Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Konak ve Meydanı - Eski Fotoğraflar
123 ... 676869   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
yılmaz büktel

10 yıl önce - Sal 15 Nis 2008, 16:19
İzmir Konak ve Meydanı - Eski Fotoğraflar

Konak ve Konak Meydanı (Eski Resimler)

Bu Başlığı açmamın nedeni, bugünün Konak meydanının modern görünümünün eskisinden çok farklı olmasıdır. Belki bugünkü Konak meydanını beğenen büyük bir çoğunluk vardır. aslında ben de beğeniyorum ama ne var ki eskisi de gözümde tütüyor.

Başlığı yine ulaşıma yönelik düşünüyorum. İş bankası önündeki ilk peronlar, Karşıyaka iskelesine dik uzanan peronlar, Tarlanın ilk zamanları ve Tarla günleri. Meydandaki Saat kulesi ve Yalı caminin değişen konumlarına ait resimleri buraya gönderebilirsiniz.

İlk resimde daha palmiyeleri fazla boy atmamış bir saat kulesi, ardında Yalı cami ve yanmadan önceki hükümet konağı görülüyor. Trafikte motorlu araç yok denecek kadar az. Ön planda görünen faytonda karenin romantik jönü. Orjinalde küçük bir resim olduğu için büyüterek taratırken biraz değerini kaybetti.

(+)

hüseyinba
10 yıl önce - Sal 15 Nis 2008, 16:51

Konak meydanının eski hali.
Yılmaz beyin yüklediği fotoğrafın bir kaç yıl öncesimi sonrası mı tam çıkaramadım.
Saat kulesinin 2 yanındaki palmiyeler biraz daha küçük gibi. 1965-70 yılları arası olsa gerek.

Ömer3510

10 yıl önce - Sal 15 Nis 2008, 19:21

Çocukluğuma dair hatırladığım kadarıyla Konak Meydanı böyle idi..
Büyükşehir Binasının içinden geçerdik teras gibi bir ksımı vardı, hemen Büyükşehirin yanında Mavili Vapur İskelesi vardı..şimdi iskele daha ileride...
O vapur iskelesinden her hafta Urla'ya gidip gelirdik... şimdi Konak-Urla seferi yok

Konak'ta üst geçit vardı,bu kartta yok
O üst geçit şimdi Menemen'de
Üst geçitten dolana dolana çıkmak büyük keyifti...
Üst geçittin Menemen'e gitmesi sırasında olaylar çıktımıştı diye hatırlıyorum yani Menemenliler üst geçit isteriz diye çok ısrar etmişlerdi...otobüsleri arabaları taşladıklar hatırlıyorum
Tabii üstadlar daha iyi biliyorlardır şimdilik benim aklımda bu şekilde kalmış...

berent
10 yıl önce - Çrş 16 Nis 2008, 01:50

Alıntı:
Üst geçittin Menemen'e gitmesi sırasında olaylar çıktımıştı diye hatırlıyorum yani Menemenliler üst geçit isteriz diye çok ısrar etmişlerdi...otobüsleri arabaları taşladıklar hatırlıyorum

Evet taşlama olayı olmuştu. İlginç bir şekilde Gaziemir ile Yeşilbağlar arasındaki demiryolunda da durak isteyen mahalle sakinleri 80'lerin sonu 90'ların başında bu isteklerini trenleri taşlayarak ifade etmişlerdi.

yılmaz büktel

10 yıl önce - Çrş 16 Nis 2008, 21:21

Benim Yaşadığım zamanların öncesinden bir Konak Meydanı resmi. Saat kulesi ve çevresini dolaşan belediye otobüsü ile Saat kulesi yanından geçilen bir anıt değil çevresinden trafiğin aktığı bir anıt görünümünde. sağ ve sol tarafta, yanlış görmüyorsam bugünkü palmiyelerin bebeklikleri görülüyor.

Geri planda Hükümet konağı, en geride ise Kadifekale görünüyor.

firma ismi olduğu için küçük yükledim, isteyene büyük halini gönderebilirim.(yb)

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 676869   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR