Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
enderun
12 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2007, 13:55

Ben hayatımda  bu kadar estetetik ve sanatsal kaygıdan uzak bir camii görmedim.

Bu camiyi yapanlar utanmadan birde selimiye ve süleymaniye ile kıyaslıyorlar. Neymiş cami kubbesi büyükmüş.

ben bu günün çelik konstrüksiyonu ile 3 tane ataevler gibi kubbe yaparım.

Asıl sorun estetik var mı ?  

Süleymaniyeye gittiğimde hayranlığım o kadar artıyor ki dışarı çıkmak istemiyorum.

Ataevler camiinne bir kez cuma namazı için gittim  kaçmamak için zor sabrettim.

Süslemeler felaket. Akustik yok, pencereler tamamen rastgele yerleştirilmiş bir uyum yok.
Camide bir oransızlık var. Daha dışarıdan ilk camiyi gördüğümde bu dikkatimi çekti.

Koskocaman namaz kılma alanı var.İki tane daracık çıkış merdiveni koymuşlar. Allah göstermesin bir yangın çıksa çok cemaat zayi olur.
vs. vs.

Osmanlı hayranı olmama rağmen illa osmanlı mimarisi diye dayatmıyorum. Modern mimarilerde var. Oda olabilirdi.

Ama bu cami tam bir mimarlık faciasıdır. Bu camiyi osmanlı zamanında sultana sunsalar mimarı çokdan idam edilirdi.

Kısacası  ne mimarlıkta ne sanatta   çok ama çok gerideyiz.
Ama beni üzen bu kadr paraya çok daha hoş bir cami yapılabilirdi. Ama amcaların derdi bu değil ki, en büyük kubbeyi yaptım diye hava atmak.
yazık diyorum.

Mert Doğan
12 yıl önce - Çrş 01 Ağu 2007, 14:11

Doğru yada yanlış, beğenelim yada beğenmeyelim olmuş bikere. Eski tarzda yapılsa eskiyi taklit ediyoruz diyoruz. Yeni tarzda bişey yapsak modern camilerde eskilerin ruhu yok diyoruz kimse memun kalmıyor.Sonuçta böyle melez şeyler de çıkıyor işte.  

Bende beğenmiyorum ama bu başlıkta şimdi artık bunun tartışmasını yapıp bitirilmiş bişey üstüne bu kadar ağır eleştiri yapsak da fayda etmez. Güzel veya değil beğenmiyorsak görmeye gitmeyiz olur biter, bence konuyu uzatmanın anlamı yok. Güzel fotoğraflar çekip koyaibliyosak ne mutlu. Hiç olmaz varsa beğenen ve merak edenlere faydamız olur. Daha kendi gözlerimizle bile görmeden merak edip gelecekleri de soğutmanın gereği yok.

enderun
12 yıl önce - Cum 03 Ağu 2007, 15:29

Bu camide bizzat namaz kılmış ve camiyi incelemiş biri olarak izlenim ve görüşleri mi yazdım.

Herkes senin gibi doğru yada çirkin olmuş bir kere  demek zorunda mı?

Bu camiyi merak edenler özellikle gitsin ki ellerindeki tarihi değerlerin kıymetini daha iyi anlasın.

ERCAN AKGÜNGÖR

12 yıl önce - Cum 03 Ağu 2007, 16:17

Bu caminin bazı çevresel olumsuzluklar yüzünden böyle şekilsiz olduğunu düşünüyorum. Bir kere üstünden (yanından) geçen yüksek gerilim hattı yapının daha heybetli (yüksek) olması gerekirken yükselememesinin tek nedeni. İkinci olarak yer darlığı böylesine büyük alan kaplayan caminin avlusunun yetersiz olmasına sebep olmuş. Buna rağmen genede adından söz ettiriyor.

FerahimK
12 yıl önce - Cmt 04 Ağu 2007, 12:15

Yeni tarzda modern camiler yapılması kanaatindeyim.Bunun çok güzel örnekleri de vardır fakat bu camii mimari açıdan çok kötüdür.Avlusunun küçüklüğü ve merdivenlerin yetersizliği çok kötü.Bu kadar paralar harcanarak yapılan bir camii çok daha iyi olabilirdi.

sayfa 3
ANA SAYFA -> BURSA