Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Dünya Ticaret Merkezi
123 ... 434445   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 1
Anıl

18 yıl önce - Cum 10 Oca 2003, 17:21
İzmir Dünya Ticaret Merkezi


35 katlı 154 metre ise,
aynı şekil olduguna gore üçüde,
45 katlısı 198 metre eder.
200 metre de iste.Bence bunlar kesinlikle devam eder.
Davayı belediyeye karsı acmışlar.
Herkes belediyeye dava aciyor ama cogu kaybediyor sonunda.
Ayrıca Izmir belediye baskanı bir daha secilecek kesinlikle, bu projeyi guncelliyende, Yeni Izmir projesinide yarattıran bu adam.
Bu binalar yapılacak, kaçısı yok!


En son Anıl tarafından Cum 10 Oca 2003, 17:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


izmirli
18 yıl önce - Cum 10 Oca 2003, 17:22

Ben, dün aksam babamla bu projeyi uzunca tartistim,
babamin anlatigina göre bu projeye karsi caikanlar hepsi eski
belediyebaskanin adamlari (ve kendisi)
ehh iste "mafiadan" tek bukadar beklenilirdi
Ama Pristina sözünü gecirir bu davada


Volkan
18 yıl önce - Cum 10 Oca 2003, 17:26

bende izmir belediye baskanina güveniyorum,
izmire geldiginden beri cok güzel projeler yaptirdi

- metroyu o tamamladi (ondan önceki 7-8senede bitremedi bu projei)
- kentkarti o getirdi
- kordon yaptirdi
- yeni yollar
- kaldirimlar
- ALSANCAK DOCKLAND PROJESINI
- ve daha nellerKazandibi

18 yıl önce - Cum 10 Oca 2003, 20:35

Izmir WTC karakter olarak Akmerkez'e çok benziyor.

Üstelik kuleleri çok daha yüksek...

İnşallah yapılır!


xgokhan
18 yıl önce - Cum 10 Oca 2003, 22:37

Sizin Izmir'in militan mimarlar odasindan haberiniz yok mu, Konak viyaduklerini yiktiran, bunu ve kisa bir sure icin Ozdilek insaatini durduran, simdi de Konak Pier'i kapatan, Kordon'u yiktirmak icin ugrasan odadan? Bence hic guvenmeyin, bal gibi de kaybeder belediye o davayi.xgokhan
18 yıl önce - Cum 10 Oca 2003, 23:00

goturkish, sorun su, Izmir'deki Anitler Kurlu Istanbul'dakinden bile cok daha kati ve hicbirseye izin vermiyor senelerdir. Yani onlara kalsa bir civi cakilmayacak Izmir'de. Hani Izmir'in her tarafi Roma gibi tarih fiskirsa icim yanmayacak, ama Alsancak civari gibi endustriyel bolgelerde bile bu halti yiyorlar ve o yuzden hersey cok feci yavas ilerliyor Izmir'de.

Saygili
18 yıl önce - Pts 03 Şub 2003, 04:23

Zorlu, Çakmur'un 3. İdare'ye açtığı davayı mahkemenin reddettiğini açıkladı
Dünya Ticaret Merkezi için umut Büyükşehir'de


Yeni TV'de "Derin Bakış" programına katılan Güçbirliği Holding Başkanı Zorlu, "Belediye ilk plana dönerse 55 trilyon harcadığımız projeye yeniden başlarız" dedi

ERHAN GÜLENÇ

Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, DTM (Dünya Ticaret Merkezi) için Büyükşehir Belediye eski Başkanı Yüksel Çakmur'un "İnşaatın Fuar entegrasyonuna uymadığı ve kamu yararı taşımadığı" yönünde açtığı davayı İzmir 3. İdare Mahkemesi'nin reddettiğini açıkladı. Bu kararla inşaata başladıkları tarihte o bölgedeki nazım imar planının tekrar geçerli hale geldiğini ifade eden Zorlu, "Şimdi top Büyükşehir Belediyesi'nde. Başkan Ahmet Piriştina döneminde hukuki zorluklar nedeniyle hazırlanan ikinci imar planıyla ilgili yine Çakmur ve arkadaşlarının açtığı dava halen Danıştay'da devam ediyor. Ancak bu aşamada Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplanıp, hazırladığı ikinci planı iptal etse ve tekrar ilk plana dönse bizim önümüzde inşaata başlamak için hiçbir engel kalmıyor" dedi.

"Hazırlık yapıyoruz"
Yeni Asır Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Berkant Kipöz'ün Yeni TV'de sunduğu 'Derin Bakış' programına katılan Zorlu, başta DTM olmak üzere İzmir'de yarım kalmış yatırımlar konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kendilerine 3. İdare Mahkemesi'nden yeni tebliğ edilen bu son kararı da ilk kez bu programda açıklayan Zorlu, şimdiye kadar 55 trilyon lira harcadıkları inşaata tekrar başlamak için hazırlık yaptıklarını söyledi.
Bu kararı almanın Büyükşehir Belediyesi'nin görevi olduğunu ifade eden Zorlu, konuyu Başkan Ahmet Piriştina'ya da ilettiğini açıkladı. Ortakları EGS'nin DTM'deki haklarını devralan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'ndan da inşaata tekrar başlamak için tam destek aldıklarını belirten Zorlu, "Bu işin çözümü Konak Pier'dekinden daha basit hale geldi. Eğer Belediye bu işe olumlu tarafından bakıyorsa toplanır ve bu kararı alır. Ayrıca sözünü verdiğimiz kültür merkezini de Belediye'ye kazandırmış oluruz. Biz buraya 30 milyon dolar harcadık, bunun sadece faizi 15 milyon dolar eder. Bize bu konuda haksız bir yaptırım uygulanmaya kalkılırsa bunun bedeli tahmin edilemeyecek kadar ağır olur" dedi.

"Gücümüz yeter"
Güçbirliği olarak bu inşaatı yapmaya güçlerinin olduğunu vurgulayan Zorlu, 30 gün içinde inşaata başlayıp ilk etabını 16 ayda bitirebileceklerini vurguladı. Buradaki haklarını Güçbirliği olarak mecbur kalmadıkça kimseye satmayacaklarının beilirten Zorlu, "Şu an BDDK ile birlikte dünya çapında bir yabancı ortakla büyük oranda anlaştık. Burası bizim onur meselemiz haline geldi. Ortaklarımız da bu işin arkasında Kemal Zorlu oldukça zarar etmeyecekler. Endişelenmesinler" dedi.

"Hesap soracağım"
DTM inşaatının belirli çevrelerce kasıtlı olarak engellendiğini öne süren Zorlu, engelleyenlerin Güçbirliği'nin 8 bin ortağının yanısıra İzmir'e ve İzmir gençliğine de ihanet etmiş olduklarını söyledi. "Bunun hesabını kesinlikle soracağım" diyen Zorlu şöyle konuştu:
"Bu işin peşini bırakmayacağım. Çıkıp İzmir halkından özür dilesinler, 'Burada hissi davrandık ancak gerekli dersi aldık' desinler. Ya kardeşim, Eczacılar Odası, Tabipler Odası bile sırf engellemek için bize dava açmış. Sen git Viagra'da satış durumları nasıl ona bak. Devlet hastanesine git. Bizimle ne işin var? Bir kez olsun kapımızı çalmadılar."

DTM inşaatı süresince açılan davalarda 'bilirkişi' olarak atanan kişilerin devletin resmi belgelerine rağmen yargıyı yanıltmak için yalan rapor düzenlediklerini öne süren Zorlu, "Onlar da bunun hesabını verecek. Ayıp. Göz göre göre yalan söylüyorlar. Bu insanlar vicdanlarına ve Allah'a hesap verecek. Ama bu dünyada bir de Kemal Zorlu'ya hesap verecekler. Bunu kimse unutmasın" dedi.

"Kim yıkarsa öder
Alsancak'ta ailecek sahip oldukları Ege Palas Oteli'nin de 10 yıldır yıkılmaya çalışıldığını belirten Zorlu, "Burada Belediye hatalı. Elimizdeki resmi izin belgeleri saadet matbaasında basılmadı. Bu otelin değeri 30 milyon dolardır. Hangi kurum hangi belediye yıkacaksa bu parayı bize öder ve yıkar. Yıksınlar, sonuçta yine ben kazanırım" dedi. Ege Palas Oteli inşaatındaki iddialar yüzünden babası Mazhar Zorlu'nun hapis yattığını ifade eden Zorlu, "Çevirmedikleri oyun kalmadı." diye konuştu.

Başkan Piriştina:
Hukuka uygunsa biz engel olmayız
Genel prensiplerinin İzmir'e katkı sağlayacak yatırımların önünü açmak olduğunu vurgulayan Başkan Ahmet Piriştina da "Bizden engel çıkmaz. Ancak son gelişmeler hakkında ayrıntılı bilgim yok. Bu işler çok ince meseleler. Önce hukukçularımızla oturup ayrıntılı bir inceleme yapmamız gerekiyor. Hukuka uygun olduktan sonra biz de elimizden gelen katkıyı yaparız. Ancak şimdi ilk planı iptal ettik ikinci bir plan hazırladık. Bundan sonra nasıl bir süreç izlenmesi gerekiyor, ilk plana tekrar dönülebilir mi dönülemez mi şu an için bir yorumda bulunmam mümkün değil. Konuyu inceleyip değerlendireceğiz" dedi.

Biz de ortağıyız
Kendilerinin de inşaatın arsası nedeniyle Dünya Ticaret Merkezi'ne ortak olduklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, "Keşke bu proje bir an önce bitse de biz de belediye olarak para kazansak. Ancak burada önemli olan çalışmaların hukuka uygunluğu" diye konuştu.
Yeni süreç nasıl işliyor?
Güçbirliği Holding hukukçularına göre İdare Mahkemesi'nin aldığı bu kararın ardından işleyecek süreç şöyle:
Eğer Danıştay, ikinci imar planıyla ilgili 2. İdare Mahkemesi'nin 'iptal kararını' kabul ederse inşaat birinci imar planına göre yapılabilir. Eğer, redderse de zaten 2. plana göre inşaatın önünde hiçbir engel kalmıyor. Hukukçular, Büyükşehir'in bu aşamada toplanıp birinci imar planını tekrar kabul etmesinin ardından Konak Belediye Meclisi'nde de aynı kararın geçmesi gerektiğini belirttiler.

ZORLU, BUGÜNE KADAR NASIL GELDİKLERİNİ ANLATTI
Kemal Zorlu, kendilerini umutlandıran hukuki gelişmeleri şu şekilde sıraladı:
- Basmane'deki inşaat alanımız, ada olarak bizim aldığımız 1995 yılına kadar yaklaşık 10 yıldır nazım imar planında hep Fuar entegrasyon alanı olarak gösteriliyordu. Biz burayı aldık ve inşaata başladık.
- Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yüksel Çakmur ve arkadaşları bizim inşaatımızın Fuar'a entegrasyonu sağlamadığı iddiasıyla 3. İdare Mahkemesi'ne dava açtılar.
- Mahkeme de bilirkişilerin subjektif değerlendirmelerine dayanarak projemizin Fuar'a entegrasyonu sağlamadığını ve kamu yararı güdülmediğini gerekçe göstererek yürütmeyi durdurma kararı verdi.
- Ancak Danıştay 6. Dairesi bu davayı reddetti. 3. İdare'nin kararını bekledi.
- Nitekim 'uyma' kararı 3.10.2002 tarihinde alındı. 'İnşaatın o imar planına göre Fuar'a entegrasyon konusunda bir sakıncası olmadığı' ortaya çıktı.

İkinci dava süreci
- Dava Danıştay'da iken Büyükşehir'le görüşüldü.
- Mahkeme kararına göre yeni bir imar plan tadilatı yapılmasını istedik.
- Bu amaçla o adada inşaat yoğunluğu daha az olan ikinci bir düzenleme yapıldı.
- Çakmur ve arkadaşları bu defa da bu planın iptali için 2. İdare Mahkemesi'ne dava açtı.
- Mahkeme de davayı kabul ederek tekrar yürütmeyi durdurdu. Bu dava şimdi Danıştay'da görülmeye devam ediyor.
- Eğer Danıştay 2. İdare Mahkemesi'nin bu kararını kabul ederse inşaatı yapmamızın önünde bir engel kalmaz. Yani bu inşaatı o veya bu yolla her şartta yapacağız.

Atıl Akkan:
İzmirliler tazminat davası açmalı
Programa İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Necip Kalkan'dan sonra telefonla katılan Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Atıl Akkan, İzmir'deki yatırımların engellenmesi yüzünden yatırımcıların kentten kaçtığını söyledi. Neticede bunun zararını İzmirlilerin çektiğini vurgulayan Akkan, "Tüm İzmirliler, bu yatırımları engelleyenlere tazminat davası açmalıdır" dedi.
[url][/url][url][/url]


Anıl

18 yıl önce - Pts 03 Şub 2003, 04:58

Hoşgeldin Altay!


Bomba gibi bir haberle girdin foruma! Cok Sagol!

Bu haber ne zamana ait peki?
Hepsini okudum. Adam resmen ateş püskürüyor.


1. Proje nedir ikinci proje nedir? Birde birisi onu aciklarmi.

1.Proje 3 kuleli yukarida duran, 2. proje 2 kuleli olanmi????------------
3emperor bende varım!
Her nekadar orada buyememis olsamda, orada dogrum vede hayatımın ilk 3 senesini Izmir'de gecirdim. )


En son Anıl tarafından Pts 03 Şub 2003, 05:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


messiah_haktan

18 yıl önce - Pts 03 Şub 2003, 05:17

Umarim üc kuleli proje yapilir.Bu kulelerin yüksekligi ve yeri hakkinda bilgi sahibi olan izmirliler arnamaktadir Gerceketen bilen var mi aranizda?

Volkan
18 yıl önce - Pts 03 Şub 2003, 05:27

Kültür Merkezi, çarşı, alışveriş merkezi, Dünya Ticaret Merkezi Ofisleri, beş yıldızlı otel ve otoparklardan oluşacak olan Dünya Ticaret Merkezi - İzmir projesinin uygulanması için, İzmir'in merkezinde bulunan ve üzerinde takriben Akmerkez'in 2.7 katı yapılanmaya imkan veren arazi İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden 1.7 Trilyon TL karşılığı satın alınmıştır. Toplam yatırım tutarı 106 Milyon USD olan projenin mimari çizimleri Cannon Group ve Ertem Ertunga Mimarlık ve Şehircilik Ltd. tarafından gerçekleştirilmiştir.http://www.wtc-izmir.com.tr/
sayfa 1
123 ... 434445   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet