Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
İstanbul'un Nostaljik Minibüsü: Ford Taunus Transit FK
Sayfa: 1, 2, 3, 4  Sonraki
Ana Sayfa -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
tahsin_tahsin
6 yıl önce - Cum 13 Hzr 2008, 23:41
İST » İstanbul'un Nostaljik Minibüsü: Ford Taunus Transit FK

Eskiler bu minibüsleri hatırlayacaktır;

Önden motorlu,burunsuz,yuvarlak farlı Ford Feka minibüsler.Öncelikle kendi nacizane bilgimle ufak bir tarihçe hazırladım bu araçla ilgili umarım beğenirsiniz;

Bir rüya düşünün yaklaşık yarım asırdan fazla sürsün.İşte Transit modeli böyle bir efsanedir.Bu yolculuk çok uzak yıllara;1950`lere kadar uzanır.Takvimler 1952 yılını gösterdiğinde Ford Taunus Transit FK`nin ilk prototifi görücüye çıkmıştı.Unutmadan ''FK''demek ''Ford Köln''manasındaydı.

Bu prototif çok yetersizdi,geliştirilmeliydi.Nitekimde o şekilde oldu.1960`lara doğru FK`nin Almanya`da seri üretim modeli görücüye çıkmıştı.Bu model birçok insanın gönlünde taht kuran koldan vitesli,ön tekere kumanda eden el freni olan,yuvarlak farlı,motoru şöför mahallinde olan;o şirin Ford Feka Modeliydi.

1957 yılındaysa İngiliz Ford Firması kendi geliştirdiği Transit modelinin üretimine başladı.İsmine ise ''Thames''adını verdi.Bu model ülkemizde de bir süre üretilmiş ve ithalde edilmiştir.Bu model Ford Firmalarının birbirleri ile aralarında girdikleri rekabet sonucu Alman Taunus Transit Fekaya karşı İngiliz Ford Firmasının girdiği rekabetin sonucudur;

Yine aynı yıllarda Amerikan Ford Firması`da Transit modelini geliştirmeye başlamıştı.Model geliştirmesinde İngiliz Thames`den esinlenilmiştir.

1965`lere gelindiğinde ise Alman Ford Firması`nın yeni model arayışları sonucu burunlu Ford Transit minibüsler üretime başlandı.Ülkemizde ise bu model egemenliğini 1970`lere doğru sağlamıştır.

1968;100.000 Transit

1972;Ford Diesel Motora Ödül

1976;1.000.000 Ford Transit

1984;2.000.000 Ford Transit

tahsin_tahsin
6 yıl önce - Cum 13 Hzr 2008, 23:48

Bu başlığı açmamdaki amaç sizlere Ford Taunus Transit Feka modelinin Türkiyedeki Ford Otosanın Kocaeli Gölcük Fabrikalarındaki mühendisleri tarafından toplanıp;orjinal haline getirilmesi çalışmasının başlayacağını bildirmek içindi.

Ancak bir sorun var;Ford Taunus Transit Feka minibüsler Türkiyede üretildimi yada Otosan tarafından Otosan adıylamı üretildi?

Ford Otosandan bana bir mühendisin yolladığı e-mail mesajını size aynen aktarıyorum;

...Geçen günlerde bir araç ararken internette bir 1964 model çok temiz ve orjinal bir FK ya rastladım, doğrusu bu araçlara Transit dendiğini bilmiyordum, öğrenince neden Gölcük fabrikasında bir sosyal proje olarak diğer mühendis arkadaşlarla bu aracı toplamıyoruz dedik ve yönetime projemizi aktardık, araçla ve tarihçesi ile ilgili sunum yaptık. Onlarda ilgi gösterdiler ancak Genel Müdürümüz Mike Flewitt projedeki aracın Otosan ile bir bağının olması üzerinde ısrarla duruyor. Bu yüzden aracın Otosan tarafından imal edildiğini veya Otosan tarafından satıldığını kanıtlamam gerekli. Malasef bizim o yıllara ait arşivlerimiz bulunmuyor, aracın şasi numarası ve motor numarası mevcut ancak bunlarla ne çıkartabilirim emin değilim.Bu şasi numarası ile nasıl bir araştırma yapılablir? Aracı sizde çok iyi tanıyorsunuz, Türkiye de satılan veya üretilen FK lara özgü ayırt edici bir özellik var mıdır? Aracın trafiğe kaydı Bursa da. Oradan nasıl bir şey çıkartılabilir? Aracın Otosan tarafından satıldığını bile kanıtlasam benim için yeterli olacaktır. Her türlü görüş ve önerileriniz benim için faydalı olacaktır

Bende hemen wowturkey sitesindeki değerli üstadlara sormayı uygun buldum.Vereceğiniz her bilgi;her döküman bu nostaljik minibüsün yaşatılmasında ve belkide Rahmi Koç müzesinde sergilenmesi için bir adım oluşturacak.Ben bu konu hakkımda elimden geleni yapıyorum;sizlerdende en azından Türkiyede üretimi ve Otosanın bu araçla bağlantısı hakkında döküman bulamazsanız bile bilgilerinizi bekliyorum.

tahsin_tahsin
6 yıl önce - Cmt 14 Hzr 2008, 00:13

Bu araçlarla ilgilenmemim sebebi benim yakın akrabamında bir Ford fekaya sahip olmasıdır.

1961 model Alman üretimi Ford Fekamız var.Bu nedenle bu minibüsün yaşatılması için elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

Sahibi olduğumuz Fekanın fotoları;

Umarım bu konuda yardımcı olursunuz.

fatih kucukkurkcu

5 yıl önce - Çrş 17 Arl 2008, 04:09
aVRuPaDaN MoDiFiYeLi FeKaLaR!..

(+)

(+)

(+)

(+)

asan70
5 yıl önce - Çrş 17 Arl 2008, 19:27

Bir kaç yıl önce; 1964 model FORD TRANSİT, Eyüp te dinlenirken..

(+)

23 Kasım 2006 da
İST » A3.04. İstanbul'un Nostaljik Minibüsleri
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=379218#379218
başlığına eklediğim FK minibüsün resminin buradada yer almasının uygun olacağını düşündüm..

fatih küçük
5 yıl önce - Çrş 17 Arl 2008, 20:28

1963 feka

(+)

Kemal ÇONTAY

5 yıl önce - Çrş 17 Arl 2008, 22:50

aşağıdaki linkte Karabük"ten bir feka , internette tesadüfen rastladım.
http://otocalman.araba.com/ford/diger/1034177.html

Serhat Atan

5 yıl önce - Çrş 17 Arl 2008, 22:55

Peki resimlerden ziyade mühendis arkadaşın belirttiği soruya dönersek;bu araç Otosan tarafından üretilmemiş olsa bile satışını Otosan mı yapmıştır yoksa başka bir distribitör mü?

fatih küçük
5 yıl önce - Cmt 20 Arl 2008, 02:06

(+)

(+)

(+)

Biraz değişik bir FK , arka yan camlar büyük, bagaj kapağı yarım, ön sinyaller aşağıda..
Not : Site kuralları gereği külüstür fotoğrafı eklememek gerekiyor, fakat arac biraz farklılık arzettiği için araştırmaya faydası olur düşüncesiyle ekledim.

tahsin_tahsin
5 yıl önce - Pzr 28 Arl 2008, 12:11

Serhat Atan;

Ben kesinlikle bu aracın Otosan tarafından üretildiği kanısındayım.Eğer kanıtlamak mümkün olsaydı şuan Koç müzesinde yeniden restore edilmiş bir FK görebilirdik.Ancak ne bir Türkçe satış broşürü nede otosanla alakalı bir bilgi yok.

cadillacgage ;

Paylaştığınız araç diğer fklerden farklı.Bu Fklerde 1700 motor kullanıldı diye biliyorum.Ayrıca Türk üretimi FKlerde bu şekilde üretilmiş.Bunların kasasıda fiberglas deniliyordu.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM