Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Gümüşsuyu - Park Bosphorus Otel
123 ... 101112   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Farmir
9 yıl önce - Cum 28 Mar 2008, 03:19
İstanbul Gümüşsuyu - Park Bosphorus Otel


Bu projenin oykusu ilginc.
80'li yillarda 23 katli otel olarak Gumussuyu'nda insaatina Surmeli otellerinin (merhum) sahibi Yalcin Surmeli tarafindan baslanildi. Ruhsat (eski) Istanbul Belediye Baskani Bedrettin Dalan zamaninda alinmistir.
Mimarlar Odasi ve (yeni) Istanbul Belediye Baskani Nurettin Sozen projeye karsi ciktilar ve 18 kati insa edilen otelin yapimi yanindaki Alman konsoloslugunun (8 katli yukseklik) hizasina getirme talebi ile durduruldu.
1993 yilinda otelin 10 kati Nurettin Sozen tarafindan yiktirildi ve yuksekligi yanindaki Alman konsoloslugunun yuksekligine (8 kat) getirildi.
Karsilikli davalar yillar surerken, otelin yatirimcisi Yalcin Surmeli vefat etti.
1993 yildan bugune kadar bina 8 katli harabe enkaz halinde Gumussuyu'nda kaliyor.
2005 yilinda enkaz Global Holding tarafindan satin alindi ve binanin yuksekligi 8 katli kalarak Amerikan mimarlik sirketi Robert Stern Architects (RAMSA) tarafindan hazirlanan yeni bir apart otel projesi ile ihya edilmeye calisildi.
Proje duyurulunca Mimarlar Odasi yeni bir dava acti ve yeni projenin hayata gecirilmesi dun bu dava dogrultusunda Danistay tarafindan durduruldu.
Bu yil Gumussuyu'ndaki enkazin 15. yildonumu "kutlandi"

kaynak http://www.turizmgazetesi.com/news/news.aspx?id=41566
"Danıştay, Park Otel’e rezidans yapılamayacağına karar verdi
TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine 24 Nisan 2007 tarihinde onaylı “Park Otel Turizm Merkezi 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı”nın iptali ve yürütmesinin durdurulması için açtığı davada, Danıştay, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karara göre, Global Yatırım Holding’in otelin yerine rezidans ve alışveriş merkezi yapma planları gerçekleşemeyecek.

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi’nden yapılan açıklamaya göre, Danıştay, 20 Mart 2008 tarihli kararında, odanın “Park Otel Turizm Merkezi 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı”nın iptali ve yürütmesinin durdurulması için açtığı davaya onay verdi.
İstanbul Taksim’deki Park Otel’i 2005 yılında Sürmeli ailesinden satın alan Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, otelin yerine rezidans ve alışveriş merkezi yapmayı planlıyordu.
Şehir Plancıları Odası, Park Otel’e konut, ofis ve alışveriş merkezi yapmanın Turizmi Teşvik Kanunu’nun amaçlarına uygun olmadığı ve binanın tarihi kent silüetine telafisi imkansız zararlar vereceği gerekçeleriyle dava açmıştı. Dava gerekçesinde, ‘Park Otel’de kişiye özel ayrıcalıklı imar hakları verildiği ve kamu yararının gözardı edildiği’ ifade ediliyordu.
Park Otel yıllardır enkaz halinde
Global Yatırım Holding, Taksim Gümüşsuyu’nda Alman Konsolosluğu’nun karşısındaki Park Otel’i, Sürmeli ailesinden 2005 yılında 34.5 milyon dolara satın almıştı. 2006 yılında Park Otel’in içinde bulunduğu alanı turizm bölgesi ilan eden Turizm Bakanlığı, böylece Park Otel’in bulunduğu arsada turistik tesisin yanı sıra konut ve alışveriş merkezi yapılabilmesinin de önünü açmıştı.
Park Otel’in adını Park Plaza olarak değiştiren Global Yatırım Holding, 106 bin metrekare kapalı alanda, 141 adet rezidans ve 39 adet apart suit yapmayı planlıyordu. Projede bunun dışında bir de alışveriş merkezi olması öngörülüyordu. .Ali Melih Atafırat

9 yıl önce - Cum 28 Mar 2008, 03:50(+)


Park otel şehrin görünüşünü bozuyor diye yıktırıldı. İzin verilmesi zaten yanlıştı. Peki yirmi senedir bu şekilde duran bina sayesinde şehrin görüntüsü daha mı güzelleşti? Şehir şimdi bu harabeyle daha mı güzel görünüyor? Ya yıktırılsın, ya da bir şekilde şehrin görüntüsünü bozmıyacak bir şekle sokulsun. Masrafını da bunu bu halde bırakanlar ödesin!!

Selamlar

Ali Melih Atafırat


Farmir
9 yıl önce - Cum 28 Mar 2008, 03:54

Evet, maalesef Istanbul'a gelen kruvazyer gemilerini ve turistleri karsilayan ilk goruntulerinden olan, Park Otel enkazi

Fotografi ceken NurK, mesaj http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=686473#686473


(+)


Fotografi ceken Yasar Gul, mesaj http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=615891#615891


(+)
Farmir
9 yıl önce - Çrş 06 Ağu 2008, 18:44

Ilk projelendirildiginde (1985) otel boyle olacakmis.

kaynak http://arkiv.arkitera.com/p7694-2-istanbul-park-o ...ojesi.html
"İstanbul-Park Otel Turizm ve Ticaret Merkezi Projesi

Tasarım Ekibi: Adnan Kazmaoğlu
Mimarlık Ofis(ler)i: Adnan Kazmaoğlu Mimarlık ve Kentsel Tasarım Çalışmaları
İşveren: Bilinmiyor
Proje Tarihi: 1985
Kapalı Alan: 85.000 m2
Proje Tipi: Otel / Motel, Diğer Ticaret Yapıları
Yapım Türü: Bilinmiyor"


Engin

9 yıl önce - Çrş 06 Ağu 2008, 19:02

Ben hergün Gümüşsuyu'nda okula gidiyorum, bu binayı hep yarım kalan bir otopark inşaatı sanıyordum

Hatta keşke yeni AKM buraya yapılsa, Taksim Meydanı'nda trafik yer altına alınsa, meydan da sular idaresi'nden AKM arazisinin sonuna dek Hyde Park türevi çimlik bir alan olsa baştan sonra diye hayallerim vardı.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL