Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
emrah basarol

9 yıl önce - Pzr 01 Hzr 2008, 00:00
İST » Metrobüs İnşaatında Yolun Her İki Yanındaki Ağaçlar Kesiliyor

Bugün ,nasıl yapılacagını merak ettigim Okmeydanı ve Caglayan kavsaklarında da köprü genişletme calısmaları başlamış oldugunu gördüm...Anladıgım kadarıyla, köprüler, sagdan ve soldan yapılacak ek köprücüklerle genişletilecek..Sadece Caglayan'ı cekebildim..Okmeydanı'nda bir tarafta beton bile atılmıs temel icin...

(+)

Ve korktugum gercekleşiyor..IBB,kendi eliyle diktigi fidanları (artık agac olmaya yaklastılar) , katletmeye başladı.. Ekonomik deger savsatası ile, yüzlerce agaccık yokedilecek.. Garajlarda yatan ve sırf bu iş icin alınan araclar varken ,IBB, en kolayına geleni yapıyor..Saatlerce sürecek olan agac transferi yerine sadece birkac dakikada bu işi bitirdi Helal olsun IBB 'ye..Helal olsun bizlere.. Her konuda oldugu gibi bu konuda da susacagız ve Yarabbim Sükür diyecegiz.. Calınanın bizim ve bizden sonrakilerin hayatı oldugunu umursamadan...

İlk fotografta daha belirgin olmakla birlikte ,kesilen agacların icinde bircok çam da var.. Ben bu ekonomik deger lafından pek anlamam ama çam agacının kıymetli ve yetişmesin yavas oldugunu biliyorum..Ve bana göre de bu yüzden kıymetli..Ancak sayın IBB yöneticileri tarafından böyle görünmüyor demekki!!

(+)

(+)

(+)

mcagri
9 yıl önce - Çrş 04 Hzr 2008, 10:42
İST » Metrobüs İnşaatında Yolun Her İki Yanındaki Ağaçlar Kesiliyor

Konuya geri dönersek, bugün Mecidiyeköy'deki otobüs durağının yanındaki yeşil alanda dozerler ağaçları ve çalıları toparlama çalışması yapıyordu. Kireçle bir yol çizmişlerdi. Bu hat çalışmalar böyle giderse yıl sonuna yetişebilir.

Cem Karayel
9 yıl önce - Prş 05 Hzr 2008, 20:24

Alıntı:
Ve korktugum gercekleşiyor..IBB,kendi eliyle diktigi fidanları (artık agac olmaya yaklastılar) , katletmeye başladı
Böyleisne önemli bir çalışmada üc beş ağacın lafı mı olur?. Ağaçlar, akasya türü kolay yetişen ağaçlardır. İki senede dal budak salıyor. Lütfen bu güzel projeleri karalamak için ağacı ileri sürmeyelim. Ağaca bakarak ormanı görmüyoruz.

Bu hattın önünden her geçen gün geçiyorumn, çalışmalar çok hızlı ilerliyor bu gidişle okullar açılmadan bu hat yeteşecektir.

recep demirbas
9 yıl önce - Prş 05 Hzr 2008, 21:16

kaç ağacın lafı olur peki böyle bir projede. o ağaçları kesmeden taşımanın yollarınını olduğunu hepimiz biliyoruz sanırım.

kimsenin projenin faydasını tartıştığı yok ancak o 2 senede yeniden büyür dediğiniz ağçlara bile zarar vermeden yapılan iş istemek hakkımız. her lafa karalama demekten de vazgeçin artık. eksik iş yapılıyorsa ona eksik dememiz sizi rahatsız etmesin.

emrah basarol

9 yıl önce - Cum 06 Hzr 2008, 09:16

Alıntı:
Böyleisne önemli bir çalışmada üc beş ağacın lafı mı olur?. Ağaçlar, akasya türü kolay yetişen ağaçlardır. İki senede dal budak salıyor. Lütfen bu güzel projeleri karalamak için ağacı ileri sürmeyelim. Ağaca bakarak ormanı görmüyoruz.
Bu hattın önünden her geçen gün geçiyorumn, çalışmalar çok hızlı ilerliyor bu gidişle okullar açılmadan bu hat yeteşecektir.
3-5 mi?Arkadasım, orası yaklasık 5-6 km..Sag-sol hesabıyla 12 km.. (Cevizlibag'dan itibaren)Her 10 metrede bir agac,eder 1200 agac..yaklasık2-3 metre genişlikte kazıyorlar..Al sana 3000-4000 agac!!! Ben 12 senedir aralıksız o yolu kullanıyorum.. 12 senedir,dikilen fidanların öyle boylu poslu oldugunu göremedim.. Demek ki kolay yetişmiyorlar.. Ayrıca fotograflara bakarsan çamları da görürsün..Her yanlısı söyledigimizde birileri karalama diyecekse işimiz var!!Bu komplekslerde kurtulmak lazım artık..Zaten şu 3-5 mantıgı degil mi ülkemi çöle çeviren..Ama tabii, bizler icin vatanın agacı,deresi, tarihi, denizi önemli degil..!!Başka şeyler önemli..
Sen agac sökme makinası alıyorsun,garajda yatıyor;soföre zaten aylık veriyorsun,araba sürse de sürmese de aylıgı calısıyor..E sırf mazot parası icin mi sökmüyorsun o agaccıkları?Ama daha kolayı var;sür dozeri çamların üzerine, ver testereyi işcinin eline!! 100 metre 5 dakikada tertemiz..!!Zaten WOWTURKEY de bile bu katliama ses cıkmıyor ya..Yöneticilerimiz ne yapsa, kusura bakmayın,başımıza da etse hakediyoruz...
Bir de bu proje ,sizleri bilmem ama ,benim icin süper bir proje.. Hayatının bundan sonrasını Edirnekapı'dan Mecidiyeköy Zincirlikuyu yönüne gidip gelmekle gecirecek birine,"Bu projeyi karalayorsun" demek abesle istigaldir..Biraz daha mantık ve dogaseverlik lutfen..

mehmetist
9 yıl önce - Cum 06 Hzr 2008, 09:33

Hepimiz doğayı seviyoruz ama yeşillik için Belgrad ormanına gideriz, E5 üstünde ağaç mı olması daha gerekli, metrobüs mü?

Murat Caner
9 yıl önce - Cum 06 Hzr 2008, 09:59

Alıntı:
Ağaca bakarak ormanı görmüyoruz.

AB uyumu için çevre yasaları koyan ve kendi yasasına kendisi uymayanları kınıyorum. Belediyeler hâlâ CED raporsuz iş yapmaktalar ve kimse dur demiyor. Metrobüsün de ÇED raporu olaması gerekir. Var mı acaba?

Ahlakını eleştirdiğimiz Avrupa'da acaba bu işe ne derlerdi?

En son Murat Caner tarafından Cum 06 Hzr 2008, 10:00 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

İSMAİL ÇELİK

9 yıl önce - Cum 06 Hzr 2008, 10:00

Konuyu saptırmayalım.Belgrat ormanına ayda yılda bir gidersin ama D100'ü bu güzergahı kullanıyorsan her zaman görürsün.Yeşil dinlendirici bir niteliğe sahiptir,sürücüler açısından faydalı ve devamlı beton gören gözlerimiz bu vesile ile rahatlar,ağaçlar ses yalıtımıda sağlar,ayrıca büyük miktarda toz tutarlar ve tabiki havayı temizleme hususu.Sanayi şehirlerinde hava kirliliğini %100 faraza varsayın ,ağaçlandırılmış yollarda bu %25'e düşer.Ayrıca geniş ve açık alandaki yollarda sürücüler nesne algılaması azaldığı için yaptıkları hızında farkına varmazlar,bu kuşakta sık ağaçlık olması burada bir mikro iklim bölgeside oluşturur ve hava kışın çevreye nazaran birazcık daha yumuşak olur,buda buzlanma riskini azaltır,ayrıca ağaçlar meyilli arazide toprak kaymasını engeller ve yağmur-kar suyunun çabuk emilmesini temin eder.

METROBÜS TABİKİ ÇOK MÜHİM VE SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ,İTİRAZ NOKTASI İBB ELİNDE AĞAÇ SÖKME VE DİKME MAK. VAR NİYE KULLANMIYOR.Elbette nakil şansı olmayan ve tutma ihtimali zayıf ağaçlarda var,bunlar kesilecektir,ama bu kuşaktaki ağaçların hepsimi böyledir acaba.

İçinizden her kim,elinde bir fidan olsa ve kıyametin koptuğunu dahi görse onu diksin buyuruyor Allah Rasulü.(S.A.V)

Murat Caner
9 yıl önce - Cum 06 Hzr 2008, 10:05

Alıntı:
Hepimiz doğayı seviyoruz ama yeşillik için Belgrad ormanına gideriz, E5 üstünde ağaç mı olması daha gerekli, metrobüs mü?

İkisi de olmalı.

Arkadaşlar...

Eleştiriler, saçma ve gereksiz gelebilir. Ancak biz gerekli kuralları doğru dürüst uygulatmazsak ve bu vurdum duymazlığımız sürerse hiçbir zaman gelişmiş bir ülke olamayız. Bu ülkede rüşvet azalmadıkça, kurallar ne gerektiriyorsa yapılmadıkça açlar ve açgözlüler doymaz.

Buyrun sıgara yasağı doğru dürüst uygulanıyor mu? Zabıta sıgarayı kapalı yerde suratına üflüyorsa nasıl gelişeceksin?

rıza koçak
9 yıl önce - Cum 06 Hzr 2008, 11:55

Ulaşım,önemlidir.Ağacı her yere dikebilirsiniz.Ancak,metrobüs gibi bir sistemi her yerden geçiremezsiniz.O bakımdan,gerekiyorsa ağaçlar kesilebilir.Gerçekten,doğayı ve ağacı seviyorsak,3.ncü köprüye karşı çıkılabilir .Çünkü,3.köprü İstanbul'un kuzeyde kalan ormanlarını ve tarım alanlarını öldürecek bir projedir.Zaten,kuraklık ve susuzluk çekiyoruz.Susuzluk ve kuraklık daha da artacaktır.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM