Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
funda77
6 yıl önce - Pts 28 Nis 2008, 20:40
Nüfus Cüzdanını kaybedenler dikkat!

Zaman zaman önemli evraklarımızı kaybederiz,bunların içinde en önemlisi ise nüfus cüzdanlarımızdır.Ortalıkta bir sürü sahtekar ve dolandırıcı varken çok dikkatli davranmak ve en kısa zamanda bu kaybı karakola bildirmek gerekiyor.Bununla ilgili şöyle bir bilgiyi sizlerele paylaşıyorum.
Nüfus cüzdanını kaybeden veya çaldıran kişilerin emniyetten aldığı tutanak ve birde dilekçe eşliğinde bir vergi dairesine başvurması durumunda kayıp olan nüfusunun bilgisi sicil kayıtlarına alınıyor. Ve nüfusu eline geçiren bir diğer kişi herhangi bir vergi dairesine gidip şirket açılışı yapmak istese sistem uyarı veriyor. İnsanların ve hatta vergi dairesi çalışanlarının bile pek bilmediği bu konunun ayrıntılarını gelir iadaresi başkanlığı resmi sitesinde iç genelgeler bölümünde
'VERGİ KİMLİK NUMARASI İÇ GENELGESİ SERİ NO:2007/1 de bulabilirsiniz.

Derya

6 yıl önce - Sal 29 Nis 2008, 13:39

2 yıl öne kimliğimi kaybettim emniyete tutanak almak icin gittim ve ordaki görevli polisler böyle bir işleme gerek olmadiğini direk kaymakamlığa gidip yeni kimlik çıkartabileceğimi söylediler.
Kaymakamlığa gittim ve aynı gün yeni kimlik çıkarttım.
Hatta sonradan öss formu almak icin gitmis oldugum bir lisede kimliğimi unuttuğumu farkettim ama o okula yolum hiç düşmedi zaten yenisini çıkardım diye eskisini almaya gerek duymadım.

Kudret Altınkeser

6 yıl önce - Sal 29 Nis 2008, 14:01

Alıntı:
Kaymakamlığa gittim ve aynı gün yeni kimlik çıkarttım.

Geçmiş olsun.
Kimliğiniz kötü niyetli birinin eline gecerse yakında dünya kadar vergi borcu bulunan (naylon fatura, sahte kredi) bir yada bir kaç şirketiniz ortaya çıkar.
Ya da illegal bir olayda hedef şaşırtmak için sizin kimliğinizi kullanabilirler.
Bence bir avukat ile görüşüp hemen önlem alın.

Necmettin K.

6 yıl önce - Sal 29 Nis 2008, 14:02

Başlığı açan funda arkadaşımız bizleri uyarmakla, duyarlılığını göstermiş.

Aynı şekilde, yasalara karşı duyarlılığımızı göstermek ise bizim borcumuzdur.

Şöyleki; kaybettiğiniz nüfus cüzdanı ile neler yapılabilineceğini ve başımıza neler gelebileceğini tahmin ettiğimizde hayretlere düşeriz.

Sadece şirket açmak için kullanılmaz. Telefon idaresinden üzerinize kayıtlı onlarca telofon alınabilir. Mobil telefon hatlarından alınarak kötü maksatlı kullanılabilir. Tabii ki konuşma bedelini size ödettirmek durumunda kalırlar.

Her nüfus cüzdanının seri numarası farklıdır. Sizler de kaybettiğiniz gün ,eski cüzdanınızın hükümsüz kılınabilmesi için gerekli yasal başvuruları yapmanız gerekmektedir.

abhazyalı ugur
6 yıl önce - Sal 29 Nis 2008, 14:08

Tramvay araçlarında günde onlarca Kimlik ve ehliyet buluyoruz.Kaybedilmiş bu kimliklerin üzerine bir irtibat telefonu yerleştirilemezmi hem ekonomik bir kazanç hemde zaman kaybı yaşanmaz yenisi için

Nejat Bilginoglu

6 yıl önce - Sal 29 Nis 2008, 14:13

Ayrıca;gazeteye kayıp ilanı vermek gerekir. Gazeteye ilan verdikten sonra, o gazeteyi her ihtimale karşı elimizde bulundurulması faide sağlar.

Nejat BİLGİOGLU

Necdet Kızılırmak

6 yıl önce - Sal 29 Nis 2008, 14:27

Kimliği kaybetmesen de her gittiğin yerden, cep telefonu alırken, bankaya gidersen, bir çok işlem yaptırırken kimlik fotokopisi istiyorlar.Onlar ne olacak? Anlamayan arkadaşlar için, o kimlikler de kötü niyetli kişilerin eline geçemez mi? Ben en aşağı 1000 fotokopi çektirdiğimi sanıyorum.

En son Necdet Kızılırmak tarafından Sal 29 Nis 2008, 15:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Kudret Altınkeser

6 yıl önce - Sal 29 Nis 2008, 15:24

Kimlik fotokopisi ile resmi hiç bir işlem yaptıramazsınız.
Ama çeşitli yollar ile gercek kimlik kartlarını ele geciren kişiler fotograf değiştirerek her şeyi yapabilirler.

Ali KIRLI
6 yıl önce - Sal 29 Nis 2008, 15:41

Kimlik fotokopisiyle sahte kimlik hazırlamak çok kolay ama...

bayram şener
6 yıl önce - Sal 29 Nis 2008, 16:59

Arkadaşlar günümüzde her türlü dolandırıcılığın olduğu bir zamanda Nüfus Cüzdanı nı kaybedenler mutlaka bir gazete ilanı vermeleri emniyet müdürlükleri baştan savmaya çalışıyor ama mutlaka resmi bir kayıt almak kaydıyla bir dilekçe verilmesi lazım.
Yeni nufus cüzdanı ile ilgili bilgilerin bütün bankacılık sistemlerine ve vergi sistemlerine kayıt edilmesi bir iki ayı buluyor, bu sürede bankalardan adınıza kredi çekilip çekilmediğinizi mutlaka öğrenmeniz gerekiyor.
Vergi dairesinde yapılacak işlemlerle ilgili olarakta bu sayfada en başta yazan arkadaşım gayet güzel açıklamış mutlaka vergi dairesine uğrayın.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET