Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Muammer Ulutürk

12 yıl önce - Prş 15 May 2008, 23:15
Karapınar - Acıgöl

4 Mayıs 2008 tarihli gezimizden..
Bilgi:
Karapınar’ın 8 km. Kadar doğusunda, Karapınar-Ereğli yolunun kuzeyinde olup yoldan görünmektedir. Uzun ekseni 1750 m.; kısa ekseni ise 1250 m. Olan bir elips şeklindedir. Kraterin çevresinde piroklastik malzeme yaygındır. Yamaçları oldukça diktir. Oluşumunda volkanik patlamanın yanı sıra karslaşmanın da etkisi vardır. (http://www.karapinar.gov.tr/turizm.htm)
Suyunun cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenen göl, görülmeye değer.

(+)

Yusuf Esengül

12 yıl önce - Cum 16 May 2008, 15:35

Çocukken bir kaç kez gitmişltim.Çok tuzlu bir suyu vardı.Dibi olmadığı insanları içine çektiği gibi efdaneler anlatılırdı.Suya hasret Karapınar için güzel bir kaynak(tabi yüzmek için)

Talha Güldiken
12 yıl önce - Cum 16 May 2008, 18:29

En son okuduğum bir haberde Acıgöl'den de kötü kokular yayıldığı haberleri vardı.Umarım bir tabiat olayıdır ve Meke gibi olmaz.

Tarlan Bara

12 yıl önce - Cum 16 May 2008, 19:48

Muammer Bey,
Derinliği nedir acaba? Bilen varmı? Krater gölü olduğuna göre herhalde derindir.

AHMET DANIŞ

12 yıl önce - Cmt 17 May 2008, 19:34

Yukarıdaki fotoğraf çok güzel olmakla birlikte gölün bulunduğu çukuru biraz gizlemiş ve düz bir alanmış gibi göstermiş. Göl aslında daha çukur bir alanda. Ergenlik sivilcelerine iyi gelir dediler ve özellikle Konya'dan yüzmeye gittim. Suyu çok tuzlu. Kıyıdan 10-15 m. ancak içeri girebildim. Sivilcelere faydası olmadı. Tuz çuvalına girip çıkmış gibi yanmıştım o gün.

sayfa 1
123 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA