Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

KKTC yi tanıyan ab ülkesi ya da dost bir ülke bilen var mı
evet 17.5%  17.5%  [28]
hayır 82.5%  82.5%  [132]
Toplam Oy : 160

kadir kıran
10 yıl önce - Pzr 04 May 2008, 17:11
KKTC'yi Tanıyan AB Ülkesi ya da Dost Bir Ülke Var mı?

KKTC yi tanıyan ab ülkesi ya da dost bir ülke bilen var mı?

En son kadir kıran tarafından Pzr 04 May 2008, 17:29 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

kemal neu

10 yıl önce - Pzr 04 May 2008, 17:23

Benim bildiğim Ingiltere tanıyor. Ingiltere havaalanlarından Ercan´a direkt sefer var diye hatırlıyorum. Diğer AB ülkeleri KKTC `de tatil satmalarına rağmen tanımadıkları için direk uçuşa izin vermiyorlar.

kadir kıran
10 yıl önce - Pzr 04 May 2008, 17:26

Ancak askeri ve diplomatik olarak tanımalıdırlar. Aksi taktirde Türk askeri maalesef işgalci gibi gösteriliyor.

Hüseyin C
10 yıl önce - Pzr 04 May 2008, 17:28

Aslında Pakistan, Kuzey Kıbrıs’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olmuştu. KKTC bağımsızlığını ilan ettiğinden sonra bir hafta geçmesine rağmen Pakistan ve Bangladeş’ten başka Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’ini tanıyan olmayınca İngiltere’nin baskısı ve Türkiye’nin ricası ile tanıma geri alındı. Ancak burada Pakistan bir adım attı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’i için özel bir statü ile ülkelerinde Maslahat Güzergahı düzeyinde kültür ve turizm ataşeliği açılmasına müsaade etti. 1988 yılında İslamabad’daki KKTC maslahat güzergahı’nın verdiği bir resepsiyonda Türkiye’yi temsilen Turgut Özal döneminin Dışişleri bakanı Ahmet Kurtçebe A. Timuçin de vardı. Pakistan’ın en üst düzeyindeki Politikacıları, sivil toplum örgütleri , entelektüeller, asker ve bürokrat kesiminden seçkin bir davetli topluluğu vardı.

Fırsattan yararlanarak Pakistan dışişleri bakanına “ Siz ilk önce Kuzey Kıbrıs’ı tanıyıp daha sonra neden vazgeçtiniz ?” diye sorulunca, gülümseyerek “ bu soruyu bana değil kendi Dışişleri bakanınıza sorun “ diye cevapladı. Hemen yanda bulunan Türk Dışişleri bakanı ve yetkilileri “ bunu daha sonra konuşuruz “ diyerek geçiştirdi.

Eğer Pakistan ve Bangladeş Kuzey Kıbrıs’ı bağımsız bir devlet olarak tanımaya devam etseydi başta İngiltere ve Amerika olmak üzere bu iki dost ve fakir ülkenin başına olmadık siyasi çoraplar örecekleri gibi ekonomik krizler de beraberinde geleceği için tanıma olayı rafa kaldırılmıştı.

Sait_71
10 yıl önce - Pzr 04 May 2008, 18:47

Bi ülkenin Cumhurbaşkanı sanırsam M. Ali Talat'ı davet etmişti cumhurbaşkanı sıfatıyla. Hangi ülke olduğunu hatırlayamadım...

[Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in resmi davetlisi olarak 3 Eylül 2006 da Pakistan'a "Cumhurbaşkanı" sıfatıyla gitmişti
- Figen - Pts 05 May 2008 02:26
]

Arda 2023
10 yıl önce - Pzr 04 May 2008, 20:09

Birtek Nahcivan'ı biliyorum, Pakistan'da ilk anda tanımış fakat geri adım atmıştı

Sadece Nahcivan(Azerbaycan tanımamakta, Nahcivan Azerbaycana bağımlı fakat Azerbaycan tanımıyor) ve Türkiye olduğundan oy vermedim.

En son Arda 2023 tarafından Pzr 04 May 2008, 20:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

M.ALİ AKKAN

10 yıl önce - Pzr 04 May 2008, 20:15

peki kimse tanımıyorsa ülkemize bağlayalım olsun bitsin.

Ataser
10 yıl önce - Pzr 04 May 2008, 20:54

KKTC'yi tanıyan bir ülke yok. Şu anda herhangi bir ülkenin resmi olarak tanımasını beklemek de pek gerçekçi olmaz.
Dost dediğimiz ülkelerin hepsinin ya ABD ile ya da Rusya'yla sıkı ilişkileri var. Rusya zaten buna baştan karşı, Ortodoks olmaları itibarıyla Rumlarla yakın ilişkileri var. Amerikanın da KKTC'nin tanınmasından şuan pek çıkarı yok gibi görünüyor.
Bu olumsuzluklara rağmen, İngiltere gibi bazı ülkelerin doğrudan ticaret ve direk uçak seferlerine sıcak baktığını da görüyoruz. KKTC bu şekilde kalkınırsa zaten tanınmanın önündeki engeller de kalkar, Tayvan haline gelebilir.

yusuf ülkü
10 yıl önce - Pzr 04 May 2008, 21:54

Alıntı:
Benim bildiğim Ingiltere tanıyor. Ingiltere havaalanlarından Ercan´a direkt sefer var diye hatırlıyorum. Diğer AB ülkeleri KKTC `de tatil satmalarına rağmen tanımadıkları için direk uçuşa izin vermiyorlar.

KKTC şu anda, gerçekte var olan ama hukuken bulunmayan bir ülke konumunda.Yani tüm dünya burada bir devletin var olduğunu biliyor fakat doğrudan temasa geçmiyorlar/tanımıyorlar.Yani İngiltere de dahil BM ye üye hiç bir ülke, Türkiye hariç, KKTC yi bağımsız bir devlet sıfatı ile tanımıyor.Ercan havalimanına Türkiye dışında hiçbir ülkeden tarifeli sefer yapılmıyor.Bunun için, o ülkenin KKTC yi tanıması gerekir.Yanlız Charter uçuşlarının her hangibir hukuki engeli bulunmadığı için, direkt olarak Ercana uçabilmesi mümkün fakat emperyalist baskı, sonçsuz bırakıyor.
Alıntı:
Bi ülkenin Cumhurbaşkanı sanırsam M. Ali Talat'ı davet etmişti cumhurbaşkanı sıfatıyla. Hangi ülke olduğunu hatırlayamadım...

Azerbaycan ve Pakistan Talat'ı Kıbrıs Türklerinin Cumhurbaşkanı sıfatı ile ağırlıyorlar.Yani KKTC cumhurbaşkanı sıfatı ile değil.Cumhurbaşkanı, halkın, topluluğun başı lieri anlamına gelmektedir.Eğer başına KKTC kelimesi eklenirse, bir devlete mahsus topluluğun lideri/başkanı anlamına gelir ki buda, o devleti tanıma demektir.Kısacası kelime oyunu yapılıyor
Alıntı:
Birtek Nahcivan'ı biliyorum

Nahcivan, Azerbaycana bağlı özerk bir yönetimdir.İç işlerinde bağımsız, dışişlerinde ise Azerbaycana bağlıdır.Nahçivan, KKTC yi Dünyanın aksine Ada üzerindeki mutlak devlet sıfatı ile tanımaktadır(Dünya ise rumları tanımaktadır.).Sonuç olarak dış işlerinde Azerbaycana bağlı olan Nahçivanın KKTC yi tanıması resmiyette pek bir anlam ifade etmemektedir

Mehmet Fettahlıoğlu

10 yıl önce - Pzr 04 May 2008, 23:32

Arkadaşlar, uluslar arası ilişkilerde bir ülkenin tanınması iki türlü olur; aleni tanıma ve zımni tanıma. Aleni tanıma, söz konusu ülkenin tanındığını resmi bir deklarasyonla yayınlamakla ve o ülkeye resmi temsilci göndermekle olur. Zımni tanımada ise söz konusu ülkenin tanındığına dair resmi bir açıklama yapılmaz ve temsilci gönderilmez. Ancak o ülkeyle bir takım siyasi ve ekonomik ilişkiler kurulur.

Halihazırda KKTC'ni alenen tanıyan Türkiye'den başka hiç bir ülke yoktur. Azerbaycan ve Pakistan'ın KKTC'ni tanıma yönündeki bir takım girişimleri uluslar arası baskılar nedeniyle gerçekleşememiştir. Ancak KKTC'ni zımnen tanıma durumunda olan ülkeler vardır. Söz gelimi Azerbaycan'ın KKTC'ne doğrudan uçuşlar yapması bir nevi zımni tanımadır.

Eğer biz limanlarımızı Kıbrıs Rum Kesimi band'ralı gemilere açarsak bu bizim Kıbrıs Rum Kesimi'ni zımnen tanımamız anlamına gelecektir.

Saygılarımla

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET