Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Ulus tarihi kent merkezi projesi
« önceki   1234 ... 177178179   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 3
Ahmet Gürkan
12 yıl önce - Prş 08 May 2008, 10:52

o meşhur uçak otel projesi Kuzey Ankara'ya yapılacak diye biliyordum ama dün ABB'nin sitesindeki kuzey ankara animasyonunu izledim ve uçak otel yoktu, önceki animasyonlarda ve maketlerde vardı ama... vazgeçildi galiba (inşallah)

Rauf
12 yıl önce - Prş 08 May 2008, 13:05

Alıntı:
cumhuriyet dönemi tapıları dediğiniz saçmalıklar maalesef Ankaraya yakışan binalar değil, en eski cumhuriyet binamız sanırım hal 1937 yapımı ve hiç bir güzelliği yok, hakeza yüzüncü yıl çarşısı, anafartalar çarşısı, ulus çarşısı gibi alanların da bir güzelliği yok, aptalca beton yığınları, yalnız sanırım belediye binası kalsın isteniyordu, otel yapılması düşünülüyordu bir ara (2005'de) cumhuriyet binaları yıkılmasın yaklaşımınız sıhhıyedeki havagazı fabrikası yıkılmasın demek gibi birşey.. lütfen yakışıyor mu ankaraya böyle çirkin ve harabe gibi yapılar...

Ben yapilan beton yiginlarindan bahsetmedim zaten eski is bankasi, ziraat bankasi meclis binalari vs'yi kastettim.... Tabi onlari da yikamazlar artik diyeceksiniz ama ben beklentilerimin dusuklugunu ve kasla goz arasinda herseyin beklenebilecegini vurgulamak amacindaydim sadece... Yoksa anafartalar carsisi ve ulus carsisi gibi binalar bence de yikilmalidir hatta Ulusun tarihi kent merkezi gorunumune kavusmasi icin yikilmasi gereken baslica yapilardan.

Zaten cogu kisinin belirttigi gibi belediyenin metro olsun, sogutozu kongre merkezi olsun basladigi ve finansman acigindan bitiremedigi bir cok proje varken bu projeye baslamasi ne kadar dogru, baslarsa Ulus kac sene santiyeye doner hepsi mechul....

Ucak otelin yapilmiyor olmasi gercekten cok sevindirici, ancak bildigimiz gibi hersey Melih beyin "he" demesine baktigi icin ve ortada seffaf bir proje secme sureci olmadigindan bir anda yapilmasina tekrar karar da verilebilir...

Bu boyuttaki ve Ankara'nin turizm kenti olma amaci icin hayati onem tasiyan bu projeyi dunya capinda mimarlik burolarinin katildigi seffaf bir yarismayla secmelerini beklemek gercekten cok sey istemek mi??? Neden boyle bir sey yapilamaz anlamiyorum.

fatihahitaf
12 yıl önce - Prş 08 May 2008, 18:13

Alıntı:
-NOSTALJİK TRAMVAYLAR HİZMET VERECEK-

Yayaların yapılacak olan terminale rahat ulaşabilmesini sağlamak amacıyla da nostaljik bir tramvay yapmayı planladıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK, “Tıpkı İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki gibi yapılacak olan bu tramvay, Hükümet Caddesi ve Şehit Keskin Sokak üzerinden, eski Gima ile yapılacak terminal arasında çalışacak” dedi

Başkan Bey'imizin vizyonu çok sınırlı belli, onla bunla laf yarıştıracağına, ilçe belediyelerle inatlaşacağına kendi yaptığı işleri layıkı ile yerine getirmeli önce, bakınız yukarda ne diyor Köprülü Melih Paşamız, İstanbuldaki gibi tramvay gibi sistem yapacakmış muhteşem terminal ve hal binasına, hem de taaa Ulustan... nerden baksan 500 metre vardır değil mi?... maşallah, maşallah... haa bir de forumumuzda yazan bir arkadaş TRAMVAY BEDAVA OLACAK diyor, haydi hayırlısı... benim başkanım kime bedava, kime paralı yapacağını iyi bilir sanırdık biz Ankaralılar...

bu sefer yine yapıcı muhalefette bulunmak bize de kalsın, yukardaki tramvay hattına alternatif benim tramvay hattım şöyle olacak; öncre resme bakalım ama...

(+)

evet resimde görüldüğü üzere KIRMIZI olan hattımız bu BÜYÜK proje için hayal edilen tramvay hattı (Allah gerçeğine bindiğimiz günleri göstersin inşallah) ve YEŞİL olan ise benim küçük beynimle hayal ettiğim tramvay hattı, hangisi daha güzel, tabi ki benim hattım (eyvahhh bay başkana benzemeye başladım, bir titreyip kendime gelmem gerek!...)

evet neden benim hattım daha güzel, öncelikle başkan beyin hattı çok kısa idi, teleferiğin uzunundan sonra 4. dönemde başarıları artırarak devam edeceğine kuşku yok ama olurda ondan sonra yerine geçen Köprülü Melihin teleferiği uzun ama tramvayı kısa, ben daha uzununu yapacam diye tutturmasın diye bunu düşündüm...

evet yukardaki latifeden sonra gerçekte neden tramvay hattının uzatılmasını istiyoruma geçersem; gerçekten projedeki tramvay çok kısa idi ve bedava olacağını sanmıyorum, bari parasıylan bineceğiz o halde verdiğimiz ücrete değsin ve Ankaralının daha çok faydalanabileceği, projeye gerçek manada değer katacak bir şekilde yapılmasını istedim... benim hattımda sadece gülbaba ile ulus arası değil, devamındaki güzergaha dikkat edin...

neler var hattımızın üzerinde, Anafartalar caddesinden geçere heykeli görüyorsunuz (onu da yıkacak değil ya), yolun karşısına geçiyor Cumhuriyet caddesi üzerinde ilk ve ikinci meclis binaları ile Ankara Palas otelini görüyorsunuz, İstanbul caddesiyle kesiştiği alanda diğer bir dolmuş hareket noktası var böylece tramvay kentin kuzeyi ile batısına giden dolmuşlar arasında yolcu taşımış oluyor, gerçek anlamda görevini yerine getirerek ulaşıma katkı sağlıyor, üstelik Batıkent-Kızılay metrosu üzerindeki Ulus durağı da o köşede, buyrun ikinci bir aktarma imkanı daha... hem Atatürk spor salonunda da güzel karşılaşmalar izleyebilirsiniz yada yolumuza devam edelim istanbul caddesi üzerinden opera yönüne doğru ilerliyoruz, tabi yolun üzerinde Radisson hotel, Merkez Bankası, Küçük ve Oda tiyatrosu (Evkaf Apartmanı) bulunuyor bir yanımızda ise yenilenen Gençlik Parkı, ama tramvay bir noktada trafiğe zarar vermesin diye parkın içinden geçiyor, ve operanın arkasından Talatpaşa bulvarından devam ediyor gençlik parkının diğer tarafından gidiyor yani (hem başkanın parkı nasıl güzel yenilediğini görüyor, hem opera izlemek için parkta inebiliyoruz, gezebiliyoruz), ve tabiki Lunapark da tramvay yolu üzerinde... ayrıca unutmadan Cumhurbaşkanlığı orkestrası, Selim Sırrı Tarcan spor salonu, yolun hemen karşısında, devam ettiğimizde başkan beyin çözdüğü trafik sorunu olmayan Ankara Garına da ulaşım için güzel bir alternatif olmaz mı tramvay, devam edelim turumuza ve Paraşüt kulesi, Kore bahçesi derken Kazım Karabekire dönüyoruz bu sefer Havaş, 19 mayıs stadyumu ve Kültür Merkezi var, bunlar spor, fuar ve ulaşıma katkısı olacak yerler değil mi?.. hem yine İstanbul caddesinde bu sefer de kültür merkezi metro durağı var... yola devam edip ASKİ'nin arkasından dolaşarak Rüzgarlıya yaklaşıyoruz, orada da başka bir dolmuş durağı var değil mi? turumuz bitmek üzere iken askinin arkasından dolaşıyor ve Roma hamamının altından devam ediyoruz Yıba çarşısının yanından çankırı caddesini geçip tekrar İsmet Paşaya varıyoruz, yani tramvayın başlangıç noktasına... şimdi söyleyin kimin hattın diğerini döver...

Ankara turizm, kongre, eğlence, alışveriş merkezi olacaksa tramvay hattının benim önerdiğim şekilde yapılması daha güzel olurdu, yoksa yarın 500 metre tramvay hattı çok güdük kalır, ankaranın kuzeyindeki şerefsiz daha uzununu yapacam, aday ben olacam derse hem keçiören, hem ankara da çok oy kaybı yaşanır...

Mesaja ekleme: düşündüm de Köprülü ve Tünelli Melih Paşamız yukarda önerdiğim tramvay hattını yapmaya kalksa pek çok ankaralının ömrü vefa etmez ama yine de tramvayın işlevlik kazanması için yeşil çizdiğim hattın tümü yapılmasındansa resime eklediğim TURUNCU renkli kısım ile Cumhuriyet caddesince Ankara Garına kadar gitmesi lazım, sadece Ankaranın kuzeyinden gelenleri Ulusa çıkaracak bir tramvay yetersiz kalır, dediğim şekilde uzatılırsa diğer dolmuş durakları ve otobüs durakları, metro durağı, tren garı arasında transfer sağlanır, ulus kent merkezi ile Gençlik parkı rekreasyon alanı arasında bağlantı sağlanır... tabii benim gönlümden geçen yeşil hattın yapılması, tiyatro, opera, orkestra, spor salonu, luna park, stadyum, kültür merkezi, roma hamamı ve aralarında kalan herşeyi görebileceğimiz, ankaranın gezilmesi gereken yerlerini çevreleyen bir hat olurdu...

başkan beyin tramvay hattı: 500 metre
benim yeşil hattım: 5200 metre
kısaltılmış cumhuriyet hattım: 2000 metre

Erdem
12 yıl önce - Prş 08 May 2008, 20:52

Umarım Gazi Üniversitesi ile çalışma meselesi lafta kalmaz, projenin kritikliği ortada. Sanki herşey alelacele yapılıyor gibi, acil kamulaştırma, derhal yıkımlar, gözden kaçıp yanlış binalar arada gitmesin.

Serdar_0624
12 yıl önce - Cum 09 May 2008, 12:45

Alıntı:
NOSTALJİK TRAMVAYLAR HİZMET VERECEK-

Yayaların yapılacak olan terminale rahat ulaşabilmesini sağlamak amacıyla da nostaljik bir tramvay yapmayı planladıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK, “Tıpkı İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki gibi yapılacak olan bu tramvay, Hükümet Caddesi ve Şehit Keskin Sokak üzerinden, eski Gima ile yapılacak terminal arasında çalışacak” dedi

Gökçek efendi 15 yıllık uzun başkanlık süresi içinde 500 metrecik raylı sisitem kazandırmış olur şehre. Yeni bi raylı kazandıramadı eleştirileri de sona erer belki

06 Angora
12 yıl önce - Cum 09 May 2008, 12:59

Alıntı:
Genelev Haziran'da Yıkılıyor

Tarihi eser falan diye restore edermi hiç belli olmaz.

Erdem
12 yıl önce - Cum 09 May 2008, 18:06

Ulus Kongre ve Kültür Merkezi

Yıkımların başladığı Kevgir Sokak’ın yanındaki 18 bin metrekarelik alana Ulus
Kongre ve Kültür Merkezi yapılacak. Maketi görülen Kongre ve Kültür
Merkezi’nde 1300 ve 350 kişilik iki adet toplantı salonu yer alacak.

Kaynak: ABB Bülten (Yapı 4+4 simetrik olup basımdan dolayı çıkmamış olabilir yada bu şekilde 3+4 de olabilir, iki sayfaya yayılan görsel PDF'de böyle beliyor.)

ejder ozkuzukiran

12 yıl önce - Çrş 14 May 2008, 11:32

Umarim tum guzel dunya baskentlerinde oldugu gibi Ankaraninda cok buyuk bir meydani olur bu proje vesilesiyle.

İ.Hakkı Erdoğan
12 yıl önce - Cum 16 May 2008, 21:06

Daha önce söylediğim gibi roje ile ilgili animasyon, proje çizimi ve herhangi bir görsel kaynak edinmek için çalışmaktaydım.Projeyle ilgili çalışan arkadaşlarla görüşme fırsatı yakaladım.Bana projede tescil ve inşaat ruhsatı aşamasına gelindiğinde görsel materyallerin kamuoyuna sunulacağını, projenin o güne kadar mimari firmanın sanatsal ve fikri çalışması olarak kalacağını bildirdiler.

Bu arada bu proje İstanbul'daki bir mimarlık firması tarafından yapılmış.

ahmet_can
12 yıl önce - Pzr 18 May 2008, 16:37

İki gün önce Ulus'taydım. Hacı Bayram kitapçılar çarşısının arkasından Bent deresine kadar olan bölümdeki binaların hepsi yıkılmış. Yıkımlar devam ediyor. Yakın zamanda bu kitapçılar çarşısının arka kısmı tamamıyla boşaltılmış olacak. Bildiğim kadarıyla çarşıda tümüyle yıkılacak. Belediyenin buraya öncelik vermesinin sebebi burada yapılacak çok katlı garaj ve alışveriş merkezi. Buradaki alanın çok büyük olması, yapılacak binanın devasa boyutlarda olacağını gösteriyor. Benim düşüncem belki AŞTİ benzeri bir bina yapılır. Arazide buna müsait. Sonuçta bu projenin Ulus'u tümüyle değiştireceği ortada.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 177178179   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet