Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
alkan1985
12 yıl önce - Cmt 12 Nis 2008, 18:20
Bursa Hanlar Bölgesini çevreleyen binaları kamulaştırma projesi (Zafer Plaza ile Ulucami arası)

Arkadaşlar dün gazetede okudum Hikmet Şahin merinos parkında düzenlediği basın toplantısında geleceğe yönelik projeler arasında 2009-2013 yılları arasında zafer plazadan ulucamiye kadar olan yapıların yıkımı varmış böylece sitedeki bir çok kişinin hayal ettiği o tarihi bölgeler meydana çıkmış olucak tabi Hikmet Şahin partisinin başında kalırsa Ak parti kapatılmazsa ve Ak parti bir daha iş başına gelirse yaklaşık 120 trilyon gibi bir bütçe gerekiyomuş...

Neyse yine de bu haberi duymak sevindirici sizlerle paylaşayım dedim.

Mert Doğan
12 yıl önce - Cmt 12 Nis 2008, 19:15

Hikmet Başkan'ı zaten bir dönem daha görmek isterim, hangi partiden yada ne şekilde olursa olsun. Bu konuda açıklama yaptıysa cidden düşünüyor demektir o da. Çok sevindim çoook..

Bide bu sırada Cumhuriyet Caddesini ele alsa da Tuzpazarı girişinden Zafere kadar Gökçen çarşısının karşı sırasındaki 2şer katlı binaları da kaldırsa tam süper olucak.

Cumhuriyet Caddesine çıkarsanız önerdiğim bölümdeki dükkanları ve hemen ardında nelerin gizli olduğuna bi bakın derim.

Yeşil Renkli alan olacağı söylenen bölüm.

Mavi Renkli alan ise benim yıkıma dahil edilmesini istediğim bölüm.

alkan1985
12 yıl önce - Cmt 12 Nis 2008, 19:34

evet aslında oralarda yıkılsa çok güzel olur cumhuriyet caddesi nefes almış olur hem hanlar bölgesi tam anlamıyla ortaya çıkmış olur biraz daha yeşil alan oluşturulur işte o zaman gerçekten bursa turistik açıdan ve güzellik açısından çok güzel olacaktır meydan meydan diyorlar bunlar yıkıldığında zaten süper meydan ortaya çıkmış olucak.bir kaç düzenlemeyle bir numara mekan olur bence. ama senin gösterdiğin resimdeki cumhuriyet caddesinin başındaki bina sanırım tarihi öyle hatırlıyorum. ama diğerleri kesinikle yıkılmalı.

Hatta bana kalsa zafer plazanın yanından başlar şehreküstü cami arasında ne varsa -aradaki okul kalabilir- yıkarım. orası şehrin göbeğinde ama kullanışsız süper bir mekan oluştururum ama tabi bunların hepsi çok maliyetli çalışmalar.

bir tek ulucamiye kadar olan binaların yıkılması 100 trilyonu buluyorsa oranın yıkılması da 50-60 trilyonu ya ni 50-60 milyon ytlyi bulur.

ama bu yıkım işini Hikmet Şahinden duymak benim açımdan çok güzel böyle bir düşünceye sahip olmaları. zaten merkez bankası yeni bina yapıyor yakın zaman içinde kızılay ve iş bulma kurumuna da yeni binalar yapılırsa hepsi yıkılabilir onlar bile baya bir açıklık sağlayacaklardır.

şbu sayede tarih gün yüzüne çıkacak ulucami bütün haşmetiyle ben buradayım diyecektir...

o günler umarım çok yakındır...
muhabbetle...

Mert Doğan
12 yıl önce - Sal 15 Nis 2008, 23:16

Başkan heralde bizi de takip ediyor yada aklın yolu bir Şu anda ASTV'de bu konuya da değindi ve benim yukarda önerdiğim alanı da bu prje içinde saydı. Yani Cumhuriyet caddesi de önerdiğim yerlerde yıkılarak tarihi alanı açmayı düşündüğünü, bunun için şu anda bölgenin ne şekilde oluşacağının 3boyutlu halini bile yaptırdığını yakında görüntüsel olarak da ilan edeceklerini söylüyor. Yakında belediye meclisine getireceklermiş.

Ayrıca maliyet konusunda da yatırım bütçesinden bazı bekleyebilecek sorunların çözümlerini 1 yıl erteleyerek bir an önce bölgenin ön plana çıkartılmasını sağlayabileceklerini söyledi. Bencede bu bölgenin ortaya çıkması pek çok ıvır zıvır ayrıntı diyebileceğimiz projeleri erteleyerk önceliği buraya vermesini mantıklı buluyorum.

Remzi ÇAVUŞ

12 yıl önce - Sal 15 Nis 2008, 23:26

Bu sırada İş ve İşçi Bulma Kurumu,Merkez Bankası,Kızılay binaları ve İşhanları mevcut.Zaten Merkez bankası binasını Osmangazi Belediyesinin yanındaki alanına yapıyor.Büyük bir ihtimalle Büyükşehir Belediyesi ile anlaşırlar umarım meyvelerini toplarız bu projenin..

turker ustun

12 yıl önce - Sal 15 Nis 2008, 23:38

Bilenser döneminde bu belediye başkanın bir hayaliyldi. Altıparmaktan bakılınca ulucaminin görülmesiydi. Aslında tarihi yapılar hariç hanlar yani diğerlerinin yıkılarak tüm hanların birinden çıkıp diğerini göreceği çekilde bir düzenleme yapılsaydı. Çok güzel olurdu. Aslında bursada o büyük yangından sonra dünyanın en ünlü mimarı getirildi .Olay tv de bu konuda program yapılmıştı. projenin hatta maketleri yapılmıştı. Projeyi tvden izlediğim kadar şimdiki zmanların modern yapılarına taş çıkartacak çibsten hanlarla moderliği çok iyi yansıtan bir projeydi. Ama maliyetin yüksekliği bu projeyi yok etti. keşke o proje uygulansaydı...

yusuf ülkü
12 yıl önce - Çrş 16 Nis 2008, 01:52

Bursa için çok güzel bir kazanım.Tarihi doku, etrafını saran modern olmaktan uzak yapıların yıkılmasıyla ortaya çıkacak, nefes alacak.
Benim merak ettiğim oluşacak yeni meydana ne isim vercekler
Ayrıca bu yıkım yapılırsa YKM orada sırıtmıyacak mı?

Metin Taşkın Aşkın
12 yıl önce - Çrş 16 Nis 2008, 09:51

Alıntı:
yaklaşık 120 trilyon gibi bir bütçe gerekiyomuş...

O bölgenin yıkılması güzel olur da, bu para yolları daraltan binaların kamulaştırılması için harcansa da, kentiçi trafiğin tıkanması önlense daha iyi değil mi?

Mert Doğan
12 yıl önce - Prş 17 Nis 2008, 02:00

Alıntı:
Benim merak ettiğim oluşacak yeni meydana ne isim vercekler
Ayrıca bu yıkım yapılırsa YKM orada sırıtmıyacak mı?

o yıkımlardan sonra ortaya çıkacak alana meydan demek gereksiz olur sadece geniş bir cadde oluşacak orada. O sırada bir de bursarayı da düşünerek tabi karşıya geçiş için bir alt geçit de yapılırsa YKM önünde süper olur.

DOĞRU.!YKM ise fena halde sırıtacak bencede.

O bölgenin yıkılmış halini düşünüyorum da aslında YKM orada kalmasa cidden ferah bir alan oluşur ama ona dokunmazlar.

Buraya harcanacak parayla bazı yolları daraltan binalar yıkılsa denmiş bide ama ben o konuda bu projeden tarafım. Çünkü yolları daraltan binalardan bursada çok var ve belli biyerde değiller. Onları tek tek yıksak bile ortaya çıkacak değişim çokda farkedilmeyecek. ama bu bölgenin değişmesi en başta bursanın genel imajında bir değişim ortaya çıkaracak.
Hani o olmadık yerlerde yolları daraltan binalar da yıkılsın ama bu proje yerine onlarla uğraşılmasın.öncelikle hanlar bölgesi adam edilmeli. Buradaki bir sıra binanın yıkılmasının yaratacağı değişim yolları daraltan binalardan 1000 tanesini şehrin muhtelif yerlerinden temizlemekten daha fazla olacaktır bence.

umit k
12 yıl önce - Prş 17 Nis 2008, 09:15

bu proje bursa için çok büyük bir prestij ve vizyon projesi olacaktır diye düşünüyorum. ayrıca bir başlangıç yani bursanın tüm merkezinin temizlenmesini ve gün yüzüne çıkarılmasını içeren diğer projeler için de bir referans olacaktır. surlar, sur kapıları, balibey hanı , hanlar bölgesi, ulucami ve diğer tarihi mekanlardan oluşan ve rahatça gezilip görülebilecek mekanlar ortaya çıkacak ve bursanın tarihi kimliği hayat bulacaktır böylece.
hikmet şahin'e yakışan bir proje daha olacak

sayfa 1
123 ... 161718   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet