Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Enflasyon Artık Tek Hane!
123 ... 121314   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Selcuk
14 yıl önce - Cmt 03 Oca 2004, 20:07
Enflasyon Artık Tek Hane!

Enflasyon Aralık ayında toptan eşya fiyatlarında (TEFE) yüzde 0.6, tüketici fiyatları endeksinde (TÜFE) ise yüzde 0.9 olarak açıklandı. Yıllık enflasyon TEFE'de yüzde 13.9, TÜFE'de yüzde 18.4 oldu. Böylece uzun yıllar sonra ilk kez enflasyon hedeflerin altına ve son 29 yılın en düşük seviyesine inmiş oldu.

Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), 2003 yılında toptan eşya fiyatlarının (TEFE) yüzde 13.9, tüketici fiyatlarının (TÜFE) ise yüzde 18.4 oranında arttığını açıkladı. Hükümet'in TEFE hedefi yüzde 17.4, TÜFE hedefi ise yüzde 20 idi.

DİE'den yapılan açıklamaya göre, 2003 yılı Aralık ayı enflasyonu ise toptan eşyada yüzde 0.6, tüketici fiyatlarında yüzde 0.9 olarak belirlendi.

Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) açıkladığı rakamlara göre, 2003 yılı enflasyonu hedeflenen rakamların oldukça gerisinde kaldı.

Yıllık yüzde 17.2 hedefine karşın, toptan eşyada yıllık artış yüzde 13.9 olurken, tüketici fiyatlarında yüzde 20 hedefine karşın gerçekleşme yüzde 18.4'te kaldı.

Geçen yıl, yıllık enflasyon, toptan eşyada yüzde 30.8, tüketici fiyatlarında ise yüzde 29.7 düzeyindeydi. 2003 yıl sonu enflasyonu, 2002 yıl sonu enflasyon rakamlarının, toptan eşyada 16.9 puan, tüketici fiyatlarında ise 11.3 puan altında gerçekleşti.

Aralık ayındaki enflasyon oranları, bir önceki aya göre, toptan eşya fiyatları yüzde 0.6, tüketici fiyatları yüzde 0.9 arttı. Geçen yıl Aralık ayında, toptan eşya fiyatları yüzde 2.6, tüketici fiyatlarıyüzde 1.6 artmıştı.

Aralık ayı itibariyle 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon, toptan eşyada yüzde 25.6, tüketici fiyatlarında ise yüzde 25.3 olarak hesaplandı.

2002 yılı Aralık ayında, 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon, toptan eşyada yüzde 50.1, tüketici fiyatlarında da yüzde 45 olmuştu.

http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@w~4@n ...844,00.asp

2004 icin hedef yüzde 12 ama böyle devam giderse belki yil sonu tek rakamli Enflasyon görebiliriz!

Aydinsert
14 yıl önce - Çrş 03 Mar 2004, 17:57

Enflasyon'da yıllık bazda 1970'ten bu yana ilk defa tek haneli rakamlara ulaşıldı. DİE'ye göre, Şubat ayında yıllık enflasyon toptan eşya fiyatlarında (TEFE) yüzde 9.14, tüketici fiyatlarında (TÜFE) yüzde 14.28 oldu. Şubat'ta bir önceki aya göre TEFE yüzde 1.64, TÜFE yüzde 0,55 arttı. Çekirdek enflasyon olarak adlandırılan özel sektör imalat sanayinde fiyat artışı da yüzde 0.1 oldu.

messiah_haktan

14 yıl önce - Çrş 03 Mar 2004, 18:10

Ozaman yilsonundada tek hanelisini görecez,niye hedef olarak 12% alinmis ozaman?

Orhan
14 yıl önce - Çrş 03 Mar 2004, 18:22

TUFE hedefi 12% olabilir. Birde enflasyondaki sezonsal dalgalanmalardan dolayi hedef yuksek tutulmus olabilir. Onemli olan hedefin kac oldugu degil, hedefin tutturulmasi

kANAT
14 yıl önce - Çrş 03 Mar 2004, 20:08

Şaka değil gerçek

Türkiye, 34 yıl sonra tek haneli enflasyon rakamını gördü. Enflasyon Şubat ayında toptan eşya fiyatlarında (TEFE) yüzde 1.64, tüketici fiyatları endeksinde (TÜFE) ise yüzde 0.55 olarak açıklandı. Yıllık enflasyon TEFE'de yüzde 9.14, TÜFE'de yüzde 14.28 oldu.

Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) 2004 yılı Şubat ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. 34 yıl aradan sonra ilk kez TEFE'de tek haneli enflasyon rakamı görüldü. TEFE 1970 yılının tamamında yüzde 8.1, 1976 yılı Mart ayında ise yıllık bazda yüzde 8.88 artmıştı. 1977 yılı Ocak ayında ise TÜFE yüzde 14.18 artmıştı. Böylece TÜFE'de aylık veriler incelendiğinde, 27 yıl 1 ay aradan sonra en düşük enflasyon rakamlarına ulaşıldı.

Ekonomide yaşanan sıkıntılar fiyatlara yükseliş olarak yansıdı. Üst üste yaşanan krizlerle enflasyon 1994 yılında en yüksek düzeyine ulaştı. Enflasyonla mücadele programları ise kurtarıcı olarak görüldü. Birçok başarısız denemenin ardından uygulanan ekonomi programları 2000 yılında işe yaramaya başladı. Enflasyon hızlı bir düşüş sergilerken 34 yıl aradan sonra tek haneli rakamlar da hayal olmaktan çıktı.

Enlasyon Ocak ayında toptan eşya fiyatlarında (TEFE) yüzde 2.6, tüketici fiyatları endeksinde (TÜFE) ise yüzde 0.7 olarak açıklanmıştı. Yıllık enflasyon TEFE'de yüzde 10.8, TÜFE'de yüzde 16.2 olmuştu.

İKİ AYLIK ENFLASYON

Yılın iki ayında enflasyon oranı, toptan eşyada yüzde 4.31, tüketici fiyatlarında ise yüzde 1.29 oldu. Bu arada Şubat ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon ise toptan eşyada yüzde 21.49, tüketici fiyatlarında yüzde 23.21 olarak hesaplandı. Çekirdek enflasyon olarak adlandırılan özel sektör imalat sanayinde fiyat artışı ise Şubat ayında yüzde 0.1 düzeyinde gerçekleşti.

AYLIK ENFLASYON

2004 yılı Şubat ayı itibarıyla yıllık enflasyon, 2003 yılı Şubat ayı itibarıyla yıllık enflasyon rakamlarının, toptan eşyada 24.25 puan, tüketici fiyatlarında ise 12.73 puan altında gerçekleşti.

Şubat ayındaki enflasyon oranları, bir önceki aya göre, toptan eşya fiyatları yüzde 1.64, tüketici fiyatları yüzde 0.55 arttı. Geçen yıl Şubat ayında, toptan eşya fiyatları yüzde 3.14, tüketici fiyatlarıyüzde 2.26 artmıştı.

YILLIK ENFLASYON

Şubat ayı itibariyle 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon, toptan eşyada yüzde 21.49, tüketici fiyatlarında ise yüzde 23.21 olarak hesaplandı.

2003 yılı Şubat ayında, 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon, toptan eşyada yüzde 42.14, tüketici fiyatlarında da yüzde 37.94 olmuştu.

DİE verilerine göre, TEFE ve TÜFE bazında, aylar itibariyle yıllı kenflasyon rakamları ise, 1970 yılından bu yana şöyle:

kaynak (Hürriyetim)

Şaka maka bu adamlar enflasyonu tek haneli rakama indirdiler ya helal olsun !!!!! Etik bağlamda dinsel yönleri nedeniyle oy vermesemde, bu hükümetin çalışmaları benim şahsen çok hoşuma gidiyor. Gerçekten tebrik ederim .. kör talihimizi yeniyoruz galiba...

Ümit.
14 yıl önce - Çrş 03 Mar 2004, 21:38

Simdiye kadar hic bir siyasi partiye oy vermedim, vermeyecektim de; cunku hic birini begenmiyordum; fakat bunlar iyi isler yapiyor gibi geliyor bana Insallah daha da iyi olur da su Hiristiyan Kulubu bize "abi gelin siz de uye olun" derler. O zaman biz de: "Onumuzdeki yuzyil olmaz; ama bakariz hele, siz merak etmeyin " deriz

Mehmet CK
14 yıl önce - Çrş 03 Mar 2004, 22:58

En azindan sen bu yuzyilda AB ulkesinde yasiyorsun, biraz da gerceklerden bahsedelim mi?

Gene de guzel sey enflasyonun dustugunu gormek, her ne kadar daha buyuk sorunlarin bekledigini bilsem de.

melih
14 yıl önce - Prş 04 Mar 2004, 02:23

bu yazı baska bir forumdan haydarliman rumuzlu kisinin yazısıdır. hosuma gittigi icin buraya koymak istedim.umarım bu konuda aydınlatıcı bir yazıdır.

Aşağıda bazı arkadaşların enflasyonun düşüşü hakkında bazı düşünceleri,yanlış bilgileri ve tereddütleri var.Bir iktisatçı olarak bunları açıklığa kavuşturmak bana düşüyor galiba...
Bir kere şuna kesin olarak inanın,enflasyon şu anda %9'un bile altında.Hayatımızda büyük yer kaplayan elektirik fiyatı %9 düştü,doğalgaz fiyatı %28 düştü,benzine gelen zam ise bir depoda ancak 2-3 milyonluk bir fazlalık yaratıyor.Beyaz eşya fiyatlarındaki düşüş malumunuz,bundan 2 sene önce 70 ekran TV'yi 1milyar peşine alırken şu anda 500milyon'a 7 taksite alabiliyorsunuz.Bu buzdolabı,çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi fiyatları için de geçerli.Otomobil fiyatlarında da ciddi düşüşler var(2000 yılındaki bir sıfır comfortline golf'ün TL değeri şu andaki sıfır comfortline'nın TL değerinden %25 daha yüksek!) Deterjan fiyatları düştü hatta OMO dün fiyatları %45 düşüreceğini açıkladı.Calve acrobat'ın fiyatı 1,5 senedir aynı...Yoğurt fiyatları düştü,margarin fiyatları 1 senedir aynı seviyede.Algida magnum'un fiyatı aynı.Geçen sene Fulda Montero kar lastiği 105 milyon'du,bu sene arkadaş aynı yerden 100milyona aldı...Şekerin,pirincin kilosu 1 senedir aynı hatta pirinç biraz ucuzladı galiba...Portakal geçen senede bu mevsimde 400 bin TL idi bugünde öyle...Telefonun kontürü geçen sene 60bin TL idi şu anda 72bin.1,5 senedir real'den standart olarak aldığım beyaz peynirin kilosu 7 milyon TL.Kok kömürü fiyatı %20 artmış buna karşın klima fiyatları %40 düşmüş(mevsimsel etki).Arabamın kasko primi geçen seneye göre hiç armadı.Kendi işletmemde 2 sene önce 400 milyon TL olan 60 saatlik C# dersinin fiyatı şu anda 350 milyon TL.Talep düştüğü için değil rekabet dolayısı ile.Talepte aşırı bir artış var bundan 3 ay önce kapasitemi neredeyse 2 katına çıkardım ve şu anda başvuran müşterileri sıraya sokmak zorunda kalıyorum!Tek artan belediyenin benden aldığı tabela haracı!Ufacık tabelaya senelik 500 milyon ödedim içimde kaldı!Neyse...Kiralar ciddi artış yaşadı fakat bilinen birşeydir ekonomik istikrar varken gayrımenkul değerlenir...Kredi kartı ile yapılan harcamalar hükümet başa geldiğinden beri %212 artmış.Aylık 1.8 faizle 36 ay vadeli konut/araç kredisi alınabiliyor.Piyasaya yapılan para arzı 80 katrilyon civarında ve bu "değerlenen" bir para birimi hemde!Ve bu 80 katrilyon enflasyona sebep olmuyor!Saygıyla andığım Keynes çağımızda yaşasaydı çalışmalarını Türkiye'de sürdürürdü eminim!

Zamlanan tek şey sigara ve alkollü içecekler.Dönemlik olan ve mevsimsel sebeplerle fiyatı artan domates,biber,balık,sebze orta vadede enfasyonu etkilemez,kimse sevinmesin!!!Enflasyon var diye sadece bunları gösterirseniz,kusura bakmayın sizde artniyet ararım!

Hadi enflasyon "hayali" bir şekilde düşüyor diyelim.Faiz oranları ne işe yarıyor o zaman?Enfasyon düşmese reel faizler %40 lardan %13 seviyelerine nasıl düştü?Bunlar son derece "somut" gelişmeler,yani bankaya veriyorsun paranı sana %13 reel faiz veriyor!Yani son derece somut,bunun hilesi olmaz.

Enflasyonumuzun talep enflasyonu olduğunu söyleyen arkadaşlar www.verikom.com 'dan borsada işlem gören firmaların bilançolarından yurt içi satış rakamlarına bakabilirler!Bakın bakalım talep 1,5 senedir artmış mı azalmış mı!Hiç zahmet etmeyin cevabı ben vereyim,allahına kadar artmış!Daha fazla artamazmış zaten çünkü fiziksel olarak firmalar o kadar mal üretemezler!Hükümet şu anda "arz" ekonomisi uyguluyor,bunu bilin.

Reel getiri düştü diyen arkadaşlara "yapmayın" diyorum.Ekmek fiyatı sabit,elektirik fiyatı düşmüş,benzin yerinde sayıyor,doğalgaz fiyatı çok düşmüş,nerdeyse tüm temel ihtiyaçların fiyatları sabit veya düşmüş buna rağmen asgari ücret 1,5 senede %45,memur/emekli maaşları 2 sene sonunda %30 civarları artmış olacak!Borçların'nın GSMH'ya oranı %71'e düşmüş (%125'ti ecevit döneminde) AB kriterlerine göre %60 olmalı.Bütçe denk,%6,5 faiz dışı fazla tutturulmuş,para basılmıyor.ABD'nin tahvillerine %5.5 faizle talep bulamadığı ortamda tahvillerimize %8.5 faizle rekor talep aldık!Yani finansman sorunuzmuzda yok.

Oguzhan
14 yıl önce - Cum 05 Mar 2004, 23:34

OIS zaten tek haneli enfasyondaydi, TEFE'de subat ayi tek haneli enflasyona dusdu, 3 bilemedin 4 ay sonrada TUFE tek haneli enflasyona duser, bunlar zaten geliyordu, belli ediyorlardi kendisini "biz geliyoruz" diye. Ama faiz'ler haladir neden yuksek onu anlamiyorum REPO faiz'leri haladir 24% BONO faizleride 23,5% ile 25,5% arasi, buna haladir bir anlam veremiyorum. 1,5 ay oluyor galiba REPO en son duseli, oda erkenden aciklanmisti, bende soyle otkalli bi 6% 7% duser sandim ama sadece 26% dan 24% e alindi Hani bankafaizleri bile dusmus TL uzerinde, yalanim olmasin ama senelik faiz TL uzerinde senelik 4% gecmiyor yanilmiyorsam suan. Peki bu REPO ve BONO faizleri neden bukadar yuksek yahu! Bilgisi olan varsa lutfen bir aciklama yapsin.

Saygilar

Oguzhan
14 yıl önce - Prş 11 Mar 2004, 03:56

TEFE'nin tek haneli enflasyona dusdugu haberi bir hafta kusurden beri duyruldu ama yinede bir eklenti yapmak istiyorum.

Enflasyon canavarini yendik gibi gozukuyor ve nitekimde oyle, en azindan abnormal enflasyon rakamlari yok suan. Ama isin zor kismi simdik basliyor. Mart ayi enflasyonda buyuk dusus yakalayabilecegimiz son ay, nedenide enflasyon oranlari son 12 aya bakarak hesaplandigi nedeniyle. Gecen sene mart ayi enflasyonu alinir enflasyon oranindan ve gelecek mart ayinin oranlari eklenir. Ve zaman geldiki aylik enflasyonun son 3% kusur artiisi yakaladigi an. Suan oranlarimiz ayda 0,5 ile 2,5 aylik oranlar veriyor 12 aydan beri. Yani bu ay buyuk bir ihtimal son ay olacak dusus gosterebilecegimiz ve isin zoru bundan sonra gelecek.
Isin aslina baktiginda, seviniyoruzda, ne icin acaba? Evet dogru tek haneye gectik ama bu sehir devam ederse bu sadece birkac aylik sevinc olacak, cunki 0,5 ve 2,5in ortalamasini alirsan 1,5 yapar onuda 12ye carparsan haladir o 17% yapar. Demek istedigim, enflasyonu en azindan zabt edilebilecek hale getirdiniz simdikde iyimser halde devam ettirmeleri gerek. Enflasyon tabelalarinda kirmizi rakamlar lagzim (eksi rakamlar) ki o 10% altinda kalalim o 10% uzaklasalim.

Mesajimi kotu niyetli anlaman lutfen, sadece tedirgin olmanizi istiyorum ilgilenenlere. Dedigim gibi abnormali duzeltiler simdikde isin zorunu basarmaya sira geldi.

Saygilar

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET