Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Ulus tarihi kent merkezi projesi
123 ... 177178179   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 1
İ.Hakkı Erdoğan
12 yıl önce - Prş 17 Nis 2008, 19:16
Ankara Ulus tarihi kent merkezi projesi


Ankara Genelevi Haziran'da Yıkılıyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi Kapsamında Ankara Genelevinin Haziran Ayında Yıkılacağını Bildirdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi kapsamında Ankara genelevinin Haziran ayında yıkılacağını bildirdi.
Başkan Gökçek, yıkılıp yıkılmayacağı yılan hikayesine dönen Ankara genelevi için son noktayı koydu. Konuyla ilgili İHA'nın sorularını cevaplayan Gökçek, Hacıbayram ve Ankara Kalesi'nin artık Başkent'e kazandırılması gerektiğini belirterek, 2006 yılının ilk aylarında başlanan projede sona gelindiğini ve Ankara genelevinin Haziran ayında yıkılacağını ifade etti. Gökçek, bölgedeki tarihi binalar hariç diğer tüm yapıların yıkılacağına işaret ederek, "Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi kapsamında 100. Yıl Çarşısı, Ulus Çarşısı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü binası, Anafartalar, Gümrük Müsteşarlığı, Posta Caddesi, Ulus Belediye binası, Kevgirli Sokak, Benderesi'ndeki binalar tamamen yıkılacak" dedi.

Başkanı Gökçek, proje kapsamında kale içindeki restorasyon çalışmaları için ODTÜ Rektörlüğü'ne bir yazı yazdıklarını, ancak cevap alamadıklarını dile getirdi. Gökçek, "ODTÜ'den buranın yapılması için yardım istedik. Ancak, isteğimize bir cevap gelmedi. Büyükşehir Belediyesi olarak biz de Gazi Üniversitesi ile çalışacağız" diye konuştu.

Ankara Bentderesi Genelevi'nde 280 kadın çalışıyor, 38 ev bulunuyor.


çalışkan
12 yıl önce - Prş 17 Nis 2008, 19:39

Melih GÖKÇEK'in çoğu projesini destekliyorum hatalı, yanlış projeleride var tabiiki ama bence en güzel projesi bu ve gerçekleşirse mükemmel bir Ulus, mükemmel bir Ankara merkezi bizleri bekliyor. Anlatırken Kanal A'da dinlemiştim yapılacak şeyler gerçekten mükemmel hale getirecek Ulus'u haydi hayırlısı bakalım..fatihahitaf
12 yıl önce - Prş 17 Nis 2008, 19:57

en çok genelevin yıkılacak olmasına seviniyorum, Ankaranın merkezine yakışmayan bir yer idi, hemen dolmuş duraklarının yanında, alışverişin yoğun olduğu bir alanda fuhuşun yapılması, üstelik tarihi mekanların yakınında olması kadar saçma birşey olamaz... çoktan başka bir alana taşınması gerekirdi...

ancak ulus projesi yine başkanın seçimler yaklaşırken giriştiği büyük işlerden biri, umarım bu sefer de zamanı sarkan projeleri arasında yer almaz... daha başlattığı projeler bitirilmeden, metrolar bitmeden, kentsel dönüşümler yapılmadan, egodan beklediği parayı kazanamayan belediye hangi sermaye ile ulus işine girişiyor... bütçesi planlanmış, yapılabilirliği raporlanmış bir iş ise amenna... ankara için ne yapılırsa azdır, bu güzel şehir çok daha iyisini hakediyor...

ancak benim korkum ulus yıkıldığı anda oradan alışveriş yapan düşük gelir grubu insanlar nereye gidecek, ulus hali ve ulus çevresindeki pazarlar nerelere taşınacak, esnaf ve vatandaş mağdur olmaz inşallah... proje alanını çevreleyen bir harita varsa paylaşırsanız sevinirim...


En son fatihahitaf tarafından Prş 17 Nis 2008, 20:00 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


İ.Hakkı Erdoğan
12 yıl önce - Prş 17 Nis 2008, 19:57

Büyükşehir Belediyesi Başkent'in önüne koyulan hedef ve vizyonları 5 ana başlıkta topluyor "Bu hedefler:

1. Ankara'nın bir kongre şehri olması.
2. Ankara'nın bir üniversite kenti olması.
3. Ankara'nın Sanayi'de Türkiye'nin 2 ikinci şehri olması.
4. Ankara'nın tıbbın merkezi olması.
5. Ankara'nın turizm şehri olması.

Ve bu hedeflerden 5.madde doğrultusunda bu tip projelere önem verilmektedir.Bu projelerden birincisi tarihi kent merkezinin yeniden yapılanması. Yani Ulus tarihi kent Merkezi'nin, oradaki tüm tarihi unsurlarıyla birlikte yeniden restorasyonu ve yenilenmesi.

İkincisi, Ankara'ya turist çekebilmek maksadıyla iş merkezlerinin desteklenmesi. Şu anda Ankara kişi başına düşen ticaret alanı itibariyle İstanbul'u geçmiş durumda.

Üçüncüsü, rekreasyon alanlarının çoğaltılması. Şu anda Ankara 6 tane dev rekreasyon alanımız var. Bu yıl içerisinde 2 tane daha buna ilave edilecek ve 8'e çıkartılacak.

Dördüncü husus ise, eğlence merkezlerinin mutlaka Ankara'da çoğaltılması ki bu konuda en önemli olay Disneyland projesidir. Disneyland, Ankara'da gerçekleştirildiği zaman, turizm anlamında çok ciddi bir adım atılmış olacaktır.


Atilla DÜNDAR
12 yıl önce - Prş 17 Nis 2008, 20:04

Bu proje ile ilgili bir tanıtım ya da bilgilendirme açısından proje taslağı gibi çalışmalar varsa ve burada paylaşılırsa, sanırım ileriye yönelik böylesine geniş kapsamlı bir projenin neler içerdiği konusunda da bilgi sahibi olabiliriz. Bilhassa birçok bölgeye hareket noktası bulunan dolmuş durakları halkın en çok merak ettiği konuların başında yer almakta. Çünkü, bu proje doğrultusunda dolmuş duraklarının hareket noktalarının değişme durumu olacaksa, günlük yaşantıyı en çok etkileyen unsur bu olacaktır. Bu proje taslağı bu yüzden bu başlık altında paylaşılırsa hem çevre açısından hem de projenin yapımı aşamasında uygulanacak prosedürü böylelikle öğrenmiş oluruz.İ.Hakkı Erdoğan
12 yıl önce - Prş 17 Nis 2008, 20:51

Proje Uygulama Alanı Uydu Görüntüsü1. Roma Hamamı
2. Heykel
3. Ankara Hisarı
4. İsmetPaşa Mahallesi
5. AtıfBey Mahallesi


Proje alanında 4200 bina bulunmakta.Bunun 3800 adeti gecekondu statüsündedir.Yani epey zorlu bir proje.


Erdem
12 yıl önce - Cum 18 Nis 2008, 01:43

O kalenin arkası gecekondulardan temizlenirse, varya.. Ben projenin o gecekonduları kapsamasını beklemiyordum. Tarihi Ankara Evleri mimarisi ile uyumlu tesisler, parklar oraya harika olur.

Yalnız her yönden çok zorlu bir proje. Özellikle gecekondulardan çok 50'lerden sonra yapılmış büyük binalar. Bir kısmı tarihi sayılabilir, (çirkin olsalarda) ve yanlışlıkla yıkılabilir. O yüzden çok iyi planlanması lazım. İşbirliği şart.

Bir de en başlarda planlanan alt geçitler hala söz konusu ise daha önemli sorunlar çıkacaktır. Tarihi eserlerin çıkma olasılığı çok yüksek bu da tüm projeyi durdurur.

