Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Ulus tarihi kent merkezi projesi
« önceki   123 ... 177178179   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 2
cann
12 yıl önce - Çrş 07 May 2008, 18:51

Çok heyecan verici bir proje, bitmiş halini görmek için sabırsızlanıyorum

fatihahitaf
12 yıl önce - Çrş 07 May 2008, 23:27

manşetleri şimdiden görebiliyorum; Gökçek çıldırmış olmalı...

ama projenin hakkını vermek lazım güzel iş çıkarmışlar, hayalinden bile etkilendim fakat bu işin başlaması, bitmesi ne kadar zaman alacak onu merak ediyorum, umarım 2023 senesine yetişir, malum Ankaranın bekleyen tonla işi var, hepsinin de zamanı gecikti...

projenin beğendiğim yanları herşeyden önce Ulus trafiğinin sorun olmaktan çıkması, inşallah dışkapı-ulus trafiği rahatlarsa benzeri projeler başka alanlarda da uygulanır, her ne kadar metroları yapmakta geciksek de en azından tünel açmadaki mahareti bir işe yarar...

dolmuş durakları için düşünülen yer ise çok güzel, üstelik muhteşem halimiz de taşınırsa alışveriş kolaylaşır, esnaf da karlı çıkar, ulustaki gereksiz kalabalığın tarihi kent meydanından uzaklaştırılması sağlanmış olur, peki ama ulaşım nasıl olacak? Başkan Bey İstiklal caddesi gibi tramvay uygun görmüşler, belki yeni terminal daha aşağıda olsa tünel de yapabilirdi peki ama neden tramvaya ihtiyaç duyalım ki?... yoksa ulus dolmuşçulardan arındırılıyor ama otobüslere mi bırakılıyor, benim başkanım işini biliyor, kent meydanına taşımacılığı ancak kendi yapacak hem dolmuşla gelseniz bile bir de tramvaya bindirip soyacak bizi, tabi şehrin daha çok fakir kesiminden gelen kuzeyliler her zaman tramvaya para vermez, şehir merkezine inerek beyaztürk kardeşlerimizi ve turisti ürkütmez böylece?... bence hal binası da bu nedenle taşınıyor terminalin içine, fakir fukara ulusta gezinmesin diye... hadi oldu olacak suluhan çarşısı, çerkeş sokağı da taşıyın...

neyse yine de güzel bir proje fakat tvde başkan beyin hitap tarzıyla ankaranın kuzeyindeki şerefsiz ile (tgrt televizyonunda ağzından bizzat böyle çıktı) sidik yarışına girmiş, UZUN TELEFERİK HATTI da ne olaki, teleferiğin uzunu kısası mı olur, metrobüsleri falan getiremedi ama belki körüklü falan mı yaptıracak teleferiği acaba... capetown'daki gibi 80 kişik olanlardan falan takacak tellere sanırım... dedim ya tramvaydasoyduğu yetmiyor bizi... ama sanırım esas kastetmek istediği hani keçiörende yapılan teleferik hattını kıskandı, ben daha büyüğünü yaparım diye inatlaşıyor, benim başkanlığım senin başkanlığını döver, benim yetkim senin yetkini aşar, benim bütçem senin bütçeni katlar, benim hattım seninkinden uzun olur... tamam tamam başkan beye yine tebrikler ama en azından bir de KULE yapmaya kalkmasın hıdırlıktepeye, aslında daha önce UÇAK OTEL konsepti vardı ama taşıdı bizim KUZEY ANKARA PROJESİNE dahil etti, korkarım yarın füze rampası dikecem diyebilir tepeye...

sahi nolcak bu kentsel dönüşümlerin durumu arkadaşlar, bu adama evimi yıkacak diye oy verdik, bir dönemi bitiriyor, daha bizi yerleştirmeden yeni alanlarda yıkıma başlayacağım diyor, konu kentsel dönüşüm değil ama KUZEY ANKARA PROJESİNDE de, lastik tekerlekli tramvay, viyadük, köprü, tünel, uçak otel, kongre merkezi, alışveriş yeri... ohooo ne yalanlar dinledik, şimdilik tek endişemiz 1/5 ihtimalle bodrum daire çıkmasın üzerine... verdiği sözlerde duran ve zamanında yetişren başkana canımız feda.... bu yaz da Mamak kentsel dönüşümü yapacak, hayırlı olsun, araplarda bağrımıza basar, kucak kucağa yaşarız artık...

onun haricinde Hacıbayram meydanına yapılan çarşı zaten çok berbattı, şimdi yık yeniden yap, biraz daha genişlet.. nereye kadar... en azından bu sefer adam gibi bir düzenleme yapsınlar da paralar çarçur edilmesin, bir şekilde esnaftan, alışveriş yapandan, hepimizden çıkıyor paraları... projenin tek beğendiğim yanı ise ARKEOLOJİK GEZİ PARKI olacak... onun haricinde ankaranın heryerinde elini sallasan kongre merkezine, öbür elini sallasan alışveriş merkezine çarpıyor... ah bir de yapımı uzun sürenlerin bitiği günü de görebilsek...

umarım ankara için iyisi olur fakat yerel seçimler öncesinde başkanların böyle büyük işlere başlaması ve bu projeleri seçimde koz olarak kullanması yanlış bir davranış, başarısız olan bir başkan bile benden sonrası tufan mantığı ile şehrin her tarafını tahrip edebilir, gelecek yönetimin başına dert açabilir.. biz şanlıyız ki Başkan Bey 4. seferde de aday olacağını ve Ankarayı bir dönem daha yönetmek istediği haberini okudum bugün... gözlerim nasıl yaşardı bir bilseniz...

en azından bazı başkanlar seçime yaklaşırken yaptığı işleri bitirir, yeni projeleri seçim vaadi olarak halka anlatır, bir şekilde seçildiğinde bu projelerin de halkın onayı aldığı anlamı çıkarılırdı... keşke Ankaranın bekleyen işleri bitirilse ve bu projeler başkanın 4. dönemi için seçm kampanyasında anlatılsaydı... şimdi onbinlerce kişi bizim 4 sene önce yaptığımız hatayı yapacak... ellerim kırılsın!...

bülentD

12 yıl önce - Çrş 07 May 2008, 23:35

hadi hayırlısı.başkentimize yakışacak güzel bir proje. en kısa sürede gerçekleşmesi dileğimle.

İ.Hakkı Erdoğan
12 yıl önce - Çrş 07 May 2008, 23:45

Alıntı:
benim başkanım işini biliyor, kent meydanına taşımacılığı ancak kendi yapacak hem dolmuşla gelseniz bile bir de tramvaya bindirip soyacak bizi, tabi şehrin daha çok fakir kesiminden gelen kuzeyliler her zaman tramvaya para vermez,

Bir yergiyi yaparken önce bir araştıralım ve bilgi edinelim.Ve sırf karalamış olmak için yazı yazmayalım.Bu arada tramvay ücretsiz yolcu taşıyacaktır.

Ayrıca bu başlığa Belediye ve Yöneticiler hakkında değil bizzat Ulus Tarihi Kent Merkezi projesi hakkında yazı yazalım.Aksi takdirde başlık amacı olan proje görüşlerinin yayınlanması görevinden sapar gereksiz yazılarla dolu sıradan bir dosya olur.

muratçimen

12 yıl önce - Çrş 07 May 2008, 23:51

Bu proje emin ki bazı kişiler tarafından kesin mahkemeye verilir mahkeme on yıl sürer ve bu proje gerceklesmez ama Melih gökcek bu projeyi bir bitirsin ankara dünyanın sayılı şehirlerinden olur.her projesine yapıldığı gibi bundada bir sürü kusur bulunur ben anlamıyorumya hep kör muhalefetlik yapıyoruz amaç karalama olsun ya bu projre ile dolaylı yoldan en az 40-50 bin insan iyi yönde etkilenecek ama birileri çıkar hep bir şeyler söyler
Umarım bu proje hakkındada böyle söylemler çıkmaz
Benim tahminin bitmesi 4-5 yıl bulur gibi geliyorbelki daha uzun ama çok büyük ve maliyetli bir proje okadar sürmeside doğal tabi bu projeden önce btirelmezi gereken önemli konular varki oda metro umarım cabuk biter seçim zamnı yaklaştı artık işler hızlanır Türkiye trajedisi kim olursa olsun seçim zamanı iş yapılıyor buda ayrı bir umamma

Ahmet Gürkan
12 yıl önce - Prş 08 May 2008, 00:00

yalnız ilginç bir şey dikkatimi çekti, Ulus'tan Hacı Bayram Camii'ni görebileceksiniz demişler... O Ulus şehir çarşısı denilen koca kazulet orada dururken nasıl göreceğiz Hacı Bayramı çok merak ediyorum... Neyse başlasın bakalım proje, somut birşeyler görmeye başladığımız zaman yorumlaması daha sağlıklı olur... Bu arada video, animasyon, proje maketi falan yok galiba henüz... ABB sitesine baktım ama göremedim...

fatihahitaf
12 yıl önce - Prş 08 May 2008, 00:29

tramvayların ücretsiz olduğun ben nereden bileyim, önceki sayfada yazığınız alıntıda belirtilmemiş ki BEDAVA mı olacak?... hem o kadar dolmuştan inen insanın tramvaylar ile ulusa taşınması mümkün değil, eğer bedava olacaksa eminim fuzuli işgaller olacaktır, zaten iki vagonlu bir taşıtla kaç kişiyi taşımayı düşünüyorsunuz, herhalde hiç ulustan dolmuşlara binmediniz...

hem diğer konulara girmeyin diyorsunuz hem de projenin her hakkı saklıdır, değiştirme hakkımız vardır gibi laflar ediyorsunuz, başkan beyin hıdırlık tepesine UÇAK OTEL yapmak istediğini duymayan mı kaldı, sonra uçtu, uçtu bizim mahalleye kondu uçak otel, neden hıdırlıkta yapılmadı... ayrıca bize söylenen lastik tekerlekli tramvay sözü de unutuldu, yarın başkanın BEDAVA TRAMVAY sözünü de unutmayacağının teminatını veriyor musunuz?...

proje alanında yıkılan gecekondulardan da bahsettiniz, yeniden yapılanacak kent merkezimiz, peki gecekonducular nerede barınacak.... araplar lojmanlara gelmesinler burada da yıkım var (mamak), zaten boş kalan 400-500 daire var artık kimi sığdırır başkan bilemem, ama evimiz yapılmadan da bizi sokağa atmaz inşallah... ulus kent meydanının ucu bize de dokunuyor, mamak, dikmen, doğukent, güneypark ve diğerleri gibi... evimizin bir gün geç teslim edilmesi lojmanları bir gün geç boşaltmamız, belediyenin diğer gecekonduculara bir gün fazla kira ödemesine sebep oluyor... bu hesabı bir günlerle değil yıllarla, aileleri ise binlerle düşünürseniz varın siz hesap edin 4200 binanın 3800 tanesi gecekondu diye siz yazmıştınız... ulus projesindeki gecekonduları neden görmezden geliyorsunuz şimdi...

son olarak başkan bey hayallerine bir sınır koysun lütfen, olmayacak vaadler ile halkı kandırıp sonra vaz geçmesi güvenine zarar veriyor, en azından projelerin kesinleşip, başlama anına kadar çenesine sahip olsun yeter, yoksa şunu yapacaktı yapmadı, bunu edecekti etmedi diyenlerin sayısı artıyor... nerde diğer verdiği sözler... zamanında çenesine sahip olsaydı ve yapmayacağı vaadlerde bulunmasaydı biz de şimdi isyan etmezdik... peki ama ulus tarihi kent meydanında ilk halinde teleferik var mıydı şimdi uzununu yapacam diye yarışa giriyor... yukarda dediğim gibi inşallah keçiörene inat olsun diye ankaraya 3. KULE yapmaya karar vermez...

yeter sayın başkanım yeter... ankaraya bu kadar proje şimdilik yeter... diğer tahribatlarınızdan önce en azından başladığınız işleri bitirmeye odaklanın, bu başladığınız iş de sanırım 5 sene de bitmaz, 5 sene sonra bu iş de bitmeden yeni mağdurlar yaratmazsınız umarım... belki de 5. defa aday olmak için yaparsınız kim bilir...

tolgae1903
12 yıl önce - Prş 08 May 2008, 01:17

Alıntı:
Ve bu hedeflerden 5.madde doğrultusunda bu tip projelere önem verilmektedir.Bu projelerden birincisi tarihi kent merkezinin yeniden yapılanması. Yani Ulus tarihi kent Merkezi'nin, oradaki tüm tarihi unsurlarıyla birlikte yeniden restorasyonu ve yenilenmesi.

İkincisi, Ankara'ya turist çekebilmek maksadıyla iş merkezlerinin desteklenmesi. Şu anda Ankara kişi başına düşen ticaret alanı itibariyle İstanbul'u geçmiş durumda.

Üçüncüsü, rekreasyon alanlarının çoğaltılması. Şu anda Ankara 6 tane dev rekreasyon alanımız var. Bu yıl içerisinde 2 tane daha buna ilave edilecek ve 8'e çıkartılacak.

Dördüncü husus ise, eğlence merkezlerinin mutlaka Ankara'da çoğaltılması ki bu konuda en önemli olay Disneyland projesidir. Disneyland, Ankara'da gerçekleştirildiği zaman, turizm anlamında çok ciddi bir adım atılmış olacaktır

Birincisi:Geçen seçimlerden önce Ulus Projesi Başkanın projeleri arasındaydı ve bizlerin oyunu alırken bu projeyi yapacağını belirtiyordu.Ayrıca Uçak otelden bahsediliyordu.Üzerinden 5 yıl geçti çivi çakılmış değil.Kimse kusura bakmasın ben sonuca bakarım.

İkincisi:Ankara'ya gelecek turist iş merkezlerine gelmeyecek herhalde.Bu kadar saçma birşey olabilir mi!Turist,Formula1 gibi,doğal güzellik gibi,tarihi doku gibi şeylere gelir.2010 yılında yapılacak Dünya Basketbol Şampiyonası için Ankara'ya yapılacak salonun daha projesi bile yok,haliyle çivi bile çakılmış değil.

Üçüncüsü:6 tane Rekrasyon alanı beni hiç ilgilendirmiyor.Beni şu tarihte bitecek diye söz verilmesine rağmen hala getirilemeyen Kızılırmak suyu,halen bitmeyen Kuğulu Kavşağı(Rus Elçiliği) Çalışması ve metrolar ilgilendiriyor.Beni yolların çukursuz ve çizgili olması,caddelerin aydınlık olması ilgilendiriyor.Hele bunlar tam olsun bi de ondan sonra 6 tane mi rekrasyon alanı var 66 tane mi bu ondan sonraki iş.

Dördüncüsü:Yine seçim öncesi projeler arasında yer alan Gençlik Parkı ve AOÇ Safari Parkı projeleri ile ilgili hiçbir şey yapılmamışken Disneyland'den bahsetmek en azından benim gibi rasyonel ve mantıklı bir vatandaş ve seçmen için tamamen ütopyadır!

Tüm bu yazdıklarımla ilgili sonuca baktığımda ne yazık ki elde var koca bir sıfır

Rauf
12 yıl önce - Prş 08 May 2008, 03:30

Beklentilerim cok cok dusuk. Tarihi kent merkezi projesi kapsaminda cumhuriyet doneminin ilk binalari yikilmasin Turk mimarisine uygun diye kilim desenli apartmalar yapilmasin ve daha once bahsi gecen ucak otel kalenin siluetini bozmasin da ben artik her seye raziyim...

fatihahitaf
12 yıl önce - Prş 08 May 2008, 04:03

Rauf arkadaşım konuyu baştan okumamışsınız sanırım, ulus projesinde korkamyın saçma sapan işler yapılmayacak, en azından şimdilik öyle görünüyor... merak etmeyin zaten uçak otel çooook seneler öncesinde iptal oldu, gitti başka projeye kondu o uçak... ayrıca kilim desenli diye beğenmediğiniz yapılar da olmayacak...

ulus projesi şu haliyle çok ütopik duruyor, gerçek olamayacak kadar güzel, ahh bir de yaşanılabilir olsa... arkeolojik gezi alanları, tarihi eserler, müze düzenlenecek, Hacıbayram ulustan görülür hale gelecek, oradaki gereksiz binalar yıkılacak, dolmuşlar daha aşağı bir alanda modern bir terminal yapılacak ve muhteşem hal de bu terminalin bir katında olacak...

cumhuriyet dönemi tapıları dediğiniz saçmalıklar maalesef Ankaraya yakışan binalar değil, en eski cumhuriyet binamız sanırım hal 1937 yapımı ve hiç bir güzelliği yok, hakeza yüzüncü yıl çarşısı, anafartalar çarşısı, ulus çarşısı gibi alanların da bir güzelliği yok, aptalca beton yığınları, yalnız sanırım belediye binası kalsın isteniyordu, otel yapılması düşünülüyordu bir ara (2005'de) cumhuriyet binaları yıkılmasın yaklaşımınız sıhhıyedeki havagazı fabrikası yıkılmasın demek gibi birşey.. lütfen yakışıyor mu ankaraya böyle çirkin ve harabe gibi yapılar...

yalnız bizim karşı çıktığımız başkanın yine hayaller aleminde gezinmesi, evet düşünülen proje olmayacak işler değil fakat diğer işlerindeki başarısından sonra biraz düşünmek gerek... dediğiniz gibi uçak otel yok bu sefer hıdırlık tepesinde onun yerine keçiörenin inadına daha uzun teleferik hattı düşünülüyor... açıkcası kıskanmadım desem yalan olur... ankaranın en güzel manzarası hıdırlıktan izleniyor, hacı bayramdan hıdırlık oradan da kaleye giden bir teleferik hattı eşsiz bir ankara manzarası sunacaktır... atakule falan unutulacak, ankaranın yeni cazibe merkezi ulus olacaktır... ahhh bir de olsa...

başkan beyin diğer ütopik hayalleri ulus merkezine dolmuşlra kadar sözde BEDAVA TRAMVAY ve kent içinde 1 km TÜNEL, yarın projelerine neler ekler yada neleri iptal eder kestirebilmek güç... altgeçitlerdeki başarısını tünellerde de gösterip ufak bir kazada faciaya yada kışları su basmalarına maruz bırakabilir biz ankaralıları... daha beteri o tünele metro girişi koymaya kalkabilir proje 2023'e bile yetişmeyebilir...

hayranla ve hayretle başkanın icraatlerini izliyoruz, belki keçiörene inat bir de kule yapar hıdırlık tepesine (iptal olan uçak otel yerine) yada sözde BEDAVA TRAMVAY paralı olabilir...

sayfa 2
« önceki   123 ... 177178179   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet