Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
Volkan TOPRAK

9 yıl önce - Çrş 23 Tem 2008, 19:12

kaynak: www.ilkhaber.com.tr
Alıntı:
Bandırma’ya ayrı bir estetik kazandırmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden 25 bin dolara satın alınan Kanlıca vapuru, yaşanan yangın sonucu hurdaya çıktı. Kanlıca, önümüzdeki günlerde hurda niyetine ihale yoluyla satışa çıkartılacak.

Bandırma Belediye Başkanlığı’nın 2006 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden 25 bin dolara satın aldığı KANLICA vapuru ile ilgili son noktaya gelindi. Satın alınması sonrası Bandırma’ya getirilen vapurun, 2007 yılı baharında aylık 5 bin 250 YTL’ye kiralanmak üzere ihaleye çıkartılmış ve kimse talip olmamıştı.

Bunun üzerine Bandırma Belediyesi, vapurun bakım ve onarımının yapılması için ihaleye çıkmış ve ihaleye Altıntaş Madencilik ile Karadeniz Gemi İnşa A.Ş. katılırken, ihale 220 bin YTL’ye Karadeniz Gemi İnşa ve Tic. A.Ş.’nde kalmıştı. Karacabey Kurşunlu’ya çekçek yerine çekilen KANLICA, 20.03 2008 tarihinde kızağa çekilmiş ancak 23 Nisan 208 tarihinde saat 06.30’da bilinmeyen bir nedenle yanarken, vapurun %80’inin yandığı öğrenilmişti. Yangınla ilgili Jandarma’nın başlattığı soruşturmanın tamamlandığı ve raporda ‘kaza’ görüşüne yer verildiği öğrenildi.

KANLICA hurda oldu
Bandırma Belediyesi’nin kaza sonrası KANLICA’da yaptığı incelemeler ve Tersane sahibi ile yaptığı görüşmeler sonucunda, KANLICA’nın hurda olarak satılması görüşünün ağır bastığı ve bununla ilgili prosüdürün tamamlanarak, vapurun ihale yoluyla satışa çıkartılacağı bildirildi. 25 bin dolara satın alınan KANLICA’nın yaklaşık olarak 500 milyar liraya hurda fiyatına satılması bekleniyor.

Bandırmada yayımlanan ilkhaber gazetesinin 23.07.2008 haberini Kanlıcanın son halini merak eden üyelerimiz için yukarıya iliştirdim.

Yine aynı gazetede yayınlanan Kanlıca vapuruna ait bir fotoğraf.

Kemal ÇONTAY

9 yıl önce - Çrş 23 Tem 2008, 19:33

Affet bizi KANLICA..

Biz yaşadıkça son nefesimizi alıncaya kadar duygusal hafızamızda yaşayacaksın.

Süha
9 yıl önce - Çrş 23 Tem 2008, 19:42

Çok yazık çok bir vapurumuzu daha göz göre göre kaybettik. Bende onarılacak yeniden bir iş görecek diye seviniyordum. Ama beni bu konuda hiç şaşırtmadılar bu konuda bir tepki bekliyordum belediyeden. Baktı olmayacak. Vapurda yandı. Suya sabuna dokunmadan bu vapur olayından da kurtulmuş oldular. Artık vapurların başına bir olay oldu mu bilindik sistem başlıyor. Artık olan olmuş. Çok yazık…

Süha
9 yıl önce - Sal 09 Eyl 2008, 17:27

KANLICA SATIŞA ÇIKIYOR
Alıntı:

Bandırma Belediyesi’nin 2006 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden 25 bin dolara satın aldığı Kanlıca vapuru 10 Eylül 2008 tarihinde saat 15.00 belediye encümen salonunda 390 bin YTL muhammen bedel üzerinden hurda olarak satışa çıkartılacak.

Bandırma Belediye Başkanlığı olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesinden 25 bin dolara satın aldıkları Kanlıca isimli 500 yolcu kapasiteli vapuru, yüzer lokanta ve kütüphane olarak kullanmayı planladıklarını açıklayan Bandırma Belediye Başkanı Recep Eraydın, ilçe iskelesine getirilen vapur, yaptığımız ihale sonrasında geminin gerekli dönüşümün yapılması için Bursa’nın Karabacey İlçesi’ne bağlı Kurşunlu’da bulunan çekeğe çekildi. Ancak bilinmeyen bir sebepten dolayı çıkan yangın sonrasında geminin yüzde 80 yandı. Bu gelişmelerden sonra yerel yönetim olarak Kanlıca’yı hurda fiyatına satmaya karar verdik. İhale 10 Eylül 2008 tarihinde saat 15.00’de belediye encümen salonunda yapılacak” dedi.

Kaynak: http://www.ilkhabergazetesi.com/?p=15675

Not: İhale sayfalarını gezdim ama hiç rastlayamadım böyle bir ihaleye ama bu habere göre yarın hurda olarak satılıyor güzelim vapur.

ömer şahap uzunay
9 yıl önce - Prş 11 Eyl 2008, 16:09
KANLICA HURDA OLDU...

Bandırma İlkhaber Gazetesinin 11.09.2008 tarihli haberidir...

Bandırma Belediyesi 2006 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden 25 bin dolara satın aldığı Kanlıca vapurunu belediye encümen salonunda düzenlenen bir ihaleyle hurda fiyatına (472 bin YTL’ ye) sattı. Hatırlanacağı üzere, satın alınması sonrası Bandırma’ya getirilen vapur 2007′de aylık 5 bin 250 YTL’ye kiralanmak üzere ihaleye çıkartılmış ancak kimse talip olmamıştı.

Bunun üzerine Bandırma Belediyesi, vapurun bakım ve onarımının yapılması için ihaleye çıkmış ve ihaleye Altıntaş Madencilik ile Karadeniz Gemi İnşa A.Ş. katılırken, ihale 220 bin YTL’ ye Karadeniz Gemi İnşa ve Tic. A.Ş.’n de kalmıştı. Karacabey Kurşunlu’ya çekçek yerine çekilen Kanlıca, 20.03 2008 tarihinde kızağa çekilmiş ancak 23 Nisan 2008 tarihinde saat 06.30’da bilinmeyen bir nedenle yanarken, vapurun yüzde 80’inin yandığı öğrenilmişti. Yangınla ilgili Jandarma’nın başlattığı soruşturma tamamlanmış ve raporda ‘kaza’ görüşüne yer verilmişti. Bandırma Belediyesi’nin kaza sonrası Kanlıca’da yaptığı incelemeler ve Tersane sahibi ile yaptığı görüşmeler sonucunda, Kanlıca’nın hurda olarak satılmasına karar vermiş bununla ilgili prosedürü tamamlayarak vapuru ihale yoluyla 390 bin YTL muhammen bedel üzerinden satışa çıkardı. Belediye encümen salonunda yapılan ihaleyi 472 bin YTL’ ye Ünmaksan Pazarlama Makine Elektrik,Sanayi Tic. Ltd. Şti kazandı.

TÜM SEVENLERİNİN BAŞISAĞOLSUN, BANDIRMA BELEDİYESİNİ TEBRİK ETMEK LAZIM...

Ömer Şahap UZUNAY

Süha
9 yıl önce - Prş 11 Eyl 2008, 21:53

Şu anda Kanlıca Vapurun tam olarak nerede olduğunu bilen biri var mı ? Bizim için son kez onun fotoğraflarını çekebilecek birileri var mı ? Çok makbule geçer bu olay.

Kemal
9 yıl önce - Cum 12 Eyl 2008, 17:45

İnkılap vapurunun su anki halini gördükten sonra "Kanlıca yanmış da ne olmuş yani" demek lazım.Yanmışsa yanmış İnkılap vapuru da onun kadar hurda görülüyor, İnkılap vapuru "adam edilmeye" (daha doğrusu "madara" edilmeye) çalışılıyorsa kanlıca da adam edilebilir yani...Bir fikir sadece.

Mustafa Noyan

Süha
8 yıl önce - Cmt 25 Nis 2009, 05:47

Arkadaşlar Kanlıca vapuru bildiğiniz üzere yandıktan sonra satılmıştı. İnternette araştırma yaparken foto kritik sitesinde kanlıca vapurunun sanatsal söküm fotoğraflarını gördüm. Vapur Aliağa'ya gitmeden olduğu yerde sökülmüş. Fotoğrafları buraya çekenin emeği olduğundan eklemiyorum dileyen siteye girip bakabilir. O emektar arkadaşımız sitemize üye olup yüklerse kendisinin bileceği iş o emek onun sonuçta.

http://www.fotokritik.com/kullanici/ozgurcakir/po ...da_Kanlica adresine tıklayarak son halini görebilirsiniz Kanlıca'nın. Keşke renkli olsaydı fotoğrafları daha güzel olurdu.

turker ustun

6 yıl önce - Pzr 09 Oca 2011, 02:51

Böyle örnek teşkil edecek eserlerin koruma kurulu tarafından koruma altına alınıp, hizmete devam etmelerini isterdim. Ama onarım maliyetleri fazla olabilir hiç değilse Yolavadaki, inkilap, kanlıca gibi gemilerin mahvedilmerini izlemek yerine kimyasal artıklarından temizlenip, kıyı kesimlerde batırılarak batık turizmi ve balık üreme alanları olarak kullanılabilirdi.

Bana kızabilirsin ama bu hallerini görmektense hiç değilse balıklar değerlerini bilirdi...

sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara