Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ekonomi Haberleri
« önceki   123 ... 678 ... 596061   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 7
sipahi
16 yıl önce - Cum 13 Şub 2004, 19:01
Ekonomi Haberleri

Isterseniz ekonomi ile ilgili haberleri bu baslik altinda toplayalim ne dersiniz...

“Kaliteyle rekabet ediyoruz”
İZMİR- Son yıllarda kalite ve markalarıyla öne çıkan Türk tekstilcisi, Avrupa’da kendini kabul ettirdikten sonra, şimdi de yeni pazarlarda iddialı. Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Ünlütürk, önümüzdeki dönemde ucuz ürün ihracatı yapan Türk firmalarının zor günler yaşayacağını belirterek, “Maliyetler artıyor, fiyatlar hızla artıyor. Kur avantajı kalktı. Büyük alıcılar Çin pazarına kayıyor. Çin’in ucuz fiyatıyla rekabet edemeyiz” dedi. Türkiye’de 6-8 hafta olan sipariş süresini 4 haftaya indirdiklerini, Yunanistan ve Portekizli üreticilerin fiyat yükseltmesinden sonra marka ve kaliteyle avantajlı konuma geldiklerini belirten Ünlütürk, “Jimmy Key markasıyla Almanya ve Dubai’den sonra Rusya ve Ukrayna’ya giriyoruz. Showroomlar açacağız. Halen 50 milyon doları ihracat olmak üzere 72 milyon dolarlık ciromuz var. 2007’de bu büyüklüğü 2 katına çıkaracağız” diye konuştu.

Türkiye.

ali

16 yıl önce - Cmt 14 Şub 2004, 09:21

Türk tekstilcisi eski SSCB den kopan devletleri cok iyi bir pazar olarak yakaladi..Batili yatirimci temkinli davranirken,Türk tekstil sanayisi orada isim bile yapti.Cogu ülkede Türk tekstili piyasaya hakim durumda..Hem de taseron firma degil,marka olarak. Örn:Ruysa,Ukrayna,vs...

Atilla+
16 yıl önce - Cmt 14 Şub 2004, 11:13

Rusya ve ukrayna inanilmaz tekstil pazarlariya aman aman , Turkiyenin tekstilin cok otesine gecip diger sanayi dallarindada avrupanin atolyesi olmasi gerekiyor. Tekstilin modasi geceli 200 sene oldu.

bilge

16 yıl önce - Cmt 14 Şub 2004, 14:36

Burda aldigim bircok seyin icinde MADE IN TURKEY yazisini gorunce cok mutlu oluyorum
ordaki herkese baaaak baaakk diye yaziyi gosteresim geliyor
niye bu made in Turkey yazisini ice yaziyorlar anlamam ki yazin soyle her t-shirtun,pantolonun uzerine kocaman MADE IN TURKEY diye

gökhan(D)
16 yıl önce - Cmt 14 Şub 2004, 14:53

ozaman heralde satislar düser......bunu söylemek istemezdim ama malesef öyle...Avrupa halen cok önyargili davraniyor türk mallarina karsi....Mavi Jeans'in türk oldugu neden sir gibi saklaniyor dersin???

Oguzhan
16 yıl önce - Cmt 14 Şub 2004, 16:05

Turkiye gerceginin onune gecilemez... Su AKP cok guzel isler yapiyor (Kibris haric (cok tedirginim sonucu ne olacak bilmiyorum AKP dogrumu yanlismi yapiyor haladir farkinda degilim...) ve su nalet olasi AB uyeligi). AB'yi unutsak ve kendi yolumuzu gorsek bence Turkiyemize daha hayirli olur... Neyse detail'ara varmayalim, demek istedigim su. Turkiye'nin Turkiyede haric hic bir zaman dostu olmamistir kolay kolayda olmaz! Bir suni dostumuz var oda USA. Ve bence suni olsa bile o Turkiye'ye yeter ve artar bile. Bu suni dostluk benim bakis acimlada kolay kolay degismez... nedeni ise petrol. Hepsi bizim komsularda yada yakinlarimizda, USA'nin da onlarla iliskisi duzgun olmadigi icin bize petrol kaynaklari bitene kadar ihtiyaci kalacak. Yavas yavas galiba Turkiyede bunun farkina variyor. Bak Irakta savas cikti Turkiye USA'ya yardim etmedi. Ne oldu bize? Hic birsey... Hatta hatta itibar kazandik, disimizi gosterdik ve hakli ciktik, bunlari onceden yapabilecegimizi dusunebilirmiydiniz? Turkiyenin yapabilecegi en dogru sey bence suan ozellestirmeleri gerceklestirmek, vergi sistemini oturtmak, uluslar illiskileri (olmasa bile) iyilestirmek. Ekonomik acidan avrupanin neresine bakarsan bak en parlak gelecek Turkiyede. AB bunu suan sadece seziyor, farkina vardiginda doruk kelleye dokundugunda bak nasil ayaklarimizin altina kapilacaklar... ama onun icin once bu AB askimizin bitmesi gerek. Her nasil olsada olsun suan icin gelecegimiz parlak ve kalici gibi gozukuyor, Turkiye bir secim daha yasadikdan sonra ve onunda olumlu gectigini gordugumuz an'dan itibaren bence Turkiyemizin sirti yere gelmez.

Saygilar

sipahi
16 yıl önce - Cmt 14 Şub 2004, 19:26

ANKARA - Demiryolu yatırımlarına yönelik geliştirilen yeni stratejiler çerçevesinde ilk adım, iki önemli güzergâhın yapımı ile başlatılacak. 15.2 milyar dolarlık proje paketi içinde yeralan Ankara-Sivas Demiryolu ile Polatlı-Afyon-İzmir Demiryolu projelerinin etüd-proje çalışmaları bu yıl içinde yapılacak. Yeni demiryolu projelerinin yatırım safhasına geçilebilmesi için, ilk önemli adım olan, etüd-proje ihalelerine yakında başlanacağı öğrenildi. 2004 yılı yatırım programından her bir demiryolu projesinin bu hizmetleri için 6 trilyon liralık harcama yapılacak. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın onayının alınmasının ardından, her iki demiryolu projesinin etüd-proje yapımlarına yönelik mühendislik ihalelerinin açılması bekleniliyor.

Türkiye.

Selcuk
16 yıl önce - Sal 17 Şub 2004, 10:04

Başbakan Yardımcısı Şener, 2004’te ihracatın yüzde 30 artırılmasını hedeflediklerini belirterek, “65 milyar dolara ulaşılabilir” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, ihracat hacminin bu yıl en az yüzde 30 artırılmasını hedeflediklerini belirterek, “65 milyar dolarlık rakamı yakalamamız muhtemeldir” dedi. İran’ın başkenti Tahran’da yapılan D-8 Gelişen Sekiz Ülke Bakanlar Konseyi 7’inci toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı, ortadoğu bölgesinde tercihli ticaret sisteminin oluşturulmasının yerinde olacağını kaydetti.

KOMŞU ÜLKELERLE TİCARETE HIZ VERİLECEK
Şener, Türk gazetecilere yaptığı açıklamada da Türkiye’nin 2004 yılında ihracat hacmini 2003 yılına göre yüzde 30 düzeyinde artırmayı hedeflediklerini belirterek, “2003’te 48 milyar doları aştığımıza göre 2004 yılında bu rakamı en az yüzde 30 seviyesinde artırmayı düşünüyoruz, yani 2004 yılında 65 milyar dolarlık bir rakamı yakalamamız muhtemeldir” dedi.
Türkiye’nin dış ticaret politikasının önce yakın komşulardan başlamak üzere dünya ticaretine daha güçlü bir şekilde girebilmek olduğunu, 2003 yılında Türkiye’nin dış ticaret hacminin 115 milyar dolara ulaştığını belirten Şener, şöyle konuştu:
“Bir ülke dış ticaretini artırmak için öncelikli olarak yakın komşularından dünya ticaretine açılır. Dünya ticaretine açılırken D-8 gibi bir takım organizasyonlar içinde geliştireceği mekanizmalar da son derece önemlidir. AB ülkelerinin dış ticaret hacminin yarısını komşu ülkelerle yapmakta ve oradan dünyaya açıldığını göreceksiniz. Türkiye olarak önce yakın komşularımızla başlamak ve daha sonra ilgili olduğumuz ülkelere yönelmek suretiyle sürekli ticaret hacmini artıracak, pazar alanlarını yaygınlaştıracak politika çabasını sürdürüyoruz.”

D-8 ETKİN BİR YAPI OLACAK
D-8’in entegre olmuş dünya ekonomisinin etkin gruplarından biri olacağına inandığını söyleyen Şener, “Bugün giderek küçülen bir dünyada yaşıyoruz. Geçen yirmi yılda hız kazanan küreselleşme süreci artık geri dönülemez bir olgudur. Bu koşullarda, D-8 bünyesinde sahip olunan tüm fırsatlardan yararlanılması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.
D-8’in 7.5 milyon kilometrekareli alanda 800 milyonluk nüfusuyla önemli bir potansiyele ve işbirliğinin geliştirilmesi için her türlü imkana sahip olduğunu belirten Şener, “Ülkelerimiz arasında ticaretin artırılmasına ihtiyaç duyduğumuz bir gerçektir. Çabalarımızın başarılı olabilmesi için özel sektörün D-8 faaliyetlerine aktif katılımı hayati önem taşımaktadır. Özel sektörün dinamizmine ihtiyacımız vardır” dedi.
D-8 üyesi ülkeler Türkiye, İran, Mısır, Pakistan, Malezya, Bangladeş, Endonezya ve Nijerya’dan oluşuyor. 15 Haziran 1997 tarihinde İstanbul’da Devlet ya da Hükümet Başkanları Zirvesi’nde kurulan D-8, gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisindeki pozisyonunu, ticari ilişkilerde yeni fırsatlar ve çeşitlilik yaratmayı, uluslararası seviyede karar almada katılımı artırmayı ve daha iyi yaşam standartları sağlamayı amaçlıyor.

http://www.ntv.com.tr/news/257328.asp

Hedef alsinda 55 Milyar $ acaba yil sonu 65 Milyar $ olabilirmi? Su an Ihracat 5.975.068.000 $! Son günlerde hic degisdimi bu rakam? Gercekten bu yil sonu 65 Milyar$ Ihracat yakanilirsa 20 sene sonra 400-500 Milyar$ Ihracat yapariz! 2006/2007´de mutlaka 100 Milyar$´i asariz! Diger ülkelerle daha cok ticaret yapmaliyiz! Hele asya pazari cok büyük! Oralarda ayamizi basarsak cok iyi olur!

Yusuf
16 yıl önce - Sal 17 Şub 2004, 11:36

65 milyar dolarmi?
Eger bu gerceklesirse birkac yil icinde Hollanda'nin yillik
ihracatini gececegiz

Galiba bukadar yuksek olmasinin nedeni dolarin dususudur.
Gercek olarak ihracatin yukselisi nekadar acaba.

Misafir 4db

16 yıl önce - Sal 17 Şub 2004, 14:38

Ihracatin artmasi gercekten cok guzel birsey, ulkede biseylerin yoluna girdiginin en buyuk gostergelerinden birisi, suphesiz. Ancak, ihracati tek basina dusundugumuz anda buyuk bir yanilgiya girecegimizi dusunuyorum. Dikkat ediorum, ihracatimiz ile ithalatimizin arasindaki acik gun gectikce artiyor. Illaki ithalat her zaman ihracattan daha yuksek olmali, ben ihracati ithalatindan buyuk bir ulke dunya uzerinde hatirlamiyorum, belki Cuba olabilir diycem ama zannetmiyorum. Hukumet gercekten iyi isler yapiyor, 1 senedir benzin fiyati artmadi, elektrik sabit, hatta bazi illerde fiyatlari indirdiler, doalgaz surekli dusus egiliminde, daha da dusurucez diyolar. AKP ilk geldigi zaman rejim hakkinda baya bir korkmustum acikcasi, ancak, senelerdir konusup is yapmayan hukumetlerin aksine, bunlar az konusup is yapiyorlar.. Umarim ihracatla ithalat arasindaki dengede korunur ve bu sayede Avrupanin sayili ulkelerinden biri olabiliriz. Ben 20 sene icinde eger mantikli sekilde ve basiretli olarak dusunulup icraatler ayni sekilde devam ederse, Turkiyenin dunyanin sayili ekonomilerinden biri olacagi gorusundeyim ve bu cok uzak bir hayal degil.

sayfa 7
« önceki   123 ... 678 ... 596061   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET