Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
omersar
10 yıl önce - Cum 18 Nis 2008, 15:26
İranlı Samand, Bursa'ya üretim tesisi kuruyor

Bugünkü zaman gazetesinin haberine göre iranlılar Bursaya otomobil fabrikası kuruyorlarmış. Adamlara yobaz diyoruz ama adamlar kendi arabalarını bizim memlekette bize ürettiriylorlar.

Samand marka otomobilleri üreten İran'ın Khodro Company (IKCO) firması, Türkiye'de yatırım kararı aldı. Şirketin Türkiye Distribütörü MYS Otomotiv Genel Müdürü Yiğit Seskır, söz konusu kararın İranlı ortaklarının resmi internet sitesinde yayınlandığını açıkladı. Seskır, "Daha önce Bulgaristan'a yatırım düşünen IKCO'yu Türkiye'ye getirmenin gururunu yaşıyoruz." dedi. Seskır, Samand ve Soren markalarının üretileceği fabrikada bin kişinin çalışacağını sözlerine ekledi.

En son omersar tarafından Cum 18 Nis 2008, 20:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

f.akgun

10 yıl önce - Cum 18 Nis 2008, 16:19

evet bende bugünkü vakit gazetesinde okudum boyle bir proje varmıs...

umit k
10 yıl önce - Cmt 19 Nis 2008, 00:41

bütün gazetelerde marmara adı geçerken zaman bursa kanısına nasıl varmış acaba?

Cem Sen
10 yıl önce - Cmt 19 Nis 2008, 00:59

Sadece Zaman'da değil birçok gazetede Bursa diye geçiyor

MURAT ÇELİK

10 yıl önce - Cmt 19 Nis 2008, 01:01

bende bu günki yerel gazetelerde okudum. Bursa düşünülüyormuş.. bence bursa üçüncü bir otomobil fabrikasını kaldıramaz diye düşünüyorum.

veysel kaya
10 yıl önce - Cmt 19 Nis 2008, 01:25

Bu kadar büyük bir projeyi daha Bursa kaldıramaz bence.Zaten aşırı göç alıyor.Bu fabrikanın birde yan sanayisi ile binlerce kişiye iş kapısı olur.Ama artık Bursanın daha fazla büyümeyi kaldıracağını sanmıyorum.Yerleşim olarak da trafik olarak da.

alkan1985
10 yıl önce - Cmt 19 Nis 2008, 01:32

gerçekten merak ediyorum nereye yapılacak. Bence artık Bursaya daha başka türden yatırımlar yapılmalı. ekonomisi daha küçük olan başka bir ile yapılsa daha uygun olur zannımca.

musstafa
10 yıl önce - Cmt 19 Nis 2008, 02:26

ya size inanamıyorum ya her şehir böle bir proje bende yapılsın diye takla atarken siz üçünçü fabrikanın yaratacagı sorunları konusuyorsunuz.Böle bir proje bursada da yapılırsa o zaman sizin şehir milano dan farksız olur.Galiba bursada işssizlik sorunu yok galiba....

omersar
10 yıl önce - Cmt 19 Nis 2008, 02:47

Aslında kurulacak olan fabrika o kadar da büyük bir fabrika olmayacak nesini kaldıramayacak bursa zaten kapanan bir sürü firma var bu hiç olmasa açığı biraz kapatır. Türkiye gerçekten fabrika gibi fabrika sayısı çok az maalesef piyasadaki bir çok fabrika fabrikacık, fabrika değil

Mert Doğan
10 yıl önce - Cmt 19 Nis 2008, 03:36

Volkswagen Firması da Bursa'da fabrika kurmak için arsa talep etti hatırlarsanız.

Biz bursa bunu kaldıramaz diyoruz ama bu büyük firmalar Israrla bursada fabrika kurmak istiyor. Bence Hyundai'nin Türkiyede fabrika kurmamasının ardında bile Bursa'dan arsa verilmemiş olmasının etkisi olabilir zira en çok bursa üzerinde uğraşmış ama istediği şartları alamamıştı. Halbuki diğer bazı şehirler tamamen ücretsiz hemde istenilenden bile devasa arsalar önermişlerdi ama adamlar bi türlü ikna olmadı ve sonunda gittiler.

Sizce onca yabancı otomobil fabrikası sorun yaşamadan harıl harıl Türkiyede üretim yaparken Hyundai aynı şartlardaki vergi durumuna yarışamayacak kadar dandik bir firmamıydı yada Volkswagen nasıl oluyor da kendi kendine gelip fabrika kuruyor?

Şimdi İranlılar Bursa'yı seçmiş. Demekki teknik olarak Bursa bu fabrikaları çok rahat besleyebilecek durumda. Aksi olsa Hyundai konusu kendi görüşüm ama en azından tutup Volkswagen gelip arsa istemez.[/url] Otomotive konusunda hem mektepli hem alaylı olarak yetişmiş ciddi iş gücümüz var. Üstelik yan sanayi konusunda da İstanbul ve kuzey marmarayı bile besleyen küçük boyutlu ama çok ciddi yan sanayi kuruluşlarımız var.

İşin kentsel açısından bakarsak da şimdi bir bir şehrin yönetimi iyice zorlaşacak yada şehir iyice zıvanadan çıkıp yaşanmaz olacak diye fabrikaya karşı çıkılmamalı. Bende bir aralar böyle düşünmüştüm ama bursayı güzelleştirebilmek için sanayi gelişimini engellemek değil adam gibi planlar yapıp bunlara uymak gerekir.

geleceği doğru öngörebilmeiş ve doğru planlanmış bir şehir isterse 20milyon nüfusa ulaşsın olabilecek en kaoslu hali Newyork'tan fazla olamaz. Orasıda dünyanın başkenti gibi bişey zaten Biz onun kadar büyüyemeyeceğimize göre iş planlamada biter fabrika kurulmasına karşı çıkmakta değil derim.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet