Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Serhat Küçüközler
9 yıl önce - Çrş 23 Nis 2008, 21:02

Sayın cihankacar demişki:
Alıntı:
O gemi birkac yıl bandırma limanında curumeye terkedelmis vaziyette kaldı. Neden o kadar bekletildi anlamıs degilim...

Biraz bekleyelim nasılsa başına bir şey gelir biz de kurtuluruz diye düşündüler herhalde.Süha'nın aklından geçenler de olmayacak iş değil.Hatta Süha'nın yazdığı gibi yüksek meblağ falan gerekmez.Vapura ödenen 25.000 dolar çıksa yeter!

Alıntı:
Bu tarz tarihi gemilerin alt yapısı daha iyi olan tersanelerde revizyondan gecmesini umit ederdim..

Çok doğru ama biz bu vapurların çok büyük bir geçmişe sahip Haliç Tersanesi'nde de yandığını gördük.

ömer şahap uzunay
9 yıl önce - Çrş 23 Nis 2008, 21:33

Kanlıca'yı Bandırma' ya geldiği günden beri bağlı bulunduğu yerde takip edip durdum. Ha bugün ha yarın bakım yapılacak derken nerdeyse 2 yıl öylece liman içinde çürüdü. Belediye benim bildiğim iki kez kiralamak üzere ihale açtı ihaleye katılan bile olmadı. En sonunda bakım yapılmak üzere götürüldü. Habere bakılırsa %80'i yanmış, GİDİŞ O GİDİŞ ARTIK GERİ DÖNÜŞÜ YOK ...

Bağlı bulunduğu yerde kilitsiz yerlerini gezmiştim. Fotoğraflar son anıları olacak. Bazılarını sitede paylaşmıştım diğerlerini de yüklerim.

Aslında yazmak istediğim çok şey var ama önce bilgi sahibi olmakta fayda var.

Şimdilik yazabileceğim tek şey
TÜM SORUMLULARI TEBRİK EDERİM...

Ömer Şahap UZUNAY

Akın Kurtoğlu

9 yıl önce - Çrş 23 Nis 2008, 21:38

Kanlıca'nın bitik halini her ne kadar görmek istemesek de, arşiv olması bâbından yarın son durumdan birkaç kare alınabilirse, çok makbule geçecek...

Akın KURTOĞLU

simon

9 yıl önce - Prş 24 Nis 2008, 01:36

Tek kelimeyle çok üzgünüm. Bir yakınımı kaybetmiş kadar üzüntülüyüm hatta. İçini defalarca arşınladığım vapurlardan biri artık yok. Bu sefer talihsizlik mi yoksa kasıt mı? Kestirmek zor. Eğer olayda kasıt varsa, yüce Tanrıma dileğim şudur, bu güzelliği yakarak yok etmede emeği geçen herkesin cayır cayır yanmasını dileyerek lanet ediyorum. Artık söyleyecek söz bulmakta zorlanıyorum. İki senedir bir köşede tutulup sonra parasızlıktan çıkmaza giren Bandırma Belediyesi'ne ne diyebilirim ki? Neyine güvenip de almış Kanlıca'yı madem bakamayacaksa? Kanlıca'nın 40 yılı aşkın bir sürede İstanbul'a hizmet etmekten başka ne suçu var? Medeni ülkelerde bu tarz güzellikler baş tacı yapılırken, bizler hor kullanıp hiçe sayıp, bozup, parçalayıp ya hurdacıları ve ya beyinsiz teröristleri sevindiriyoruz.

Eğer bu olayda kasıt yoksa Kanlıca'nın talihsizliğinden başka bir şey diyemem. 12 Aralık 1993 yılında, Haliç Tersanesi'nin havuzunda geçirdiği yangın sonucunda kardeşi Pendik kadar olmasa da önemli bir bölümü hasar görmüştü. O zaman çürüğe çıkan kardeşi Harbiye'nin kaptan köşkü, direkleri, açık salonların tavanları gibi önemli parçaları Kanlıca'ya nakil edilmişti. Harbiye sayesinde aşağı yukarı 8 sene daha çalıştı. Sonrası malum; son önce Camialtı, daha sonra da Bandırma ve acı son. Bu sefer hiçbir kardeşi yanında yoktu.

Kimbilir belki de Kanlıca'nın İstanbul'dan ve kardeşlerinden ayrı kalma acısını taşıyamadı ve buraya kadar dedi. 2 sene atıl vaziyette bir köşede durdu. Önce çürümekten su altı kısmı yavaş yavaş su almaya başlamış bunun çaresi bulununca acısı devam etti Kanlıca'nın. Belki de ölümü kurtuluş olarak görüyordu. Tıpkı bir huzur evinin köşesinde terkedilen bir yaşlı misali ölüme kucak açmıştı Kanlıca'm. Belki de istediği oldu bu sefer kurtuluşu batmakta bulamasada, yanarak terk-i Dünya etmiş. Bizlerin yüreğini dağlayarak gitti Cennet'in gemisi oldu artık. Kimbilir belki de Glasgow'dan İstanbul'a birlikte yola çıktığı kardeşi Kuzguncuk vapurunun yanına varmıştır bile. Bizler burada boynu bükük, acının ve öfkenin karmaşık girdabından kurtulmak için debeleniyoruz.

Devekuşlarının en büyük şansızlığı, Türkiye gibi medeni görünmeye çalışıp da aslında (özellikle yaz aylarında yakılan) orman kanunlarının geçerli olduğu bir ülkede çalışmaları idi. Yetkililerin aklı olsaydı 9 kardeşten birini saklamak için çaba harcarlardı ama, geçmiş ola. Gelecek nesle bizler onları ne kadar iyi anlatacak olursak olalım, hiç biri bu vapurlara binmenin vermiş olduğu hazı alamayacaklar. Mesajımı şu iki kelimelik özetle bitirmek istiyorum:

YAZIKLAR OLSUN!!!

MURAT ÇELİK

9 yıl önce - Prş 24 Nis 2008, 01:42

bende bu gün Turan Emeksize son rutuşların atıldığını gördüm bitti bitecek yakında açılışı yapılır.. ama Kanlıca vapurunun yanması doğrusu bu günki sevincimi kursağımda bıraktı

Mustafa Noyan

9 yıl önce - Prş 24 Nis 2008, 09:40

Alıntı:
bu vapuru iyi değerlendiremeyeceklerini anladılar ve eğer gemi sigortalı ise eğer varsa böyle bir şey sigortadan yüksek meblağ alıp suya sabuna dokunmadan bu işten çözüm yolu düşünmüş olabilirler

Konuyla ilgili başlığımızı takip edenleri şaşırtmayacak bir haberdi
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=30096

Kemal
9 yıl önce - Prş 24 Nis 2008, 12:24

Bu aslında Bandırma'ya değil İstanbul'da yaptığı iyi işlerin yanında birçok hatalar da yapan İDO ya koca bir eksi puan (-) .
"Dünyada en çok yolcu taşıyan en çok gemisi olan şirketiz" diye atıp tutan İDO 4 tane eşi bulunmaz gemiyi resmen çarçur ediyor . Yazık
Bu kentin simge vapurlarını bile gelecek yoğun tepkilerden çekinmeseler hepten elden çıkaracaklar neredeyse.;
Suhulet sahilbent örnekleri ortada bunlar İstanbul'un zarif araba vapurlarına hiç benziyor mu?
Tamam yeni ve modern olabilirler ama bu kadar yoğun bir su geçişinde 10 dakikada karşı kıyıya geçilecek diye ortaya çıkan bu gemiler eskiler kadar sürat yapıyor ve de biraz benim gözümü tırmalıyor, bunlara şekil veren adamlar oturup biraz daha kafa yorarak "İstanbul araba vapuru budur işte" denilebilecek hem de modernleşmiş daha zarif araba vapurları yapamazlar mı idi?

ömer şahap uzunay
9 yıl önce - Prş 24 Nis 2008, 19:18

KANLICA' NIN İÇ BURKAN YANGIN FOTOĞRAFLARI...

Fotoğraflar Karacabey Yörem Gazetesinde Yayımlanmıştır ve buradan alıntıdır...

Ömer Şahap Uzunay

tarkan arslan

9 yıl önce - Prş 24 Nis 2008, 20:26

Gitti canım vapur offf. Görüntüleri beni çok üzdü .

Başdoğan

9 yıl önce - Prş 24 Nis 2008, 20:35

Bunu yapanlar mutlaka cezalandırılsın!!!! Resimlere bakarken gözyaşlarımı tutamadım...

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara