Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
İzmir - Tarihi Yapıları
123 ... 171819   sonraki »
Ana Sayfa -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ümit
10 yıl önce - Prş 19 Şub 2004, 16:20
İzmir - Tarihi Yapıları

Turizm müdürlüğü binası

(+)

(+)

Tarihi asansör

(+)

Punto- Eski İzmir evleri

(+)

Atatürk müzesi ve konsolosluklar

(+)

Pasaport iskelesi

(+)

Devlet tiyatrosu

(+)

İzmir müzik ve sahne sanatları merkezi (eski sayaç atölyesi)

(+)

Daha çok İzmir ve biraz da İstanbul resmi isteyenler için:
http://community.webshots.com/user/utuncay

En son ümit tarafından Çrş 07 Nis 2004, 11:31 tarihinde değiştirildi, toplamda 21 kere değiştirildi

Saygili
10 yıl önce - Prş 19 Şub 2004, 16:52

Dikkatimi ceken Ümit bey siz tarihi binalara büyük ilgi duyuyorsunuz gibi geliyor bana yoksa yaniliyormuyom.?

ümit
10 yıl önce - Cum 20 Şub 2004, 13:59

Evet tarihi binalar daha kişilikli oluyor. Ne yazık ki çoğu şehirlerimiz kişiliksiz apartmanlarla doldu. Hakikaten Konya'ya mı yoksa Prag'a mı daha çok turist gidiyor? Prag'ın tarihi ve turistik kesimi küçük ama çok şirin. Gökdelenler şehrin ta diğer ucunda ama varlar. Budapeste'de sadece bir tane 20 katlı bina yapmışlar tıp fakültesi. O da şehrin görünümünü bozuyor diyorlar. Paris'e gidenler gökdelenlerle dolu Defense'i mi yoksa Mont Martre ve Sacré Coeur'ü mü görmek istiyorlar. Mutlaka son saydığım yerleri tercih ediyorlar ama göz ucu ile de gökdelenleri izliyorlar. Gökdelenleri ben de seviyorum ve çoğalsınlar istiyorum. Çünkü onlar bir ülkenin ekonomisindeki canlılığın ve gelişmişliğin simgesi. Ama yalnız onları görmek isteyenler zaten New York'a giderler.
İstanbul dışında bence çok fazla değerli tarihi bina kalmamış ülkemizde. İstanbul tekstinde de çok fazla değil ama hiç olmazsa büyük ölçekte değerli yapılar var. Zaten İstanbulu İstanbul yapanlar da onlar.

En son ümit tarafından Cum 20 Şub 2004, 17:48 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Emre_meyavuz
10 yıl önce - Pzr 22 Şub 2004, 14:25

Umit Bey, resimler harika ve de gercekten bilgilendirici. O tarihi asansor hakkinda bir bilgim yoktu daha onceden, sayenizde ogremis oldum. Biraz daha bilgi vermeniz mumkun mu asansor hakkinda? Ciktigi yer ozel mulk mu? ne zaman yapilmis? Bir de Punto evlerinden bahsetmissiniz onlarin hikayesi nedir? Ne demek Punto? Simdiden tesekkurler.

ümit
10 yıl önce - Pts 23 Şub 2004, 12:49

Asansör
Asansör hakkında bir İzmir sayfasından aldığım bilgiyi kopyalıyorum:
İzmir'in Güzelyalı semtinde bulunan Tarihi Asansör ve Asansöre çıkan Dario Moreno Sokağı kentin görünmesi gereken mekanlarından biridir. Musevi işadamı Nesim Levi Bayrakoğlu tarafından 1907 yılında inşa ettirilmiştir. Eski İzmir'de Asansör Çıkmazı Sokağı'nın iki yanındaki sakız evlerinde Museviler otururdu. Mithatpaşa'dan Halilrıfat Paşa Caddesi'ne çıkmak için 155 basamak merdiveni tırmanmak zorunda kalan halka kolaylık olması amacıyla inşa ettirilmiştir. Önceleri su ile çalışan asansör 1985 yılında belediye tarafından elektrikle çalışır hale getirilmiştir.

1992 yılında restore ettirilen tarihi asansör halen İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bir eğlence, kültür ve dinlence mekanı olarak çalıştırılmaktadır ve kentin önemli bir turistik durağıdır. Asansör'ün girişindeki Dario Moreno Sokağı'nın iki yanındaki sakız evleri de bölgeye ayrı bir özellik katmaktadır.

(+)

Üst taraftan asansörün gece görünümü. Ben çekmedim

Punto ise İzmirin Alsancak semtinde Liman civarındaki eski rum evlerinin çok olduğu dar sokakları olan kesimin rumlardan kalma ismidir. Herhalde punkt ya da point gibi yolların limanda sonlandığı yeri tanımlıyor olmalı.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İZMİR