Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Emir ERTEN
12 yıl önce - Pzr 27 Nis 2008, 16:18
Mersin - Antalya arası 4 saat kısalacak


Mersin-Antalya arasını 4 saate indirecek Akdeniz Sahil Yolu'nun tamamlanabilmesi için 1 milyar YTL ödenek gerekiyor.


Alıntı:
Karayolları 5. Bölge Müdürü Mehmet Akyiğit, Mersin-Antalya arasını 4 saate indirecek olan Akdeniz Sahil Yolu projesinin tamamlanabilmesi için ödenek beklediklerini belirtti.

Akyiğit, 227 kilometre uzunluğundaki yolun önceki yıllarda 92 kilometresinin bölünmüş yol olarak tamamlandığını, 62 kilometrelik kesiminde ise çalışmaların ihale edilerek sürdürüldüğünü kaydetti.

Kalan 73 kilometrelik kesimin projesinin tünel geçişleri de dahil olmak üzere tamamlandığını ifade eden Akyiğit, "2008 yılında toplam 30 kilometresi bölünmüş yolun trafiğe açılması hedefleniyor. Yolun tamamının bölünmüş yol olarak tamamlanması için gerekli ödenek miktarı yaklaşık 1 milyar YTL'dir. Yeterli ödenek temin edildiği takdirde yolun geri kalan bölümü kısımlar halinde ihale edilecek" dedi.

8 saatlik zorlu yolculuğun süresini 4 saate düşürecek olan yol, bölgenin tarihi, turistik ve kültürel potansiyeli için de önem taşıyor.
Kaynak


Umarım ödenek kısa sürede sağlanır.Böylece 2 komşu şehir arasındaki ilişkiler daha da gelişir.
Bu 2 şehir birbirlerine komşu olmasına rağmen aradaki doğal engeller yüzünden ulaşım bir hayli zordu.Bu proje hayata geçirilirse çok güzel olacak.


orbay
12 yıl önce - Pzr 27 Nis 2008, 16:33

çok güzel bir proje bu gerçekten. antalya-mersin arasında yaşayanlar daha iyi anlar bunun kıymetini.gerçekten yapılması gereken bir proje ama belirlenen bütçeyi kesinlikle aşacak bir proje bir sürü tünel viyadük yapılması gerekecek çünkü.

bilenler bilir bu bölgeyi. antalya turizm bakımından gelişmiş en büyük şehrimizdir o bölgede sonrasında hemen yakınındaki alanya gelir vede o da bu durmdan olumlu etkilenmiş antalya kadar olmasada bir potansiyeli vardır. burdan doğuya gittiğinizde gazipaşa gelir. bu 2 şehire göre pek turistik bir yer sayılmaz. buraya kadar ulaşım kolaydır. yollar nispeten düzdür. ama gazipaşadan sonra öyle bir yol başlar ki arabanızı 2. vitesten yukarı atamazsınız. her ne kadar sevsemde bu yolu çok vakitimiz kaybettirmektedir. buda bir şey değil orta akdeniz ile doğu akdeniz bölümü antalyanın nimetlerinden mahrum kalmaktadır bu dağlar yüzünden. turzim gazipaşaya kadar gelmiş yoldan dolayı ilerleyememiştir.eğer ki sahilden viyadük vede tünellerle otoban kadar olmasada düz hatlı bir yol yapılırsa emin olun hem orta akdeniz(anamur-bozyazı-silifke) hem doğu akdeniz(mersin-adana) tarafları daha çok tursit gelecektir.antalyaya uğrayanlar oralarıda ziyaret edecektir.

inş. bu proje hayata geçer ve sahildeki ilçeleride kurtaracak bir sonucla tamamlanır.


Vassily20
12 yıl önce - Pzr 27 Nis 2008, 21:17

Kesinlikle Mersin içinde Antalya içinde büyük bir önem taşıyor , bu proje..

SerhatAdn

12 yıl önce - Pzr 27 Nis 2008, 21:37

Bu projenin tam olarak hayata geçeceğini pek sanmıyorum.Nede olsa örnek olarak yıllardır ödenek bekleyen ve yarım kalan çok önemli bir pozantı otoyolu var.Öcelikle onu bitirsinler görüşüm!
Umarım olurda kısalır Antalya yolu böylelikle daha çabuk ulaşır aracımızla ve daha az yorulmuş oluruz.


MAliSahin
12 yıl önce - Pzr 27 Nis 2008, 22:58

vallahi acaip olur insallah proje gerceklesir.fatih küçük
12 yıl önce - Pts 28 Nis 2008, 00:37

Mersin-Antalya arası aşağı yukarı 10 saat. Tam ortada Anamur var. Gazipaşa ile Silfke arasındaki yolda aşağı yukarı 650 tane viraj olduğu söyleniyordu. Böyle bir proje gerçekleşirse Turizm açısından ele almak lazım. Yapılacak proje bölge turizmine katkıda bulunmalı, turizm alanlarını bozmamalı.
Anamur, il merkezlerine en uzak ilçelerden birisidir. Mersin 5, Antalya 5, Karaman 4 saat. Bu proje gerçekleşirse Anamur'un kaderi değişebilecektir.

Not: saat bilgileri güncel değildir, 10 sene öncesine ait bilgilerdir.


Aydınx2

12 yıl önce - Pts 28 Nis 2008, 00:42

Proje güzel ama umarım kıyı güzelliği tahrip edilmeden yol yapılır. İhaleyi alan şirketlere yaptırım uygulanmazsa Akdeniz'in en güzel kıyı şeridi çirkinleşir. En azından Taşucu-İncekum-Boğsak bölümü benim gördüğüm kadarıyla, kıyı güzelliğini korumadan yürütülüyor.

mehmet_demiR
12 yıl önce - Pts 28 Nis 2008, 00:57

Mersin-Antalya yolunda dün yolculuk ettim gerçekten çok kötü bir yol.Yol çok dar özellikle büyük araçlar sırayla geçiyorlar yoldan,baya keskin virajlar var,yaklaşık bi dört buçuk beş saat durmadan viraj,bu yolun yapılmasının çok yararlı olacağı kanaatindeyim hatta geç kalındığını düşünüyorum olumlu bir proje.

En son mehmet_demiR tarafından Pts 28 Nis 2008, 14:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Yunus18
12 yıl önce - Pts 28 Nis 2008, 03:52

Bu Sahilyolu Karadeniz Sahilyolu gibi Express Yolumu olacak yada TEM Otoyolu mu birisi bilgilendirirse sevinirim...

veli küçükayvaz
12 yıl önce - Pts 28 Nis 2008, 09:27

Yanılmıyorsam 1999 yılıydı,Mersin den otobüse bindim, hareket saat 19.00 Antalya ya vardığımızda saat sabahın 6.00 sı idi.

Yolun dört saate inmesi mucize gibi bir şey ama,

Bu mucize gerçekleşirken, o güzelim güney kıyılarımız feda edilmemişse!!

Çünkü oraları Karadeniz sahiline benzemez, adım başı turizm tesisi plansız bir otoyol çok çirkin turizm açısından zararlı olur , vede sahil yapısı da Karadenizden çok farklı , çoğunluk doğal plaj..

Bekleyelim görelim..sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM