Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas Kongre, Spor-Eğitim- Kültür (Rekreasyon) Fuar Alanı Projesi
123 ... 222324   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
eyup58
10 yıl önce - Cmt 14 Hzr 2008, 01:12
Sivas Kongre, Spor-Eğitim- Kültür (Rekreasyon) Fuar Alanı Projesi

Bu projeyi ilk olarak 2006 yılında gazetelerden okumuştum.Eski Sivas valisi zamanında yaptırılmış 150 trilyonluk bir proje.Bu proje genellikle sivaslılar tarafından adı duyulan ama pek bilinmeyen ve ciddiye alınmayan;yeterince değer verilmeyen bir proje.2005'te Kayseri buna benzer bir proje yapıp temeli atılınca o zamanki Başbakan yardımcımız sayın Abdullatif Şener tarafından bu fuar alanı projesi Türkiye'nin bu işi iyi bilen seçkin mimarlarına yaptırılmıştır.Temeli Başbakan tarafından atılmıştır.Proje Spor-Kültür ve Eğitim Projesi olarak 2 gruba ayrılmış. Bu projede neler vardır?Bu projede neler yok ki:30 bin kişilik stadyum,6 bin kişilik kapalı spor salonu,2 tane bin kişilik tribünü olan çim saha,açık-kapalı tenis kortları,açık-kapalı basketbol-voleybol sahaları,atletizm stadı,açık-kapalı yüzme havuzları,yürüyüş parkuru,buz pateni pisti gibi alanlar.Ayrıca Sosyal Alanlar olarak 350 kişilik Kongre Salonu,Fuar Alanı için Pavyonlar,Kafeler,Lokantalar v.b. sosyal alanlar mevcut.Projenin 2.kısmında Eğitim alanında neler var?Burada ise Büyük bir eğitim kampüsü kurulmak isteniyor;7 adet lise yeniden inşa edilerek birleştiriliyor.Bo liseler;Ahmet AYIK Spor Lisesi,Fen Lisesi,Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve adını hatırlamadığım 4 tane lise daha var.BURADA öğrenciler için yurtlar,kafeler v.b. sosyal alanlar da olacakmış.Yani öğrenciler üniversiteler gibi yatılı olarak yurtta kalacaklarmış.Proje Acaba Sivas'ın Neresinde Yapılıyor?Proje Sivas'ta 4 Eylül Küçük Sanayi Stesinin ilerinde;Galericiler Sitesinin veya Sivasspor Tesislerinin karşısındaki alanda inşa edilmeye devam etmekte.

Sivas'a son gittiğimde 7 haziran'da Fuar Alanının son durumunu görmek için alana F.Alanına gittim.Maalesef proje ödenek yetersizliğinden durma noktasına gelmiş.400 kişilik uluslararası Kongre Merkezi'nin kaba inşaatı bitmiş.Fuarın pavyonlarının kabasını da bitirmişler.Eğitim Alanında yapılan okulların 5 tanesini bitirmişler;geriye 2 okul kalmış.Spor tesislerinden 2 çim saha,1 sentetik çim saha,açık basketbol-voleybol sahaları,açık- kapalı tenis kortlları bitirilmiş.DİĞER PROJE İNŞAATLARI ÖDENEK YETERSİZLİĞİNDEN DOLAYI İNŞAATLARINA HENÜZ BAŞLANAMAMIŞ.Umarım siyasiler tarafından gerekli ödenekler sağlanır.Bu büyük proje zamanında bitirilir.

Siteye fotoğraf yükleme imkanına henüz ulaşmadığım içn projenin fotoğrafları bende yok. Sivas'taki arkadaşlardan (siteye fotoğraf yükleme imkanı olanlardan) Projeyi ve Fotoğrafları Bekliyoruz.Proje ile ilgili 2 yıllık inşaat çalışmalarını ve projenin şu andaki durumunu bir sonraki mesajlarımda yazacağım.Fuar Alanı İle ilgili görüşlerinizi bekliyorum:

[ Yanlış yazılan rekreasyon sözcüğü düzeltildi, art arda gönderilen mesajlar birleştirildi. Fotoğrafsız açılan başlık "Diğer Şehirler" bölümünden "Haberler ve Sohbet" bölümüne taşındı.- Halide - Cum 20 Hzr 2008 02:40 ]

Fatih C1
9 yıl önce - Prş 27 Ağu 2009, 15:33

Alıntı:
Trilyonluk yatırımda proje değişecek

--------------------------------------------------------------------------------

2005 yılında 9 milyon 850 bin TL keşif bedeliyle ihale edilen ve bugüne kadar yaklaşık 4,5 milyon TL harcanan Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nin projesinde değişikliğe gidiliyor.
AK Parti Sivas Milletvekili Selami Uzun, Gültepe bölgesine inşa edilen fuar alanını sadece fuar alanı olarak düşünmediklerini belirterek, ‘Fuar alanın yerini daha çok böyle fuar alanından ziyade biraz yapısal, proje değişikliği yaparak alışveriş merkezi gibi 12 ay boyunca kullanılabilecek hemde yine fuar alanı şeklinde hizmet verebilecek şekilde düşünüyoruz’ dedi. Kongre Fuar Merkezi’nde yapılacak olan proje değişikliğini ilgili makamlara ilettiklerini kaydeden Milletvekili Uzun, ‘Bu düşüncemizi ilgili makamlara ilettik. Vali bey proje
değişikliği ile ilgili bir çalışma yaptıracak. Bu çalışmanın ardından tekrara bir araya gelerek projede yapılan değişikliği değerlendirip Kongre Fuar Merkezinde ki çalışmaları sürdüreceğiz’ diye konuştu.

Şu ana kadar yapılan binanın fotoları aşağıda. Buranın Alışveriş merkezi olarakta kullanılabilecek şekilde yapılması isabetli oldu.

(+)

(+)

(+)

beratdemir
9 yıl önce - Prş 27 Ağu 2009, 15:48

- Projenin takribi % 60 ı bitirilmiş durumda. Eğitim ve spor tesisleri büyük oranda bitirildi.
- Fuar ve kongre merkezi binası ise hem fuar ve kongre, hem de alışveriş merkezi şeklinde proje değişikliği yapılarak 2010 yılında hızla inşaatına yeniden başlanacağını düşünüyorum.
- Stadyum, olimpik kapalı havuz, 2 adet kapalı spor salonu projeleri fuar alanı projesine bu sene eklendi. Bu eklenen yeni projelere inşallah 2010 yılında başlanır diye düşünüyorum.

Eyüp58 ve Murat58 bu güzel konu için çok teşekkür ederim.

eyup58
9 yıl önce - Cum 28 Ağu 2009, 03:22

Murat kardeş bu başlığı yaklaşık 2 yıl önce açmıştım..2 yıl sonra fuar alanı ile ilgili gelişmelerin olması ve 2010 da tekrar az bir ödenekle de olsa başlanacak olması beni çok mutlu etti.Fuar alanına her gittiğimde bu proje beni çok heyecenlandırmıştı.Bir keresinde 2 arkadaşımı da yürüyerek ta oraya kadar götürmüş ve alanı hep birlikte gezmiştik;ayrıca oradaki inşaatı yapan yetkililerle tanışmış ve sohbet etme imkanımızda olmuştu..Yetkililer ödenek devamlı geldikçe 2-3 sene de bu proje biter ve Sivas'ın yüzakı da olur demişlerdi..Ama olmadı,Sayın Abdullatif Şener bakanlıktan ayrılınca bu projede adeta rafa kaldırıldı ve yapılan tesisler koyun otlatılan bir alana dönüşmüş ve çürümeye terkedilmişti..Ne yazıkki ne siyasilerimiz ne de eski valimiz buranın inşaatının devamına pek sıcak bakmadılar..Proje bu haliyle bu güne kadar geldi..Yeni valimizin bu konuda duyarlı olması ve tekrar inşaatın başlayacağını söylemesi hepimiz umutlandırdı.Biliyoruz ki bir proje tekrar başlarsa inşaatı da o kadar çabuk biter...Burada biliyoruz ki yeni stadımız ,spor salonlarımız,atletizm salonlarımız ,yüzme havuzları ,buz pateni pisti yapılacak..Hatta yeni yapılan açıklamalar projeye bir alışveriş merkezinin de eklendiğini söylüyorlar..Bu proje sivasın,sivaslının yüz akı olacak..Diğer illerde de bu tür projeler yapılmışken Sivas gibi illerde de niçin yapılmasın..Sivas gibi illerin gelişmesi ve modernleşmesi isteniyorsa bu illere mutlaka bu tür projeler yapılmalıdır..Yapılanlar da çabucak bitirilmelidir..Bu projenin takipçisi olacağız;olmalıyız da...Bu konu hakkında herkesten fikir ve öneriler,destekler hatta Türkiye'de ve dünyadaki örnekleriyle ilgili fotolar da bekliyoruz...

ismail özçelik
9 yıl önce - Cum 28 Ağu 2009, 03:29

Gerçekten şehrimiz adına en önemli projelerden birisi bence hastane ve adliye sarayı yapımından da önemli diye düşünüyorum. Ancak ulaşım açısından bir problemi var eski belediye başkanımız bunu gündeme getirmiş ve kuzey-güney yolu il emek meydanından fuar alanına oradan da karşıyaka'ya açılacak bir yoldan bahsetmişti umarım buda yapılır çünkü oraya şu an fazla alternatif yol yok.

beratdemir
9 yıl önce - Sal 20 Ekm 2009, 19:54

Fuar alanının kanalizasyonla ilgili altyapı sorunu çözüldü

Sivas İl Özel İdaresi tarafından Fuar Kongre Merkezi’ne temeli atılan atık su terfi merkezinin inşaatı tamamlandı. Özel İdare Yatırım İnşaat Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında iki ay önce yapımına başlanan ve 150 bin TL. harcanan atık su terfi merkezi 60 iş gününde tamamlandı.
Konuyla ilgili olarak, Özel İdare Genel Sekreteri Mahmut Kayhan, Fuar Kongre Merkezi’nin altyapı sorununu çözmek için yoğun gayret gösterdiklerini söyledi.
İlimizde bölge halkının kültürel ve sosyal yaşamını geliştirecek olan Fuar ve Kongre Merkezi’nin kanalizasyonla ilgili altyapı sorununu çözümü kavuşturduklarını ifade eden Kayhan, içerisinde eğitim alanları ve spor tesislerinin de bulunduğu merkeze 75 metreküp kapasiteli atık su terfi merkezi yapıldığını kaydetti. Daha önce şebeke hatları yapılan ancak şehir kolektör hattına bağlanması sorun oluşturan atık suyun, bundan sonra yeni yapılan terfi merkezinde toplanacağını belirten Genel Sekreter Kayhan, terfi merkezinin son derece önemli bir çalışma olduğuna dikkat çekti. Terfi merkezinin 550 dönümlük araziyi kapsadığını ve içerisinde üç adet bıçaklı atık su pompası bulunduğunu ifade eden Kayhan, ’’Fuar ve Kongre Merkezimizin altyapı sorununu çözüme kavuşturmak için yaptığımız bu önemli çalışma, bölgenin atık su sorunun tamamen ortadan kaldırmıştır’’ dedi.

eyup58
9 yıl önce - Çrş 21 Ekm 2009, 01:26

Bu sorunun çözülmesi projenin kullanılabilir olma şansını da sürekli artıracak ve gündemde tutacaktır.İnanın oradan şu sıralar her geçişimde içim cız ediyordu..Artık atık su sorunu da çözüldüğüne göre projenin diğer alanlarının da yapılmaması için hiçbir sorun kalmamıştır...Fuar alanı içindeki şu yol sorunu da halledilirse projenin güzelliği daha da ortaya çıkacaktır...Yakında yağmur,kar başlayınca yapılacak olan futbol maçlarını izlemek hiç de kolay olmaz;onun için yolun asvalt olması amatör sporculara ve maçları izlemeye geleceklere derin bir nefes aldıracaktır...Fuar alanında daha kaydedilecek çok uzun bir yol var...Bu yolun nereye varacağı da meçhul...Umarım bu yol projenin bütün tesislerinin bitirildiği bir güzelliğin de başlangıcı olur....Güzel Sivas'ım herşeye layık...Bu proje er veya geç bitirilecek ve Sivas'ın gelişmesine katkıda bulunacaktır....

beratdemir
9 yıl önce - Çrş 28 Ekm 2009, 16:03

FUAR ALANINDAKİ SPOR KOMPLEKSİNİN ASFALTI TAMAMLANDI

Karayolları 16. Bölge Müdürü Murat Erbil, fuar alanı spor kompleksi içinde yer alan tesis yolunun asfaltlanmasını sağladı.
Karayolları 16. Bölge Müdürü Murat Erbil, fuar alanı spor kompleksi içinde yer alan tesis yolunun asfaltlanmasını sağladı. Spor parkındaki yolların asfaltlanma işi tamamlandı.
Sıkıştırılan zemin üzerine astar atıldı. Daha sonra ise astar üzerine sathi kaplama döküm işi yapıldı.
Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü ekipleri dün fuar alanı spor tesisleri içindeki asfalt döküm çalışmalarını tamamladı. Sivas amatör spor camiası Karayolları Bölge Müdürü Murat Erbil ve ekibine fuar alanında yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ettiler.

KAYNAK: ANADOLU GAZETESİ

Fuar merkezi adım adım tamamlanıyor.

beratdemir
9 yıl önce - Cmt 07 Ksm 2009, 21:24

FUAR - KONGRE - SPOR MERKEZİNDE YAPILAN ÇALIŞMALAR

RESİMLER SİVAS GSİM SİTESİNDEN ALINMIŞTIR.

M. Akif Ilbeyli

9 yıl önce - Cmt 07 Ksm 2009, 22:08

Insallah cok kisa bir zaman´da fuar ve kongre merkezi de faaliyete gecer Sivas bunlarin cok daha güzeline laik, hayirli olsun.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 222324   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET