Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
ENVER KARAUZ
12 yıl önce - Prş 27 Mar 2008, 21:27
TÜRKİYE'DE ÖĞRENCİLER DOLAYLI DA OLSA MÜŞTERİ...

Alıntı:
Kesinlikle müşteri olduklarını düşünüyorum.Bende bir üniversite öğrencisiyim.Okuduğum şehirde öğrencilere gerek ev sahipleri gerekse işşahipleri yolunacak kaz gözüyle bakıyorlar.

BEN DE GURBETTE OKUYAN LISE VE UNIVERSITE OGRENCISI OLARAK YUKARDA YAZILANLARA KATILIYORUM. OKULDA ALINAN VE ZORUNLU KILINAN KITAP FIYATLARINDAN TUTUN DA KIRALADIGINIZ EVE KADAR TUM ODEMELER OGRENCILER ICIN ZORUNLU IHTIYAC OLDUGU ICIN YUKSEK FIYAT ODEMEK KALIRLAR. MESELA KAYSERI'DE EV KIRALARI YILLIK ISTENIR VE YABANCI PARA UZERINDEN(GENELDE EURO) PAZARLIK YAPILIR. NASIL OLSA BIRKAC OGRENCI KALACAK DENILEREK MAKSIMUM FIYATTAN EV KIRALANMAYA CALISILIR. ONUN DISINDA ISTISNALARI OLMAKLA BIRLIKTE ESNAF KESIMI DE OGRENCIYE YUKSEK FIYATTAN SATIS YAPMAYA CALISIR. KEZA BIRCOK OGRENCININ OKUDUGU MEMLEKETTEN AYRILIRKEN HOS OLMAYAN DUYGULARLA GITTIGINE SAHIT OLDUM. SONUC OLARAK OZELLIKLE GURBETTE OKUYAN OGRENCILER DOLAYLI DA OLSA "GOZDE MUSTERI" KONUMUNDA OLDUKLARI KANAATINDEYIM.

SAYGILARIMLA,

m taşyurt
12 yıl önce - Cum 28 Mar 2008, 00:03

Şimdiye kadar genelde ev kiralama açısından bakılmış olaya. Ben ODTÜ'de kampüs içinde yurtta kalan bir öğrenci olarak kantin fiyatlarının astronomik olmasından dem vuracağım. Vereceğim tek bir örnek sanırım yeterli olacak:
1 rulo tuvalet kağıdı = 1YTL
Ayrıca,
3 çeşit tabldot= 5 YTL ama afedersiniz hayvanın önüne koysanız yemez. (3.75 YTL'ye de tabldot var başka bir yurtta üstelik mis gibi)

Ayrıca son derece tehlikeli bir tekelleşme var kantinlerde. Kampüsün iş potansiyeli en yüksek kantinlerinden 4ü aynı şahsın elinde. Üstelik bu kantinlerden biri Hazırlık kantini yani 3000 öğrenci!!!!!!
Her gün gelen 3000 müşteri. Tenefüs saatlerinde kuyruk olan yüzlerce öğrenci. Diğer 3 taneden ikisi de 600 kişilik yurtların kantinleri.
3000+600+600=4200 öğrenci
ODTÜ'nün öğrenci sayısının yaklaşık 18000 olduğunu düşünürsek öğrencilerin yaklaşık 4'te biri bu adamın pis ve pahalı kantinlerine mahkum.
Eğer bu adam her gün ettiğimiz beddualara rağmen gece yatağında rahat uyuyabiliyorsa diyecek başka lafım yok.

MURAT ÇELİK

12 yıl önce - Cum 28 Mar 2008, 00:11

bence tamamen müşteri. hemde kötü gözle görülen müşteri. çok para harcayan ama hor görülen. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu misali. hem o şehre dünyanın parasını kazandıracaksın hemde o şehir tarafından hor görüleceksin. unuturmuyum içinde farelerin cirit attığı köy evinden devşirme harabeyi dünyanın parasına kiraya vermek istiyen insanları. hey gidi günler, nasılda acımasız oluyor üniversitenin ilk günlerinde okumanın değerini bilmeyen insanlar....

semih89
12 yıl önce - Cum 28 Mar 2008, 00:14

sabah börekçi , öğlen kantinci , sabah akşam iett - minibüsçü kısaca herkes kazanıyor , kaybeden veliler

fatos14
12 yıl önce - Cum 28 Mar 2008, 00:25

Ben Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde okuyorum.Fakat İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ilçede yani bigada ve bunun tek amacı ilçenin kalkınmasını sağlamak ve zamanın bigalı milletvekilleri tarafında bu amaçla bigaya taşınmış...Okulun açıkladığı son verilere göre Yüksekokulla birlikte öğrenci sayısı 4.500 küsür..Bu kadar küçük bir ilçede öğrencilerin ilçe ekonomisine katkısı tartışılmaz.İlçe halkıda bunun farkında ve öğrenciyi müşteri olarak gördükleri çok belli...

Ahmet Çamlı

12 yıl önce - Cum 28 Mar 2008, 00:43

Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde Tezsiz Yüksek Lisans(Formasyon) Yapmanın bedeli 2000 YTL. Hem de İlk Peşinat 485 YTL geri kalanı da 10 taksit halinde ödenmesini ön görüyor. Yani peşin fiyatına taksitle.Bizzat mağruru olarak söylüyorum ki Bu kadar da olmaz derdirten bir durum.

Mustaf@29

12 yıl önce - Cum 28 Mar 2008, 01:24

Çok acı bir gerçek ama maalesef müşteri gözüyle bakılmaktadır. Müşteri gözüyle bakıldığı için, ekonomik gerekçelerle her ile üniversite ve ilçelere de fakülte veya yüksek okul uygulaması yaygınlaşmaktadır. Tabii bu da üniversite eğitiminin kalitesini düşürmektedir.

osmancık
12 yıl önce - Cum 28 Mar 2008, 01:46

yurtdışında bir kaç üniversitelere baktınız mı?

senelik 20.000 dolardan başlıyor.
almanya hariç.

onlar öğrenciyse, biz gerçekten değiliz.
biz öğrenciysek, onlar değil.

bu durumu savunmuyorum.
çok ama çok para.
senelik 20 binler 30 binler ne demek.

MUSTAFABASCI
12 yıl önce - Cum 28 Mar 2008, 01:56

Tabi orada şöyle bir avantajın var. Gerçekten okuyarak birşeyler çabası içinde isen ve onlarda senin bunu yapabileceğine inanıyorlar ise. Gerekli bazı sınavlardan sonra sana burs veriyorlar ve tüm masrafların okul tarafındna karşılanıyor. Bizim yök başkanımızda bu sistemin gerekliğliğini savunuyor. Ama öğrencilere burs dağıtım işi he işdeki gibi bizim ülkemizde ne kadar düzgün olabilir onu bilemem.

111Samet
12 yıl önce - Cum 28 Mar 2008, 07:27

merhabalar ben başlığı açarken kendim dersane mağduru olduğum için asıl üniversite sınavına hazırlanan öğrencileri kastetmiştim. sanıyorum ana başlık site operatörleri tarafından değiştirilmiş.ben bütün öğrencileri kastederek TÜRKİYEDE ÖĞRENCİLER ÖĞRENCİMİ MÜŞTERİMİ diye başlık açmıştım. istemediğim dersaneye gönderildim ve bu duruma ancak 2 yıl katlanabildim. sonuçta lise 3 te psikolojik yapım bozuldu ve sırf bu yüzden birde piskiyatristlere tonla para akıtmak zorunda kaldım.
doktor denilince aklıma geldi. eğitim sistemindeki sorun sağlık sistemindede var. doktor tarafından adam gibi muayene olabilmek istiyorsanız fahiş paralara doktorun kendi muayenesine gitmeniz gerekiyor.( doktorlara hak vermek lazım. o kadar sene okuyorlar ve devlet tarafından adam gibi maaş alamıyorlar. onlarda muayene açıyorlar.)
Ancak bu son ak parti döneminde ciddi atılımlar yaşandı ve başbakanımız SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞANDAN bu konuyada el atmasını bekliyorum. Hepinize saygılar sevgiler hürmetler.

sayfa 3
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET