Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Samsun - Canik
123 ... 192021   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
sayfa 1
Çetin KOŞAR

11 yıl önce - Çrş 02 Nis 2008, 23:36
Samsun - Canik


TARİHÇE(Deneme)(+)Canik İlçemizden Samsun'a Bakış Yıl, 1915


Samsun’un dolayısıyla Canik İlçemizin eski tarihine ait bilgiler azdır. Klasik tarih Samsun’un M.Ö. VI.Asırda Miletli denizci göçmenler tarafından kurulduğunu gösterir. M.Ö. IV. Asırda Pers hâkimiyetine girmiş ve M.Ö. III. Asrın ortalarında Pontus Krallığı’na bağlanmıştır. Pontus Kralı Büyük Mithridates Sinop ile Amissos’u kendisine idare merkezi olarak seçmiştir. Bizans döneminde Amisos Armeniak temasına (idarî bölge) dahil bulunuyordu. Şehir Türklerin burayı fethine kadar bir ticaret merkezi olarak yaşamaya devam etti. Bk. Besim Darkot, “Samsun”, A, X, s. 172 vd.(+) Cumhuriyet Meydanından Canik Manzarası


1960'lı yıllara kadar Canik Beldesi, yerleşim alanı olarak Hasköy, Hacıismail, Tekkepınar köyleri ve seyrek yayılmış çiftçi evlerinden ibaretti. Bu köyler, Kurtuluş Savaşı sonrası yapılan mübadele sonucu Rumlar'dan alınarak Balkanlardan getirilen vatandaşlarımızın yerleştirilmesi ile oluşturulmuştur.


Samsun At Yarışları Yıl 1942.(Günümüz 19 Mayıs Stadyumu)

Bölgede; bu günkü stadyumun yerinde Hipodrom, yeni mahallede küçük bir teyyare alanı ve yer yer bataklıklar vardı. Ordu-Ankara karayolunun geliştirilmesi, küçük sanayi sitelerinin kurulması, Garajlar ve Hal gibi kentsel donatıların yapılması beldede önemli bir hareketlilik oluşturmuş, yerleşim alanlarının hızla büyümesine neden olmuştur.

1994 yılından itibaren Samsun, Atakum, İlkadım, Gazi ve Canik adıyla dört alt belediyeye ayrılmıştı. 19 Mayıs Stadyumu, Doğu Park, Amfi Tiyatro, Bandırma Gemisi Müzesi, Toptepe Tümülüsleri ve Meşe Dinlenme Tesisleri gibi önemli yerleri vardır.


Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun'dan evvel Alt Kademe Belediyesi olan Canik'in haritası.


COĞRAFİK KAPSAM
Canik, Samsun'un Devgeriş deresiyle Mert Irmağı arasında Karadeniz'den içeri doğru uzanmış şirin bir yerleşim yeridir.

Beldenin kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Canik Dağlarının Karadeniz'e doğru uzantısı olan tepeler, Batısında Mert ırmağı ve Gazi Beldesi, Doğusunda ise Kutlukent bulunmaktadır.CANİK ADININ MENŞEİ
Yerli halk arasında “Cenik” şeklinde, sürülerin kışın barındıkları çukur yer manasında kullanılan bu kelime daha ziyade coğrafî ve idari bir bölgeyi ifade etmektedir. Canik adı son asırlarda merkezi Samsun olan sancağa verilmiştir. Coğrafî olarak Karadeniz bölgesinin orta kısmına ve bu bölgedeki dağlara atfedilen bir tabirdir. Bk. B. Darkot, “Canik”, A, III, s. 25.

Canik veya Canit kelimesinin menşei hakkındaki tartışmalar ise henüz kesin bir sonuca ulaşmamıştır. Canik isminin kritiği hakkında ayrıca bk. Kâzım Dilcimen, Canik Beyleri, Samsun 1940, s.4-8;

Necati Demir, “Karadeniz’in Kuzeyinde Peçenekler”, Türkler, II, Ankara 2002(Yeni Türkiye Yayınları), s. 710) adlı makalesinde Canik adının kaynağının Peçenekler olabileceğini ileri sürmektedir. Buna göre bugün Canik adı verilen dağların ismi büyük bir ihtimalle başlangıçta Becenek idi ve bol- fiilinde olduğu gibi ön seste ünsüz düşmesiyle önce ecenek olmuş, daha sonra da bugünkü kullanılış biçimi olan Canik şeklini almıştır. Bana göre bu açıklama, Canik isminin Karadeniz’in yerli halkı olan Can kavminden geldiğine dair tezden daha zayıf olmakla beraber, muhtemeller arasındadır. O zaman Can ya da Çan kavminin Peçeneklerle aynı kavim olabileceği veya akrabalığı da akla gelmektedir. Dr. Ergin AYAN, Danişmendname’de Samsun


Ayrıca Bakınız:
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=51226Çetin KOŞAR

11 yıl önce - Cum 04 Nis 2008, 00:19
Canik Belediyesi Meşe Kültür TesisleriKaradeniz Bölgesi'nin eşi benzeri olmayan en büyük tesisi unvanını elinde bulunduran Canik Belediyesi Meşe Kültür Tesisleri 'nde yaz hazırlığı başladı.

Karadeniz Bölgesi'nde gerek tarihi özelliği ve gerekse mavi ile yeşilin iç içe olduğu turizm cenneti Canik Belediyesi Meşe Kültür Tesisleri, yaz dönemi misafirlerini en iyi şekilde ağırlamak için hazırlıklarına başladı. Canik Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürü, bu sezon misafirlerini en iyi şekilde ağırlamak için en iyi şekilde hazırlıkların yapılacağını söyledi. Meşe Tesisleri'nde tepeden tırnağa her alanda yapılan bakımlarla Samsun ve Karadenizlilerin hizmetinde olacağını belirten Bayrak, "Samsun'da marka olan tesisimiz, turizme açılan bir penceresi oldu. 34 Dönüm alan üzerine kurulu olan ve insanların her türlü ihtiyacına cevap veren tesislerimiz, bünyesinde barındırdığı mesire alanları, aynı anda bin 500 kişinin faydalanabileceği restorandı, açık ve kapalı düğün salonları, yürüyüş yolları, Samsun'a özgü el sanatlarının satışlarının yapıldığı stantları ile eşi ve benzeri olmayan bir yer konumunda" dedi.

Pazar günleri açık büfe kahvaltısı ile Samsunlulara ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Bayrak, Karadenizlilere meşeye has yemek çeşitleriyle ve kaliteden ödün vermeden hizmetlerini sürdüreceklerinin altını çizdi. Ayrıca Bayrak, Canik Belediyesi Meşe Kültür Tesisleri olarak Samsun'da ilk kez organik kahvaltı vermeye de kısa zaman içerisinde başlayacaklarını sözlerine ekledi.

1-) 2385 m2 restoran binası
2-) 1000 m2 açık düğün salonu
3-) 100 m2 hediyelik eşya birimleri
4-) 10 m2 güvenlik birimi
5-) 600 m2 süs havuzu ve oturma alanı
6-) 530 m2 restoran ve oturma alanı
7-) 470 m2 çocuk oyun alanı
8_) 500 m2 şark kıraathanesi
9-) 100 m2 kapalı çocuk oyun alanı
10-) 2500 m2 yürüyüş ve trafik yolları
11-) 354 m2 iki katlı 11 kişilik Konuk evi
Toplam : 8.549 m2
Genel Toplam : 34.000 m2 ormanlık alanı ile birlikte ile hizmete sunulmuştur.


Kaynak:www.canik.bel.tr


Çetin KOŞAR

11 yıl önce - Pzr 04 May 2008, 01:35(+)Canik / SAMSUN
yavuzhan55

11 yıl önce - Pzr 01 Hzr 2008, 15:32

Alıntı:
CANİK'TE HEDEF 50 PARK

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Fen İşleri Müdürlüğü Park ve Bahçeler Birimi tarafından Mert Irmağı çevresinde 3 bin 800 metrekare alan üzerine yapılan çevre düzenleme çalışmalarını inceledi. Gelecek kuşaklara yeşili bol mekanlar oluşturup, güzel bir ilçe bırakmak için çalışmaların sürdüğünü belirten Başkan Osman Genç, bunun içinde hemen hemen her mahallede çalışmaların sürdüğünü söyledi. 4 yıldır tüm mahallelerde yeşil alanların genişletilmesi için çalışmaların planlandığı şekilde sürdürüldüğünü dile getiren Genç, "Hedefimiz, yarınlarımız olan çocuklarımızın temiz ortamlarda oynamalarını ve büyüklerimizin ise rahat ortamlarda dinlenmelerini sağlamak. Bunun için de hedefimiz ilçemizdeki park sayısını 50'ye yükseltmek" dedi.

15 GÜN İÇİNDE BİTECEK
Gazi Mahallesi'nde Mert Irmağı ve Çiftlik Caddesi arasında kalan yaklaşık 3 bin 800 metrekarelik alanda çevre düzenleme çalışmalarının sürdüğünü anlatan Genç, "İçinde yürüyüş yolları, çocuk oyun grupları ve oturma bankları bulunan bu alandaki çalışmalarımızı 15 gün içinde tamamlayacağız. İlçemizde yeşil alanla ilgili çalışmalarımız sadece Gazi Mahallemizle sınırlı değil. Hemen hemen her yerde çalışmamız var" diye konuştu. Çocuklar ise çevre düzenlemesi yapılan alada inceleme yapan Başkan Genç'e sevgi gösterisinde bulunup kendilerini düşündüğü için teşekkür etti.

kaynak:http://www.halkgazetesi.com.tr/news_detail.php?id=10905

ersin55
11 yıl önce - Çrş 11 Hzr 2008, 17:42
KARADENİZ'İN EN BÜYÜK TOPLU KONUT PROJESİ CANİK'TE KURULACAK


Alıntı:
Samsun Canik Belediyesi, Karadeniz'in en büyük Türkiye'nin sayılı konutları arasında gösterilen Kuzey Yıldızı toplu konut projesinin 1. ayağı ihalesi 30 Temmuz'da gerçekleştirilecek. Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Canik değişimin yeri, Samsun'un gülen yüzü olacak." dedi.
Samsun'un Canik ilçesinde Başbakanlık Toplu Konut İdarisi (TOKİ) ile Canik Belediyesi tarafından yaptırılacak olan 2 bin 688 konutluk projenin ilk ayağı olan 960 konut, 30 Temmuz'da ihale edilecek.


Canik Meşe Tesisleri'nde kahvaltılı basın toplantısı düzenleyen ve toplu konut projeleri hakkında bilgi veren Genç, bu projenin Karadeniz'de bir ilk olduğunu söyledi.

Hazırlanan toplu konut alanında 3 tip konut yapılacağını belirten Genç, "TOKİ tarafından yapılan tip projeler Canik Belediyesi'nce üklemizde ilk kez değiştirilerek binaların projeleri bölgemize göre hazınlandı. Yeşilova ve Gazi mahallelerinde yaptırılacak olan 960 konutluk projede; cam giydirme cephe, Fransız balkon, alüminyum korkuluklar, dış yüzey kaplamaları ve kullanılacak malzemeleriyle zenginleştirilerek diğer toplu konut projelerine örnek gösterilecek. Değişim, dönüşüm ve gelişim çalışmakla ve yapmakla olur. Bu lafla olacak iş değil." dedi.

Proje kapsamında konut alanlarının haricinde; 5 bin metrekare iş merkezi, ilköğretim okulu, kreş, lise, park-bahçe ve spor tesisi bulunacağını hatırlatan Genç şöyle konuştu: "Tüm bu işler belediyede kurulan 5 personelden oluşan toplu konut bürosu tarafından yürütülmektedir. Kuzey Yıldızı toplu konut projesinin ilk ayağını oluşturan Yeşilova ve Gazi mahalleleri toplu konut projesinin yapımı 2 etap halinde olacak. Mahalle sakinlerinin yüzde 92'si ile anlaşmaya vararak tapuda devir işlemine başladık. 1.etap 960 konuttan oluşmakta olup 30 Temmuz 2008'de inşaat ihalesi yapılacak. İhale tarihinden itibaren 16 ay içinde bu mahallede yepyeni bir kent oluşacak. Samsunlu müteahhitlerin de bu ihaleye girmesini istiyoruz."

Ayrıca Genç, Kuzey Yıldızı toplu konut projesinin 2. ayağı Yeni Mahalle kentsel dönüşüm alanının bir kısmının da hurdacıların bulunduğu bölgede gerçekleştirileceğini kaydetti.

Bu proje tamamlandığında çevre yoluna cepheli olan Canik, büyük bir gelişime ve modern br değişime sahne olacak. Projenin adı da bence mükemmel: "KUZEY YILDIZI"

Kaynak: http://www.haberler.com/karadeniz-in-en-buyuk-top ...te-haberi/sayfa 1
123 ... 192021   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler