Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
kralsungur

6 yıl önce - Çrş 07 May 2008, 22:04
AB Fonları, Hibeler ve Projeler

Merhaba değerli arkadaşlar.Ülkem adına faydalı olacak bir konu açmak istedim.Ve maalesef ki birçoğumuz bu konu hakkında bilgisiziz.Burada bildiklerimi,sizlere elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.Burada öğrendiklerimizle profeler hazırlayıp,büyük miktarlarda hibeler alabiliyoruz.Önemli olan projenin içeriği.Proje şahsa-kişiye rant sağlayacak şekilde olmamalı,projenin içeriği toplumsal bir yarar sağlamak için hazırlanmalıdır.Bu şekilde düşünüpde yapmak istediğimiz ama maddi eksiklikler dolayısıyla yapamadığımız bütün projeleri hayata geçirebiliriz.Bu arada çok ilginç bir araştırma sonucunu da sizinle paylaşmak istiyorum.Türkiye'de bu fonlardan yararlanmada ilginç bir istatistik var.Türkiye'de Güneydoğu ve Doğu bölgesinden ortalama %40,Ege bölgesinden %18 lik bir fon ve proje isteğinde bulunulmuş.Yani doğu bölgelerimiz bu konuda daha istekli ve daha duyarlı.İnsanlarımız buralardan destek göremeyeceklerini sandıkları ve ilgisizlik kaldıkları için,bu fondan destek alamıyoruz.Yani elimizde ki fırsatı,elmizin tersiyle itiyoruz.Arıca verilen maddi desteklerin hepside karşılıksız,tek karşılığı sosyal bir yardım içermesi.Örneğin okuma-yazma,yeşillendirme,özürlü insanlarımız için hayatı kolaylaştıran projeler,bilgisayar labaratuarları gibi birçok konuda projeler hazırlanmış ve destek alınmış.Bu projelerin birçoğuda doğu bölgeleri tarafından hazırlanmış.Peki bu projeleri kimler nasıl hazırlayabilir?Projeye grup oluşturup konu hazırlayan herkes başvurabilir.Birçok konuda da proje hazırlanabilir.Elimden geldiği kadar sizleri bilgilendirmek istedim.Bu fondan birçok ülkeler faydalanıyor,biz uyuyoruz,bu mükemmel fırsatı tepiyoruz,lütfen ilgili olalım.Avrupa Birliği,Birleşmiş Milletler gibi kuruluşlar bu konuda hizmetler vermektedir.

Aday ülke statüsündeki Türkiye'nin kullanımına açılmış olan 300 ün üzerinde AB hibe proğramı mevcut. Hazırlıyacağınız projelerle milyonlarca euroluk hibe alabilmeniz mümkün.
Hazırlayacağınız teklif projenizin hibe almasında önemli bir aşamadır. Düşüneceksiniz,araştıracaksınız, soracaksınız, soracaksınız, ortaklar bulacaksınız, dökümanlar ve bilgiler toplayacaksınız ve açık olan bir çağrıya projenize sunacaksınız.

SAYIN SİTE DENETÇİLERİ,ARAMA YAPTIM BU KONU HAKKINDA BAŞLIK AÇILMAMIŞTI.UMARIM BEKLEDEĞİM DEĞER VE İLGİYİ GÖRÜR.SİZLERDE BU FONDAN YARARLANIP,ÜLKEMİZİ OLABİLDİĞİNCE İLERİLERE GÖTÜREBİLİRİZ.LÜTFEN BİLİNÇLİ VE AKILLI DAVRANALIM.KLASİK OLACAK AMA BU TOPRAKLAR GERÇEKTEN KUTSAL.BİR OLALIM,HÜR OLALIM... SAYGILARIMLA...

kralsungur

6 yıl önce - Prş 08 May 2008, 11:53

kimseler düşünce üretmek,ülkeye katkıda bulunmak istemiyor galiba.bakınsana o kadar ilgisiziz ki yorum veya soru bile gelmedi.aaaah milletim ahhhh.

hilalacuner

6 yıl önce - Prş 08 May 2008, 12:06
stadyum

başlık için kralsungura her wow lu yazmalı; kadirhas stadym ile ilgili başlığın rekorunun iki katını (220 sayfa) hedefleyelim. Tasarımla (proje) ilgili okuma-yazma sorunumuzdan daha elzem ne olabilir? tekrar teşekkürler sungur

kralsungur

6 yıl önce - Prş 08 May 2008, 12:50

Hilal hanım ilginiz için teşekkür ederim.Bu önemli konu ilk sizin dikkatinizi çekti.ayrıca verdiğiniz destek içinde saolun.Bahsettiğiniz gibi okur-yazarlık projesi hakkında AB'ye çok defa istek gönderilmiş ve bunların çoğunda gerekli destek ve fon alınmıştır.Ayrıca özelliklede bu İsteklerin büyük bir bölümü doğu şehirlerimizden yapılmıştır.burada anlatmak istediğim şudur ki,batı şehirlerinin hep daha gelişmiş,insanlarının daha ilerici,daha istekli,daha girişken olduğu gibi bir kanı var ama Türkiye de bu desteğin büyük bölümünü doğu şehirlerimiz almış,çünkü onlar daha fazla proje üretmiş,daha istekli davranmışlar.Demekki tek eksiğimiz istekli ve girişken olmamamız.Gelin bu altın yumurtlayan sisteme gerekli değeri verelim,el ele ülkemizin eksikliklerini kapatalım.ÜLKEMİZ İÇİN,VATANIMIZ İÇİN,ÇOK DEĞERLİ MİLLETİMİZ İÇİN.

AĞAOĞLU

6 yıl önce - Prş 08 May 2008, 12:54

arkadaşlar bu konuya katılmak istiyorum.
çünkü bu hibeler bizim Ülkemizden çıkan paralarla yapılıyor. nasıl sorusunu hemen cevaplayayım.
Hibe projeleri için kullanılan fona her A. B. ülkesi ve aday ülkeler belirli oranlarda para yatırıyorlar, sonra bu paraları tekrar dağıtıyorlar.
2007 yılında Bir Brokratımız bizlere demiştiki bu yıl Projeler kapsamında Üç İle (Sivas, Kayseri ve Yozgat) 90 milyon euro ayrılmışken biz bunun yalnızca 10 milyonunu kullanabilmişiz, avrupalı yapıyor ve bizim paramızı kullanıyor demişti.
Bizlerde hibe değil ama (Comenius) okulları ilgilendiren bir konuda proje hazırladık. iki ortak okulumuz oldu Romanya ve Litvanyada, (bu okullara ziyaretler ve onların bizlere ziyaretini A.B. karşılıyor)
2009 yılı içinde bir hibe projesi çalışması içindeyiz.
Bence Türkiye Hibe Veya Diğer Projeleri Kullanarak Bu fona yatırdığından daha yüksek bir miktarda parayı yurda sokmalı diye düşünüyorum.
M. Ali

Atilla DÜNDAR
6 yıl önce - Sal 20 May 2008, 23:30

Bu konu ülkemizde halkın ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik başta eğitim, sağlık, organik tarım ve yerel yönetimlerin altyapı çalışmaları bakımından gerçekten yararlanılması ve bu fon sayesinde halkın bu ihtiyaçlarına yönelik projelerin gerçekleştirilmesi bakımından oldukça önemli. AB Fonlarının kullanımı yönünde en önemli basamak Hibe Fonlardır. Ancak, gerçek anlamda özveri ve ciddiyetle hazırlanması gereken projelere ihtiyaç olduğu da bir gerçektir. Oldukça kapsamlı prosedürlere sahip bir yol izleme ve AB standartlarında hazırlanması zorunlu olan proje çalışmaları gerektirmektedir.

Bu konuda ben belli bir süreç içerisinde seminer alıp, AB Hibe Fonları konusunda geniş bir bilgi edinme ve proje hazırlama sertifikası alma şansı buldum. Bu nedenle öncelikle bu hibe fonları nedir, neleri kapsar, nasıl müracaat edilir ve kimler faydalanır sorularını aldığım seminer notlarından derlenmiş bir kaynak olarak sizlere de aktarmak istedim. Çünkü, sitede mevcut olan "wowTURKEY yardımlaşma odamız" başlığına bu konuda bilgi edinmek için yazılan bazı mesajlar neticesinde bu konu hakkında bildiklerimizi paylaşma ihtiyacımız olduğunu düşündüm.

Konu biraz uzun olduğu için iki ayrı mesajda iki ayrı bölüm olarak aktaracağım.

Avrupa Birliği Fonlarının Genel Yapısı :

I. Katılım Öncesi Mali Yardım (Hibeler)
II. Avrupa Yatırım Bankası Kredileri
III. Topluluk Kredileri

AB Projeleri kararları iki ayrı başlıkta ele alınmaktadır.

1) Makro Projeler
2) Mikro Projeler

Avrupa Birliği Hibe Fonları Programı

Hibe Programı Nedir?

AB – Türkiye Mali İşbirliği kapsamında yürütülen bölgesel kalkınma programlarında belirlenen öncelik alanlarında oluşturulacak şartlara uygun olarak hazırlanan projeler arasından seçilecek başarılı projeler hibeden yararlandırılmaktadır. Hibe programlarının hazırlık ve uygulamaları Devlet Planlama Teşkilatı koordinasyonu ve yönetiminde olup, ihale aşaması Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından yürütülmektedir.

Kimler Başvurabilir?

Finanse edilmesi talep edilen faaliyetlerin ilgili bölgesel program kapsamındaki illerin sınırları içerisinde yürütülmesi koşuluyla, yerel yönetimler ile kâr amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar başvuruda bulunabilirler. KOBİ’lerin ise doğrudan gelir artırıcı nitelikte olmayan faaliyetlerine hibe verilebilmektedir.

Ne Zaman Başvurulabilir?

AB bölgesel kalkınma programlarının her bir öncelik alanı için farklı tarihlerde éProje Teklif Çağrıları” yapılmaktadır. Teklif çağrısı, program kapsamında hibe desteği almak üzere kişilere veya kurumlara, proje tekliflerini hazırlamalarına ve teslim etmelerine yönelik yapılan çağrıdır. Bu çağrılar, Başvuru Rehberi ile birlikte yayımlanır. Bu rehberler teklif çağrısının amaçları ve öncelikleri, faydalanıcıların uygunluğu ve yeterliliği ile ilgili kurallar, uygun maliyetler, değerlendirme kriterleri ve süreci değerlendirme prosedürleri ile birlikte başarılı başvuru projesi sahipleri için sözleşme şartlarını içerir. Proje Teklif Çağrısının ilanından sonra, projelerin geliştirilmesi ve başvuruların tamamlanması için verilen süre 60 – 90 gündür. Teklif çağrıları öncesinde ve sonrasında yoğun bilgilendirme kampanyaları düzenlenir ve potansiyel faydalanıcılara proje hazırlama ile ilgili eğitimler verilir.

Atilla DÜNDAR
6 yıl önce - Sal 20 May 2008, 23:34

Teklif çağrıları ve bilgilendirme kampanyalarına ilişkin duyurular, Devlet Planlama Teşkilatı ve Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu internet sayfaları ile ulusal ve yerel basında yer almaktadır.

Sunulacak projelerde 5 ana maddeli aşama göz önünde bulundurulacaktır. Bu 5 ana madde inceleyici ve onay verecek kurumun proje hakkında genel kanı uyandırması açısından çok önemlidir.

Proje Nedir?

Belirli bir yerde, belirli bir zaman ve bütçe çerçevesinde, bir başlama ve bitiş noktasına sahip, hedeflenen amaçlara ulaşılmasını sağlayacak olan faaliyetlerin bütünüdür.

Proje Döngüsü Yönetiminin Aşamaları

1) Proje Tanımlaması
2) Proje Formülasyonu
3) Finansman Sağlanması
4) Projenin Yürütülebilirliği
5) Değerlendirme

1) Proje Tanımlaması

Proje fikrinin ortaya çıkmasından sonra, projenin amacı, hedefleri, çıktıları (sonuçları) ve uygulama adımlarının tanımlanmasıdır. Bunu mümkün kılmak için bir ön araştırma yapmak gerekmektedir.

2) Proje Formülasyonu

Projenin tanımlanması sonucunda proje ile ilgili tüm detayların ortaya çıkarılarak fon kaynağı sağlayan kurum tarafından değerlendirilmeye alınması için proje metninin ve bütçesinin hazır hale getirilmesidir. Bunun sonucunda bu kurum proje için kaynak sağlanıp sağlanamayacağı konusunda kararını verecektir. Başvurunun en önemli ana maddesidir. Çünkü, projenin tamamı bu formülasyon formatlarına tabi olarak hazırlanmak zorundadır.

3) Onay ve Finansman Sağlanması

Proje için kaynak aktarımı onaylandıktan sonra bu aşamada fon kaynağı sağlayan kurum ve projeyi yürütecek olan kurum arasında finansman anlaşması yapılacaktır. Bu aşamada proje hedefleri ve bütçe gözden geçirilecektir.

4) Projenin Yürütülebilirliği

Bu aşamada, finansman anlaşmasında yer alan kaynaklar ve süre içinde projenin önceden belirlenmiş hedefler, çıktılar (sonuçlar) ve uygulama adımlarına göre projenin yürütülmesi sağlanır.

5) Değerlendirme

Bu aşamada, proje süresince belli aralıklarla ve proje sona erdikten sonra projenin sonuçlarının ve etkisinin değerlendirilmesi yapılır. Değerlendirme ile ileride yürütülecek benzer ve bağlantılı projeler için tavsiyeler ortaya çıkartılır ve projenin devamı için karar çıkartılır.

Kimler Proje Sunabilir?

Mali işbirliği programlamasına proje sunabilecekler

• Kamu Kurumları
• Kamu Kurumu bünyesindeki Meslek Kuruluşları
• Birlikler (Hizmet ve Kalkınma Birlikleri, İl Özel İdare Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği)
• Kalkınma Ajansları
• Belediyeler
• Sanayi ve Ticaret Odaları
• Sendikalar
• Üniversiteler

Dernekler, Vakıflar, KOBİ’ler ve Firmalar içerisinde kâr amacı güdenler bu program kapsamında doğrudan proje sunamamaktadırlar.

Ne Tür Projeler Üretilebilir?

Bölgesel Rekabet Edilebilirlik ve İnsan Kaynaklarının geliştirilmesi alanlarına ilişkin Stratejik Çerçeve Belgesi önceliklerini karşılayan bir proje fikri olması önemli bir seçim kriteridir. Ekonomik ve sosyal uyum amacına yönelik olarak, bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltıcı, rekabet gücünün ve istihdam olanaklarının artırılmasına odaklı projeler sunulması öngörülmektedir. Sektörel ve bölgesel önceliklere uygun olarak en iyi şekilde tasarlanmış projeler finans önceliğine hak kazanmaktadırlar.

Salih YILDIZ

3 yıl önce - Çrş 06 Tem 2011, 12:35

Ben Öğretmenim bu zamana kadar 3 proje yaptım, bir proje 2 yıl sürdü en az. 6 yılda avrupada gitmediğim ülke kalmadı nerdeyse... İlk projemde Kültürel etkinlikler üzerine halk oyunları (harmandalı öğrettim Polonyalılara, Almanlara, İspanyollara, Portekizlilere, Bulgarlara), 2. Projemde Engell çocukların boş zamanlarnda ne gibi etkinlkler geliştireceği konusunda "Boş zaman değerlendirmesi" projesi yaparak Belçika, Hollanda, Almanya, İngiltere, Polonya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Letonya gibi ülkelerdeki engellilere verilen değerleri gördüm ve onlarada boş zamanlarında ne gibi etkinlikler hazırlanabileceği konusunda görüşlerimizi belirttik. Son projem ise devam etmekte olup O'nun ayrıntılarını projem sonuca ulaştığında tekrar belirteceğim inşaAllah...

Yapmak isteyene çok şahane birşey, cebinizden kuruş çıkmadan yurtdışında gezebiliyorsunuz, varsa eğer öğrencilerinizi götürebiliyorsunuz. Herşeyin maliyeti AB Eğitim Fonundan karşılanıyor...

arusan
3 yıl önce - Pts 03 Ekm 2011, 22:07
gözümüzü açalım

ab girmek için o kadar çok çabalarken,neyin niçin olduğunu bilmeden bunun sadece serbes dolaşım hakkı elde edeceğini düşünerek ki diğer menfaatlerini düşünmeden.böyle imkanları gün yüzüne cıkartıp daha cok insana duyurmalıyız aktarılan kaynak benim kaynağım neden biz kullanmayalım.lütfen konuyu daha fazla gündemde tutalım.herkese teşekkürler.

mustafaegee
3 yıl önce - Pts 14 Ksm 2011, 23:18

s yıldız hocam cok teşekkür ederim ilham oldunuz

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET