Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ordu - Çambaşı Yaylası
123 ... 212223   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
emrullah
10 yıl önce - Çrş 02 Nis 2008, 18:29
Ordu - Çambaşı Yaylası
(+)
(+)


En son emrullah tarafından Prş 03 Nis 2008, 12:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


emrullah
10 yıl önce - Çrş 02 Nis 2008, 18:42

Çambaşı Yaylası Hakkında Bilgiler...

Çambaşı; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Yayla merkezi ilan edilen Çambaşı, (1991),sade bölgemizin değil, bütün Türkiye´nin en güzel,en ünlü yaylalarının başında gelir. Aynı zamanda ülkemizdeki alanı en geniş yayladır. Rakımı 1850 m.dir. İl merkezine 61 km.dir. Mesudiye ve Sivas istikametine yolu vardır. Ayrıca Giresun´a da ulaşılır.

Çambaşı yaylası,bazılarının yanlış olarak tanımladığı gibi,kır ve çıplak bir plato değildir. Bu bir yanılgıdır. Denilebilir ki,Turnalık obasından itibaren Yassıyurt obasına kadar çok geniş sahalar, bu yaylamızın alanı içindedir. 72 obası bulunan yaylamızdaki obaların bir kısmı,tam bir tabiat harikasıdır. Dinlenme,tatil, spor,sağlık gibi amaçlar için,büyük imkanlar sunar,obalarımız. Ayrıca,doğal hayvan ürünleri en iyi burada üretilir. Soğuk ve şifalı suları,tertemiz havası,yeşilin gıpta edilesi tonları,açık havalarda yakmayan güneşi kapalı havalarda gizem duygularımızı kamçılayan sisi ile yaylamız,yakın gelecekte,turizm patlamasına sahne olacaktır.

Çambaşı yaylası,son yıllarda turizm bağlamında hızla gelişmektedir. Klasik lokanta ve otellerden baş-birkaç yıl önce yapılan 25 yataklı modern otel ve restoran, yaylanın gelişmeye başladığının önemli göstergelerindendir.

Çambaşı Kasabası,en az 2000 senelik bir geçmişe sahiptir. Burada bulunan tarihi mezarlıktaki mezar kitabeleri,bize bunu göstermektedir.

Çambaşı Kasabası ve yaylası ile ilgili olarak Araştırmacı-Yazar Sıtkı Cebi,"Çambaşı Yaylası" adlı eserinde şu bilgileri verir:

"Çambaşı'na giden yol,Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu'nun çok özel ve titiz gayretleri sonucu,tamamen asfaltlanmıştır. Şimdi artık,Çambaşı Kasabası'na ve yaylasına ulaşmak,çok daha kolaylaştı.

Ordu,çok küçük bir şehir durumunda iken,Çambaşı, 2 binden fazla evi,zengin çarşısı ile,büyük bir kasabaydı.

152£ tarihli bir belge bize,yayla topraklarında oturanlardan vergi alındığını bildirmektedir."

Asıl adı Hasan Tahsin olan Tıflı Efendi (Şair,Ordu eski Belediye Başkanı), 19.yüz yılda,yaylada,"Şuun-u Dahiliye" adı ile bir gazete çıkarmıştır. El ile, eser-i cedid kağıdına yazılarak hazırlanan bu gazete,birkaç yıl devam etmiştir. Ki,bu özelliğiyle Çambaşı Yaylası,belki dünyada tektir. Çambaşı yaylasında ladin ve çam ormanları bulunmaktadır. Sadece tek mezar ormanları bile gezi,piknik,orman içi dinlenme alanı olarak başlı başına bir güzel köşedir.

Seyit Tepesi,yaylanın en yüksek tepelerinden biridir. Göndeliç Tepesi ise,bütün Ordu ilinin en yüksek tepesidir. (2930.)

Çambaşı kasaba girişine 5 yıldızlı bir otel yapımı için çalışmalar hızla sürmektedir.

Öte yandan,yay la topraklarında bir çok dere ve bu derelerin kenarlarında alabalık üretim çiftlikleri ile bağlı tesisler kurulmuştur.

Erdaş Obası'nm içinde geçen Alicin deresi kenarındaki Erdaş alabalık üretim tesisi bunlardan biridir. Burada,yaz aylarında çadır kampı kurulmaktadır. Su sesi ve sakinlik mükemmel bir dinlenme ortamı sağlar. Turnalık Obasının biraz yukarısında bir dere kenarında bulunan Topçuoğlu alabalık havuz ve tesisleri de yeme-içme ve dinlenme imkanları sunmaktadır.

Yokuşdibi Belediyesi tarafından 1999 yılında başlatılan Çambaşı Yayla Şenlikleri,her yıl temmuz ayında ıra verilmeksizin devam ettirilmektedir. Yokuşdibi Belediye Başkanı Ramiz Acar Okumuş, bütün imkansızlıklara rağmen,Çambaşı'nda turizmi geliştirmek için çok ciddi çalışmalar yapmıştır ve yapmayı sürdürmektedir.

Giresun sınırları içinde olan ve hemen herkesin bildiği meşhur Karagöl Dağı'na yaylamızdan ulaşılmaktadır.


emrullah
10 yıl önce - Prş 03 Nis 2008, 12:43(+)
Erkut A.
10 yıl önce - Çrş 09 Nis 2008, 17:30

Ordu - Çambaşı Yaylası arasında bulunan ve zamanında Vali Kemal Yazıcıoğlu tarafından yaptırılan "Vali Kemal Yazıcıoğlu Yayla Yolu" .
(kalitesiz ve çok ince bir asfalt olmasına rağmen yurdum insanı bunada şükür demekte...)


(+)

Ertaş Balık Çiftliği ve çevresinde bulunan yeşil alanlar ...


(+)(+)(+)

(tepenin eteklerinden uzayıp giden yol "Karagöl Yaylasına" varmaktadır...)

Saygılarımla.


Barış Eriçok
10 yıl önce - Cum 18 Nis 2008, 11:43

Evet çok ince olmasına rağmen buna da şükür diyoruz.

Yeşilce Çambaşı arasının yol gnişletme çalışmaları
yaz boyunca devam etti.İnşallah aynı hızla bu yıl da devam eder.
Yol genişledikçe güzellşiyor hele bir de asfalt olursa...değmeyin keyfimize.....sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 212223   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler