Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Sal 10 Hzr 2008, 01:58

Bu tarz nakillerde, ağaçların yanyana olup olmamalarının da önemi var. Birbirine çok yakın, adeta yaslı vaziyette bulunan ağaçların kökleri de o oranda birbirlerinin içine geçerek girift bir şekil alıyorlar ve bunları birbirlerinden ayırmak mümkün olamıyor. Ancak, belli bir mesafe ile sıralanan ağaçların taşınmaları daha kolay gerçekleşiyor. Belki de Metrobüs yolunun iki yanındaki ağaçlar birbirlerine çok yakınlar (Bizzat gözümle görerek mesafelerine dikkat etmemişim). Bundan ötürü kökleriyle birlikte teker teker yerlerinden alarak nakletmek mümkün olmadı. Ya da vurdumduymazlık damarları kabardı, bilemeyiz...

Akın KURTOĞLU

Erkan YILMAZ
14 yıl önce - Sal 10 Hzr 2008, 09:20

Bu ağaçların büyük çoğunluğu son 10-15 yıl içinde dikilmişti. Çoğunlukla belirli bir düzen içinde sıralanan aynı yaşta ağaçlar.

Hatta çoğunun birbirlerine uzaklıkları dahi aynı. Bu sebeple köklerin iç içe geçmiş olduğunu sanmıyorum.

Buradaki sorunun projenin geç başlamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Yerel seçimlere bir yıldan az kaldı.

Bende olsam seçimlere girerken seçmenin önemli bir bölümünün kullandığı, en önemli aksın şantiye halinde olmasını istemem. Bu proje seçimlerden en az bir ay önce mutlaka bitecektir. Yarım yamalak dahi olsa hizmet vermeye başlar.

Zamanın bu kadar kısıtlı olduğu bir projede ağaçlarla uğraşmak istememişlerdir. 3-5 ağaç ne olacakki

Erkan Yılmaz

İSMAİL ÇELİK

14 yıl önce - Sal 10 Hzr 2008, 09:27

Akın Ağabey,genişletme yapılan yerde sökecek ağaç kalmadı artık.

Rifat Behar
14 yıl önce - Sal 10 Hzr 2008, 09:47

Sorun her yerde aynı. TEMBEL VE GAFİL belediyeciler. Bunlar heryerde aynı zihniyetler iş yapmıyorlar. Ekstra bir iş yapacağız diye ödleri patlıyor. Ben sokağımı yıkatmak için yaklaşık 1 ay uğraşmıştım, 50 telefon görüşmesi yaptım. Sonunda sokağın YARISINI yıkamışlardı. Bir daha da ilelebet yıkamazlar herhalde. BUNLARIN HEPSİ AYNI. Bu GAFİLLER bir taraftan ağaç diker büyütür, sonra ya keser, ya da GERİ ZEKALI bir şekilde budar AĞAÇ her halukarda ölür. Bir şekilde bütün ağaçlar eninde sonunda katledilir.

emrah basarol

14 yıl önce - Çrş 11 Hzr 2008, 09:12

Aslında hala kurtarılacak o kadar cok agac var ki!!!
Agacları katletmelerinin nedeninin projenin yetişmesi oldugunu ben zannetmiyorum..Cunku cok uzun bu guzergahta toplasanız 1 km lik alan traslandı..Geri kalan yerlerde hala agaclar mevcut..O 1 km lik yer yapılana kadar, belediyenin kendi eleman ve ekipmanları agacları nakledebilir...Ama maalesef hergün yeni bir yerdeki agaclar kesiliyor..Dün sabah, E-5 ile Vatan'ın kesistigi yerde kesilen agaclardan koca bir yıgın yapmıslardı .. Bu sabah ise, Caglayan'dan Mecidiyeköy'e giriş yapılan yerde (Türkiye Hastanesi civarı ) agaclara kıyılmıstı..Yazık...!

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Sal 24 Hzr 2008, 21:29

Alıntı:
Belediyeden güzel bir çalışma, itinayla sökülen ağaçlar yeni yerlerinde tekrar ekiliyor.

Metrobüs hattı üzerindeki ağaçlar ustaca yerlerinden sökülüp, yeni yerlerine taşınıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, İstanbul’un daha yaşanılır bir kent olması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kentin yeşil örtüsünü güçlendirmek için azami gayret sarf eden müdürlük; yalnızca ağaç dikmenin değil, dikilen ağaçları korumanın da önemli olduğuna vurgu yapıyor.

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?NewsID=16169

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=850675#850675

Bakın, istediler mi ne de güzel taşıyorlar ağaçları!...

Akın KURTOĞLU

emrah basarol

14 yıl önce - Çrş 25 Hzr 2008, 11:22

IBB'ye tesekkurler.. Bu duyarlılıklarınını en baştan göstermeleriydi dilegimiz ancak zararın neresinden dönülürse kar kardır..Daha kurtarabilecekleri cok agac..Haydi IBB, biraz daha duyarlılık.. Metrobüs devrimini, yeşil devrimle taçlandır!!!

Rifat Behar
14 yıl önce - Sal 01 Tem 2008, 17:56

Ağaçların yarısını ziyan ettikten sonra mı akıllarına gelmiş? Gafil kelimesi bunlara tam oturuyor... Ellerinde imkan varken yarısını kesmişler, sonradan hatırlayıp kullanmaya başlamışlar. Bu gafilleri tebrik mi yoksa teşhir mi etmek gerekiyor? Kararı siz verin.....

Erkan YILMAZ
13 yıl önce - Çrş 22 Ekm 2008, 09:40

3. etap çalışmalarında yine aynı manzaralar...

Zincirlikuyu'dan köprüye kadar olan çalışmalarda yine çalışma alanlarının kenarında iş makinalarıyla parçalanmış ağaçlar yatıyor. Hepsi kışlık odun haline getirildi.

Şu işi düzgün yapmaları için ne yapmak gerekiyor acaba? Ellerinde her türlü imkan olan, kullandıklarında reklamını yapmak için hiç bir fırsatı kaçırmayanlar yine niye bu araçları kullanmıyor?

Erkan Yılmaz

İSMAİL ÇELİK

13 yıl önce - Çrş 22 Ekm 2008, 11:13

Tembellik,işin kolayına kaçma.Başka izahı varmı?Ha belki birde ilave harcama dolayısı ile kazanılacak hakedişten düşecek kar oranı.

sayfa 3
ANA SAYFA -> ULAŞIM