Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İnkılâp Vapuru Sonunda Yalova'da
123 ... 505152   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara
kilitli
sayfa 1
Süha
9 yıl önce - Prş 10 Nis 2008, 18:55

Evet, arkadaşlar sonunda vapurumuza kavuştuk. Yaklaşık yalovamız 17 Eylül 2007'den beri vapura çok hasretti ve inkılâp vapurunun gelmesi ile az olsa gözümüzün aşinalığını gidereceğiz.

Daha önceden sitemizde 24 Ağustos 2006 tarihinde başlığı açılan "WOW-ULAŞIM Grubunun, "YALOVA BELEDİYE BAŞKANLIĞI" Ziyareti ve 29 Ağustos 2006 tarihinde başlığı açılan " Yalova\'ya Gidecek İnkılap Vapurunun Verimli Şeki ... Önerileri " başlıkları altında İnkılap vapurmuz için gerekli yaralı bilgileri konuşmuş ve Yalova'ya geliş sürecindeki aşamaları takip etmiştik. Yaklaşık bu tarihler üzerinden 20 ay 16 gün geçti.

"İnkılâp" vapuru, Haliç Tersanesi'nden "Söndüren 3" isimli römorköre bağlanan vapur, 5 saatlik bir yolculuğun ardından Yalova'ya getirildi. Saat 06:00 Haliç'ten çıkartılarak saat 07:30'a kadar İstanbul'da bekletilmiş ve saat 07:30'dan sonra, teknik destek sağlayan söndüren 3 ekibi ile gemiyi kullanan kaptan eşliğinde Yalova'ya getirdiler.

Ve bugün yani 10 Nisan 2008 günü yalova İnkılap vapurunu kucakladı. - İşte Yalova'dan inkılap vapurunun resimleri Aynı resimler çok olabilir sizleri resme doyuracağım.

Bu arada yazmadan edemeyeceğim: Bu vapurun Yalova'ya gelmesinde fikirlerini hiç çekinmeden dile getiren arkadaşlara ve WowTURKEY ulaşım ekibine çok teşekkür ederim. Keşke Ulaşım Ekibi de vapurda olsaydı ve sizler getirseydiniz. Bu üzüntümü açık açıkta dile getirmek istedim.

Ayrıca; Vapurumuz nikah salonu , gemicilik müzesi ve turizm amaçlı olarak kullanılacak.

İşte Beklenen Fotoğraflar

(+)

Sağdan

(+)

Vapurun Havuza Giriş Resimleri:

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

İnkılâp Vapuru Getiren "Söndüren 3" isimli römorkör ve Kabatepe Motorbotu:

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Bu vapurda zamanında çalışmış insanlara ve bu vapura sahip çıkan İstanbullulara ve Wowturkey Ulaşım ekibine çok teşekkür ediyorum.

En son Süha tarafından Prş 10 Nis 2008, 20:43 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

tarkan arslan

9 yıl önce - Prş 10 Nis 2008, 20:34

Vapurların gerçek yeri denizdir çeşke kıymet bilinen bir yereda kalsaydı. Artık bir vapur değil o benim için bir havuza mahkum edilmiş narin bir kuğu. Buraya yazabileceğim tek şey bu

ömer şahap uzunay
9 yıl önce - Cum 11 Nis 2008, 01:08

İnkilap' ın mevcut hali pek sağlıklı görünmüyor. Bulunduğu yer itibarıyla dalgaya açık bir konumda gibi geldi bana, umarım Yalova' ya gelir gelmez tatsız bir olay olmaz.

Bir de Bandırma' da ki Kanlıca' nın ve Yalova' ya gelen İnkilap'ın kütüphane, cafe, sergi salonu gibi amaçlarla kullanılmasına bir itirazım yok ancak KESİNLİKLE NİKAH SALONU ÖZELLİKLE DÜĞÜN SALONU OLARAK KULLANILMASINI, BU YÖNDE VAPURLAR İÇİNDE TADİLAT YAPILMASINI ARZU ETMİYORUM.

Ömer Şahap UZUNAY

Murat Koraltürk
9 yıl önce - Cum 11 Nis 2008, 01:38
Yalova son istirahatgahında

Adı siyasi tarihimizdeki bir olayı hatırlatan (27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi) kocaman bacası ve son istimli vapur sıfatını taşıması da İstanbul'un yakın tarihinin güzel bir aksesuarı olan İnkılâp Vapuru'nun Yalova'ya gitmesi ile Haliç'teki belirsiz bekleyişin sona erdiğni görüyoruz. Ancak kanımca bu gidiş cezası bir türlü infaz edilmeyen idam mahkumunun cezasının infazından farklı değil. Çünkü İnkılâp Vapuru'nun başına gelecekleri en azından öncekilerin başına gelenleri hatırladığımızda tahmin etmek hiç de zor değil.
İnkılâp gibi bir kentin kimliğine işlenmiş bir vapurun, değil düğün salonu, cafe, lokanta, kütüphane olarak bile kullanılmasını kendi adıma uygun bulmuyorum. Bir vapur çalıştırıldığı kadar vapur olarak çalışır veya bir müze gemi olarak korumaya alınır. Üçüncü yol ise sökülmektir. İnkılâp Vapuru için sanırım ilk ikisi geçerli değil. Üçüncü yolun da tercih edilmediği ortada. O halde yine muhtemelen diyorum, başka amaçlarla ilgili kullanılacaksa öyle ya da böyle bazı değişklikler geçirecek. Bir yerlerini kesecekler, muhtemelen yer kazanmak için makinaları da sökülebilir. Tıpkı içini boşaltılıp doldurulan av hayvanları gibi teşhir edilecek. İnkılâp Vapuru İnşallah bir Frankeştayn gemi ortaya çıkmaz. Bütün tahminlerimin doğru çıkmamasını umuyorum.
Gerek yolculuğa, gerekse Yalova'daki ilk gününe ait fotoğrafları çeken arkadaşlarımızın aslında kendi çapında küçük bir "tarihe tanıklık" ettiklerine inanıyor ve İnkılâp Vapuru'nun "giderken" bile insanlarda heyecan yarattığını, hatta hüzünlü, buruk bir keyfe neden olduğunu görüyorum. keşke bugün Haliç'te, Yalova yolunda ve Yalova'da son istirahatgahına giderken İnkılâp Vapuru'na eşlik edebilseydim.

En son Murat Koraltürk tarafından Cum 11 Nis 2008, 01:45 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

turker ustun

9 yıl önce - Cum 11 Nis 2008, 14:31

İnkilap ve turan ekmeksiz vapurununda değerinin bilinmediğinden ido nunda bu gemilere değer vermediğinden hurdaya çıkacağından bir şekilde değerlensinde nasıl değerlenirse değerlensin mantığını gördüm. Herşeyin bir kullanım ömrü vardır bir zaman sonra eskir atıl duruma gelir. Bu gemilerde aynı oldu. Geminin görünüşünden belli ki uzun süre hiç bakım görmemiş. Şimdi yalova ve mudanyada bulunan gemiler ilk hallerindeki gibi korunması bekleniyordu ama bu mümkün değil, gemiyi alanlar ticaret amaçlı kullanılacağından değişiklik yapacaktır. Değerini bilseydi bu gemilerin istanbul büyükşehir belediyesi bilirdi. Yok gönderildiler gemileri mahvettiler gibi laflara tebessüm ediyorum. Bu gemiler bu şekilde değerlendirilmeseydi inanın ki ya kendiliğinden bakımsızlıktan batacaktı yada bir süre sonra jilet olacaktı. Biz tarihimizin en önemli gemisi nusrat gemisinin değerini bilmemişiz ki bu gemilerin bilelim.

Canas
9 yıl önce - Cum 11 Nis 2008, 18:26
İnkılâp Vapuru'nu akibeti

Olaya bazi arkadaslar cok duygusal yaklasiyorlar. Evet İnkılâp belkide restore edilip Istanbul'da kullanilmaya devam edilse daha guzel olurdu. Bu goruse bende katiliyorum.
Buna karsin İnkılâp Vapuru jilete gitmemistir. Biz ki koca tarihi Yavuz zirhlisini (hani su Goben var ya bizi 1. Dunya Savasina sokan) jilete gondermis, kahraman Nusret mayin gemisini hurdaya cikarmisiz, bence o gunlere gore cok daha duyarliyiz.

İnkılâp Vapuru deniz'e yakin bir yerde Dugun Salonu ve Kafetarya olarak kullanilacaktir. Kimbilir belki Yalova icin yeni bir simge bile olur. Bundan 10 sene sonra Yalova'dan gonderilen kartpostallarda İnkılâp Vapuru'nu gormek hosunuza gitmez mi?

Bu yuzden, su an yapilmasi gereken orijinaline olabildigince uygun bir sekilde restore edilmesini saglamak ve cevre duzenlemesini de İnkılâp Vapuru'na yakisir bir sekilde yapabilmek olmalidir.

turker ustun

9 yıl önce - Cum 11 Nis 2008, 18:42

Bu tür gemilerin bir şekilde yeniden bir şekilde kullanıma açılması en doğru karardır. Bu gemilerin jilet olmadığına dua edelim. Bu gemilerinin yeniden motor takılıp yeniden hizmete sokmak yeni bir gemi fiyatına eş değer olduğunu söylediler. Turan ekmeksiz ve inkilap vapurlarının bir takım değişikliklere uğraması kaçınılamaz bir unsur artık bundan sonra bu gemilerin en iyi şekilde her ne amaçla kullanılıyorsa en iyi şekilde hizmete girmesini sabırsızlıkla bekliyorum.

Süha
9 yıl önce - Cum 11 Nis 2008, 21:50

İnkilap Vapurumuzun Sağdan Pozu : - * Sanırım bu daha iyi oldu

(+)

İnkilap Vapurumuz jilet olmaktan kurtuldu evet ama şu anda eğer orjinali gibi kalır ve gereksiz ellemeler yapılmazsa çok güzel olucak.

Vapurumuz bizim için çok önemli her gelişmeden sizleri haberdar edeceğim.

turker ustun

9 yıl önce - Cum 11 Nis 2008, 22:08

Şuan en önemlisi dengeli bir şekilde zemine oturması lazım. Küçük bir yalnışlık gemiye zarar verir. Gördüğüme göre inkilap gemisi turan emeksiz den daha kötü durumda turan ekmeksiz geldiğinde durumu bu kadar değildi.

Sonradan ekleme...

Geminin dendiği gibi altına beton döküp, Yine sanki iskeleye yanaşmış gibi bir kısmı suda kalacak şekilde bir düzenleme yapılaak hiç değilse bundan sonra ki istirathanesinde görünüm olarak denizdeymiş hiisi verilsin.

En son turker ustun tarafından Cum 11 Nis 2008, 22:48 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Süha
9 yıl önce - Cum 11 Nis 2008, 22:11

Evet durumu gerçekten çok kötü durumda, içine girmedim çünkü havuz büyük ve derin. Orijinalliği bozulmadan resimlerini çekmek istedim ama olmadı.

Havuzun içinde vapur betonla sabitlenecekmiş ben öyle öğrendim. Şu anda tek yapmamız gereken izlemek ve beklemek. Bakalım neler olacak aşama aşama buraya yansıyacak zaten. Kritiğini o zaman yaparız.

sayfa 1
123 ... 505152   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara