Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Gaziantep - Planetaryum - Gezegen Evi
123 ... 424344   sonraki »

ANA SAYFA -> GAZİANTEP
cevap yaz
sayfa 1
Abdullah Şentürk
14 yıl önce - Cmt 17 May 2008, 23:54
Gaziantep - Planetaryum - Gezegen Evi

Planetaryum - (Diğer Başlıklar)

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'in ifade ettiğine göre Türkiye'de sadece İstanbul'da Deniz Harp Okulu'nda gezegenevi (planetaryum) bulunduğunu ve askeri eğitim amacıyla hizmet veren bu planetaryuma okul gezilerinin düzenlenebildiğini, ancak buranın sivillere kapalı olduğunu, Gaziantep'te yapacakları planetaryumun halka açık olacağını kaydetti.

Planetaryum, çeşitli gök cisimlerini ve onların uzay boşluğundaki hareketlerini bir seyirci topluluğuna izletebilmek için özel olarak tasarlanmış bir salon. Salonda yarım küre biçimli bir kubbe ekran şeklinde perde bulunuyor. Kurgulanmış bir senaryo çerçevesinde yansı aracının ürettiği astronomik görüntüler, karanlık salonun kubbesinin iç yüzeyine yansıtılarak izleyicilere uzay boşluğunda gezinti yaptıkları hissi veriliyor.

Kaynak: Gaziantep Sabah Gazetesi

(+)

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 bin metrekarelik bir alana yapılan planetaryum, bu yılın sonuna kadar tamamlanacak. İnşaatı ilerledikçe fotoğraflarını ekleyeceğim.

murat2727

14 yıl önce - Pts 19 May 2008, 06:02

100. Yıl Atatürk Kültür Parkı içerisinde bulunan Baro Lokali çevresinde ama tam olarak nereye yapılacağını bende bilmiyorum yanlız baro lokalinin çevresindeki ağaçların kesildigini ve burdaki alana Planetaryum yapılacağını bazı yerel basından okudum. tabi şimdiden şikayetler başlamış durumda ağaçların kesilmesinden dolayı bakalım Fuar alanı gibi burasıda sorun olacakmı.?

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı iki ayrı projeyle kentte, gök cisimlerinin incelenebileceği planetaryum (gezegenevi-uzay tiyatrosu) ve 4 bin çeşit bitkinin yetiştirileceği botanik park oluşturulacak.

Planetaryumun bin 500 metrekaresi oturma alanı olarak hesaplanıyor, çevre düzenlemesi ile toplam 5 bin metrekarelik alanda yapılması düşünülüyor. Gaziantep planetaryumu, sivillere açık olması bakımından Türkiye'de bir ilk olacak. Turizmin yanı sıra eğitime katkısı olacak. Bunu sadece uzay gözetleme merkezi olarak değil, öğrencilerin fizik derslerini gördükleri bir laboratuvar olarak yapmak istiyoruz diye demişti belediye baş. Asım Güzelbey

PLANETARYUM NEDİR?

Planetaryum, çeşitli gök cisimlerini ve onların uzay boşluğundaki hareketlerini bir seyirci topluluğuna izletebilmek için özel olarak tasarlanmış bir salon. Salonda yarım küre biçimli bir kubbe ekran şeklinde perde bulunuyor. Kurgulanmış bir senaryo çerçevesinde yansı aracının ürettiği astronomik görüntüler, karanlık salonun kubbesinin iç yüzeyine yansıtılarak izleyicilere uzay boşluğunda gezinti yaptıkları hissi veriliyor.

Gösteriler, lazer showlar, konserler ve tiyatro performanslarıyla zenginleştirilebiliyor. İşletmelerini, bilim kuruluşlarının yanı sıra yerel yönetim kuruluşları da yapabiliyor.

kaynak yerel ve ulusal basın:

mustafaozgec2008

14 yıl önce - Cmt 06 Eyl 2008, 02:01

abdullah kardeşim tam olarak nereye yapılıyor gezegen evi kavaklık dıye bılıyorum ama dogrumudur

Abdullah Şentürk
14 yıl önce - Cmt 06 Eyl 2008, 02:16

Aslında bende çok net bilmiyorum ama Kavaklık civarına yapılacağını duymuştum.

mustafaozgec2008

14 yıl önce - Cmt 13 Eyl 2008, 04:40

eyw dun arastırdım gıttım ve gordum tam olarak kavaklıkta ve sona ulasılmıs vazıyette

sayfa 1
123 ... 424344   sonraki »
ANA SAYFA -> GAZİANTEP