Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Beykoz - Hıdiv Kasrı
« önceki   1234 ... 252627   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 3
deryadogan
14 yıl önce - Cum 15 Tem 2005, 14:33

Alıntı :
ilk buharlı asansör, 1864’de Chicago’ya getirildi. Baldwin’in 6 yıl sonra ilk hidrolik asansörü icat etmesi, 1887’de elektrikli asansörün devreye girmesi ile bu büyük soruna çözüm getirmiş oldu. Kaldı ki, hemen hemen aynı yıllarda telefon ve pnömatik posta işlemi de gündeme gelmişti.

ferda_sezer
14 yıl önce - Cum 15 Tem 2005, 18:15

Doğru söylüyorsunuz. Dünyada değil türkiyede hemen değiştirdim zaten,tarihlerine bakmadım acıkcası,kasırda tarihcede okuduklarımı, aktardım ama kelime hatası oldu özür dilerim derya hanım............................

cem özbatur
13 yıl önce - Pts 05 Eyl 2005, 13:52

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Kasrın bahçesinden görünen manzara

(+)

Hakan Aydın

13 yıl önce - Pzr 05 Şub 2006, 15:27

(+)

(+)

Edadil

13 yıl önce - Pzr 26 Mar 2006, 02:36

Kasrin tarihine dair bir kac sözün gerektigini düsünüyorum. Hidiv Kasrini yaptiran Hidiv II. Abbas Hilmi Pasa'dir ve kasri zevcesi Cavidan Hanim'in istegi üzerine yaptirmistir. Aslinda kasrin yapim projesi Cavidan Hanim'in elinde idi. Zaten bütün cizimler Cavidan Hanim'in elinden gectikten sonra Abbas Hilmi Pasa yapim icin onayini veriyordu.

Cavidan Hanim cok kültürlü ve bilgili bir insandi. Ayrica cok iyi bir piyanist ve ressamdi. Aslen Macar olan bu hanim sonradan ihtida edip müslüman olup Cavidan adini almistir. Asil adi Marianne (May) von Török-Szendrö'dür. 1877 senesinde Amerika'nin Philadelphia sehrinde dünyaya gelmistir. Buda ancak babasinin Amerika hayranligindan kaynaklanmaktadir. Madame la Comtesse de Török Szendrö olarak titrelenen Hanimefendi, 1899 senesinde Viyana'da daha o zamanlar orada okuyan Abbas Hilmi Pasa ile tanismis ve asik olmustur. Daha sonra Abbas Hilmi Pasa ile Misir'a gitmis ve orada evlenmistir. Ancak Hidiv'den 1913 senesinde bosandi veyahut bosanmak zorunda kaldi. Bir harem entrikasinin kurbani oldugunu daima söyledi ancak kimin kurbani oldugunu hic aciklamadi. 1968 senesinde Avusturya'nin Graz sehrinde ebediyete irtikal etti.

1930 senesinde yayinlattigi Hatiralarini okuyan baska bir alemde bulur kendini. Akici ve hüzünlü olan satirlari o zaman ki hayati ve hissiyatini cok güzel anlatir.

Ayrica birsey daha eklemek istiyorum, Haldun34 neden Abbas Hilmi'nin Isvicre'ye gittigini yazmis. Söyle diyelim Abbas Hilmi Pasa Misir'da hidiv'ligin ilgasi üzerine Isvicre'ye sürgüne gitti. Istanbul'da ki mali mülkü devletce icra edildi. Isvicre, sürgün edilmis pek cok Aristokratlari bir yerde himaye ediyordu. Ayrica Isvicre de cok güzel bir ülkedir, Isvicre de yasadigim icin biliyorum. Tabii Türkiye ve Istanbul bas tacimiz bunu asla inkar edemem.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 252627   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL