Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Samsun - Çiftlik Caddesi
123 ... 484950   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
Çetin KOŞAR

12 yıl önce - Sal 03 Hzr 2008, 23:58
Samsun - Çiftlik Caddesi


Asıl adı İstiklal Caddesi’dir. Samsun’un Çiftlik Mahallesi'nden geçen kısmına Çiftlik Caddesi denmektedir. Gençlerin en çok rağbet ettiği, özellikle akşam gezmeleri için Samsunluların tercih ettikleri yegane yer burasıdır. Ersin55 adlı üyemize göreyse burası Samsun'un kalbidir.

"Samsun'da belki de nitelik olarak değişmeyen tek yer. Gençlerin yegâne buluşma mekanıdır. Bir restorana gidilir, döner yenir, sonra cadde boydan boya turlanır, sonra bir kafeye oturulur bir şeyler içilir, yine turlanır. Hepimiz bu sıradan günleri yaşarız burada. Değişen şey; bir gün döner yerine pizza, başka bir gün kebap belki, kafe yerine internet kafeye gidip oyun oynamak, ya da 56'ların başındaki parkta oturmak. Ama mutlaka çiftlik'te geçirilir bu zaman ve o cadde baştanbaşa en az bir kere gidilip gelinir".(ekşi sözlük -amorphis)


(+) 56'lar yönünden geldiğimizde Çiftlik Caddesi tam olarak buradan başlar

(+)Aşağıya yani Sahile doğru Lise Caddesi

(+)İleriye Doğru 56'lar, DSİ ve Gazi ParkTek yönlü araç yolunun iki tarafındaki kaldırımlarıyla kozmopolit bir şehir havasına bürünen Samsun'un kafa kağıdıdır. Şehrin mahalleleri arasındaki sosyolojik uçurum arasına kurulmuş bir köprü adeta. Önünüzde çarşaflı teyzeler yürürken an geçmesin ki mini etekli iki genç kız gülerek yanınızdan geçmesin. Caddeyi dik kesen sokak başlarında toplanmış 3-4 siyah pardüse-cilalı iskarpin kombinasyonunu üstünde taşıyan ağır ağabeylerin önünden geçerken karşı kaldırımda cadde boyunca dayak yememeyi becererek caddenin başından sonuna kadar gelebilmeyi başarabilmiş 2 travesti görmeniz de olağan. Çoluk çocuk gezintiye çıkmış aileler, nineler, dedeler, dilenciler, baliciler, durup dururken yaşa fenerbahçe sloganı atan gençler, kürdi makamında türküler söyleyen sokak çalgıcıları, gotik, rocker elemanlar da orada... Yani içindeki dükkanların ışıkları gibi çeşitli bünyeleri de bir arada barındırabilmeyi başarmış bir cadde bu. (Uludağ sözlük -liber libera)(+)

Samsun’a gelen ya da getirilen her bireyin gördüğü caddedir. Ergen bünyeler genelde piyasa yapmak için dolaşırlar. Hayatlarının büyük bir kısmını bu cadde üzerinde fönlü saçlarla geçirirler. Bu kitleyi okul ve dershane öğrencileri ve ayrıca işsiz insanlar oluşturur. Sağında solunda mağazalar dondurmacılar ve özellikle dönerciler bulunur. Haşet’e doğru yaklaştığınız zaman burnunuza döner kokuları gelmeye başlar ve bu da cadde için bir sembol olmuştur artık. Ünlü Beyaz Ev ve Çalıkuşu da bu cadde üzerindedir. Ayrıca uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ve eski sevgilinizi muhtemelen burada görürsünüz. (Uludağ sözlük –redwire)
(+) Beyaz Ev

(+)Çalıkuşu

Not: Çalıkuşu'nun hemen üsttarafında BURÇ'a ait işyeri!

Samsun’da tanıdık birilerini görmek istiyorsanız 1-2 tur atmanız gereken cadde. Zira kesin birilerini görürsünüz. Yaz akşamlarında gezmek zevklidir, ama akşamdan önce çıkmışsanız alt sokakları tavsiye ederim , ara sokakların birinde tanımadığınız bir apartmanın merdivenlerine oturup sohbet etmek kadar keyif veren bir şey yoktur zaten..(Uludağ sözlük –witch)


ersin55
12 yıl önce - Çrş 04 Hzr 2008, 02:12(+)
(+) Fotoğraflar: Çetin Koşar


"Samsun'un Kalbidir Bu Cadde"Çetin KOŞAR

Mustaf@29

melissas

11 yıl önce - Sal 12 Ağu 2008, 12:17
Ciftligin en iyi döner ustasina saygilarimla..:-)döneri görünce insanin istahi aciliyor..
(+)


Bu sene izinde bu süper dönerin resmini cektik ama yemek nasip olmadi ya...yanarim ona
seneye insallah!Çetin KOŞAR

Çetin KOŞAR

11 yıl önce - Prş 21 Ağu 2008, 12:10(+)Çiftlik Caddesi'inde Bir Sabah
Çetin KOŞAR

11 yıl önce - Çrş 10 Eyl 2008, 19:51Çiftlik Caddesi 1930


Sessiz Çiftlik
(…)Çiftlik Caddesi'nde yürürken aheste adımlarla, hep o eski günler gelir aklıma. Düşünebiliyor musunuz, bu kalabalık caddede bir zamanlar özgürce bisiklet sürerdik, ellerimizi direksiyondan bırakıp uçarcasına. Caddenin ünlü bisikletçisi Kırıkçı Amca'dan kiraladığımız bisikletler bizlerin özel araçlarıydı yarım saatliğine veya bir saatliğine... Bu sayede çok harçlığımızı almıştır Kırıkçı Amca.. O günlerin en ünlü bisiklet markaları Rale, Rudge, Nsu, Philips aklımda kalanlar...

Cadde 2-3 katlı, bahçeli çok güzel evlerle doluydu. Hakikaten bir çiftliği andırıyordu bu görüntüsü ile belki de onun için bu isim verilmiştir diye düşünüyorum kendimce... O günlerin tek temsilcisi olan ev ise bugün restore edilerek hizmet veren Cibran’ın olduğu Elmas Hanım Konağı'dır. Bir zamanlar Samsun’un ünlü tütün tüccarlarından Hakkı Tarhan’a ait olan bu ev artık günümüzde konak olarak anılmaktadır. Diğerleri de yıkılmasaydı nice konaklar yer alacaktı bu caddede...

Caddenin sonundaki Haşet Kitabevi ve dönercilerin olduğu yer ise ağaçlık ve yeşillik bir alandı. Burada koyunların otladığını çok gördüm...

DSİ'nin olduğu yer o günlerin amatör futbolcularının top koşturduğu Koren’in bahçesi idi.

Onun biraz ilerisinde Kefeli Sami’nin Çiftliği vardı. Burası da ağaçlık ve yeşillik olduğundan Samsunlular pazar günleri burada piknik yaparlardı.

Bugünkü Cengiz Topel semti ise Lazzade Osman Bey'in Çiftliği idi. Burada mısır tarlaları ve tütün tarlaları oldukça yoğun bir alanı kaplardı.

Bunun alt tarafındaki 56 Evler semti de yine mısır ve tütün tarlaları ile kaplıydı.
/Sefa ARALAN


Fehmi-C
11 yıl önce - Çrş 10 Eyl 2008, 20:04

Affedersiniz ama bu kadarda barbarlik olmazki. Hic mi bir eser birakilmamis o guzelim caddeden!!

Herhangi bir sehrin artik eski resimlerine bakamiyorum cunku depresyona giriyorum.

Ne kadar bitiren ve kiymet bilmeyen bir halk bu?


mahinur

11 yıl önce - Cum 12 Eyl 2008, 00:22

Alıntı:
Ne kadar bitiren ve kiymet bilmeyen bir halk bu?


Bunu Samsun halkı için mi söylediniz yoksa genel bir yorum mu yaptınız anlayamadım. Samsun halkı değerlerine sahip çıkmak için elinden geleni yapan bir halk. Hiçbir şehir de eski fotoğraflarındaki gibi kalamaz ve kalmamalıda.sayfa 1
123 ... 484950   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET