Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Beykoz - Hıdiv Kasrı
« önceki   123 ... 252627   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 2
MERT.O
15 yıl önce - Çrş 16 Hzr 2004, 04:17

bu kasrin hemen yaninda nargile cadiri var turkiyedeyken cok gidiyordum tavsiye ederim...

Haluk68
14 yıl önce - Sal 12 Tem 2005, 15:33
Bir Hidiv Kasrı da benden ...

Eski hali tam bir viraneydi... her tarafı dökülmeye başlamıştı..Çelik Gülersoy Vakfı zamanında alıp restore etmeseydi ki sonra anlaşması bitince belediye ye geçti işletim hakkı... şimdi biz tarihi kalıntıların fotoğrafını çekiyor olabilirdik.

(+)

Haldun34

14 yıl önce - Cum 15 Tem 2005, 13:40

Çok küçükken babamlarla bir gezinti sırasında özel izinle içeri girmiştik. O zamanlar işletmesi daha ne TURING'e ne Belediye'ye devredilmemişti. İtalyanlar korku filmi çekiyorlardı mekanda. Maket bir iskelet vardı ve çok korkmuştum. Hiç unutmam

Aklımda kalan binanın Osmanlı imparatorluğundaki zamanının en verimli en modern ısıtma ve kalorifer sistemine sahip olduğu. Her salonda kocaman kocaman kalorifer petekleri vardı. Hidiv paşa bu kadar lüksü bırakıp neden Isviçreye gitmiş?. Oradaki Boğaz manzaramız bizim manzaramız havamız gibi mükemmeli dünyada var mı?

ferda_sezer
14 yıl önce - Cum 15 Tem 2005, 14:12

kesinlikle mükemmel bir yer istanbulda bulabieceğiniz en güzel mekanlardan bence,buranın bir diğer özelliğide türkiyenin ilk buharlı asansörünün kullanılmış olması bildiğim kadarıyla ayrıca hıdiv pasa zevkine düşkün bir insanmış burayı av mekanı olarak kullanıyormuş,beni üzen nokta ise bahcesinde bulunan yörük cadırı belediye tarafından kaldırıldı güzel bir bölümdü,gitmeyi düşünenler için yemekleri cok güzeldir ama biraz pahalıdır,yürüyüş ylu kasrı cevrelemekte ve insana huzur vermektedir,gelecek arkadaslara rehberlik yapabilirim

En son ferda_sezer tarafından Cum 15 Tem 2005, 18:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

deryadogan
14 yıl önce - Cum 15 Tem 2005, 14:29

Asansör konusunda dayanamadım yazayım dedim.
1852 yılında ABD li Elisha OTİS ilk Asansörü icad etti.
Dolayısıyla Hidiv Kasrındaki asansör Dünyadaki ilk asansör olamaz.

sayfa 2
« önceki   123 ... 252627   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL