Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
metinn
14 yıl önce - Pts 13 Mar 2006, 15:16
Bursa Zafer Plaza AVM - Sohbet

Zafer plazanin yeri guzelde cevreye baglantisi cok kotu. Mesela Zafer plazadan Tophane tarafina gitmek icin (Otobus duraklarina) dogru durust bir yaya gecidi yok. Bir ara lamba yaptilardi galoiba sonra kaldirdilar. Zamaninda yapilirken bir alt gecit yapsalardi cok guzel olacakmis. Millet arabalarin arasindan gecmek icin canbazlik yapiyor, cokta tehlikeli.

Ebru K.Türk
14 yıl önce - Pts 13 Mar 2006, 17:00

Alıntı:
Bir ara lamba yaptilardi galoiba sonra kaldirdilar. Zamaninda yapilirken bir alt gecit yapsalardi cok guzel olacakmis.

Aynı sorun Altıparmak caddesi Çatalfırın mevikiinden itibaren tüm Cemal Nadir caddesi boyunca var malesef.  

Galiba Zafer Plaza'nın yapıldığı yıllar, Erdem Saker'in başkanlık dönemine denk gelmiş ve kendisinden bir programda duyduğuma aslında 2 alt geçit yapılacakmış. Biri Çatalfırın bölgesine yapılıp viyadüğün bulunduğu yerdeki caminin altındaki alt geçidi Arapa Şükrü yönüne bağlayacakmış.Diğer ucu ise ÇatalFırın'daki Caminin yanından başlayacakmış. Böylece bölgede geniş bir alt geçit / yeraltı çarşısı da oluşturulacakmış. Fakat şimdiki haliyle işlevsiz kalmış.

Diğer alt geçit ise Zafer Plaza ve Tophane Tepesinin altındaki iki yakayı bağlayacakmış. Tüm bunlar için bölgede yeterli ve uygun yer varmış ama Anıtlar Yüksek Kurulundan bir türlü izin alınamış.

Tabi sonuç olarak Bursa halkı bu yollarda cambazlık yapmak zorunda kalıyor. Trafiğin en yoğun şekilde kesiştiği (Altıparmak cd, Cumhuriyet cd. ve Fomara'dan gelen trafik burada kesişiyor) bu bölgede hem kendini tehliye atıyor hem de trafik çok sorunlu oluyor.

(arkadaşlar bu Zafer Plaza başlığındaki fotoğrafların yarısı kadar da Carrefour, Özdilek çevresi veya Real ile ilgili fotoğraf yükleyen çıkarsa ellerinden öpeceğim   )

levent tezcanlı

14 yıl önce - Pts 13 Mar 2006, 17:17

bu zafer plaza cıvarı ve heykel'e kadar olan trafıkle ılgılı kendı fıkrımı soyleyeyım.. anıtlar kurulunun alt gecıde ızın vermemesı-verememesı gayet normal.. bılındıgı uzre altgecıt hafrıyatları cok genıs ve derın oluyor, alt gecıt dusunulen yerlerın guney yamacları tamamen eskı surlar ve tophane yamacı.. fızıksel olarak rısk goruldugu ıcın alt gecıt ıznı cıkmadı buyuk olasılıkla.. care nedır dersenız ; care sıradan cozumlerle ımkansız.. ama 10 seneye kadar catalfırın -heykel onu guzergahının trafıge kapalı alan yapılacagına adım gıbı emınım,belkı ıstanbuldakı gıbı bır tramvay hattı kurularak o cadde tamamen tarafıge kapatılacak.. mevcut yol yerıne yapılacak duzenlemelerle sehır merkezının garaja kaydırılıp,metronun % 100 ıslevsel hale getırılmesı ıle zaten bu ısın temellerı atılıyor.. ızleyın ve gorun

kıvanç

14 yıl önce - Sal 14 Mar 2006, 00:27

heykel-setbaşı-tophane-altıparmak  ..bunların hepsinin trafiğe kapalı olması gerekir..
hatta mevcut yeni yapıların hepsi yıkılsa,tarihi doku canlandırılsa,fayton,-tramvaydan başka ulaşım olanağı olmasa oralarda..düşünmesi ne kadar güzel..
bi adam çıkıp "belediyenin 5 yıllık kaynaklarının tamamını ben bu işe yatırıyorum,benden başka bişey beklemeyin" dese,o adamın seçilmesi için bizzat seçim kampanyalarına katılırım...
haksızmıyım,yalnızmıyım?

SABRİ BİLGİN
14 yıl önce - Sal 14 Mar 2006, 17:33

Alıntı:
ama 10 seneye kadar catalfırın -heykel onu guzergahının trafıge kapalı alan yapılacagına adım gıbı emınım,belkı ıstanbuldakı gıbı bır tramvay hattı kurularak o cadde tamamen tarafıge kapatılacak.. mevcut yol yerıne yapılacak duzenlemelerle sehır merkezının garaja kaydırılıp,metronun % 100 ıslevsel hale getırılmesı ıle zaten bu ısın temellerı atılıyor.. ızleyın ve gorun

Hayırdır Levent abi bir yerden duyumlar mı aldın yoksa o kadar eminsin ki. Aslında mantıklı düşündüğümüzde söylediklerin çok doğru şeyler.Heykel ve hatta Altıparmak,Setbaşı Kıvanç arkadaşımın dediği gibi trafiğe kapatılırsa mükemmel olur.Ancak Bursa'daki yol sıkıntısı o kadar büyük ki şehir merkezindeki trafiğin yükünü bahsettğimiz yerler çekiyor.Hal böyleyken oraların trafiğe kapatılması için yeni yolların yapılması ya da alternatif güzergahların oluşturulması gerekiyor.

Bu hatların trafiğe kapatıldığını düşünüyorum da çok şık olurdu ya.Altıparmak'tan Setbaşına kadar, eğlence yolu gibi bişey...

demir1
13 yıl önce - Prş 24 Ağu 2006, 19:33

Tarihi yapıların orda olmasına rağmen mimari tarzıyla bir güzellik katıyor kente.Tarihi yapıların bulunduğu bölgelere yapılan modern mimariler genellikle itici durur ama zafer plaza gayet çekici duruyor.

Fatih
13 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 20:40

Dünyanın en güzel alış veriş merkezide olsa yeri çok yanlış. Arkasında ondan çok daha güzel bir yapının önünü kapıyor.
Ulucami ve külliyesinin etrafı zafer plaza gibi parazitlerden temizlense Bursa, Osmanlının ilk başkenti olduğunu hatırlayacaktır eminim. Koza Handa aynı durumda. O muhteşem kapısı çaputlarla örtülü. Gerçekten güzel olan şeylere merak duymayan, onları çok sıkıcı zanneden bu modern insanda o eski binaları yapan zevkten ve sabırdan hiç iz yok artık.

SABRİ BİLGİN
13 yıl önce - Cmt 26 Ağu 2006, 13:06

Alıntı:
Dünyanın en güzel alış veriş merkezide olsa yeri çok yanlış. Arkasında ondan çok daha güzel bir yapının önünü kapıyor.

Yapma Fatih o kadar da kötü değil. Arkasındaki tarihi yapıyı kapamaması için yerin altına yapıldı.Yer üstünde sadece bir alışveriş merkezi olduğu anlaşılsın diye tek kat var,üstelik camdan.Zafer Plaza'ya doğru baktığınızda arkasındaki tarihi yapıyı çok rahat görüyorsunuz.Bursa'da birçok insanın (tanıdıklarımdan biliyorum) en çok beğendiği bölgelerden birisidir orası. Modernite ile tarihin, bugünle geçmişin en uyumlu görüntüsünü orada izliyorsunuz.Tarihi yapıların önünü kapatan yapıların nerede olursa olsun yıkılmasını şiddetle isteyenlerdenim ama Zafer Plaza'ya sıra gelmesi için daha nelerin yıkılması gerekiyor.YKM'nin arkasına dizilmiş binalar örneğin.Hanlar Bölgesi'nin ortaya çıkması için o yapıların yıkılması daha öncelikli olmalı diye düşünüyorum.

cell-im
13 yıl önce - Cmt 26 Ağu 2006, 15:23
?

arkadaşlar zafer plazada mağazalar kiralanıyor muı? satılıyor mu? bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim...

hakanda
13 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 14:53

Plazanın bulunduğu yerde eskiden Sıra Dükkanlar vardı. 21 yaşındayım, ucundan bende yetiştim. Küçükken Soba Borusu almaya gittiğimizi hatırlarım hep. Ha bir de Şimdiki YKM'nin yerindeki İtfaiye İstasyonunu. Yangın olduğunda Altıparmaktan geçerlerdi, bizim evin içinde siren sesleri yankılanırdı. Çok korkunç ama garip bi anı!
Tarihi yapıları kapamasın diye yüksek yapıya izin verilmedi. Hatta inşaatının başlangıcında planlar halka açıklanmamıştı. temeli öylederin kazıldı ki halk ayaklanmıştı, buraya yüksk bina yapacaklar diye. O zamanlar yerel televizyonlarda her akşam merak etmeyin,sabredin sözlerini hatırlıyorum. Açılışı da pek bi olaylı olmuştu. O gün öyle bir izdiham olmuştu ki içeride havasızlıktan ancak 5 dakika durabildik. Ama çok beğenmiştim. En çok piramit ilgimi çekmişti.
Mağaza kiralanmasıyla ilgili bildiğim bir durum sözkonusu. Plaza yönetimine yer başvurusu yapılıyor. Ama bu başvuru listesi öyle kabarıkmış ki! Sırada bekleyen Yerli Yabancı onlarca mağaza varmış. Bu da kiraların yükselmesine neden oluyor tabi. Böyle güzel bir mevkide, işleyen bir projenin getirisi tabiki yüksek olacaktır.

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet