Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Ümraniye
« önceki   12345 ... 535455   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 4
Barbaros
16 yıl önce - Pts 18 Eyl 2006, 02:17

Alıntı:
Herhalde Nişantaşı veya Bağdat Caddesinden daha pahallı değildir, yanlış olmalı.

Evet insana şaşırtıcı geliyor değilmi. Bende 20 yıllık Ümraniyeliyim ve bunun doğru olduğunu acı bir tecrübeyle öğrenmiş bulunuyorum. Alemdağ Caddesi'nin aslında tam da merkezi olmayan bir yerinde bir dükkanın kirasını sormuştum. Metrekaresi 100-150 € gibi bir rakam telaffüz edildi ki bu 100 m2 bir dükkanın 10.000 € etmesi demek. Bende tabi şok içinde söylenirken mal sahibi şunu söyledi: "Dışarıya baksana, insanlar kalabalıktan zor yürüyorlar. Çarşıda iş yerimi var? Yok. Bu insanlar geziyor ve alışveriş yapıyor. Bu yüzden böyledir fiyatlar" Alemdağ Caddesini bir gün gezerseniz yavaş yavaş Nişantaşı'nda felan rastlayabileceğiniz dükkanların açılmaya başladığını göreceksiniz. Bu caddenin park sorunu olduğu çok aşikar. Bunun hakkında da şöyle bir proje duydum: Şimdiki İGDAŞ oradan taşınacak ve İGDAŞ'ın yanındaki okul da daha az sakin bir yere alınarak, o arsa tamamen boşaltılacak ve 4-5 katlı bir yeraltı otoparkının üstüne bir iş merkezi yapılacak. Doğru mudur bilmiyorum ama böyle bişeyler duymuştum.

Ümraniye'yi böyle ön plana çıkartan bazı etkenler var. Bir kere ulaşım açısından böyle merkezi bir yer az bulunur. Tüm çevreyollarının ortasında bir yer. Yakında marmarayla entegre hale gelecek olan Üsküdar-Ümraniye raylı sistemide yapılacak. Birde Ümraniye'nin yerleşim bölgeleri sakin ve planlıdır genelde. Yeşil alanıda boldur. Eminönü'nde çalışan biri, akşam evine geldikten sonra, kapısının önüne gelince "oh be" diyebilir. Derler ya avrupa yakasında çalışacaksın, anadolu yakasında oturacaksın diye, Ümraniye güzel bir örnek olurdu heralde. Sonra en büyük etkenlerden biride artık bildiğimiz merkezlerin doyması. Piyasa buraya yönelmeye başladı. Meydan alışveriş merkezini düşünün: Büyükçe bir açık alışveriş alanı inşa halinde ve Adidas, Nike gibi markalar Türkiye'deki en büyük mağazalarını Meydan'da açacaklar (Meydan gençliğe yönelik bir merkez olacak).

Ümraniye'de ki konutlaşmaya gelirsek, ben inşaat işlerine çok meraklı olmama rağmen artık takip edemiyorum. Ağaoğlu'nun çıkış noktasıdır Ümraniye. Şu ana kadar 3 toplu konut yaptılar sanırım ve 4. sü de inşaa halinde. Ümraniye Belediyesi İstanbul inşaat ruhsatı verme rekortmeni olmuş (çöpten sonra değişik bir rekor değil mi ). Ataşehir Ümraniye'nin içine dayanmış durumda haberiniz olsun. Yakında Mustafa Kemal Mahallesine girerse şaşmayın. Yalnız ben bu konut fiyatlarından son derece şikayetçiyim. Tüm İstanbul genelinde yani. Nedir bu fiyatlar ya, ve su gibi satılıyo anlamış değilim. 1 trilyona toplu konutun içinden daire satıyo adam . Bence bu fiyatlar balon ve inecek belli bi zaman sonra. Yazın dolar bi dalgalandı bıçak gibi kesildi satış. Müteahhitlerimize duyurulur, bu kadar yüksekten uçmayın bi zahmet.

Ümraniye'yi aslında pek dilde dolanmayan ama bu kadar öne çıkartan bir olay daha var ki,  o da silikon vadisi. Yer olarak BJK tesislerinin yakınları telaffuz ediliyor ama bu da 3. köprü gibi bişey aslında. Ne olacağını bilen yok. Ama devletimiz alışveriş merkezlerinin, konutların yapımında gösterdiği çabayı bu gibi gerçekten önemli projelere göstermiyor sanki. Lüks kout, lüks araba, alışveriş merkezi. Bunlara yükendik gidiyoz bakalım memleketçe. Hayırlısı ama görünen köye kılavuz lazım değil. Biz bu kadar üretmiyoruz ki. Dikkat etmek lazım. Yatırıma karşı değiliz tabii ki ama denge gerek.

Kısacası Ümraniye İstanbul'un ikinci Maslak vakasıdır. Maslak'da böyleymiş ya, Maslak dediğiniz zaman taksiciler felan gitmezmiş bile o yöne pek. Ümraniye'nin Büyük bir ekonomik getirisi ve döngüsü vardı ve şimdi bu katlanıyor. İstanbul'un yaşadığı tüm tecrübelerin sonuçları Ümraniye'de uygulanıyor. Binaların kalitesi, yolların kalitesi (Alemdağ Caddesi hakkında yazılan arka sayfaları okuyun ne demek istediğimi anlarısınız), şehirleşme teknikleri... Bunların hepsi en modern şekilde uygulanıyor burada. 5-6 sene sonra sanırım başka bir yerde üçüncü Maslak vakasına geçtiğimiz zaman Ümraniye anadolu yakasının kalbi olmuş olacaktır.

Ethem Aydemir
16 yıl önce - Pts 18 Eyl 2006, 14:32
Cevap nagihandasa

Sizi  bilmiyorum Ama  Ben  Umraniyeyi  1980 yilindan beri biliyorum  
ve umraniyenin  o guzel gunlerini ariyorum  dunya uzerinde 4 kita da yasadim
siz umraniye icin guzel diyebilirsiniz  bu gorecelidir  hatta  zevklerin  tartisidigi  bir durumdur  saygi duyarim
lakin guzellik sadece betonlasmis sirt sirta binalarla olmuyor sehirlesme planlanirken  insanlarin yuruyuz yapabilecegi bulvarla  kosup spor yapabilicegi  yerler soyal calismalrin  yapilabilecegi yerler eglence otamin olabilecegi  restaurantlar discolar bahceli evler  kac tane  gosterebilirsiniz bilmiyorum ama seviyorsaniz siz orayi tabii ki yasayin  itirazimiz yok
coplerin toplandigina dair yada turkiye birincisi olduguna dair bilgi eksikligim vardi  sagol aydinlattigin icin  o zaman yetkilileri  kutluyorum  
saygilarimla

ömayd
16 yıl önce - Pts 18 Eyl 2006, 19:20

bilgiler için teşkürler barbaros bi de ikea'nın yanına gökdelen mi ne yapıolar ne? bunun hakkında bilgi verirmisin baya iniyorlardı yerin dibine neypcaklar merak ettim. Oraya gökdelen yaparlarsa ne kötü olur ya inş uzun olmaz okadar bide o silikon vadisini de yapmasınlar güzelim ormanları mahvediyorlar yazıkk..  ahhh o ikeanın orda top oynadıgım anılarım geldi ne güzeldi oralar ahhh    nese gitti bitti nepalım

Patron
16 yıl önce - Pts 18 Eyl 2006, 19:22

o inşaat yeni bir alışveriş merkezi :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=22157

ömayd
16 yıl önce - Pts 18 Eyl 2006, 19:25

hayır meydan deil obür yanındaki basdogan arkadasımızın gösterdgi fotodaki yer

Barbaros
16 yıl önce - Pts 18 Eyl 2006, 21:49

Diğer tarafa da 2 kuleden oluşan bir inşaat yapıyorlar sanırım. Birisi ofis kulesi, diğeri residence şeklinde olacaktı ama kesin bilgi değil.

nagihandas

16 yıl önce - Sal 19 Eyl 2006, 16:07

Ethem Bey Ümraniye'yi bilip te sizin gibi düşünen biri...Hayret ettim doğrusu.Ama sizinde belirttiğiniz gibi zevkler konusu ayrıdır,saygı duymak lazım.Ancak öncelikle şunu belirtmeliyimki gecekondulaşma bugün en lüks ilçelerin bile önlenemez çilesi.Bunun hepimiz farkındayız.Evet Ümraniye'ninde gecekondu mahalleleri var.Ama olmayan kaç ilçe var İstanbul'da.Geçen sene Bursa'dan misafirlerim geldi ve İstanbul'un birçok noktasını gezdik birlikte.Ümraniye'ye geldiğimizde şuana kadar İstanbul'da ki En düzgün ve planlı ilçenin Ümraniye olduğunu söyledi.Hoş bu zaten beni şaşırtmadı.Çünkü Ümraniye'yi gezen ve de bilen herkes bunu söylüyor.Ama kimi beğenir kimi de beğenmez,zevkler görecelidir.Sosyal faaliyetlere gelince İstanbul'un en büyük Kapalı yüzme havuzu ve de spor salonu(Haldun Alagaş Spor Salonu) ve de sahne tiyatrosuna sahip.Daha yazamadığım bir çok alışveriş merkezleri ve sanatsal faaliyetlerde var tabi...İnşallah en kısa zamanda fotoğraflarını görmek dileklerimle.

mustafa basaroglu

16 yıl önce - Çrş 11 Ekm 2006, 00:06
taniyamadigim Ümraniye

Ümraniye`yi son kez 25 sene evvel görmüştüm.O zaman oranın görülecek ahım şahım bir yeri yoktu,görüntüler köyü andırıyordu.Türkiye`ye izine geldiğimde yolum hiç o tarafa düşmedi çünkü görmediğim çok başka yerler vardı üç hafta içersinde.

Bakıyorum ki yollamış olduğunuz fotoğraflar sayesinde , Ümraniye`de acaip bir gelişme olmuş.Hiç tanıyamadım.Bana orası eskiden okumuş olduğum Jack London`un romanını hatırlattı.Sanki orada altın madeni bulmuşlar gibi herkez oraya hücum etmiş.Acaba oranın,bilmediğimiz çekici bir yerimi var?

Hoşça kalın

Mustafa Başaroğlu

Ademv
16 yıl önce - Cmt 23 Arl 2006, 01:51
Bir Söylenti

Bu aralar bir söylentiyi çok duymaya başladım;
Ümraniye'liler bilirler Sütçü caddesi ve Alemdağ caddesi arasında bulunan Zübeyde Hanım ilkokulu ve İgdaş binalarının yıkılarak bu alanın bir yer altı otoparkı ve üzerinin yeşillendirilerek park haline getirilecegi konuşuluyor. Gerçi bu söylentiler değişik şekillerde yıllardır gündeme gelen şeylermiş.
Bu konudaki söylentilerin ne şekilde sonuçlanacağını zaman gösterecek sanırım.

Bu aralar konuştuğum bazı Ümraniye'liler "Ümraniye çok güzel gelişiyor, ancak bir Taksim gibi, Bir Kadıköy gibi yayaların rahatça yürüyebileceği trafiğe  kapalı bir yeri yok" diyorlar.
Gerçi Ümraniye'ye sadece yayalara açık İstiklal caddesi gibi bir yer kazandırmak bu trafik yoğunluğunda zor görünüyor.

Tuğba_çandarlı
15 yıl önce - Cum 09 Şub 2007, 20:46

Merhaba. Ümraniye'yi biliyorum demek için bence bugünkü halini görmek gerekir. Ümraniye gün geçtikçe gelişmekte olan bir yer. Ben Ümraniye'ye bağlı Türk-iş bloklarıdayım ama ümraniyeye gidip geliyorum. Ümraniye'yi kimse eskisi gibi bilmesin. Ümraniye gelişiyor... Farkındaysanız her zaman bir kaç söylentiden dolayı olayı kirletebiliriz. Ümraniye'yide birkaç kötü olaydan dolayı kirletmemeliyiz.

sayfa 4
« önceki   12345 ... 535455   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet