Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
simon

9 yıl önce - Cum 25 Nis 2008, 02:21

Kanlıca'nın fotolarını görünce yüreğim yandı. Gözyaşı dökemesemde, ileride bu acı muhakkak yoklayacaktır beni. 13 Aralık 1993 yılının gazetesinde Kanlıca'nın havuzda geçirdiği yangının fotolarını görünce hıçkıra hıçkıra ağlamıştım. Bu sefer ağlayamıyorum sadece içim burkuluyor. Gazetede'ki başlığı daha dün gibi hatırlıyorum "Koca Gemi Kül Oldu". Şimdi Kanlıca gerçekten kül olmuş bir daha dönüşü olmaksızın.

Ne diyeyim böyle güzelliklerin değerini bilmeyenlerin Allah akıllarını ıslah etsin diyeceğim tabi akılları varsa...

mustafa taşanyürek
9 yıl önce - Cum 25 Nis 2008, 11:41
Mustafa Taşanyürek

Kuzguncukla beraber Kilitbahire teğet geçerek Çanakkaleye girişlerini dün gibi anımsıyorum.
O gün Çanakkale de plajdaydım.Sonra yıllarca İstanbulda bizlerle oldu. Sonunda iki gün
önceki feci son,yazık çok yazık,yazıklar olsun.Hiçbir değerimize sahip çıkamıyoruz.Kalan üç
devekuşunu tanrı korusun,insanlar korumayı beceremiyorlar.

ömer şahap uzunay
9 yıl önce - Cum 25 Nis 2008, 12:31
KANLICA' YA SABATOJ ....

2006 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından 20 bin dolara satın alınan Kanlıca isimli gemi bakım ve onarım için götürüldüğü Karacabey’in Kurşunlu mevkiinde bulunan tersanede kimliği belirsiz kişi ve kişiler tarafından üzerine benzin dökülerek yakıldı. Olay sonrasında tersaneye giden Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı Talip Yıldız, olayın sabotaj olduğunu söyledi. Geminin metal aksamının değerli olması olayın çok yönlü soruşturulması gerekliliğini de beraberinde getirdi.

Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı Talip Yıldız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından 20 bin dolara satın alınan Kanlıca isimli arabalı vapurun onarım için götürüldüğü Karacabey’in Kurşunlu mevkiinde bulunan özel sektöre ait tersanede kimliği belirsiz kişi ve kişiler tarafından sabaha karşı akaryakıt dökülerek yakıldığını açıkladı.

İlk belirlemelere göre maddi hasarın 400 bin YTL olduğunu dile getiren Yıldız “Olay sonrasında güvenlik güçlerinin tutanakları gemiye sabotaj yapıldığını açıkça ortaya koymaktadır. Sabotajın kimler tarafından ve niçin yapıldığı konusunda araştırmalar sürüyor” dedi. 500 yolcu kapasiteli vapurun yapılacak bakım ve onarım çalışmaları sonrasında sahil bandı projesi kapsamında yüzer lokanta ve kütüphane olarak değerlendirilmesi planlanıyordu.

Talip Yıldız, bakım ve onarım çalışmalarının yerel yönetime maliyetini 240 bin YTL olarak tasarladıklarını, geminin sigortasının bulunmadığını, dolayısıyla yangın sonrasında meydana gelen 400 bin YTL tutarındaki hasarı yerel imkanlarla gideremeyeceklerini açıkladı. Hatırlanacağı üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı geçtiğimiz yıllarda Kanlıca isimli arabalı vapuru İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından yüzen tiyatro olarak değerlendirilmek üzere talep etmiş, ancak 1 milyon doları bulan bakım ve onarım bedellerinden dolayı gemiyi satın almaktan vazgeçmişti.

Bandırma İlkhaber Gazetesinden alınmıştır 25/04/2008

Ömer Şahap UZUNAY

mordehay kohen

9 yıl önce - Cmt 26 Nis 2008, 20:52

Dikkat ediyormusunuz son senelerde ihmalden ne kadar vapurlar yanıyor ?
bu yangınları soruşturmak lazım . şimdilik bu bizim kalbimize yakın olan vapurlar teker teker yok oluyorlar . kimseninde umurunda değil . bu gidişle bu vapurların resimleri ile yetineceğiz .
Bu göze hoş görünen vapur kardeşi kuzkuncukla beraber aynı günde istanbul limanına giriş
yaptılar . ben bizzat bu tabloya şahit oldum . o zamanlar 9 buçuk yaşında idim
rahmetli babamla beraber Haydarpaşa vapurunda idik . vapur görevlilerden birisi vapurların girişlerini şöyle haber verdi , Denizcilik bankasının ingiltereden ısmarladığı 9 vapurdan ilk 2 si limana giriş yapıyorlar . bu satırları yazdım ve tekrar yazıyorum . insanlar bu milli mirasa nasıl kıyarlar ? inşallah soruşturma sonuna doğru suçlular bulunur cezalarını çekerler.

ömer şahap uzunay
9 yıl önce - Cmt 03 May 2008, 15:34
KANLICA VAPURU TAMİR EDİLECEK...

Bandırma İlkhaber Gazetesinde çıkan habere göre Bandırma Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısında konuşan Belediye Başkanı Recep Eraydın;

"Kanlıca yangınında kaybımız yok,onarım için gittiği Karacabey’in Kurşunlu mevkiinde yanan Kanlıca isimli geminin onarımıyla ilgili belediyenin kasasından her hangi bir ödemenin yapılmayacağını açıklayan Eraydın, “Açtığımız bakım ihalesinde geminin yangın vb doğal afetlere karşı gemiyi zaten sigortalamıştık. Yüklenici firma gemiyi eski haline getirip bize teslim edecektir” şeklinde konuştu. Alıntı : Bandırma İlkhaber Gazetesi

Ömer Şahap UZUNAY

Kemal ÇONTAY

9 yıl önce - Sal 06 May 2008, 00:38

bu inanılmaz güzel bir haber, umarım sözlerine sadık kalırlar..

Kemal ÇONTAY

9 yıl önce - Sal 06 May 2008, 21:55

arkadaşlar , turan emeksiz"den bilgi var mı elinizde?

Kemal ÇONTAY

9 yıl önce - Sal 01 Tem 2008, 18:18

sevgili simon,

Yangın geçiren Kanlıca vapurunun son durumu hakkında malumatı olan arkadaş var mı?

ömer şahap uzunay
9 yıl önce - Cmt 19 Tem 2008, 14:14
KANLICA VAPURU ŞİMDİ DE SATILIK...

Bandırma İlkhaber Gazetesinin 19/07/2008 tarihli haberine göre;

"Bandırma Belediye Başkanı Recep Eraydın, Karacabey-Kurşunlu’da bulunan bir tersanede bakım ve onarım çalışmaları devam eden Kanlıca isimli geminin talep gelmesi durumunda satılabileceğini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde bakım ve onarım için gittiği tersanede yanan Kanlıca gemisinin önümüzdeki günlerde aslına uygun olarak bakım ve onarımının yapılarak kendilerine teslim edileceğini dile getiren Eraydın, Kanlıca gemisinin Kültür Bakanlığının yüzen tiyatrolar projesi kapsamında değerlendirilebileceğini, bu konuda Kültür Bakanlığında bir dizi girişimlerde bulunmalarının söz konusu olabileceğini söyledi."

İyi düşünülmeden alınan kararların neticesi de böyle oluyor, altından kalkamadık, satalım kurtulalım bari...

Ömer Şahap UZUNAY

Süha
9 yıl önce - Pzr 20 Tem 2008, 01:26

Kültür Bakanlığı zamanında Bandırma belediyesinin bu vapuru sattı alın kullanın biz yapamadık siz yaralanın diye şimdi ne oldu da birden tekrar vapuru geri vermek gibi düşünce geçti.

Bence Bandırma belediyesi elinden geleni yapıp o vapuru canlandırmaya çalışmalı. Yalova belediyesinin yaptıklarını izlesin vapura yaptıklarını.

Eğer belediye kendi amaçları için kullanacağı güzel bir yer haline getirirse halktan da yararlanan olacaktır. Biraz uzun vadede düşünmek gerekirse bu yatırım bence geleceğe bırakılacak en güzel mirastır ama biraz daha işin üstüne yoğunlaşmak gerekiyor. Suya sabuna dokunmadan bu işten yırtmak hiç güzel olmaz.

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara