Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
veysel kaya
11 yıl önce - Pzr 06 Nis 2008, 23:16

(+)

(+)

(+)

(+)

ABDULLAH ABİD
11 yıl önce - Cmt 12 Nis 2008, 15:46
ATAEVLER CAMİİ

BİR MİMAR OLARAK GÖREVİM HATTA BORCUMDUR, MESLEKİ SAHAMDA YAPILAN YANLIŞLARI DÜZELTMEYE ÇALIŞMAK.

Bir ibadet mekanının boyutlarıyla övünmek sadece alt düzey kültürlere has bir davranıştır. Evet atalarımızın yaptığı cami ve mescitlere bakınca abartıdan, kibirden zerre bahsedilemez. Ne vakit medeniyet ve sanatta dibe vurduk o zaman bahsedilen menfi hasletler bizde tavan yaptı.

Benim dinim israfı haram kılmıştır.
Ancak gördüğümüz neredeyse tüm günümüz yapılarında israf had safhadadır.(Isı yalıtımı olmamasından kaynaklanan inanılmaz enerji giderleri, kötü projelendirmeden kaynaklanan mekan ve inşai masraflar, kötü imalattan mütevellit işletme masrafları vs.)
Özellikle binaların ömürlerinin kısalığından kaynaklanan israf. Bilindiği üzere en iyi betonarmenin bile (metro yapıları, gökdelenler gibi) 100 yıl kabul edilmektedir, bizim camilerimizdeki beton kalitesini siz düşünün (özellikle Allah rızası için yapılanlar (kontrol mekanizması da olmadığı için) tamamen çürüktür dersem pek yanılmam. Her yerde karşılaştığımız taş mescidler ortalama 500-600 yıldır ayakta ancak betonarme yaptığımız camilerimiz 100 yıla varmadan kendi kendine çökecektir.

Örneklerini etrafınızda rahatça görebilirsiniz. Allah rızası için olduğu için mimar alelade bir proje çizer veya adet yerini bulsun diye diyanetten dandik denilebilecek bir proje seçilir. Sonra bir kalfa arada sırada projeye bakarak kendi bildiği gibi uygulama yapar, belediyelerse (en sosyal demokratları bile) amman dinsiz ilan edilmeyelim diye yapılanları kontrol edip düzelttirmeye cesaret edemez.
Zaten para almayan mimar mühendis takımı ise caminin nerede olduğunu bile çoğu zaman bilmez. Dernekçi amcalar ise kendi kapasitelerince ellerinden geleni yaparlar. Allah kabul etsin...

Ben bir inanan olarak utanıyorum bunlar benim Rabbime ibadet ettiğim mekanlardır demeye...

SONUÇ: CAMİLER CAMİ DERNEKLERİNE EMANET EDİLEMEYECEK KADAR MÜHİM YAPILARDIR....

EĞER GÜNÜMÜZDE CAMİ NASIL OLMALI DİYE SORARSANIZ, MİMAR VEDAT DALOKAYIN CAMİLERİNİ ÖRNEK OLARAK GÖSTEREBİLİRİM.

(+)

Erol Gündüz

11 yıl önce - Cum 15 Ağu 2008, 18:15
Edebali Camii

(+)

Salih Baş

11 yıl önce - Çrş 17 Eyl 2008, 22:21

(+)

Salih Baş

11 yıl önce - Çrş 17 Eyl 2008, 23:02

(+)

sayfa 5