Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mehmet Kasım
14 yıl önce - Sal 20 May 2008, 13:58
İST » Metro'ya Güneş Enerjisi-Solarail System

http://www.arkitera.com/h28797-gunes-niluferleri.html

ZM Architecture’dan Peter Richardson tarafından geliştirilen projede, Glasgow nehri üzerinde yüzen “Güneş Nilüferleri” aracılığıyla güneş enerjisinin en verimli şekilde toplanması ve toplanan bu enerjiden kentin faydalanması öngörülüyor. Proje, suyun üzerinde serbestçe hareket eden ama kökleri toprağa bağlı nilüfer çiçeklerinden esinlenerek oluşturulmuş. Benzer şekilde nehir tabanına bağlanan bu dairesel güneş plakları da nehir yüzeyinde hareket ettirilebiliyor ve parça parça sökülüp eklenebiliyor.

Güneş plaklarının gün boyunca güneşe en uygun açıyla yönlenmesini sağlamak üzere sistemde motorlar yer alıyor. “Güneş Nilüferleri” aracılığıyla gün boyunca toplanan bu enerjinin kolaylıkla elektrik enerjisine dönüştürülebileceğini ve şehrin raylı sistemine aktarılarak kullanılabileceğini söyleyen Richardson, böylelikle kentin karbon salınımının da azaltılabileceğini belirtiyor.

mehmetist
14 yıl önce - Sal 20 May 2008, 15:57

Akıntı olmayan ve su ulaşımı olmayan yerlerde bu sistem olabilir. Ama boğaz gibi, hiç durmayan çift yönlü kuvvetli akıntısı olan müthiş bir elektrik potansiyeli varken, güneş panellleri ile uğraşmak çok anlamsız olur.

Mehmet Kasım
14 yıl önce - Sal 20 May 2008, 16:14

Boğazdaki akıntıdan elektrik üretilmesi ile ilgili bir şeyler var. Fantezi mi gerçek mi bilemiyorum. Ama bahsettiğimiz güneş enerjisinin akıntısı yüksek olmayan yerlerde mesela Haliç'te üretilmesi mümkün olabilir mi?

Elde edilen bu enerji besleme hatlarına aktarılıp raylı sistemler beslenebilir mi?

mehmetist
14 yıl önce - Sal 20 May 2008, 16:21

Suyun üstüne koymak biraz uçuk bir fikir gibi göründü bana. Çünkü hepsine bir de kablo bağlaman lazım. Güneş paneli koymak için bina çatıları ve hatta bina yüzeyleri de kullanılabilir. Otobüs durakları, hatta büyük meydanlar da kullanılabilir. Yazın gölgelik olur, kışın yağmurdan korur. Ancak güneş paneli şimdilik rüzgar türbinleri kadar ekonomik (verimli) değil bildiğim kadarı ile.

Mehmet Kasım
14 yıl önce - Sal 20 May 2008, 16:32

Çıkış noktası; gün içerisinde farklı konumlara giren güneşin yaydığı ışıktan en fazla yararlanmak için, panellerin su üzerinde hareket etmeleri, ayçiçeği gibi güneş ne tarafta ise panellerin de o tarafa meyillenmeleri istenemesidir. Ana kökleri de yerin en dip noktasına bağlantı sağlayacak. Ya da gelişmiş kablosuz sistem ile aktarılacak.

İSMAİL ÇELİK

14 yıl önce - Sal 20 May 2008, 17:00

Bunlar olabilecek hususlar,yalnız bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.Haliç'e evet bunlardan yerleştirebilirsiniz ama Haliç sınırlıda olsa deniz ulaşımının olduğu ve gezinti teknelerininde turladığı bir yer yani belli sayıda belli yerlere yerleştirebilirsiniz.İkinci ve asıl husus buraya yerleştirilecek sistem İstanbul'un iklim şartlarıda gözönüne alınarak ne kadar enerji üretebileceği?

Mehmet Kasım
14 yıl önce - Sal 20 May 2008, 17:31

İstanbul Glasgow'dan daha fazla güneş alır eminim. Güneş fakiri bir çok ülke güneş enerjisinden makisimum derecede yararlanıyor. Ama İstanbul'da böyle bir şey hiç oturmadı. Gündeme bile gelmedi.

Dolayısıyla bu tarz işlere önem vermek lazım. Hayati bir mesele bu. Son olarak hibrit sistemli metrobüslerden bahsedildi. Metroya besleme neden olmasın.

Not: Solarail System ismini ben uydurdum.

İSMAİL ÇELİK

14 yıl önce - Sal 20 May 2008, 17:58

O zaman şems kudreti veya kudret-i şems daha iyi olur bence.Şüphesiz güneş bakımından daha şanslıyız.Yalnız gerçekten verimliliği ne kadar,yani ciddi besleme yapabilecek kadar üretim yapabiliyorlarmı?Yoksa en azından ar-ge anlamında yapılmasına bile taraftarım.

Mehmet Kasım
14 yıl önce - Sal 20 May 2008, 18:26

Bu tarz konulara ar-ge ayırmak lazım. TÜBİTAK bu konuda özel çalışmalar yapıyor. Güneş enerjisi ile çalışan arabalar vs. Hayati bir konu bu. Yenilenebilir enerji.

mehmetkonyar
14 yıl önce - Sal 20 May 2008, 19:09

Müthiş bir proje olurdu. Ayamama deresine bunlardan bir kaç tane serpiştirildiğini düşünsenize... Harika olurdu. Ama yine de rüzgar gülü projesini sonuna kadar destekliyorum. Bence İstanbul rüzgr enerjisinden faydalanabilir. Metromuzu %50 oranında yenilenebilir enerjiyle besleyebiliriz.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM