Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara - Eski Fotoğraflar
123 ... 175176177   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA
cevap yaz
sayfa 1
xgokhan
19 yıl önce - Cmt 11 Oca 2003, 08:54
Ankara - Eski Fotoğraflar


Here it goes, my city:

theCult
19 yıl önce - Cmt 11 Oca 2003, 10:04

Belki aci bir ironi olacak ama sizce de Turkiye eskiden, daha girmek icin cabalayacak AB yokken, en azindan "gorunus" olarak daha Avrupali degil miymis? Yani Turkiye'yi ortadogulu gosteren fiziksel ozellikler olan gecekondular, hepsi birbirine benzeyen cirkin 5-6 katli balkonunda camasirlar asili apartmanlar,yuksek sari-beyaz kirik-dokuk kaldirimlar daha o yillarda kesfedilmemisti. Bu siyah beyaz resimlerde en azindan binalar karakterli, kaldirimlar alcak, falan filan...

Gerci cogumuz o gunleri bilmeyiz ama Turkiye'nin ilk gecekondusu, ilk sari-beyaz kaldirimi, ilk kutu gibi cirkin apartmani vs vs ne zaman yapilmis bileniniz var mi?


xgokhan
19 yıl önce - Cmt 11 Oca 2003, 10:09

Ben daha gecenlerde okudum Istanbul'da gecekondular ile ilgili bir arastirmayi (nerede oldugun hatirlamiyorum), 1960'larda baslamis sanirim, o donembe birkac bini gecmiyormus sayilari. Simdi yuzbinlerce. Kaldirimlar da sehirler dev gibi buyuyunce zorunlu olarak ucuza kacma geregi dogdugundan olsa gerek.

kANAT
19 yıl önce - Cmt 11 Oca 2003, 11:54

İlk Demokrat Parti zamanında Türkiyenin temeline kazma vuruldu. Adnan Menderes sayesinde Köy enstitüleri kaldirildi . Demokrat Partinin bir devamı olarak Demirel ile kurulan (Kırat Partisi) döneminde de ivme kazanarak devam etti. Türkiye iyice bir kara çukura yuvarlandı. Demirelin Demokrat Partisi bir sigara parasını ucuzlatacaz diye seçimleri kazandığı o dönemde, Atatürk döneminde eğitime ağırlık verilen bütün programlar rafa kaldırılmış ve bugünkü eğitimsiz , kültürünü bilmeyen sarı beyaz kırık dökük kaldırımları ile bir ortadoğu görüntüsü veren topluma sahip olduk. İşte dininde iğme kazandığı bu dönemle birlikte bugünkü hatiplerin , uyuşturucu kullanmış gibi ağır konuşan o dini liderlerin bulunduğu camii hocası kılıklı , ne yaptığını bilmeyen , bi dediği bir dediğini tutmayan, tutarsız politikaları ile Türkiye'nin temeline dinamit döşeyen o dini parti yöneticileri tarafından yönetilmeye başlandık. ( İşte o dönemde de beyaz sarı yapılan kaldırımlar , o gördüğünüz ulus çevresinde ilk MAVİ - YEŞİL kaldırıma dönüştü )

Hepimize hayırlı olsun. ! Atatürk'ü şiirlerde , boş sözlerde aramak , anlamak yerine, onun yaptıklarını geliştirerek daha güzel bir Türkiye'ye sahip olacağımıza , Atatürk Orman çiftliğini bile mezarlığa çeviren o zihniyet ile çürüdük. ( Bu ek bir bilgidir sizlere , Ankara'daki Atatürk döneminde büyük emeklerle yapılan Atatürk Orman çiftliğide talan edildi. bir kısmı mezarlığa , bir kısmıda kamuya açılmak yolu ile kuşa döndü )

Neyse biz Taksime Camii'yi düşünelim, ne gereği var gelişipde eğitecez insaları ve daha iyi bir Türkiye'ye sahip olucağız. ( Bu bazılarına göndermedir ) !!


xgokhan
19 yıl önce - Cmt 11 Oca 2003, 12:00

Cok dogru soyluyorsun kanat, maalesef...sayfa 1
123 ... 175176177   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA