Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
sadikerdag
9 yıl önce - Prş 17 Nis 2008, 23:48
haklısınız

ya ben bir şey anlamıyorum balıkesir insanı balıkesirin gelişip güzelleşmesini istemiyormu bu nasıl duyarsızlık düne kadar bize yakın olan şehirler bizi geçti manisa mesela biz hala aynı yerdeyiz birileri güzel bişeyler üretiyor güzel projeler ama balıkesir insanı bakıyor ve hep kusur arıyor neden biz büyümeyelimmi sanki büyüyen şehirlerden farkımız ne elimizi çabuk tutmamız lazım yoksa yakında iş işten geçmiş olabilir

Fehmi-C
9 yıl önce - Cum 18 Nis 2008, 13:07

Balikesirli degilim ve Balikesirin otogarinin disinda baska biryerini gormus gezmis degilim.

Ancak genel olarak Turkiyedeki sehir merkezlerinde yapilasma hakkinda su tespit baskalari tarafindanda yapilmistir.

1. moderinlesme adina sehirlerin tarihi dokusu yokedilmistir.
2. mevcut sivil tarihi binalar dokulmektedir.
2. tarihi dokunun yerine betondan ve cirkin mimari binalar dikilmistir.
3. kacak ve carpik yapilasmaya karsi yerel ve genel yonetim yaptirim hakkini kullanmamaktadir.
4. toplu ulasim adina sehirler otobana cevrildi. Yayaya gecit yok ve yasanilamaz hale getirildi.

Ne yazikki Balikesir belediyesinin uretmis oldugu bu plan hala gecmisten birsey ogrenilmediginin gostergesi. Caminin etrafindaki alcak yapilar nicin yikilip sehir merkezine bu kadar buyuk binalarin yapilmasi isteniyor anlamiyorum. O binalari kim kullanacak? Ofis mi olacak? O ofise insanlar nasil ulasacak? Balikesirde metro agi varmi? Yok oyleyse sehrin ortasina yine otobanlar yapmamiz gerekiyor.

Sehirler merkezleri insanlarindir ve insanlara birakilmalidir. Su anda Turkiyede belediye baskanlari hala sehrin insanlarini duymuyor, uzman kisilere danismiyor ve dunyadaki ornekleri gormezlikten geliyor.

Benim onerim caminin etrafindaki alcak tarihi yapilarin restore edilmesi, cirkinlerin yikilip yerine alcak ve cevresine uygun yapilarin yapilmasi, ki hos ve kucuk olcekli bir meydan olussun.

Sehircilik anlayisimiz degismezse cok expolar kaybedecegiz.
Selam

Mesut Güven

9 yıl önce - Cum 18 Nis 2008, 17:44

Balıkesir belediyesi 2014 yılında 150. kuruluşunu yıldönümünü kutlayacak.Bu vesileyle belediye tarafından Balıkesir"de "150.Yıla Hangi Projeyle Girelim" adıyla güzel bir proje hazırlanmış bulunmakta.

NASIL KATILACAKSINIZ?

1. Balıkesir`in yenilikçi vizyonuna katkı sağlayacak her türlü uygulanabilir fikir/proje ile ``150. YILA HANGİ PROJELERLE GİRELİM?`` çalışmasına katılabilirsiniz.

2. Çalışmaya her katılımcı birden fazla fikir/proje ile katılabilir.

3. Teklif ettiğiniz fikir/proje`nin şehrimize sağlayacağı katkı, değerlendirmede esas alınacaktır.

4. Balıkesir için uygulanabilir bir proje havuzu oluşturmayı amaçlayan bu çalışmada birden fazla fikir/proje seçilebilecektir.

5. Fikir/proje tekliflerinizi, kitapçığımızın son kısmında bulunan proje başvuru formuna yazıp varsa ekleri ile bir zarf içinde Belediyemizin ``KENTLİ SERVİSİ`` ne teslim edebilirsiniz. Başvurularınızı ayrıca, resmi internet sitemiz olan ``www.balikesir.bel.tr`` adresinden de yapabilirsiniz.

6. Fikir/proje teklifinizi 15 Ağustos 2008 tarihine kadar Belediyemize teslim etmeniz gerekmektedir.

7. Seçilen fikir/projeler, özel düzenlenecek bir sergi ile kamuoyuna tanıtılacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi için: http://www.balikesir.bel.tr/proje_giris.php

Mesut Güven

9 yıl önce - Cmt 19 Nis 2008, 15:58

Yahu dün Balıkesir fotoğraflar bölümü 31. sayfadaydı bugün ise 15. sayfaya düşmüş.Hayırdır ne olduda böyle oldu.

ahmet sert
9 yıl önce - Cmt 26 Nis 2008, 17:35

Bilmiyoruz;ama önemli değil,ne olduysa oldu,sayfa sayısı yine o sayılara gelir nasıl olsa.New York
taki Central Parkın genişliği 800 m. uzunluğu 4.km.imiş ve içerisinde çok sayıda kaya parkı,göller
vs.varmış,geçenlerde bu bilgiyi görünce hayretler içinde kaldım;şehirleşmede,çevrecilikte,sanatta
bu insanlar gerçekten çıtayı müthiş yükseltmişler.Biz sahip olduğumuz birkaçyüz metrekarelik boş
alanları park diye adlandırırken,onlar yüzlerce hektarlık alanlarda streslerinden arınmak,dinlenmek
spor yapmak gibi meşgaleler bulmuşlar kendilerine.Neler yok ki bu parklarda:Yüzme Havuzları,kü
çük göller olarak görülebilecek su birikintileri,hayvanat bahçeleri,spor alanları vs.O yüzden Atatürk
Parkının yeni düzenlemesi bu yolda bence bir başlangıç olarak kabul edilebilir,Çünkü örnek olarak verdiğim Central Parkın yapımına yanlış hatırlamıyorsam 1858 'de başlanmış ve tam 40 yıl sürmüş
Eğer demiryolları arazisinin yükleme bölümlerinin yıkılması ile boşaltılacak alan,bu amaçla kullanılır
sa ve Atatürk Parkının yanından geçen yol yer altına alınıp,bu alanla birleştirilebilirse,ileride ta
Kaya avni SAĞLIKÇI Parkı ile birleştirilebilir ve ortaya yüzlerce dönümlük bir alan çıkar.Bu park iyi
planlanırsa gerçektende Türkiyede bulunan şehirler arasında bu konuda eşi benzeri bulunmayan bir örnek olarak abideleşir.Avrupada içinde Lunaparklar,gezi amaçlı minyatür trenlerin olduğu parklar var,böyle bir birleştirme projesi gerçekleştirilebilirse,alan kazanılmış olur,iş olarak sadece içerisindekileri yapmak kalır.Böylelikle şehrimizin ihtiyacı olarak duran bir eksikliğin giderilmesi yolunda önemli bir adım atılmış olur,geriye diğer eksiklikler olarak kalan meydan,stad,tiyatro,müze
vb.gibi sanat,kültür,spor,eğitim adına yapılması gereken işler yapılmak üzere sıraya konulmuş olur
Ben bazı arkadaşlar gibi nüfus saplantısı içinde olunması taraftarı değilim,bu arkadaşlar cenevrenin
Baselin,Zürihin nüfuslarına bir baksınlar bakalım.Önemli olan nitelik mi,nicelik mi?Olaya bu yönüyle
bakılması taraftarıyım,önemli olan şehirdeki,ülkedeki yaşam standartlarını yükseltmek,yaşam kali
tesini iyi seviyelere getirmek.Kuru kalabalıksa eğer mesele;Çinde, Hindistanda ve diğer yerlerde milyon nüfuslu onlarca şehir var,Bence Balıkesirimizin sahip olduğu yaklaşık,250-300 binlik nüfus
az bir nüfus değil,hatta iyi olarak değerlendirilebilecek bir nüfustur,şahsen ben;azbir süre kalan emekliliğimi geçireceğim şehrimin kontrolsüz ve fazla büyümesini istemiyorum,yaşadığım ve bura
da çalıştığım için çok iyi biliyorum,istanbulun ve diğer göç almış şehirlerin durumu ortada,bırakın
Balıkesir henüz;çok büyümemişken,hızını yeni alıyorken,yanlış planlamalara,rant yanlışlıklarına,
plansız yapılaşmalara,göçlere maruz kalmasın,az ama öz mü,kaliteli mi olsun,çok ama kalitesiz,plansız mı olsun,siz ne diyorsunuz?

sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler