Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
cem2424

9 yıl önce - Cum 15 Oca 2010, 22:33

Konuyu canlandırayım Sultanbeyli dediğiniz gibi apayrı bir dünya bence tek çözümü Sultanbeyli'ye büyükşehirin büyük çaba gösterip çok sonradan yapılan yapılar ve eski ama dayanıksız belli standartın altındaki evleri yıkmalılar. Yoksa tamamen yıkmaya güç yetmez çünkü orası her seçimde birileri için kolay oy kaynağı olduğu için kaçak yapıya göz yumacaklardır. Bazı bölgeleri varki bizim köyden beter ama caddesi ve yakın çevresindeki yerler gayet güzel yapılarla dolmaya başladı. Bence sultanbeyli vb. gibi kaçak şehirler büyükşehirlerin ilkbaşta çözmesi gereken sorunlardır bunlara el atmayan büyükşehir belediyesine belediye demem şahsen.

MehmetYıldız
9 yıl önce - Cmt 01 May 2010, 01:43

'Nöbetleşe Yoksulluk- Sultanbeyli örneği' adlı bir kitap okudum , burasının nasıl bir yer olduğunu,dinamiklerini,yaşantısını anlayabilmek için yararlanabilecek derli toplu bir eser, sosyolojik araştırma niteliğinde tavsiye ederim...

Kitapta anlatılanlar; 1960larda 450 kişilik bir köyken 1970-1990 arası 20 yılda 164000 nüfusa ulaşmış, akılalmaz bir büyüme hızı bu...

Arazisi üzerindeki BÜTÜN binalar kaçak, arazisinin ise 1984'e kadar tamamı, şu an ise %38 i ORMAN statüsündedir... İşgalin, rantın, orman yağmasının cisimleşmiş halidir

Türkiye'deki ''hazine arazisini işgal et- tek katlı gecekondu yap- imar affı çıksın- arazi senin olsun- kat karşılığı yapsatçıya ver- 5 katlı apartman dik- zengin ol'' döngüsünün en önemli örneğidir.

Bunun dışında da cami dışında yeşil alanı olmayan, hatta okul yapılacak yer bile bulunamayan sıkıştepiş bir yerdir. Arazi rantına yabancıları ortak etmemek için içine kapanma- cemaatleşme eğilimi güçlüdür. Bu şekilde rant çok az kişinin elinde toplanmıştır.

Modern dediğiniz İran'ın ihracatının yüzde %85'ini ham petrol oluşturur. Bu ihracatına rağmen, Türkiye'den benzin ithal etmektedir. Sebebi ise ambargo nedeniyle rafineri kuramaması/kuracak teknolojisinin olmamasıdır.Türkiye'nin ihracatı ise sanayi ürünleri ağırlıklıdır. Karıştırmamak gerek...

onur ç
9 yıl önce - Cmt 01 May 2010, 02:40

Sultanbeyli ne sadece 1 sefer gittim. Çok fazla gezme imkanım olmadı ancak gördüğüm kadarıyla çarşısı çok güzel diyebilirim.

KORAY3434
9 yıl önce - Pzr 02 May 2010, 01:02

Sultanbeyli nedense çok kötü tanıtılıyor. İnanın İstanbul'da Sultanbeyli'den çok daha berbat ve kötü durumda ilçeler var. Sultangazi, Arnavutköy, Esenyurt gibi ilçelerden çok daha güzel bir yer Sultanbeyli. Çarşısı büyük ve canlı. Kaçak yapılaşma fazla. Ancak Sultanbeyli'yi ve Sultanbeyli halkını bir öcü gibi gösteren zihniyete de yazık gerçekten. Ben Sultanbeyli'de oturmuyorum ama sanıldığı kadar kötü bir yer değil.

siyakusibak
9 yıl önce - Sal 03 Ağu 2010, 01:11

Burada yaşıyorum ve şunu söyleyebilirim: Sultanbeyli maksatlı bir biçimde yanlış lanse ediliyor

sayfa 2
ANA SAYFA -> İSTANBUL