Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Sare
12 yıl önce - Cmt 22 Ekm 2005, 02:17
KKTC - Lefkoşa - Girne Kapısı


GİRNE KAPISI (Lefkoşanın merkez noktasında görülen Atatürk heykelinin hemen arkasındaki yapı 1567 yılında Venedikliler tarafından yapılmış olan kemer bir yapıya sahip ve Lefkoşa surlar içine kuzeyden girişi saglayan en önemli kapıdır.Duvarları üzerinde Venedik ve Osmanlı dönemlerine ait kitabeler bulunuyor.Girnekapısı Lefkoşanın merkezi oluşu nedeniyle ögrencilerin servis alanıdır da aynı zamanda. )


 

(+) 

(+)
E.r.e.n

11 yıl önce - Pzr 30 Tem 2006, 19:52
LEFKOŞA'NIN İNCİSİ GİRNE KAPISI                           
                           (+)

Buranın Osmanlı Literatürü'ndeki adı ise EDİRNE KAPI idi. Osmanlı yönetiminin adadan çekilmesinden sonra da eski ada Türkleri burayı EDİRNE KAPI olarak anmışlardı uzun süre.

Buranın Horoz Ali ile ilgili öyküleri var. Anlattıkları Horoz Ali Osmanlı yönetiminin kapıya bekçi olarak atadığı adamdı. Görevine çok bağlı son derece disiplinli ve otoriter bir Osmanlı memuruymuş bu Horoz Ali. Venedik surlarıyla çevrili Lefkoşa'ya giriş ve çıkışları sağlayan 3 geçitten biriydi Girne Kapısı.

Uzun yıllar Girne Kapısı'nın bekçiliğini yapar Horoz Ali. Orayı adeta özel şatosuna çevirir. Adam kısa uyku saatlerini geçirmek üzere geceleri bu odaya çekilirdi. Gündüzleri ise sabahın ilk ışıklarında açtığı kapıların önünde volta atardı. Gözünün tutmadığı kişiyi içeriye sokmaz geldiği yere gönderirdi. Dışarıya çıkacak Lefkoşalılara ise kapının kapanma saatini üzerine basarak anımsatırdı. Az ötedeki mezarlığı göstererek 'Gecikirseniz orada merhumların konuğu olursunuz ha!' diye uyarırdı.

Bu otoriter bekçilik öyküsünün asıl ilginç yanı Horoz Ali'nin Osmanlı'dan adayı devralmak üzere gelen koskoca Britanya İmparatorluğu'nun öncülerini de, mezarlıkta ikamete zorlamaya kalkışmasıdır. Şehri kolay teslim etmeyecektir. Kentin ileri gelenleri pürtelaş yetişirler. Durumu münasip dille başkentin sadık bekçisine anlatılar. Kentin büyükleri o şekilde konuşunca Horoz Ali'de ikna olur. Derin isteksizliğine ve hüznüne karşın kapılarını ardına kadar açıp Kıbrıs'ın yeni sahiplerini içeriye alır. 'AHA ANAHTARLARINIZ' demeyi de ihmal etmez. İngiliz yetkililer anahtarları almazlar. Sorumluluk duygusunu beğendikleri bu otoriter bekçiyi görevi başında bırakırlar. Horoz Ali öldüğünde tam 121 yaşındaydı. Kıbrıs'ın en uzun yaşamlı kişilerinden biri. Kapısından içeriye almadığı kişileri dinlenmeye gönderdiği o mezarlıktaki selvilerin altına gömülür.


En son E.r.e.n tarafından Pzr 30 Tem 2006, 23:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


ABİDİN

10 yıl önce - Prş 25 Ekm 2007, 18:59

Girne Kapı-Lefkoşa(+)
ABİDİN

10 yıl önce - Prş 27 Arl 2007, 23:26

Girne Kapı akşam görüntüleri
(+)

(+)

(+)


yasin.yılmaz

9 yıl önce - Pzr 11 May 2008, 12:12
KKTC Lefkoşa - Girne Kapısı


Girne Kapısı ile ilgili diğer mesaj ve fotoğraflar bu başlık altında toplandıktan sonra bu not silinecektir, bu konuda site denetçilerimizden bülent dizdar ile birlikte çalışmalarım sürüyor.(Atatürk anıtı)
(+)
(+)
(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler