gaziantep - Zeugma Antik Kenti


Zeugma Antik Kenti - (Zeugma Mozaikleri - Diğer Başlıklar)

Önceki gün Zeugma antik kenti kazı alanına uğradım. Baraj suyu en yüksek seviyeye ulaşmış, bu yüzden şehrin bir kısmı dalgaların aşındırmasıyla toprak üstüne çıkmış.

Şehrin ortaya çıkan bölümden birkaç kare:


(+)


Şehrin içinden geçen anayol ve kenarında Zeugma'nın önemli dükkanları:


(+)


Dalga erozyonuna karşı örülen duvar ve şehrin kalıntıları:


(+)


murat2727

14 yıl önce - Sal 17 Hzr 2008, 13:41(+)
(+)

(+)Gaziantep Muzesinde bulunan Zeugma Antik kenti maketi genel görunum


Adem yılmaz

14 yıl önce - Prş 19 Hzr 2008, 03:02
Zeugma için uluslararası atak


Zeugma Kazı Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan projenin AB'ye sunulduğu bildirildi. Proje kapsamında, AB'den 1 milyon avroluk hibe fon sağlanacağı bildirildi.

Zeugma Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kutalmış Görkay, projede Türkiye dışında İtalya, Tunus ve Suriye'nin de yer aldığını belirtti.

Projeye göre esas uygulamayı Zeugma'da yapacaklarını ve burada yerinde sergileme yapacaklarını ifade eden Görkay, ''Projede yer alan dört ülkenin seçtiği en önemli uygulama alanı Zeugma olacak. Sanıyorum 2008 veya 2009 yılında proje uygulamaya girecek. Yerinde sergileme konusunda insanların yetişmesini ve çalışma yapılmasını hedefliyoruz. İtalya'dan uzman restoratörler, Tunus'tan müze konusunda uzmanlar, Suriye'den arkeologlar gelecek'' dedi.

Tunus'un müze kazıları konusunda çok deneyimli olduğunu, Tunus'la ortak paydalara sahip olduklarını kaydeden Görkay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Tunus'la bu proje kapsamında ortak konseptler gerçekleştireceğiz. Artık her kazıdan sonra mozaiği söküp götürmek eskilerde kaldı. İnsanlar artık tarihi eseri, toprak altından çıkanı yerinde görmek istiyor. Avrupalı, Amerikalı müzede görmeye alışık. Dünyayı mekanlar içinde tanımıştır. Eskiden bir ülkeye gidip gelmek çok zordu. Ama artık böyle bir zorluk kalmadı. İnsanlar, bir yere gittiğinde kültür kalıntılarını yerinde görmek istiyor. Aksi takdirde zaten kendi ülkesinde mozaik görebiliyor. O, farklılık istiyor.

Bunun en güzel örneği Efes yamaç evleridir. O yeri gezerken adeta konutların içinde geziyorsunuz. Bunu müzede gerçekleştiremiyorsunuz. O hissi burada yaşayabiliyorsunuz. Bu, müzede ne yazık ki olmuyor. Müzede, alışık bildiğimiz duvarlar, camekanlar, panolar, farklı objeler görüyorsunuz. Bu nedenle bu projeyi başlatmayı istedik. Yani görmek başka bir şey, hissetmek başka bir şey. Bunu uygulama şeklinde Zeugma'da Dianysos evlerinde gerçekleştireceğiz.''

AB'DEN 1 MİLYON AVROLUK HİBE

Türkiye'de bu projenin örnek olacağına inandığını belirten Görkay, ''Çünkü Türkiye'de birçok antik kent var. Bunların sorunu da korunamaması ve tarihi eser kaçakçılığı. Bu kentlere sahip çıkmazsanız, buralar kaçakçılık yerlerine dönüşür. Sahip çıkar, bir park haline getirirseniz, o zaman bunu koruma altına alırsanız, sorun ortadan kalkar'' diye konuştu.

Yerinde sergilemenin mutlaka olması gerektiğini, müzeye eseri götürüp bıraktığınız an onun çıktığı yerin terk edildiğini vurgulayan Görkay, şunları kaydetti:

''Ama orayı müze haline getirirseniz, o zaman açık hava müzesini de zapturapt altına almış oluyorsunuz. Kullanılan bir alan oluyor. Kimin girip, kimin çıktığını biliyorsunuz. Antik kentte, güvenli bölge haline geldiği zaman bir şekilde uzun vadeli programı da gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Projenin başvurusunun gerçekleştirildi. Zeugma kurtarma kazılarında İtalyan restoratör ve konservatorlerle birlikte çalışıldı. Bu tip çalışmaların Zeugma için büyük kazanım olacağını düşünüyorum. Bu projeye AB hibe şeklinde 1 milyon avroluk bir katkı sağlayacak.''
Kaynak : Yerel gazete


Adem yılmaz

14 yıl önce - Pts 30 Hzr 2008, 22:55

GAZİANTEP -Gaziantep İl Özel İdaresi, tarihi ve turistik mekanlara işlevsellik kazandırarak kentin ve bölgenin kaderini değiştirecek büyüklükte bir turizm projesine imza atmaya hazırlanıyor.

Nizip ilçesindeki Zeugma Antik Kenti'nin sular altında kalması ve mozaikleriyle dünyanın gündemine oturan Gaziantep'te, aynı bölgenin kaderini değiştirecek yeni bir proje üzerinde çalışılıyor. Gaziantep İl Özel İdaresi'nin çalışmalarına başladığı Zeugma Turizm Havzası Projesi hayata geçerse, bölge, turizm ve su sporlarının yeni adresi olacak

Gaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Demir, bugüne kadar sadece Zeugma ile Rumkale arasında küçük çaplı gemi ve tekne turlarının yapıldığını anımsattı. Bir süre önce Birecik Barajı gölüne indirdikleri Kumla Vapuru'yla düzenlenen turların ilgi görmesi üzerine, büyük bir proje hazırlamaya karar verdiklerini anlatan Demir, projenin hazırlık çalışmalarının, 3- 4 ay içinde tamamlanacağını söyledi. Zeugma Turizm Havzası Projesi'nin farklı bölümlerden oluştuğuna dikkat çeken Demir, "Bir aşamasında Zeugma'dan Atatürk Barajı'na en yakın yere kadar gemi ve tekne turları ile bölgedeki tarihi mekanlar ve köylere geziler tertiplemeyi planlıyoruz. Ayrıca, Birecik Baraj gölü üzerinde yat ve su sporları düzenlemeyi ve göl manzaralı villa tipi sosyal konutlar inşa ederek tatil turizmini de geliştirmeyi hedefliyoruz." dedi.
Kaynak: http://www.turkiyeturizm.com/news_detail.php?id=7356


Ayhan
14 yıl önce - Prş 24 Tem 2008, 16:20

Zeugma Antik Kenti'nde yapılacak bilimsel kazı ve çalışmaların bu ayın sonuna doğru başlatılacağı bildirildi.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Zeugma Kazı Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antik kentte bu yıl haziran ayında yapmayı planladıkları bilimsel çalışmaların temmuz ayı sonuna kaydırıldığını, geniş bir ekiple gerçekleştirecekleri kazıların, 'Esin Perileri' diye adlandırılan yeni bir mozaiğin bulunduğu Muzalar Evi'nde yoğunlaştırılacaklarını söyledi.

Doç. Dr. Görkay, arazi çalışmalarına bu yıl yine Almanya ve Fransa'dan gelen arkeologların eşlik edeceğini bildirdi.

Zeugma Arkeoloji Projesi kapsamındaki çalışmalara kendisinin başkanlığında devam edileceğini belirten Doç. Dr. Görkay, şöyle dedi:

'Haziran ayında yapacağımız çalışmaları, bazı nedenlerden dolayı temmuz ayı sonuna almak zorunda kaldık. Suyun üzerinde çok iyi korunmuş ve 'Esin Perileri' diye adlandırdığımız yeni bir mozaik bulundu. Bu mozaiğin bulunduğu yere de "Muzalar Evi" diyoruz ve buradan bu kazı döneminde çok ümitliyiz."

Dionysos ve Danae Evleri Çatı yapısının mimari projesinin 2007 yılında tamamlandığını ve 2008 yılında inşasına başlanacağını ifade eden Doç. Dr. Görkay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2007 yılında peri stilindeki sütunlarının restorasyonu tamamlanan Dionysos Evi'nin diğer mekanları ile birlikte Danae evinin mekanlarının restorasyonu tamamlanacaktır. 2007 yılında ortaya çıkarılan ve Zeugma'da ele geçen en büyük figürlü mozaik olan Poseidon mozaiğinin yan mekanları ortaya çıkarılarak bu alan gelen ziyaretçilerin görebileceği bir şekilde düzenlenecektir.

Geçen yıl, Dionysos ve Danae Evlerinin doğusunda iyi korunmuş bir Roma evine rastlanmıştı. MS 253 yılında Sasani tahribi ile yıkılmış ve içinde ele geçen Muzalar (Esin Perileri) mozaiği ile "Muzalar evi" olarak adlandırılan bu evin kazılarının büyük bir kısmının 2008 yılında Gaziantep İl Özel İdaresi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sağlanan ödeneklerle gerçekleşmesi planlanmaktadır."

Kazı çalışmaları 3 ay sürecek

Doç. Dr. Görkay, Temmuz ayı sonuna doğru başlayacak olan kazıların aşağı yukarı 3 ay kadar devam edeceğini belirtti. Bu çalışmalarda kent içinde yer alan Dianysos ve Danae evlerinin üst çatı kaplamalarının örtüsünün tamamlanacağını ve buranın artık gezi yapılabilir hale gelmesini amaçladıklarını söyleyen Doç. Dr. Görkay, şunları kaydetti:

"Bunun dışında, geçen yılki kazılarda bulduğumuz oldukça iyi korunmuş bir Roma evi var. Bu evin bütün mekanlarını ortaya çıkaramadık. Çünkü sezon sonuna doğru bulmuştuk. Ama bu kazı döneminde çok kapsamlı bir kazı çalışması gerçekleştireceğiz. Tabi kazı çalışmalarının yanı sıra restorasyon ve konservasyon çalışmaları da gerçekleştireceğiz.

Bu seneki esas çalışma alanımız, yeni villa da diyebilirsiniz. 'Muzalar Evi' ya da Esin perileri evi dediğimiz evde gerçekleştireceğiz. Bu sene kazı olarak kapsamı olarak daha da büyüyoruz, alanı genişletiyoruz.

Bunu İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği maddi katkıları ile gerçekleştiriyoruz. İl Özel İdaresi'nin bu kazı için ayırdığı 350 bin YTL'yi kullanacağız. Şu anda çok iyi korunmuş bu villanın tamamen ortaya çıkarılma kazısı var. Aynı zamanda kamulaştırmalar devam ediyor.

Yani biz artık Zeugma'yı arkeolojik bir park haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bize Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gaziantep Valililiği İl Özel İdaresi büyük katkı sağlıyor. çalışmalarımız kazı ve restorasyon çalışmaları şeklinde geçecek."

Diğer çalışmanın Zeugma'da Agora'nın kuzeyinde yer alan ve Kommagene Krallığı için büyük öneme sahip Antiokhos'un kutsal alanı ve Yuvarlak Planlı Tapınak'ta sürdürüleceğini bildiren Doç. Dr. Görkay, mimari blokları ve üst yapısının büyük bir kısmı baraj gölü altında kalmış olan bu yapının içindeki steller, heykeller ve mimari blokların tespiti için yapılacak olan söz konusu araştırmanın, Ankara Üniversitesi, Arkeolojik Sualtı Araştırmaları Enstitüsü ekibi tarafından yürütüleceğini söyledi.

Kaynak: CNN Türksayfa 1
123 ... 212223   sonraki »
ANA SAYFA -> GAZİANTEP