Aslında bu haritaya bakınca Ulus'u trafikten arındırmak mümkün gözüküyor. Neden kalenin arkasındaki gecekondu bölgesinden otoban ayarında bir yol geçirip Ulus'u es geçmiyorlar. Bu sayede bir çok cadde-sokağı yaya ağırlıklı hale getirilir, mevcut önemli alterler aynen kalır ama alternatif ile rahatlatılır.


İ.Hakkı Erdoğan
12 yıl önce - Pzr 27 Nis 2008, 17:12

Proje ile ilgili birkaç bilgi daha ekleyelim.

Toplam proje alanı 213ha olarak belirlenmiştir.
Kale ve Hacıbayramdaki tarihi evler restorasyonu yapılacaktır.
Anadolu Medeniyetleri Müzesi genişletilecektir.
Bentderesi ve Kevgirli Sokak yenilenecektir.
Roma Anfi Tiyatrosu gün yüzüne çıkarılacak.
Ulus Meydanı genişletilecek tam anlamıyla meydan haline gelecek.
Ulus hali yıkılıp yeni alışveriş merkezi yapılacak.
Bölgedeki tarihi niteliği olmayan binalar yıkılıp yerlerine park ve Ankara mimarisine uygun binalar yapılacaktır.


cann
12 yıl önce - Pzr 27 Nis 2008, 20:48

inşallah yakın zamanda başlanıp bitirilir. çok büyük bir proje bitmiş halini görmek için sabırsızlanıyorum en azından Ankaramız gerçek bir meydana kavuşacak

İ.Hakkı Erdoğan
12 yıl önce - Çrş 07 May 2008, 18:27

Alıntı:
Ulus’a İlk Neşter Vuruldu…

Ankara, tarihine dönüp bakıldığında neredeyse kurulduğu 3000 yıl öncesinden bugüne dönemin uygarlıklarının en önemli merkezlerinden biri olmuş. Üstüne üstlük kurucularına ilişkin rivayetlerde tarihçileri ikiye bölmüş. Ankara'yı ünlü bir baba oğul arasında kime mal edeceklerini şaşıran uzmanlardan bazılarına göre, Ankara'nın kurucusu Frig Kralı Gordios'tur. Diğer bir rivayete göre de oğlu Midas'tır. Hititler döneminde bir askeri garnizon olarak kullanılan Ankara’ya, sonraları Frigyalılar egemen olur ve kenti kuran da bunlar sayılır.
M.Ö. 333 yılında Büyük İskender kenti, Makedon-Helen egemenliğine sokar. Gordion'un ünlü ve efsanevi kördüğümünü çözemeyince kılıcıyla kesen İskender'in, yörede bir süre kaldığı bilinir. Ankara Kalesi de bu dönemde Anadolu'ya gelen Galatlar tarafından yapılır. Şehre Galatlar; “Durduran, yol kesen” anlamına gelen Ankyra adını verirler.
M.Ö. 189 yılında Romalı Komutan Vulso, Galatlar'ı yenerek Ankara'yı Roma egemenliğine alır. Ankara'yı uzun yıllar egemenlikleri altında tutan Romalılar, kente önemli yatırımlar yapar. Bugün Ankara'da, Roma döneminden kalma hamam, tapınak, sur, agora, hipodrom, sütun, tiyatro gibi çok sayıda eser bulunmaktadır.
Tarihi kent merkezi Ulus, tüm bu sözü edilen uygarlıkların odak noktası olmuş ve Ankara tarihinin tüm izlerini üzerinde taşımış bir bölgedir. Fakat Cumhuriyet dönemi Ankara’sının değişen kent merkezi ve Yenişehir’le başlayan Kale eteklerinden uzaklaşma süreci, yıllar içinde Ulus’un unutulan bölge olmasına neden olmuştur. Tarihin her döneminin dokularını neredeyse her köşe başında taşıyan Ulus, bugün Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı proje ile geçmişteki önemine yeniden kavuşuyor. Tarih yeniden Ankara’nın her köşesinden kimliğini yakalıyor.

-İLK NEŞTER VURULDU-

Başkent’in ilk yerleşim yerlerinden Ulus ve civarının yeniden canlandırılması ve tarihi dokunun ortaya çıkarılması amacıyla planlanan “Ankara Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı” planı yasallaşarak, proje çalışmalarına başlandı.
Bu kapsamda birinci etap olarak belirlenen Hacı Bayram ve civarında yıkım çalışmalarına başlandığını kaydeden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK, “Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı planının birinci aşaması olan Hacı Bayram ve çevresi kısmında yapılan acil kamulaştırmaların neticesinde yıkılması gereken yerler yıkılmaya başlandı. Bentderesi Kevgirli Sokağı çevresi ile İsmetpaşa Mahallesi Hükümet Caddesi Hilal Sokak’ta önceden belirlenen ve sahipleriyle anlaşılarak boşaltılan ev ve işyerlerinin yıkılması çalışmaları sürdürülüyor. İnşaatlar ve restorasyon çalışmalarına da inşallah bu sene içerisinde başlanılacak” dedi.

-ULUS’TA TARİHE YENİDEN IŞIK TUTULACAK-

“Ankara Tarihi Kent Yenileme Alanı” planını “dev bir proje” olarak nitelendiren ve projenin 2 milyon 66 bin metrekarelik (207 hektar) bir alanı kapsadığını kaydeden Başkan GÖKÇEK, Başkent’in simgesi Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Hacı Bayram Camii, Roma Hamamı kalıntıları, İlk Meclis, Ziraat Bankası, Augustus Tapınağı gibi bir çok tarihi mekanı içinde barındıran Ulus’ta, bu plan ve projenin hayata geçirilmesiyle birlikte, tarihe yeniden ışık tutulacağını belirtti.
Ticari, turistik ve kültürel gelişime paralel olarak Ulus’un yeniden restore edilerek düzenlenmesi sonucunda bölgenin, tekrar bir cazibe merkezi haline geleceğini kaydeden Başkan GÖKÇEK, “Bölgede yapılan çalışmalarda Hacı Bayram kotunun altında kalan dokular ön planda tutulacak. Yani hiçbir zaman bu dokuya dokunmadan ve sadık kalarak inşaatları gerçekleştireceğiz. Ayrıca bölgede yapacağımız 2 dev tesisin mimari yapıları da hem geleneksel Türk mimarisini simgeleyecek hem de geleneksel Türk tarihi motiflerinin kullanıldığı, görsel zenginliği ön plana çıkarılmış mimari cephelere sahip olacak. Kısacası yapılacak çalışmalarla Ulus’tan baktığınız zaman, Hacı Bayram Camii’ni göreceksiniz” diye konuştu.


-İLK ÇALIŞMA HACI BAYRAM VE ÇEVRESİNDE-

Ulus ve çevresinin çehresini değiştirecek olan planın, 1923 Ankara sınırlarını kapsayan bir plan olduğunu ve ‘acele kamulaştırma’ prosedürünü uygulayarak yıkımlara başlanıldığını kaydeden Başkan GÖKÇEK, “Çalışmalar kapsamında, bölgenin dokusunda bulunan tarihi binaları koruyarak, gerekenleri yenileyip, restorasyonlarını yapacağız. Ayrıca, yeni getirilen plan kararlarıyla buraları yeniden imara tabi tutup, karar doğrultusunda tarihi olmayan salaş binaları da tamamen yıkacak ve yerlerine daha modern, tarihe uygun yapılar inşa edeceğiz” dedi.
Çeşitli etapların bulunduğu plandaki birinci etap olan Hacı Bayram ve çevresindeki çalışmaların kapsamına da değinen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK, “Projenin ilk etabında, Hacı Bayram Camii’nin bulunduğu alan, Keçiören minibüslerinin bulunduğu eski alan, Bentderesi’ndeki Kevgirli sokak, Güvercin Sokak ve aşağıdaki Tabakhane Camii’ne kadar uzanan bölgenin tamamının elden geçirilmesi ve bu bölgedeki özel mülkiyete konu arazileri kamulaştırılarak, bölgenin düzenlenmesi için çalışmalarımıza başladık. Sokak sağlamlaştırması, cephe genişlemeleri, altyapı aktarım çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

-HACI BAYRAM GENİŞLETİLİYOR-

Kamulaştırmalarının ardından yıkımlara başladıklarını kaydeden Başkan GÖKÇEK, Hacı Bayram ve çevresinde yapılacak olan çalışmalara ilişkin şunları söyledi:
“Hacı Bayram’da ilk yapılan birinci bölüm aynen korunarak, 70’li yıllarda ilave edilen ikinci bölüm yıkılacak ve yerine çok daha geniş bir bölüm yapılacak. Cenaze namazları ve türbe ziyaretleri sebebiyle sürekli kalabalık olan Cami avlusunu da yeniden tanzim edeceğiz. Ayrıca bu bahçeyi kışın yağmurdan, yazın sıcaktan koruyacak özel şemsiyelerle kapatmayı düşünüyoruz. Böylece Cami, cemaat açısından da genişleyecek.
Yapılacak çalışmalarla da Hacı Bayram Cami ve meydan daha tertipli ve düzenli hale getirilecek.
Ayrıca Hacı Bayram’da bulunan ve geçtiğimiz dönemlerde yapılan Roma mimarisi tarzındaki işyerleri yıkılacak, yerine yeni işyerleri yapılıp, oradaki dükkan sahipleri mağdur edilmeden yerlerine yerleşecekler. Çalışmalar kapsamında Cami’nin meydanda bulunan otoparkını da kaldıracağız ve buranın yayalaştırılmasını sağlayacağız.”

-MUHTEŞEM HAL - TERMİNAL VE OTOPARK BİNASI-

Yapılacak çalışmalar kapsamında İsmetpaşa ile Gülbaba Türbesi arasındaki çukur alanda muhteşem bir bina yapmayı planladıklarını ve bununla ilgili yıkımlara da başladıklarını kaydeden Başkan GÖKÇEK, yapılacak terminalin en üst katı ile bir altındaki katın dolmuş durakları olacağını söyledi. Çok katlı bir şekilde inşa edilecek terminali ‘devasa bir terminal’ olarak nitelendiren ve içerisindeki katlardan birine, Ulus’taki meyve sebze halinin taşınacağını belirten Başkan Melih GÖKÇEK, terminalin en alt katının da kapalı otopark olarak hizmet vereceğini söyledi. Başkan GÖKÇEK, böylece Hacı Bayram ve çevresindeki araç trafiğini de bölgeye toplayacaklarını ifade etti.

-NOSTALJİK TRAMVAYLAR HİZMET VERECEK-

Yayaların yapılacak olan terminale rahat ulaşabilmesini sağlamak amacıyla da nostaljik bir tramvay yapmayı planladıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK, “Tıpkı İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki gibi yapılacak olan bu tramvay, Hükümet Caddesi ve Şehit Keskin Sokak üzerinden, eski Gima ile yapılacak terminal arasında çalışacak” dedi.

-TÜRKİYE’DE BİR İLK: ŞEHİRİÇİNDE 1 KM’LİK TÜNEL-

Çalışmalarla birlikte bölgedeki trafiği rahatlatmak amacıyla yeni bir trafik düzenlemesine gidileceğini ve alternatif yol olarak da Hıdırlıktepe’nin altından ilerleyecek 1 kilometre uzunluğunda dev bir tünel yapacaklarını kaydeden Başkan GÖKÇEK, “Bu tünel Türkiye’de şehir içlerinde uygulanan en büyük tünel projesi olacak. Yeni Ulus Tüneli, Dışkapı’daki İmar İskan Blokları’nın bulunduğu yerden girecek ve Altındağ ile Bentderesi Caddesi’nin kesiştiği yerden çıkacak” diye konuştu.

-UZUN TELEFERİK HATTI-

Sadece birinci etapta bile Ulus’un çehresindeki değişimini tüm vatandaşların görebileceğini kaydeden Başkan Melih GÖKÇEK, çalışmalar kapsamında vatandaşlara hizmet edecek devasa uzunlukta bir teleferik hattı da yapılacağını belirterek, “Bu teleferik hattı Hacı Bayram’ın oraya yapılacak tesisten başlayacak, Hıdırlıktepe’deki baz istasyonlarına gidecek ve oradan da Kale’ye dönerek, Ulus’u yukarıdan izleme imkanı sağlayacak” dedi.

-ARKEOLOJİK GEZİ PARKI-

Ayrıca birinci etap bölgesinde bulunan 100’e yakın tescilli eserin, yani camiler, mescitler, türbeler, çeşmeler ve Ankara evi gibi yerlerin korunarak eklenti olan salaş binaların yıkılacağını ve etraflarının seyreltilerek, eserlerin orjinallerine uygun olarak restorasyonunun sağlanacağını kaydeden Başkan GÖKÇEK, şöyle devam etti:
“Dolayısıyla bölge bir açık hava müzesi gibi daha nezih, daha nostaljik bir alan halini alacak. Hisar Parkı Caddesi’nin sol tarafı, Kevgirli Sokak ve Bentderesi Caddesi’nin arasında kalan bölgede uygulanacak. Bölgede sadece Tabakhane Camii, Abdulkadir İsfehan Mescidi, Odeon Anfi Tiyatro ve bir de tarihi çeşme ortaya çıkarılacak. Burası arkeolojik bir park haline dönüştürülecek ve kalenin eteğinde ıslah edilmiş muhteşem bir alan oluşturulacak. Arkeolojik Gezi Parkı ile beraber Bentderesi vadisi ve Hıdırlıktepe arasında bir bütünlük sağlanacak. Şu an üstü kapalı olan Bentderesi de açılarak ıslah edilecek.
Bölgedeki sokaklar da başta alt yapı ve üst yapıları olmak üzere ıslah edilecek. Buradaki sokaklara da şu anda başladığımız Güvercin Sokak’taki çalışmalarımız örnekleme olacak. Çünkü bu sokakta şu anda ıslah çalışmalarına başladık.”

-1800 KİŞİLİK KONGRE MERKEZİ VE ÇOK AMAÇLI SALONLAR-

‘Başkent’i kongre merkezi yapma’ hedeflerine paralel olarak, bölgede 1300 kişilik dev bir kongre merkezi yapımı için yıkımların son aşamaya geldiğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK, çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:
“Eski Semt Hali’nin karşısında Kevgir Sokak’ın solundaki 18 bin metrekarelik alana yapılacak Ulus Kongre ve Kültür Merkezi’nde 1300 ve 350 kişilik iki adet kongre merkezi, 60’ar kişilik iki adet toplantı salonu ve 1 adet sergi salonunu içinde barındıran dev bir yapı inşa ediyoruz.
Şu anda orada bulunan dükkânlarla kamulaştırma çalışmalarını tamamlamak üzereyiz ve yıkımlara başladık. Buradaki esnafa da eski semt halinin olduğu yeri düzenleyerek, 70 dükkânlık bir alan yaptık. Diledikleri takdirde orada işlerine devam edebilecekler. Yıkımların tamamlanmasının ardından da bölgede hemen çalışmalara başlayacağız.”
Bütün bu çalışmaların hepsine eş zamanlı olarak başladıklarını, yıkımların da gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Melih GÖKÇEK, “Bu birinci etap, mülkiyet olarak 146 bin metrekare alanı kapsayacak” dedi.
Yapılacak çalışmalarla Ulus’un çehresinin değişeceğini de belirten Başkan Melih GÖKÇEK, birinci etap çalışmalarını sene sonuna kadar bitirmeyi planladıklarını kaydetti. Başkan GÖKÇEK, “Ankara Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Planı yaklaşık 5-6 yıllık bir proje. Onun için bu yıl itibariyle başladık ve devam edeceğiz” diye konuştu.


Kaynak:ABB Basın Bültenisayfa 1
123 ... 177178179   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet